3 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
Media

مقایسه لپ تاپ های گیمینگ TUF Gaming و ROG

TUF Gaming و ROG چه هستند؟ آیا این استراتژی بازاریابی Asus است؟

وقتی برای اولین بار یک سیستم AMD Ryzen ساختم، با یک مادربرد ارزان قیمت Asus B350M شروع کردم. افتضاح بود. در اکثر مواقع به درستی POST یا بوت نمی‌شد، و من هرگز نتوانستم RAM پشتیبانی‌شده خود را با سرعتی که تبلیغ شده بود، اجرا کنم. اما به موضوع اصلی برمی‌گردم. این واقعیت که این مادربرد بد بود، به این مطلب مربوط نیست. چرا که قرار است در نهایت به مقایسه لپ تاپ های استاندارد ASUS با TUF Gaming و ROG برسیم.

آن‌چه مرتبط است این است که B350M یک محصول استاندارد Asus بود. چند سال بعد، مادربردی کمی گرانتر به نام Asus B550M-Plus را خریدم. یکی از چیزهایی که من متوجه شدم، این بود که TUF Gaming همه جای آن نوشته شده بود.

مادربرد ASUS TUF Gaming B550M Plus برای AMD Ryzen
مادربرد ASUS TUF Gaming B550M Plus برای AMD Ryzen

این نوشته سه بار روی جعبه نوشته شده بود. اگر TUF Gaming در هیت‌سینک تصویر را هم حساب کنید، چهار بار.

این باعث شد به این فکر کنم که TUF Gaming و ROG (Republic of Gamers) چه هستند. هر دو هنوز محصول Asus هستند، اما این کلمات دقیقاً چه معنایی دارند؟

TUF Gaming چیست؟

TUF (The Ultimate Force) به خط گسترده‌ای از محصولات Asus اشاره دارد که بر دوام، قابلیت اطمینان و پاسخگویی تمرکز دارد.

وقتی مردم در مورد TUF Gaming صحبت می‌کنند، معمولاً منظورشان در مورد لپ تاپ است. با این حال، Asus  همچنین شامل اجزای PC ، کامپیوترهای desktop ، ماوس‌ها، کیبوردها، کیس‌ها، هدست‌ها و محصولات متعدد دیگری است که به طور خاص برای افرادی که به طور منظم بازی می‌کنند، طراحی شده اند.

از آن‌جایی که این محصولات به طور خاص برای گیمرها طراحی شده‌اند، Asus  اکوسیستم کاملی ایجاد کرده است که بر جامعه رو به رشد گیمرها در سراسر جهان متمرکز شده است. با ظهور ورزش‌های الکترونیکی، بسیاری از شرکت‌ها، از جمله Asus  ، تصمیم گرفته‌اند منابع بیشتری را برای طراحی محصولاتی سرمایه‌گذاری کنند که سازگار با گیمرها هستند.

Republic of Gamers (ROG) : دارای بهترین عملکرد

اگر محصولات TUF Gaming از Asus  برایتان جالب هستند، ممکن است به طیف ROG نیز علاقه‌مند باشید. ROG مخفف Republic of Gaming است، و این یکی دیگر از سری‌های گیمینگ ایسوس است که مردم در مورد آن هیجان زده شده‌اند.

به طور کلی، محصولات ROG برای بازی بهتر از سری ‌گیمینگ‌های TUF هستند، اما محصولات ROG به طور کلی گران‌تر هستند. باز هم، به خاطر داشته باشید که این یک سری از تولیدات است، بنابراین برخی از محصولات مزایا و معایب کمی متفاوت از سایرین خواهند داشت.

ما بعداً به مقایسه بین لپ‌تاپ‌های TUF و ROG خواهیم پرداخت، اما اجازه دهید ابتدا به عقب برگردیم و ببینیم چرا Asus  محصولات خود را به این روش بازاریابی می‌کند.

چرا Asus  محصولاتش را تحت عنوان  TUF و ROG می‌فروشد؟

Asus  یک تولیدکننده بزرگ سخت افزار در تایوان است که بیشتر به خاطر لپ تاپ‌ها، کارت‌های گرافیک و مادربردهایش شناخته می‌شود. با این حال، آنها هدست، تلفن و هر چیزی که با تکنولوژی مرتبط باشد، تولید می‌کنند!

آنها در بیشتر سال‌ها ده ها میلیارد سود می‌کنند. به این معنی که آن‌ها شرکت کوچکی نیستند. و یکی از کارهایی که شرکت‌های بزرگ انجام می‌دهند، این است که چندین خط تولید و محدوده محصول داشته باشند.

مثال مشابه این است که  Unilever چندین محصول دارد که یک چیز را ارائه می‌دهند، Cornetto، Magnum، Solero و Viennetta همگی بستنی هستند. اما متعلق به یک شرکت (Unilever).

من منطق تجاری پشت این نوع چیزها را به طور کامل درک نمی‌کنم، اما بسیاری از شرکت‌ها این کار را انجام می‌دهند. از جمله ASUS. هنگامی که آنها یک مادربرد تولید می‌کنند (به عنوان مثال)، گاهی اوقات عنوان آن تنها “ASUS” یا “ASUS Prime” است:

جعبه مادربرد Asus B350M A Prime
جعبه مادربرد Asus B350M A Prime

در حالی که گاهی اوقات این محصول TUF Gaming نام دارد (اما هنوز هم در نهایت متعلق به ایسوس است و زیر نظر این شرکت تولید می‌شود):

مادربرد ASUS TUF Gaming B550M Plus
مادربرد ASUS TUF Gaming B550M Plus

در مواقع دیگر، نام آن ROG (Republic of Gamers) یا ROG Strix است:

محصولات مختلف ASUS ROG لیست شده در Scan.co.uk
محصولات مختلف ASUS ROG لیست شده در Scan.co.uk

در حالی که گاهی اوقات بین این محصولات تفاوت قیمت وجود دارد (محصولات ROG معمولاً گران تر از TUF هستند و محصولات TUF گران تر از فقط ASUS هستند)، به طور کلی من استدلال می‌کنم که تفاوت عمده‌ای بین این “برندهای” ایسوس وجود ندارد. این نام‌گذاری‌ها عمدتاً نوعی بازاریابی و بیزنس است.

با این اوصاف، بیایید قیمت این محصولات را با هم مقایسه و همچنین بررسی کنیم که آیا خرید TUF یا ROG مزایایی در دنیای واقعی دارد یا خیر.

ASUS در مقابل TUF در مقابل ROG – مقایسه قیمت

برای اینکه ببینم آیا یک “ترند” کلی در قیمت‌گذاری این محصولات وجود دارد یا نه (مثلاً ROG گرانتر از TUF است)، در وب‌سایت‌های NewEgg و Micro Center جستجو کردم و اجزای با کیفیت مشابه را انتخاب کردم که مارک آنها به این صورت است:

 • Asus یا Asus Prime
 • TUF Gaming
 • ROG یا ROG Strix

و نتیجه همان چیزی بود که به نظر می‌رسید:

محصولAsus یا Asus PrimeTUF GamingROG یا ROG Strix
mATX B550 Motherboard$137-$273$128-$250
ATX B550 Motherboard$117-$240$153-$260$215-$462
RTX 30 Series GPU$500-1300$800-$3000$1000-$5000
هدست$110-$470$51-$116$70-$470
لپ‌تاپ$200-$1100$900-$7000$1200-$10,000

بنابراین نتیجه می‌گیریم که:

 • محصولات Asus ROG معمولاً گران‌ترین محصولات، در بین محصولات Asus هستند. اما:
 • ROG اغلب گران‌تر از TUF Gaming است، اما همیشه این‌طور نیست.
 • برای بسیاری از قطعات، محصولات Asus و TUF Gaming تفاوت قیمت آن‌چنانی ندارند، اما:
 • لپ‌تاپ‌های TUF Gaming گران‌تر از لپ‌تاپ‌های استاندارد Asus هستند، ولی هدست‌های TUF Gaming اغلب بسیار ارزان‌تر از هدست‌های Asus هستند.

این نتایج ممکن است گیج‌کننده به نظر برسند، اما جدا از این که محصولات ROG معمولاً کمی گران‌تر هستند، به جز بازاریابی هیچ دلیل روشنی وجود ندارد که چرا Asus محصولی را تحت عنوان Asus ، TUF Gaming یا ROG به بازار عرضه می‌کند.

آیا خرید TUF یا ROG مزایای بیشتری برای شما به همراه دارد؟

نه. من هیچ نشانه آشکاری ندیدم که خرید یک محصول TUF Gaming یا ROG مزایای اضافی برای شما به همراه داشته باشد.

زمانی بود که به نظر می‌رسید نرم افزارهای Asus مانند Armory Crate فقط برای دارندگان محصولات ROG در دسترس هستند، و در واقع هنوز هم وب سایت آن‌ها در همه جایش به ROG اشاره می‌کند:

صفحه وب‌سایت Asus Armory Crate که مرتباً به ROG اشاره می‌کند
صفحه وب‌سایت Asus Armory Crate که مرتباً به ROG اشاره می‌کند

با این حال، شما به طور کامل قادر به دانلود و اجرای آن در هر سیستم Asus هستید. چه مادربرد Asus Prime داشته باشید چه TUF Gaming. این Armory Crate من است که روی سیستم TUF Gaming B550M-Plus من اجرا می‌شود:

نرم افزار Asus Armory Crate روی مادربرد TUF Gaming من اجرا می‌شود
نرم افزار Asus Armory Crate روی مادربرد TUF Gaming من اجرا می‌شود

به نظر من تنها مزیت واقعی خرید محصولات «ROG» یا «TUF Gaming» داشتن یک تم مشترک است.

مقایسه لپ تاپ‌های TUF و ROG

اغلب گفته می‌شود که محصولات TUF Gaming کمی ارزان‌تر از لپ‌تاپ‌های ROG هستند. این برای افرادی که بودجه کمتری دارند خوب است، اما طبیعتاً برای افرادی که به frame rate های بالا اهمیت می‌دهند، خوب نیست. آیا درست است که TUF Gaming به اندازه ROG خوب نیست؟

ما به این نتیجه رسیدیم که بهتر است با مقایسه این دو لپ‌تاپ به این پرسش پاسخ دهیم.

The Asus TUF Gaming A15

تصویر تجاری لپ تاپ ASUS TUF Gaming A15
تصویر تجاری لپ تاپ ASUS TUF Gaming A15

اگر نگاهی دقیق‌تر به لپ‌تاپ‌های گیمینگ ASUS TUF ، مانند TUF A15 (اغلب با قیمت حدود 1300 دلار) بیندازیم، بلافاصله مشخص می‌شود که این لپ‌تاپ یکی از بهترین لپ‌تاپ‌های گیمینگ است که در چند سال گذشته عرضه شده است. چند سال؛ با این حال، این لپ‌تاپ کاملاً با برخی از لپ‌تاپ‌های گیمینگ دیگر ایسوس، مانند Asus Zephyrus، مطابقت ندارد. همچنین ظاهر چشم نوازی هم ندارد.

از سوی دیگر، چیزی که ایسوس TUF A15 را متمایز می‌کند، این است که عملکرد گیمینگ قدرتمندی را با قیمت مناسب ارائه می‌دهد. به عنوان مثال، این لپ تاپ خاص شامل CPU موبایل AMD Ryzen 4000 و GPU Nvidia RTX 2060 است. اینها برخی از برترین قطعات بازی در جهان هستند و در این لپ‌تاپ مخصوص TUF Gaming با قیمتی مناسب گنجانده شده‌اند. به همین دلایل، لپ‌تاپ Asus TUF Gaming A15 به یکی از محبوب‌ترین لپ‌تاپ‌های گیمینگ در جهان تبدیل شده است.

مشخصات لپ تاپ TUF Gaming از ASUS

برای کسانی که در مورد Asus TUF A15 کنجکاو هستند، مشخصات مدل اواسط 2021 این نسخه به شرح زیر است:

 • CPU: پردازنده AMD Ryzen 8 4800 H با فرکانس 2.9 گیگاهرتز
 • رم: 16 گیگابایت، 3200 مگاهرتز
 • صفحه نمایش: 15.6 اینچ، 2560 x 1080
 • گرافیک: Nvidia GeForce RTX 2060 –  6 گیگابایت
 • قابلیت اتصال: بلوتوث 5، وای فای اینتل 5
 • دوربین: 720 P
 • پورت ها: 1 جک صدا، 2 USB، 1 نوع C USB، 1 نوع A USB، 1 HDMI
 • وزن: 5 پوند

مزایا و معایب TUF Gaming

قبل از بررسی عمیق‌تر جنبه‌های خاص TUF Gaming A15، بهتر است که نگاهی به چند مورد از مزایا و معایب آن بیندازیم.

برخی از مزایای استفاده از این لپ تاپ TUF Gaming ایسوس عبارتند از:

 • عمر باتری بسیار بالایی دارد.
 • این لپ‌تاپ سخت افزار گیمینگ خوب را با قیمتی ارائه می‌کند که کمتر کامپیوتری در بازار می تواند با آن برابری کند.
 • عملکرد استثنایی 1080p را ارائه می‌دهد.
 • این لپ تاپ با پردازنده های جدید AMD ساخته شده است.

چند مورد از معایب این لپ تاپ عبارتند از:

 • فن آن یکی از پر سر و صداترین فن‌ها در گزینه‌های موجود است. اگر کامپیوترهایی با فن‌های پر سر و صدا را دوست ندارید، ممکن است این لپ‌تاپ حواس شما را پرت کند.
 • این لپ‌تاپ حتی با وجود سخت افزار خوب، قوی‌ترین لپ‌تاپ بازی در جهان نیست. و با برخی از گزینه‌های دیگر از جمله Asus Zephyrus  قابل مقایسه نخواهد بود.
 • طراحی لپ تاپ برای همه مناسب نیست. از آنجایی که صدای فن ها بسیار بلند است، ارتعاشات آن می‌تواند شما را اذیت کند.

پس قبل از تصمیم گیری برای خرید، بهتر است که مزایا و معایب آن را بسنجید. اکنون زمان آن رسیده است که به برخی از ویژگی‌های خاص مدل TUF Gaming ایسوس نگاهی دقیق بیندازیم.

قیمت نسبت به ارزش

یکی از مهمترین نکات درباره خرید TUF Gaming این است که یک لپ‌تاپ گیمینگ اقتصادی است. اگرچه این لپ‌تاپ قدرتمندترین لپ‌تاپ بازی در بازار نیست، اما همچنان یکی از مقرون به صرفه‌ترین گزینه‌هاست. دارای سخت افزار خوبی است، اما حساب بانکی شما را خالی نمی‌کند.

برخی لپ‌تاپ‌های گیمینگ هستند که از این هم ارزان‌تر هستند، اما عملکرد مشابهی با لپ‌تاپ TUF Gaming، به‌ویژه کارت گرافیک آن ندارند. همچنین کامپیوترهایی وجود دارند که برای بازی بهتر هستند، اما به طور قابل توجهی گران تر از لپ تاپ TUF Gaming هستند.

به طور کلی، شما باید بتوانید یک لپ تاپ TUF Gaming را با قیمتی حدود 1300 دلار پیدا کنید. این بدان معناست که به طور قابل توجهی ارزان تر از گزینه هایی مانند Asus Zephyrus و Alienware m15 است که عملکرد بهتری نسبت به TUF Gaming A15 دارند. از سوی دیگر، لپ‌تاپ TUF Gaming گران‌تر از HP Omen 15 و Dell G3 است که عملکرد مشابه TUF Gaming A15 را ارائه نمی‌دهند.

TUF Gaming A15 یکی از با اقتصادی‌ترین‌ها در کامپیوترهای گیمینگ است. در واقع لپ تاپ TUF Gaming به بازاریابی نیاز چندانی ندارد. آنچه را که می گوید انجام می‌دهد: مقرون به صرفه است و برای بازی عالی است، اما بهترین نیست.

Asus ROG Zephyrus G15

تصویر تجاری Asus ROG Zephyrus G15

برای این مقایسه، ما قصد داریم به Asus ROG Zephyrus G15 (موجود با قیمت حدود 2300 دلار) نگاهی بیندازیم. این لپ‌تاپ دارای صفحه نمایش 15 اینچی است که از بالا شبیه به Asus TUF Gaming A15 است. البته، قیمت آن حدود 1000 دلار بیشتر از A15 است – چرا؟ خب، بیایید به بررسی مشخصات آن بپردازیم.

مشخصات Asus ROG Zephyrus G15

 • مشخصات Asus ROG Zephyrus G15 به شرح زیر است:
 • پردازنده: AMD Ryzen 9 5900 HS
 • صفحه نمایش: 15.6 اینچ، صفحه نمایش غیر لمسی، و دارای refresh rate فوق العاده روان 165 هرتزی
 • رم: 16 گیگابایت رم لحیم شده و 1 ترابایت فضای ذخیره سازی
 • باتری: باتری 90 کیلووات بر ساعت
 • پردازنده گرافیکی: Nvidia GeForce RTX 3070
 • وزن: 4.45 پوند

با مقایسه مشخصات این دو کامپیوتر می توان به تفاوت‌های بین آن‌ها پی برد.

مزایا و معایب Asus ROG Zephyrus G15

ابتدا مهم است که نگاهی به مزایا و معایب Asus ROG Zephyrus G15 بیندازیم. برخی از مزایای کلیدی این لپ‌تاپ که باید در نظر داشت عبارتند از:

 • صدای این لپ تاپ استثنایی است.
 • این لپ تاپ یکی از سبک ترین لپ تاپ‌ها برای بازی است که آن را به طرز باورنکردنی قابل حمل می‌کند.
 • عملکرد گیمینگ تقریبا بی نظیری دارد.
 • باتری آن می‌تواند تمام روز دوام بیاورد.
 • برخی از اشکالاتی که باید به آنها توجه کرد عبارتند از:
 • وب کم ندارد.
 • رم آن تا حدی لحیم شده است.
 • بسیار گران است.

اگر به Asus ROG Zephyrus G15 علاقه مند هستید، باید انتظار داشته باشید که حدود 1800 دلار برای آن بپردازید که به طور قابل توجهی گران‌تر از TUF Gaming A15 است.

Asus ROG Zephyrus G15 در مقابل TUF Gaming A15: کدام بهتر است؟

اگرچه این موضوع بستگی به ترجیحات شخصی داد، اما بلافاصله می‌توان دید که عملکرد Asus ROG Zephyrus G15 بهتر است. در حالی که این کامپیوتر به طور قابل توجهی گران تر است، به جای AMD Ryzen 7 از AMD Ryzen 9 5900 بهره می برد. در حالی که AMD Ryzen 7 هنوز هم فوق‌العاده است، اما قدرت AMD Ryzen 9 را ندارد.

علاوه بر این، گرافیک ایسوس ROG Zephyrus G15 نسبت به TUF Gaming A15 برتری دارد. TUF Gaming A15 دارای Nvidia 2060 است، در حالی که Asus ROG Zephyrus G15 دارای Nvidia 3070 است.

TUF Gaming A15 هنوز یک لپ تاپ گیمینگ عالی است، اما Asus ROG Zephyrus G15  از آن بهتر است و قیمت بسیار بالاتری دارد. این موضوع بیشتر یک ترجیح شخصی است.

حاضرید چقدر پول خرج کنید و چقدر از بازی کردن با لپ‌تاپتان لذت ببرید؟ سری ROG یکی از بهترین گزینه‌های موجود است، اما گران خواهد بود.

آیا TUF Gaming و ROG چیزی بیشتر از بازاریابی نیست؟

به عبارت ساده، می توان گفت که کل برند فرعی Republic of Gamers تنها یکی از اجزای بازاریابی ایسوس است. ROG تنها یکی از زیرمجموعه‌های گیمینگ آن‌هاست و واضح است که برای گیمرها جذاب است. همانطور که گفته شد، منصفانه است به این واقعیت اشاره کنیم که لپ تاپ های ROG به وضوح بسیار خوب ساخته شده‌اند و عملکرد بالایی ارائه می‌دهند.

در نتیجه، در حالی که کل مفهوم “ROG” به وضوح یک استراتژی بازاریابی است، حداقل می‌توان گفت که ASUS  ظاهراً محصولات با کیفیت بسیار بالایی را با استفاده از این استراتژی بازاریابی می‌کند.

به همان اندازه، مانند برند فرعی ROG، ASUS به وضوح می‌داند که باید مصرف‌کنندگانی که بودجه کمتری دارند را با زیربرند TUF gaming خود جذب کند. به همین دلیل، دوام لپ‌تاپ‌های TUF gaming مورد تاکید قرار می‌گیرد و این ویژگی، ضعیف‌تر بودن عملکرد این لپ‌تاپ‌ها نسبت به لپ‌تاپ‌های ROG gaming را کم‌اهمیت‌تر جلوه می‌دهد.

TUF Gaming جزئی از استراتژی بازاریابی کلی ASUS است. این را نمی‌توان انکار کرد. با وجود این واقعیت، لپ‌تاپ‌های TUF Gaming عملکرد نسبتاً قدرتمندی را با قیمت مقرون‌به‌صرفه‌تر ارائه می‌دهند.

منبع ترجمه: techoverwrite

Leave feedback about this

 • کیفیت
 • قیمت
 • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X