6 اسفند 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
هوش مصنوعی GPT
بلاک چین

Rarible چیست؟ | معرفی پلتفرم دیجیتال NFT

Rarible چیست؟ | معرفی پلتفرم دیجیتال NFT

Rarible پلتفرمی است که به شما امکان می‌دهد آثار هنری دیجیتال NFT مانند عکس، بازی و مایم را ایجاد و سپس خرید و فروش کنید. برای استفاده از Rarible، تنها چیزی که نیاز دارید یک کیف پول اتریوم و مقداری ETH است. Rarible ، توکن حاکمیتی ERC-20 بومی خود به اسم RARI را در سال 2021 راه‌اندازی کرد و قصد دارد از این توکن برای واگذاری تدریجی کنترل پلتفرم خود، به جامعه کاربرانش استفاده کند.

بازار آثار هنری Rarible NFT

Rarible یک پلتفرم مبتنی بر اتریوم است که ایجاد، فروش و خرید حقوق مالکیت آثار هنری دیجیتال را از طریق توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) تسهیل می‌کند. NFT ها دارایی‌های رمزنگاری یکتایی هستند که برای نمایش اقلام منحصر به فرد مانند کلکسیون‌ها و آثار هنری استفاده می‌شوند. Rarible از دو استاندارد توکن NFT استفاده می‌کند: ERC-721 که امکان ایجاد آیتم‌های منحصر به فرد را برای یک بار فراهم می‌کند و ERC-1155 که امکان ایجاد چندین نسخه از یک آیتم را فراهم می‌کند.

اگرچه پلتفرم NFT Rarible به عنوان یک عملیات متمرکز راه اندازی شد، سازندگان آن قصد دارند به مرور زمان، آن را غیرمتمرکز کنند. و در نهایت کنترل آن را به یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) واگذار کنند که توسط جامعه کاربران Rarible اداره خواهد شد. Rarible برای دستیابی به این هدف از طریق توکن حاکمیت RARI خود برنامه‌ریزی می‌کند. که این توکن به کاربران حق مشارکت در مدیریت پلتفرم را می‌دهد. در سال 2021، این پلتفرم اعلام کرد که بازاری را بر روی بلاک چین Flow Dapper Labs راه اندازی خواهد کرد. که برای میزبانی اپلیکیشن‌ها و تسهیل تراکنش‌های سریع طراحی شده است.

قابلیت‌های Rarible: حق امتیاز NFT، Minting و بیشتر

برای استفاده از بازار NFT مبتنی بر اتریوم Rarible، ابتدا باید یک کیف پول اتریوم مانند کیف پول Metamask، Argent یا Coinbase و مقداری اتر (ETH) داشته باشید. شما می‌توانید ETH را به طور غیر مستقیم از طریق یک صرافی یا به طور مستقیم در پلتفرم کریپتو Rarible با کارت اعتباری خریداری کنید. هنگامی که کیف پول خود را با این پلتفرم لینک کردید، می‌توانید برای خرید اقلام در بازار NFT Rarible بگردید. این پلتفرم فروشندگان برتر و مجموعه‌های هنری NFT را نمایش می‌دهد و به شما امکان می‌دهد NFT ها را از طریق دسته‌بندی‌هایی مانند عکاسی، بازی‌ها و مایم‌ها جستجو کنید. فروشندگان NFT می‌توانند انتخاب کنند که آیا قیمت فروش ثابتی را برای دارایی خود درنظر بگیرند یا حراجی انجام دهند.

کارمزدها

علاوه بر این، اگر آرتیست یا طراح هستید، می توانید از Rarible برای mint  کردن NFT های خود استفاده کنید. اگر NFTها را mint می‌کنید، ملزم به فروش آنها نیستید و فقط می‌توانید آن‌ها را روی پلتفرم خود قرار دهید. اولین باری که NFT خود را mint می‌کنید، باید دو کارمزد بپردازید – یکی برای دادن مجوز به کیف پول خود برای تعامل با Rarible و دیگری برای « call the mint function» که فایل شما را در سیستم فایل InterPlanetary (IPFS) و بلاک‌چین اتریوم قرار می‌دهد.

هر دو کارمزد، کارمزد شبکه هستند. قیمت تعامل با بلاک چین به Rarible تعلق نمی‌گیرد. برای minting در آینده، شما فقط ملزم به پرداخت هزینه‌های تراکنش خواهید بود، اگرچه این هزینه‌ها بسته به ازدحام شبکه متفاوت است. هنگامی که تصمیم می‌گیرید NFT هایی که ایجاد کرده‌اید را بفروشید، بازار آثار هنری Rarible این امکان را برای شما فراهم می‌کند که حق امتیاز NFT را از فروش‌تان دریافت کنید. به این معنی که می‌توانید درصدی از قیمت فروش را نه تنها در اولین فروش NFT خود، بلکه به طور بالقوه نیز دریافت کنید. در مورد فروش‌های بعدی NFT شما به شخص ثالث نیز همین‌طور است. (به عنوان مثال، زمانی که شخصی که به او می فروشید تصمیم می‌گیرد NFT را به شخص دیگری بفروشد).

در نهایت، Rarible با OpenSea، یکی دیگر از بازارهای NFT ادغام شده است. به این معنی که شما می‌توانید NFT های خود را در OpenSea مشاهده و مدیریت کنید. علاوه بر این می‌توانید آن‌ها را در OpenSea در ازای ETH یا RARI بفروشید.

RARI Token: NFT Marketplace Governance

RARI که در سال 2021 ایجاد شد، یک توکن حاکمیتی ERC-20 است که به دارندگان آن این حق را می‌دهد که بر توسعه Rarible تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، دارندگان توکن RARI می‌توانند پیشنهادهایی را برای تغییر کارمزد معاملات یا افزودن ویژگی‌های جدید ارسال کنند و به پیشنهادات دیگران رأی دهند. شما همچنین می‌توانید به عنوان moderator جامعه عمل کنید و آثار هنری که در پلتفرم هستند را سرپرستی کنید.

RARI حداکثر 25 میلیون توکن دارد که 60٪ آن برای پاداش دادن به کاربران پلتفرم رزرو و 10٪ از آن برای دارندگان NFT در جوامع کریپتو (نه فقط کسانی که در Rarible هستند) عرضه شده است. سرمایه گذاران و تیم این پلتفرم 30 درصد باقی مانده از عرضه توکن RARI را دریافت می‌کنند.

منبع ترجمه: gemini

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
هوش مصنوعی GPT
X