10 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
هوش مصنوعی

Poe ChatGPT چیست؟ | در مسیر AI Messaging همگانی

Poe ChatGPT چیست؟ | در مسیر AI Messaging همگانی

ChatGPT یک فناوری پیشرو و قابل توجه در عرصه هوش مصنوعی است، اما به عنوان یک محصول، ایرادات زیادی دارد. هر وقت که چت‌بات OpenAI را لود کنید، پس از مدت‌ها انتظار، با این پیام مواجه می‌شوید که می‌گوید: « ظرفیت ChatGPT پر است و نمی‌توانید از آن استفاده کنید». این چت‌بات حتی در بهترین شرایط نیز کند است و رابط سفید و خاکستری آن درست کار نمی‌کند. ChatGPT حتی اپلیکیشن موبایل هم ندارد. در این‌جاست که هوش مصنوعی Poe ChatGPT وارد بازی می‌شود.

آدام دآنجلو، مدیر عامل Quora ، Poe ChatGPT را چیزی مثل یک فرصت می‌داند. این چت‌بات در تابستان 2022، درست قبل از این که چت‌بات‌های هوش مصنوعی بازار را پر کنند، وارد بازار شد. دآنجلو می‌گوید امیدوار است بتواند با قرار دادن همه بات‌ها در یک مکان، امکان استفاده از آن‌ها را آسان‌تر کند. او می‌گوید: «ما چیزهای مختلفی داریم که می‌خواهیم بر روی این فناوری بسازیم. اما این فقط نقطه شروع است. ما باید استفاده از آن را برای مردم آسان کنیم».

همان‌طور که دآنجلو می‌گوید، ما در ابتدای یک رونق عظیم در صنعت چت‌بات‌های تعاملی هستیم. در حال حاضر، Bard ، Bing AI ، ChatGPT و موارد دیگر وجود دارند، اما به زودی صدها، هزاران یا حتی میلیون‌ها چت‌بات برای اهداف مختلف وجود خواهند داشت. و تقریباً هر شرکتی به اندازه غول‌های فناوری مثل گوگل و مایکروسافت، از این فناوری بهره‌مند خواهد شد. البته در حال حاضر گوگل و مایکروسافت از منابع بسیار بیشتری نسبت به پلتفرم‌هایی مثل Poe ChatGPT برخوردار هستند، اما همیشه این‌گونه نخواهد ماند.

در مسیر همگانی شدن Poe ChatGPT

تعداد زیادی از استارت آپ‌های هوش مصنوعی در راه‌اند، که از جمله آن‌ها همین Poe ChatGPT است. Quora به تازگی یک چت بات کاربر محور ایجاد کرده است که به شما امکان می‌دهد رباتی بسازید که مثل دزدان دریایی صحبت کند، شما را بی‌رحمانه سلاخی کند یا به شما زبان ژاپنی بیاموزد.

دآنجلو جاه‌طلبی‌های Poe ChatGPT را با یک مرورگر وب مقایسه می‌کند: «امید این است که توسعه‌دهندگان به جای این‌که در هر سرویسی کاربران را ملزم به داشتن و نگهداری برنامه‌های فول استک خود کنند، ربات‌هایی بسازند و مطمئن باشد که کاربران می‌توانند آن‌ها را در Poe پیدا کنند. دآنجلو می‌گوید: «امیدوارم که با از بین بردن موانعی که سر راه ایجاد یک رابط کاربری خوب است، این انفجار از اپلیکیشن‌های چت‌بات را فعال کنیم».

Quora در ابتدای کار، برای پاسخ دادن به سؤالات کاربران خود با هوش مصنوعی تحقیق کرد. دآنجلو می‌گوید که سال‌ها به هوش مصنوعی فکر می‌کرده است و به عنوان عضو هیئت مدیره OpenAI ، زودتر از بقیه انفجار چت‌بات‌های هوش مصنوعی را می‌دیده است. اگرچه از این عظمت کنونی هوش مصنوعی شگفت‌زده شده است.

Quora از راه می‌رسد…

پس از انجام برخی آزمایش‌ها، پاسخ‌های AI Quora هنوز درست نبودند. دآنجلو می‌گوید: «هوش مصنوعی اغلب می‌تواند پاسخ‌های بسیار خوبی ایجاد کند، اما اغلب نمی‌تواند به خوبی بهترین فردی که در Quora پاسخ می‌نویسد، این کار را انجام دهد». پس Poe ChatGPT چه زمانی می‌تواند مفید واقع شود؟ پاسخ این است: زمانی که بسیار سریع عمل می‌کند. وقتی کاربری به صورت فوری به پاسخ سؤال خود نیاز دارد، یا می‌خواهد پاسخ کسی را بدهد که به صورت آنلاین با او چت می‌کند، Poe ChatGPT واقعاً مفید است. در نتیجه، Qoura به جای این که مکالمات هوش مصنوعی را به پلتفرم خود تحمیل کند، سرویس هوش مصنوعی Poe ChatGPT را به صورت جداگانه عرضه کرد.

همین الان اگر اپلیکیشن Poe ChatGPT را در iOS دانلود کنید، یا به poe.com بروید، به طور مستقیم وارد برنامه پیام‌رسانی خواهید شد. در سمت راست یک پنجره چت خالی با چند مورد پیشنهادی در بالای آن (درباره راهنما/آشپزی/موارد سرگرم‌کننده/از من بپرسید و غیره) و یک کادر متنی در پایین آن وجود دارد. در سمت چپ، شش چت‌بات مختلف وجود دارد که می‌توانید در Poe ChatGPT با هر کدام از آن‌ها تعامل برقرار کنید.

چت‌بات‌های Poe

Poe امکان دسترسی به ChatGPT و GPT-4 را فراهم می‌کند. Claude Plus و Claude Instant دو چت بات مختلف از Anthropic; Sage هستند که آن‌ها هم بر اساس ChatGPT ساخته شده‌اند. همچنین Dragonfly نیز وجود دارد که از روشی متفاوت نسبت به بقیه استفاده می‌کند. شما می‌توانید با هر کدام از این شش چت‌بات هوش مصنوعی کار کنید، انگار که در حال ورق‌زدن بین صفحات چت با دوستان مختلف‌تان هستید. این سرویس به طور کامل رایگان نیست (شما روزانه یک پیام رایگان به GPT-4 و سه پیام رایگان به Claude دارید)، و برای استفاده کامل می‌توانید در سرویس ماهانه 19.99 دلاری Poe ChatGPT مشترک شوید و سقف استفاده خود را افزایش دهید. (اشتراک‌های چت‌بات بخشی از برنامه بلندمدت Poe هستند و این پلن چیزی شبیه به طرح‌های اشتراکی App Store اپل است.)

در آزمایشاتی که ما انجام دادیم، بین این شش چت‌بات تفاوت‌هایی نسبتاً جزئی وجود داشت. مستندات Poe برای نوشتن خلاقانه، توصیه می‌کند از Claude Instant استفاده کنیم، ولی Claude Plus برای کارهای پیچیده بهتر است. Sage و ChatGPT در زبان‌های غیرانگلیسی بهتر عمل می‌کنند، و Dragonfly مایل است پاسخ‌های کوتاه‌تری بدهد. اما در حال حاضر، کمابیش همه این چت‌بات‌ها عمومی هستند و این شما هستید که انتخاب می‌کنید از کدام یک استفاده کنید. دآنجلو می‌گوید: «اگر واقع‌بینانه نگاه کنیم، GPT-4 تقریباً در همه موارد بهترین است».

Poe Vs OpenAI

اما با گذشت زمان، او شرط می‌بندد که چت‌بات‌های زیادی برای اهداف مختلف پدید خواهند آمد که هر کدام با عملکرد خاصی آموزش داده شده یا برای پردازش نوع خاصی از اطلاعات توسعه یافته‌اند. در آینده، Poe ChatGPT به نوعی چاقوی ارتشی سوئیسی در ابزارهای هوش مصنوعی تبدیل می‌شود. او می‌گوید: «ما می‌خواهیم دکمه مناسب برای هر کاری را ایجاد کنیم. اگر کاربر یک برنامه نویس است، کدام چت‌بات برای او بهترین است؟ اگر کاربر مشغول تولید محتواست، کدام چت‌بات بیشتر به او کمک می‌کند؟

Poe ChatGPT از لحاظ پاسخ‌هایی که ارائه می‌دهد، تفاوتی با اپلیکیشن OpenAI ندارد و شما برای کارهایی مثل جستجوی وب، نباید به سراغ آن بیایید. Poe ChatGPT برای پاسخ‌های خود لینک‌های وب یا نقل‌قول‌های افراد مختلف را ارائه نمی‌کند. اگرچه عبارات خاصی را آنکرتکست می‌کند که می‌توانید با کلیک بر روی آن‌ها، درخواست خود را به روش دیگری مطرح کنید. (مثلاً در پاسخی درباره 1972 World Series ، عبارت Cincinnati Reds را آنکرتکست می‌کند و می‌توانید درخواست خود را به «درباره Cincinnati Reds به من بگو» تغییر دهید.) دآنجلو می‌گوید امیدوار است این چت‌بات‌ها هر چه سریع‌تر به زمان واقعی اکنون مسلط شوند. او علی‌الخصوص امیدوار است که Poe ChatGPT با استفاده از داده‌های Quora بتواند این کار را هر چه سریع‌تر انجام دهد. اما هنوز به راه حل قطعی برای این مسئله نرسیده است.

و بیشتر…

با تمام این مسائل، Poe ChatGPT هنوز یکی از بهترین گزینه‌ها برای چت روزمره با هوش مصنوعی و تولید محتوا است. این اپلیکیشن بسیار سریع است و تایپ کردن در یک اپلیکیشن موبایلی بسیار راحت‌تر از کار با وب‌سایت نامناسب ChatGPT است. ما زیبایی رابط کاربری برنامه، علی‌الخصوص تایپ با فونت سفید در Dark Mode برنامه را دوست داریم. تنها مشکل ما این است که Poe ChatGPT واقعاً شلوغ است. کاربر همیشه غرق در پیشنهادات برنامه برای این که چه چیزی تایپ کند و چه افرادی را دنبال کند، می‌شود. که اغلب مزاحم چت کردن او خواهد شد. اما این Native ترین برنامه Messaging هوش مصنوعی است که تا به حال پیدا کرده‌ایم.

اپلیکیشن موبایل Poe ChatGPT یک ویژگی Feed جالب نیز دارد که می‌توانید از آن برای به اشتراک گذاشتن درخواست و پاسخ به یکی از چت‌بات‌ها استفاده کنید. شعار Poe درباره این مکالمات هوش مصنوعی این است: اگر این مکالمات چت‌بات بتوانند اطلاعات مفید و جدیدی تولید کنند و کاربران تصمیم بگیرند که این اطلاعات ارزش به اشتراک‌گذاشتن را دارد، خروجی آن ممکن است بسیار ارزشمند باشد.

نتیجه‌گیری

دآنجلو به نوبه خود مطمئن نیست که چه چیزی مؤثر است و چه چیزی نیست. او فکر می‌کند هر کس مطمئن باشد، قطعاً اشتباه می‌کند. «هیچ کس چیزی نمی‌داند، زیرا این فناوری بسیار نوپا است و ما زمانی برای آزمایش آن نداشته‌ایم. و همچنین به سرعت در حال تغییر است». او می‌گوید تیمش فقط می‌تواند برای هفته آینده برنامه‌ریزی کند. چرا که همه چیز به سرعت تغییر می‌کند. سؤالات زیادی درباره چت‌بات‌های هوش مصنوعی و امنیت آن‌ها وجود دارد، اما دآنجلو نسبت به این فناوری خوش‌بین است.

هوش مصنوعی به سرعت در حال تصاحب جهان است، و بسیاری از اکوسیستم‌ها را دربر گرفته است. ادغام عمودی، راه مورد علاقه همه مردم برای ثروتمند شدن است، اما دآنجلو می‌گوید: «اگر مایکروسافت Bing را می‌سازد، جای تعجبی وجود ندارد. اما اگر همه مردم بتوانند هوش مصنوعی خود را بسازند چه؟» او استدلال می‌کند ساختن هوش مصنوعی به اندازه کافی سخت هست، ولی Poe ChatGPT امیدوار است بتواند به بقیه این امکان را بدهد که این کار را انجام دهند.

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
X