10 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
برنامه نویسی وب

XAMPP چیست؟ | همراه با راهنمای نصب XAMPP

XAMPP چیست؟ | همراه با راهنمای نصب XAMPP

XAMPP مخفف کلمات Cross-Platform، Apache، MySQL است و 2 P آخر آن به ترتیب مخفف PHP و Perl هستند. XAMPP یک کیت راه‌حل‌های وب اپن سورس است که delivery آپاچی را برای انواع سرورها و فایل‌های اجرایی command-line و همچنین ماژول‌های Apache api، MariaDB، PHP و Perl ارائه می‌کند.

XAMPP چیست؟

تا زمان انتشار یک وب‌سایت یا کلاینت در main cloud ، XAMPP به یک هاست یا سرور محلی اجازه می‌دهد که آن را روی کامپیوترها و لپ‌تاپ‌ها تأیید کند. این فریم‌ورکی است که با استفاده از فریم‌ورک هاست، محیط مناسبی را برای تست و تایید عملکرد پروژه‌های مبتنی بر Apache، Perl، MySQL و PHP فراهم می کند. Perl یک زبان برنامه نویسی برای ایجاد صفحات وب است، PHP یک زبان برنامه نویسی Backend است و MariaDB پرکاربردترین دیتابیس MySQL است. در ادامه به بررسی اجمالی این عناصر می‌پردازیم.

XAMPP همچنین مخفف عبارت EXtremely Accelerated Multi-Processing Packet Processing (A) Apache Server، (M) MariaDB، (P) PHP و (P) Perl است. X مخفف Cross-platform، (A) Apache Server، (M) MariaDB، (P) PHP و (P) Perl است. اصطلاح Cross-platform به توانایی اجرا بر روی هر دستگاهی، صرف نظر از سیستم عامل اشاره دارد.

MariaDB

به دنبال آن، تیم MYSQL،  MariaDB را ایجاد کرد که شناخته‌شده ترین سرور دیتابیس است. PHP معمولا قسمتی برای ایجاد وب دارد. PHP یک زبان برنامه نویسی است که روی کامپیوتر اجرا می‌شود. از طرف دیگر Perl یک زبان برنامه نویسی است که برای ساخت وب اپلیکیشن‌ها استفاده می‌شود.

روش نصب XAMPP ساده و سریع است. XAMPP تا زمانی که روی کامپیوتر محلی نصب شود، به عنوان یک سرور محلی یا هاست محلی عمل می‌کند. قبل از افزودن وب سایت‌ها به وب سرور Remote ، باید آنها را تأیید کنید. در یک local machine ، برنامه سرور XAMPP بستر مناسبی را برای بررسی برنامه‌های MYSQL، PHP، Apache و Perl فراهم می‌کند.

ابزارهای اصلی XAMPP چه هستند؟

ابزارهای اصلی XAMPP چه هستند؟

Apache

Apache server یک نرم افزار اپن سورس رایگان است که توسط جامعه برنامه‌نویسان ایجاد شده و اکنون توسط بنیاد نرم افزار Apache نگهداری می‌شود. هنگامی که یک مرورگر اطلاعات، تصاویر یا سوابق را درخواست می‌کند، سرورهای HTTP آن فایل ها را به درخواست‌کنندگان ارائه می‌کنند. این فناوری بیشتر توسط شرکت های هاستینگ برای ساخت VPS و هاست اشتراکی استفاده می‌شود.

MYSQL

MYSQL یک سیستم مدیریت دیتابیس رایگان و اپن سورس است که در XAMPP استفاده می‌شود. این سیستم یک سیستم مدیریت دیتابیس relational یا به طور دقیق (RDBMS) است. SQL مخفف Structured Query Language است. این پرکاربردترین و بهترین RDBMS برای توسعه برنامه‌های نرم افزاری مبتنی بر وب است. MYSQL به شما این امکان را می‌دهد که محتوا را سازماندهی کنید، آن را مدیریت کنید، بازیابی کنید و هر زمان که بخواهید آن را به روز کنید.

PHP

PHP یک زبان برنامه نویسی رایج برای ایجاد وب است که در XAMPP استفاده شده است. کاربران ممکن است از PHP برای ایجاد وب سایت‌ها و برنامه‌های پیچیده استفاده کنند. این زبان از طیف وسیعی از سیستم‌های مدیریت دیتابیس پشتیبانی می‌کند و می‌تواند بر روی هر کامپیوتری مستقر شود. این زبان خود به زبان برنامه نویسی C نوشته شده است. PHP مخفف Hypertext Preprocessor است. گفته می شود PHP از منابع Personal Home Page الهام گرفته شده است که سهولت استفاده و دسترسی آن را توصیف می‌کند.

Perl

Perl همچنین به عنوان زبان برنامه نویسی “جهانی” شناخته می‌شود. این زبان پیچیده و قابل تفسیر است. Perl در واقع برای ایجاد وب، توسعه رابط کاربری گرافیکی، مدیریت سیستم و موارد دیگر استفاده می‌شود. HTML، XML و سایر زبان‌های markup همگی توسط Perl پشتیبانی می‌شوند. Perl استفاده شده در XAMPP ترکیبی از Perl 5 و Perl 6، دو زبان برنامه نویسی پویا و سطح بالا است.

MariaDB

XAMPP قبلاً نیاز به MySQL DBMS داشت، اما اکنون MariaDB جای آن را گرفته است. MySQL یکی از رایج ترین سیستم‌های مدیریت دیتابیس relational است. MariaDB خدمات جمع‌آوری، دستکاری، بازیابی، تنظیم و حذف داده‌ها را از طریق اینترنت ارائه می‌دهد.

چه فرمت‌های فایلی در XAMPP پشتیبانی می‌شوند؟

چه فرمت‌های فایلی در XAMPP پشتیبانی می‌شوند؟

EXE

 از آنجایی که یک فایل اجرایی مانند هر برنامه دیگری روی ماشین کار می‌کند، EXE پسوندی است که برای توصیف فایل‌های اجرایی استفاده می‌شود و بارگیری آن‌ها را آسان تر می‌کند.

7z – 7zip file

این پسوند برای شناسایی فایل‌های فشرده که از انواع الگوریتم‌های فشرده‌سازی و رمزگذاری داده‌ها استفاده می‌کنند، به کار می‌رود. علیرغم این واقعیت که این فرمت نیاز به پرداختن به پرونده‌های پیچیده‌تری دارند، فرمالیست‌ها آن را ترجیح می‌دهند.

ZIP

این پسوند امکان فشرده‌سازی فایل‌های lossless را فراهم می‌کند. چندین فایل فشرده را می توان در یک فرمت Zipped یافت. الگوریتم Deflate بیشتر برای فشرده‌سازی فایل‌هایی استفاده می‌شود که با این فرمت سازگار هستند. در غیر این صورت، بارگیری فایل‌های ZIP دشوارتر است. EXE یک فایل اجرایی است.

چگونه XAMPP را نصب کنیم؟

چگونه XAMPP را نصب کنیم؟

XAMPP برای ساده‌ترین راه‌اندازی و اجرای سرور توسعه بر روی دستگاه محلی شما ایجاد شده است. اپلیکیشن‌های XAMPP-like زیادی وجود دارند، اما XAMPP یکی از شناخته‌شده‌ترین آن‌هاست.

XAMPP علاوه بر Apache، MySQL، Python و Perl تعدادی اپلیکیشن مفید از جمله ابزار مدیریت پایگاه داده phpMyAdmin، سرور FTP FileZilla، سرور ایمیل Mercury و سرور Tomcat JSP را ارائه می‌دهد. XAMPPبه عنوان home screen سرور، حتی می‌تواند یک سایت administration را نصب کند.

مراحل نصب XAMPP در ویندوز

1: – به Google بروید و “XAMPP Download” را جستجو کنید.

2: – اولین مورد به نام www.apachefriends.org را انتخاب کنید، روی آن کلیک کنید و وارد صفحه دانلود سایت شوید.

مراحل نصب XAMPP در ویندوز

3: – سیستم عاملی را که استفاده می‌کنید، از جمله Windows، Linux و Mac OS X را انتخاب کنید و برای دانلود بر روی آخرین نسخه XAMPP کلیک کنید.

نصب XAMPP - 3
نصب XAMPP - 2
نصب XAMPP - 1

4:- اکنون فایل دانلود شده را برای نصب XAMPP باز کنید. تنظیمات را مطابق تصویر داده شده تکمیل کنید.

نصب 6
نصب 5
نصب 4
نصب 9
نصب 8
نصب 7
نصب 10

5:- سپس نرم افزار XAMPP را باز کنید، پس از نصب، به شکل تصویر زیر در می‌آید. این کنترل پنل XAMPP است. بر روی دکمه start کلیک کنید تا سرور مطابق تصویر اجرا شود.

نصب XAMPP - 13
نصب XAMPP - 12
نصب XAMPP - 11

توجه: – لطفاً زمانی که این هشدار را دریافت کردید، به Access اجازه دهید تا سرور را راه‌اندازی کند.

کنترل‌پنل XAMPP

کنترل پنل شامل دکمه های مختلفی مانند config ، net stat ، shell ، explorer ، services ، help و quit است.

Config ← به شما کمک می کند تا هم XAMPP و هم اجزای جداگانه را سفارشی‌سازی کنید.

Netstat ← به شما این امکان را می‌دهد که تمام فرآیندهایی را که در حال حاضر در دستگاه محلی شما در حال انجام شدن هستند، مشاهده کنید.

Shell ← باز کردن UNIX shellرا فعال می‌کند.

Explorer  ← Windows Explorer را راه‌اندازی می‌کند و بایگانی XAMPP را باز می‌کند.

Services ← به نمایش همه ابزارهایی که واقعاً در backend فعال هستند، کمک می‌کند.

Help ← همانطور که از نام آن پیداست، دسترسی به forum های کاربران را فراهم می‌کند.

Quit ← کنترل‌پنل XAMPP با فشار دادن این دکمه بسته می‌شود.

ادامه مراحل نصب XAMPP

6: – به مرورگر وب خود بروید و “LocalHost” را جستجو کنید. این کار برای بررسی این است که نرم افزار XAMPP به درستی اجرا می‌شود یا خیر.

پس از ورود به این صفحه، مطمئن خواهید شد که نرم افزار XAMPP شما به درستی اجرا می‌شود.

نصب 15
نصب 14

7: – اگر می خواهید phpMyAdmin را باز کنید، روی این دکمه کلیک کنید و صفحه phpMyAdmin را دریافت خواهید کرد.

نصب XAMPP 17
نصب XAMPP 16

اکنون XAMPP با موفقیت در دستگاه ویندوز شما بارگیری شد

امیدوارم اکنون متوجه شده باشید که XAMPP چیست و چگونه می‌توانید آن را روی localhostخود نصب کنید. من در این مطلب، مورد چیزهای زیادی مانند این‌که XAMPP چیست، ابزارهای اصلی XAMPP، فرمت‌های فایل پشتیبانی شده در XAMPP و نحوه نصب XAMPP صحبت کردم. بنابراین، امیدوارم این به شما کمک کند تا بفهمید زبان PHP واقعا چیست! از علاقه شما به این مطلب متشکرم.

منبع ترجمه: devopsschool

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X