5 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
شبکه

SQL Server چیست؟

SQL Server چیست؟

SQL Server یک سیستم مدیریت دیتابیس Relational یا RDBMS است که توسط مایکروسافت توسعه یافته و به بازار عرضه شده است.

مشابه سایر نرم افزارهای RDBMS، SQL Server بر روی SQL، یک زبان برنامه نویسی استاندارد برای تعامل با دیتابیس‌های Relational ساخته شده است. این سیستم به Transact-SQL یا T-SQL گره خورده است، T-SQL پیاده سازی SQL مایکروسافت است که مجموعه‌ای از ساختارهای برنامه‌نویسی اختصاصی را اضافه می‌کند.

SQL Server بیش از 20 سال است به طور انحصاری روی محیط ویندوز کار می‌کند. همچنین در سال 2016، مایکروسافت آن را در لینوکس در دسترس قرار داد. ورژن 2017 این سیستم در اکتبر 2016 در دسترس قرار گرفت که بر روی ویندوز و لینوکس اجرا می شد.

معماری SQL Server

نمودار زیر معماری SQL Server را نشان می دهد:

SQL Server

این سیستم مدیریت Relational متشکل دو جزء اصلی است:

  1. موتور دیتابیس
  2. SQLOS

موتور دیتابیس

هسته SQL Server ، موتور دیتابیس است. موتور دیتابیس شامل یک موتور Relational به عنوان پردازشگر Query ها و یک موتور Storage است که فایل‌های دیتابیس، صفحات، index ‌ها و غیره را مدیریت می‌کند. object های دیتابیس مانندstored procedures ، views و triggers نیز توسط موتور دیتابیس ایجاد و اجرا می‌شوند.

موتور Relational

Relational Engine شامل اجزایی است که بهترین راه برای اجرای یک Query را تعیین می‌کنند. موتور Relational به عنوان پردازشگر Query نیز شناخته می شود.

موتور Relational بر اساس Query ورودی، دیتا را از موتور Storage درخواست می‌کند و سپس نتایج را پردازش می کند.

برخی از وظایف موتور Relational شامل پردازش Query ، مدیریت حافظه، مدیریت thread و task ، مدیریت buffer و پردازش Query توزیع شده است.

موتور Storage

موتور Storage وظیفه ذخیره‌سازی و بازیابی اطلاعات از سیستم های ذخیره‌سازی مانند دیسک و SAN را بر عهده دارد.

SQLOS

پشت کاری که موتور Relational و موتور Storage ، انجام می‌دهند، سیستم عامل SQL Server یا SQLOS قرار دارد.

SQLOS بسیاری از خدمات سیستم عامل مانند حافظه و مدیریت I/O را ارائه می‌دهد. خدمات دیگر شامل رسیدگی به استثنائات و خدمات همگام سازی است.

سرویس‌ها و ابزارهای SQL Server

مایکروسافت ابزارها و خدمات مدیریت دیتا و هوش تجاری (BI) را همراه با SQL سرور فراهم می کند.

برای مدیریت داده‌ها، SQL سرور شامل سرویس های یکپارچه سازی سرور SQL (SSIS)، سرویس های کیفیت دیتای سرور SQL و سرویس های Master Data است. برای توسعه دیتابیس‌ها، SQL ابزارهای دیتای SQL را فراهم می کند. و برای مدیریت، استقرار و نظارت بر دیتابیس، دارای SQL Server Management Studio (SSMS) است.

برای تجزیه و تحلیل داده‌ها، SQL سرور خدمات تجزیه و تحلیل سرور SQL (SSAS) را ارائه می‌دهد. SQL Server Reporting Services (SSRS) گزارش‌ها و تجسم (visualization) داده‌ها را ارائه می‌دهد. فناوری خدمات یادگیری ماشین برای اولین بار در ورژن 2016 این سیستم ظاهر شد که از R Services تغییر نام داد.

نسخه های سرور SQL

SQL سرور دارای چهار نسخه اولیه است که دارای سرویس‌ها و ابزارهای مختلفی همراه خود هستند. دو نسخه از آن‌ها به صورت رایگان در دسترس است:

  1. نسخه توسعه دهنده SQL Server برای استفاده در توسعه و آزمایش دیتابیس.
  2. SQL Server Expression برای پایگاه داده‌های کوچک با حجم تا 10 گیگابایت ظرفیت ذخیره سازی دیسک.

برای برنامه های بزرگ‌تر و مهم‌تر، SQL سرور نسخه Enterprise را ارائه می‌دهد که شامل تمام ویژگی‌های نسخه اصلی آن است.

نسخه Standard Edition مجموعه‌ای از ویژگی‌های جزئی نسخه Enterprise و محدودیت‌هایی روی سرور در رابطه با تعداد هسته پردازنده و حافظه قابل پیکربندی دارد.

منبع: sqlservertutorial

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X