10 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
برنامه نویسی وب

Vue.js چیست؟ جوانب مثبت و منفی Vue.js در 2022

Vue.js چیست؟ جوانب مثبت و منفی Vue.js در سال 2022

Vue.js که یک فریم‌ورک پیشرو است، بیشتر به خاطر فلسفه طراحی خاص خود، که بر پذیرش تدریجی فرآیند توسعه نرم افزار متمرکز است، مورد توجه قرار گرفته است.

Vue.js با وجود نام مستعارش، ویژگی‌های زیادی را ارائه نمی‌کند. در واقع این فریم‌ورک حداقل چیزی را که از یک فریم‌ورک جاوا اسکریپت انتظار دارید، ارائه می‌دهد.

در دنیای پر از پیچیدگی‌ها و پیشرفت‌های تکنولوژیک، گاهی اوقات سادگی چیز خوبی است. Vue.js یک فریم‌ورک برای همین منظور است.

اپلیکیشن‌های Vue.js می‌توانند از یک کار کوچک شروع کنند و کم کم به کارهای بزرگ‌تر و بهتر برسند، در حالی که فریم‌ورک‌های دیگر به صورت پیش‌فرض پیچیده هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این فریم‌ورک و نحوه عملکرد آن، با ما همراه باشید.

Vue.js چیست؟

Vue.js یک فریم‌ورک جاوا اسکریپت برای ساخت رابط‌های کاربری (UI) و اپلیکشن‌های تک‌صفحه‌ای (SPA) است. مانند بهترین فریم‌ورک‌های جاوا اسکریپت، Vue.js هم اپن سورس است و از یک الگوی معماری model-view-viewmodel (MVVM) استفاده می‌کند.

این فریم‌ورک که توسط  Evan You طراحی و در سال 2014 منتشر شد، پاسخی مستقیم برای زمان زیادی است که You در AngularJS در گوگل صرف کرد. You می‌خواست بیت‌ها و تکه‌هایی که دوست دارد را از AngularJS استخراج کند و یک فریم‌ورک کاملاً جدید، اما بسیار سبک ایجاد کند.

معماری MVVM اجازه می‌دهد تا منطق یا مدل کسب و کار، از رابط کاربری یا نمای گرافیکی متمایز شود.

در واقع، این تمایز یک الگوی عمدی بصری را برای توسعه‌دهندگان front-end و back-end فراهم می‌کند تا با آن کار کنند. Viewmodel ساختاری است که چنین نگرانی‌هایی را کنار می‌گذارد و به عنوان یک رابط عمل می‌کند.

علاوه بر این، liaison یک کتابخانه مرکزی دارد که فقط بر روی لایه view تمرکز می‌کند. هر گونه عملکرد اضافی باید با استفاده از کتابخانه‌های پشتیبان Vue.js جمع‌آوری شود. اما این یک ابزار داخلی نیست، پس می‌توان صفت پیشرو را به آن نسبت داد.

اما برجسته‌ترین ویژگی Vue.js ، دستورالعمل‌های آن است. دستورالعمل‌ها ویژگی‌های HTML هستند که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهند HTML را گسترش دهند. HTML یک فناوری اساسی است که ساختار محتوای صفحات وب را تعیین می‌کند.

5 مزیت Vue.js

Vue.js چیست؟ Vue.js چیزی بیشتر از مجموعه اجزای آن است.

اگرچه Vue.js کم‌حجم و بصری است و مزایای زیادی در عملکرد گسترده HTML ارد، اما مزایای بیشتری وجود دارند که توصیف می‌کنند این فریم‌ورک واقعاً چیست و چگونه می‌تواند به طور مؤثر در tech stack شما استفاده شود.

5 مزیت Vue.js

1- برای شروع ساده است

Vue.js علاوه بر پیشرو بودن، «تدریج‌پذیر» نیز هست. این بدان معنی است که این فریم‌ورک و اپلیکیشن‌هایی که از آن استفاده می‌کنند، از ابتدا طراحی شده‌اند. مزیتی که در این‌جا شکل می‌گیرد این است که شروع کار با این فریم‌ورک آسان است. و هر زمان که احساس کردید نیاز دارید، می‌توانید کارهای پیچیده را هم با آن انجام دهید.

کتابخانه اصلی Vue.js نیز مبتنی بر CSS ، HTML و جاوا اسکریپت است، که اجزای اساسی برای پروژه عالی توسعه وب هستند.

2- کتابخانه‌های رسمی بزرگی دارد

ویژگی‌هایی که بعدتر برای عملکردهای اضافی در Vue.js نیاز دارید، توسط کتابخانه‌های رسمی این فریم‌ورک پوشش داده می‌شوند. پس از تنظیم اصول اولیه، احتمالاً Routing و State management بزرگترین نگرانی شما خواهد بود.

Routing مکانیزمی است که درخواست‌های HTTP را به کدی هدایت‌ می‌کند که آن‌ها را مدیریت می‌کند. State management دستکاری کنترل‌های UI مانند فیلدهای متنی و دکمه‌های OK از یک حالت به حالت دیگر است.

Vue Router و Vuex کتابخانه‌های Vue.js برای Routing و State management هستند.

3- Renderization آن سریع است

Vue.js به صورت طبیعی سبک است (اندازه پکیج آن تنها 21 کیلو بایت است) که این ویژگی سرعت آن را نسبت به رقبا افزایش می‌دهد. علی الخصوص DOM مجازی آن سرعت رندر را افزایش می‌دهد.

برای ارجاع، یک مدل document object (DOM) یک رابط برنامه‌نویسی کاربردی (API) برای HTML و XML است که ساختار متن را مدل‌سازی می‌کند. یک DOM مجازی نمایشی از چیزی واقعی است که امکان سینک کردن تغییرات را فراهم می‌کند.

سینک کردن DOM مجازی بسیار کارآمدتر از به‌روزرسانی DOM واقعی است که عملکرد را کاهش می‌دهد.

4- منحنی یادگیری آن آسان است

یادگیری Vue.js به پیش‌زمینه زیادی در مورد کتابخانه‌ها و واریاسیون‌های جاوا اسکریپت نیاز ندارد. نه. CSS ، HTML و جاوا اسکریپت کلاسیک در این فریم‌ورک به خوبی انجام می‌شوند.

اگر می‌خواهید کدنویسی در Vue.js را از آن‌چه که هست آسان‌تر کنید، به ادیتورهای کد محبوبی مانند Visual Studio و Atom اعتماد کنید.

5- جامعه آن مشارکتی است

Vue.js  مانند بسیاری از زبان‌ها و فریم‌ورک‌های اپن سورس، دارای یک انجمن اختصاصی پشتیبانی است.

به جز چت و فروم Discord ، بیش از 72.000 سؤال با تگ Vue.js در Stack Overflow وجود دارد. همچنین بیش از 132.000 عضو Github از این فریم‌ورک استفاده می‌کنند.

معایب Vue.js چیست؟

با وجود تمام مزایای Vue.js ، دلایلی برای عدم استفاده از این فریم‌ورک وجود دارد. این قابل انتظار است، اما همچنان مهم است که هنگام انتخاب فناوری‌های جدید برای کسب و کار خود، خوبی‌ها و بدی‌های آن را هم درنظر بگیرید.

1- بیش از حد انعطاف‌پذیر است

این عجیب است اما باور کنید که رایج‌ترین شکایتی که از Vue.js می‌شود، این است که بیش از حد انعطاف‌پذیر است، یا انعطاف‌پذیرتر از آن است که باید باشد.

از آن‌جایی که Vue.js به توسعه‌دهندگان این فرصت را می‌دهد که از صفر شروع کنند، انعطاف‌پذیری بیشتر برای اجرای ویژگی‌های جدید مفید است.

اما از سوی دیگر، مشکل این است که همه چیز پیچیده‌تر می‌شود زیرا اشتباهات و بی‌نظمی‌ها با پروژه‌های بزرگتر شروع به تکامل می‌کنند.

2- خیلی محدود است

اکوسیستم Vue.js بسیار گسترده است و کتابخانه‌ها و جوامع رسمی زیادی دارد. اما این فریم‌ورک را با React یا مثلاً با AngularJS مقایسه کنید، و متوجه تفاوت‌های فاحش آن خواهید شد.

تقاوتی که بیش از همه نگران‌کننده است این است که Vue.js به اندازه سایر فریم‌ورک‌های هم نوع خود، دارای پلاگین یا مؤلفه نیست. بی‌شک، این یک اشکال بزرگ برای Vue.js است.

3- خیلی جدید است

به دلایل بسیار، مدرن بودن Vue.js آنقدر هم که به نظر می‌رسد خوب نیست. به عنوان مثال، جامعه‌اش در مقایسه با جوامع فریم‌ورک‌های دیگر، هنوز کوچک است.

Vue.js همچنین توسط author های چینی توسعه یافته است. بنابراین درک بسیاری از پروژه‌های مرتبط با آن برای انگلیسی‌زبان‌ها دشوار است. و مدتی طول می‌کشد تا تعداد زیادی از افراد مهربان در ترجمه کامل آن‌ها مشارکت کنند.

Vue.js برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

به طور کلی، مهم‌ترین کاربرد جاوا اسکریپت در توسعه وب است. اما Vue.js برای بسیاری از اهداف استفاده می‌شود. در زیر چند نمونه از کاربردهای Vue.js آورده شده است که به شما توضیح می‌دهند دقیقاً چگونه می‌توان از این فریم‌ورک استفاده کرد.

1. Prototypes

Prototype در توسعه وب، مدلی از طراحی وب شماست که می‌تواند نشان دهد یک وب سایت چگونه کار می‌کند، قبل از این‌که واقعاً آن وب سایت را بسازید و راه‌اندازی کنید.

Vue.js برای Prototyping (نمونه‌سازی) طراحی شده است. در واقع، ایده اولیه Evan You برای ساخت این فریم‌ورک، کار بر روی Prototype های یک مرورگر در گوگل بود. او که از AngularJS ناامید شده بود، یک جایگزین مناسب ایجاد کرد.

2. پروژه‌های UI

از آ‌ن‌جایی که Vue.js فقط با HTML ، CSS و جاوا اسکریپت استاندارد قابل استفاده است، ساختن یک پروژه stock UI در Vue.js بسیار آسان است. سایر ویژگی‌های Vue.js مانند منحنی یادگیری آسان و رندر سریع آن نیز کمک‌های بزرگی هستند.

3. اپلیکیشن‌های موجود

Vue.js حتی می‌تواند یک دارایی عالی برای افزودن عملکرد به اپلیکیشن‌های موجود باشد. این فریم‌ورک سبک بوده و به جاوا اسکریپت متکی است، بنابراین ادغام آن با هر پروژه جاوا اسکریپت از قبل موجود، باید نسبتاً آسان باشد.

ناگفته نماند که این فریم‌ورک با بسیاری از فناوری‌های Back-end مانند PHP’s Laravel ، Express.js ، Python’s Django و Ruby on Rails سازگار است.

4. توسعه اپلیکیشن موبایل

برای توسعه اپلیکیشن موبایل Vue.js ، هیچ پشتیبانی بومی وجود ندارد. اما چندین پروژه وجود دارد که بدون توجه به کاربرد آن، تسهیل می‌شوند.

Capacitor پروژه‌ای است که به Ionic ، یک کیت توسعه نرم افزار (SDK) برای توسعه تلفن همراه cross-platform است. می‌توانید با Vue.js  از این پروژه برای ایجاد اپلیکیشن‌های iOS و اندروید بومی یا Web App های پیشرو (PWAs) استفاده کنید.

یا می‌توانید از NativeScript که اپلیکیشن‌های بومی cross-platform را تقویت می‌کند. می‌توانید با Vue.js از آن استفاده کنید و در کل فرآیند پروژه توسعه خود، به زبان جاوا اسکریپت وابسته باشید.

5. اپلیکیشن‌های تک‌صفحه‌ای (SPA)

ساده‌ترین راه برای توضیح برنامه‌های تک‌صفحه‌ای این است که آن‌ها را به عنوان صفحات وب تصور کنید که نیازی به به‌روزرسانی ندارند. از این رو، آن‌ها بسیار شبیه به اپلیکیشن‌های تلفن همراه هستند.

بک‌گراند این پدیده شامل بازنویسی داینامیک صفحه وب با داده‌های جدید از Web Server است که به جای بارگیری مجدد صفحات کاملاً جدید انجام می‌شود.

از برخی جهات، این بهترین کاربرد Vue.js است. SPA ها مانند Vue.js همه چیز را ساده نگه می‌دارند.

چه شرکت‌هایی از Vue.js استفاده می‌کنند؟

به گفته StackShare (یک منبع آنلاین رو به رشد که ابزارهای نرم‌افزاری چندین هزار شرکت را به اشتراک می‌گذارد)، Vue.js یک ویژگی قابل اعتماد در tech stack های بسیاری از شرکت‌های بزرگ است.

در بین بیش از 3000 شرکتی که به عنوان بخشی از این داده‌ها برای Vue.js لیست شده‌اند، ما برخی از آن‌ها را نام می‌بریم:

Trustpilot

Trustpilot کمی شبیه Yelp است اما در اجرا متنوع‌تر است. ممکن است برای دیدن رتبه یک رستوران محلی به Yelp بروید، اما Trustpilot به شما می‌گوید که در وهله اول، بیزنس x آیا اصلاً معتبر است یا خیر.

اگر بخواهم واضح بگویم، Trustpilot بیشتر بر تحقیقات متکی است. اگرچه این پلتفرم دارای تگ قیمت است، تلاش زیادی می‌کند تا مطمئن شود که نظرات کاربران – چه از یک فروشگاه خرده‌فروشی و چه از یک نمایندگی خودرو- صادقانه باشد و به طور مشابه، مشاغل باید همان استانداردها را رعایت کنند.

توجه داشته باشید که Trustpilot دسترسی جهانی دارد. Trustpilot علی‌رغم محبوبیتش، همچنان از Vue.js برای رابط کاربری صفحات کاربران خود استفاده می‌کند و این موضوع نشان می‌دهد که این فریم‌ورک چقدر مقیاس‌پذیر است.

Trivago

Trivago یک سایت مسافرتی برای برنامه‌ریزی سفر است. از طریق این پلتفرم، کاربران می‌توانند از طریق یک رابط کاربری تعاملی و پاسخگو، هتل رزرو کنند.

اگرچه Trivago بیشتر از React استفاده می‌کند، تیم توسعه‌دهنده Trivago تأیید کرده است که آن‌ها از Vue.js هم استفاده می‌کنند.

Accenture

شاید تا به حال نام Accenture را نشنیده باشید، اما این شرکت هم از Vue.js استفاده می‌کند. Accenture یک شرکت چندملیتی Fortune 500 است که در حوزه تجارت و تکنولوژی، خدمات مشاوره‌ای انجام می‌دهد.

به نظر می‌رسد که این شرکت از مجموعه بزرگی از فناوری‌های Front-end ، AngularJS  و React استفاده می‌کند. طبیعتاً Accenture یکی از بزرگترین شرکت‌هایی است که از Vue.js استفاده می‌کند.

Statista

Statista یافتن داده‌های بازار و مشتری را برای کاربران معمولی اینترنت آسان می‌کند. آن‌ها با استفاده از این پلتفرم دیگر نیازی به مرور مقاله‌های تحقیقاتی مختلف، که به نظر می‌رسد پاسخی به سؤال شما نمی‌دهند، ندارند.

در واقع Statista می‌تواند یک دارایی مفید برای افراد کنجکاو و حتی محققان حرفه‌ای باشد. این وب سایت اساساً یک دیتابیس آنلاین و گسترده است و به لطف این موضوع که Statista از Vue.js استفاده می‌کند، می‌توانید به تمام این داده‌ها دسترسی داشته باشید.

چه شرکت‌هایی از Vue.js استفاده می‌کنند؟

چگونه یک توسعه‌دهنده مناسب Vue.js استخدام کنیم؟

استخدام یک توسعه‌دهنده مناسب Vue.js ممکن است پیچیده‌تر از چیزی باشد که به نظر می‌رسد. اگرچه طی ده دقیقه مطالعه این مطلب، درباره کاری که یک متخصص Vue.js می‌تواند انجام دهد یاد گرفته‌اید، اما این لزوماً شما را به یک متخصص تبدیل نمی‌کند.

در حالی که برای استخدام توسعه‌دهندگان نرم افزار نیازی به متخصص بودن ندارید، باید بدانید که از آن‌ها چه انتظاراتی دارید. وقتی پای تکنولوژی در میان است، این کار ممکن است کمی پیچیده باشد.

شما چند گزینه محدود برای انتخاب دارید. ابتدا وارد مرحله تحقیق شوید. قطعاً منابع لازم برای این مرحله در اینترنت و در سایت ما وجود دارد.

سپس می‌توانید از طریق لینکدین یا دیگر شبکه‌های جذب نیرو در کشور خود، به دنبال توسعه‌دهندگان این فریم‌ورک بگردید.

هنگامی که چند گزینه برای استخدام داشتید، عاقلانه از بین آن‌ها انتخاب کنید و از مشورت گرفتن نترسید.

چگونه یک توسعه‌دهنده مناسب استخدام کنیم؟

نتیجه‌گیری

Vue.js یک فریم‌ورک کوچک با پانچ قدرتمند است. این فریم‌ورک برای کسانی که شروع کار از روی صفحه خالی را بیشتر دوست دارند، گزینه مناسبی است.

از مزایای دیگر این فریم‌ورک، می‌توان به سرعت، سادگی و پشتیبانی از کتابخانه‌ها و جوامع آن اشاره کرد.

تجزیه و تحلیل انواع اپلیکیشن‌های Vue.js در وب سایت‌های مختلف، درک شما را از این فریم‌ورک افزایش می‌دهد، اما پیاده سازی این فریم‌ورک در tech stack خود نیاز به درک عمیق‌تری از این فناوری دارد.

منبع ترجمه: trio.dev

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X