6 اسفند 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
هوش مصنوعی GPT
ارز دیجیتال

Pi Network چیست و ارز دیجیتال آن چقدر می‌ارزد؟

Pi Network و ارز دیجیتال آن چیست؟

Pi Network (ارز دیجیتال: Pi) نمود کاملی از این عبارت است: «اگر آن‌قدر خوب به نظر می‌رسد که درست باشد، احتمالاً درست است». این ارز دیجیتال به این گونه است که شما با استفاده از اپلیکیشن Pi Network ، و بدون هزینه راه‌اندازی و نیاز به تجهیزات دیگر، آن را در گوشی خود استخراج می‌کنید.

در حالی که Pi Network موفق به ایجاد یک جامعه بزرگ با بیش از 33 میلیون کاربر شده است، سال‌هاست که هیچ بلاک‌چین یا ارز دیجیتالی ندارد. به این معنی که کوین‌های Pi هیچ ارزشی ندارند. در این‌جا ما یک راهنمای کامل در مورد نحوه عملکرد Pi و ارزش آن، برایتان آماده کرده‌ایم.

چه چیزی Pi را منحصر به فرد می‌کند؟

Pi Network ترکیبی از یک ارز دیجیتال، یک اپلیکیشن و یک طرح بازاریابی چندسطحی (MLM) است.

ارز دیجیتال Pi در اپلیکیشن Pi Network ماین می‌شود و تنها کاری که باید انجام دهید این است که هر 24 ساعت روی گوشی همراه خود ضربه بزنید. این از نظر فنی هیچ ربطی به استخراج کریپتو ندارد، زیرا mining در حال انجام نیست. حداقل در این مرحله از توسعه آن، شما هیچ تراکنشی را تأیید نمی‌کنید. در واقع، شما کوپن‌های کوین Pi را هر روز برای استفاده از برنامه دریافت می‌کنید و ثابت می‌کنید که ربات نیستید.

برای ثبت نام در برنامه، به کد دعوت از یک عضو نیاز دارید. Pi Network از یک سیستم referral استفاده می‌کند که در آن بر اساس تعداد افرادی که با کد دعوت شما ثبت نام می‌کنند، کوین بیشتری کسب می‌کنید.

Pi در اپلیکیشن شما ذخیره می‌شود. شما نمی‌توانید آن را برداشت کنید، بفروشید یا با ارزهای دیجیتال دیگر مبادله کنید. با توجه به وب سایت Pi Network ، شما می‌توانید همه این کارها را در مرحله سوم نقشه راه آن، و در هنگامی که شبکه اصلی راه‌اندازی شد، انجام دهید. اگرچه هیچ تاریخ تخمینی برای راه‌اندازی آن وجود ندارد.

Pi از کجا آمد؟

نیکولاس کوکالیس و چنگ‌دیائو فان، دو محقق از دانشگاه استنفورد، Pi Network را تأسیس کردند. آن‌ها این شبکه را در سال 2018 با هدف ایجاد یک ارز دیجیتال برای مردم عادی راه‌اندازی کردند. که این کار با انتشار یک white paper و اپلیکیشن Pi Network در 14 مارس 2019 (Pi Day) آغاز شد.

کوکالیس و فان همچنین مسئولیت پروژه را برعهده دارند و به عنوان تیم اصلی خدمات‌رسانی می‌کنند. کوکالیس رئیس بخش فناوری و فان رئیس محصول است.

Pi چگونه کار می‌کند؟

اپلیکیشن Pi Network تقریباً به همان اندازه ساده است. این برنامه یک دکمه رعد و برق دارد که برای استخراج Pi روی آن ضربه می‌زنید. این ضربه یک شمارش معکوس 24 ساعته را شروع می‌کند، و پس از پایان آن، باید دوباره وارد شوید و روی همان دکمه ضربه بزنید تا به ماین کردن ادامه دهید. نیازی نیست که برنامه را باز بگذارید، پس تنها کاری که لازم است این است که هر 24 ساعت یک بار برنامه را باز کنید و روی دکمه آن ضربه بزنید.

نرخ استخراج ساعتی شما بر اساس زمان ثبت نام تعیین می‌شود. اعضای قبلی بیشتر از کسانی که بعداً وارد برنامه شده‌اند کسب درآمد می‌کنند. همچنین می‌توانید با دعوت از کاربران جدید یا ایجاد یک حلقه امنیتی، نرخ استخراج خود را افزایش دهید.

چهار نقش وجود دارد که کاربران می‌توانند در Pi Network ایفا کنند:

Pioneer (پیشگام) : ماین کردن Pi با ضربه زدن روی دکمه رعد و برق.

Contributor (مشارکت کننده) : این نقش سه تا پنج کاربر دیگر را که به آن‌ها اعتماد دارد، به یک حلقه امنیتی اضافه می‌کند. مشارکت‌کنندگان برای هر یک از اعضای حلقه امنیتی خود، 0.2 Pi اضافی در هر ساعت دریافت می‌کنند.

Ambassador  (سفیر) : کاربران جدید را از طریق کد دعوت به Pi معرفی می‌کند. سفیران در ازای هر فردی که دعوت می‌کنند، تا 25 درصد پاداش استخراج دریافت می‌کنند.

Node : این نقش نرم افزار Pi node را روی کامپیوتر خود اجرا می‌کند. این نرم افزار در حال حاضر در مرحله تست می‌باشد.

کاربران می‌توانند چندین نقش داشته باشند. به عنوان مثال، اگر Pi را ماین کنید، یک حلقه امنیتی بسازید و کاربران جدید را دعوت کنید، می‌توانید به طور همزمان پیشگام، مشارکت‌کننده و سفیر باشید.

با توجه به Pi white paper ، این پروتکل بر اساس پروتکل اجماع ستاره‌ای (Stellar Consensus) که در بلاک چین برای Stellar (CRYPTO:XLM) استفاده می‌شود، ساخته شده است. پروتکل اجماع ستاره‌ای برای فعال کردن mobile mining به شیوه‌ای کاربرپسند، انتخاب شده است.

ارتباطات

Pi Network هیچ شریک کاری قابل توجهی ندارد. این شبکه برای شروع توسعه اپلیکیشن‌های Pi و اکوسیستم خود، Pi Hackathon را برگزار کرد. پروژه‌های برنده و برندگان جوایز افتخاری، هم به دلار آمریکا و هم به کوین Pi جایزه خود را دریافت کردند.

برنامه تجاری برنده اولین دوره از Pi Hackathon ، Pi Workforce Pool بود. این یک بازار کار برای پیشگامان Pi بود. اپلیکیشن اکوسیستم برنده این دوره، PiCare بود. این یک سیستم گزارش باگ برای اپلیکیشن‌های Pi است.

ریسک‌های منحصر به فرد

استفاده از Pi هیچ خطر مالی ندارد، زیرا کاملاً رایگان است. و تنها زمانی که برای این کار صرف می‌کنید، زمانی است که برای فشردن یک دکمه در طول روز می‌گذارید.

سؤال این است که آیا Pi Network ارزش وقت شما را دارد یا خیر. برخی از کاربران آن را یک کار بی‌ضرر می‌دانند. اگر Pi هیچوقت هم به جایی نرسد، شما هیچ پولی را از دست نمی‌دهید. اگر هم به نتیجه رسید، کاربرانش می‌توانند Pi coin هایی که زمان و انرژی بسیار کمی برای به دست آوردن آن‌ها صرف کرده‌اند را بفروشند.

این فقط یک دیدگاه درباره این برنامه است. اما خیلی هم مطمئن نباشید که Pi در آینده به ارزش بالایی می‌رسد. این پروژه سال‌هاست که راه‌اندازی نشده و ارزش ارز دیجیتال آن در حال حاضر صفر است. حتی گمانه‌زنی‌هایی هم وجود دارد که ممکن است این یک آزمایش اجتماعی باشد تا ببینیم مردم تا چه زمانی به ماین کردن ارز دیجیتالی که نمی‌توانند آن را برداشت یا استفاده کنند، ادامه می‌دهند.

شایان ذکر است که اپلیکیشن Pi Network می‌تواند داده‌های شما از جمله داده‌های شخصی، داده‌های استفاده از برنامه و داده‌های مربوط به تبلیغات را جمع‌آوری و بفروشد. علاوه بر این، Pi Network از شما می‌خواهید که اطلاعات «مشتری خود را بشناسید» (KYC) مانند کپی‌های کارت شناسایی خود را به آن‌ها بدهید. قبل از این که بتوانید ارز دیجیتال مربوط به آن را بخرید، بفروشید یا ترید کنید. اگر شما جزو افرادی هستید که دسترسی دیگران به داده‌های شخصی خود را محدود می‌کنید، احتمالاً نمی‌خواهید Pi Network را دانلود کنید.

چگونه Pi به دست بیاوریم

Pi را نمی‌توان خرید و فروش کرد و این ارز در هیچ صرافی ارز دیجیتالی موجود نیست. تنها راه برای به دست آوردن آن، از طریق اپلیکیشن Pi Network است. شیوه این کار به این صورت است:

  • Pi Network را در گوشی هوشمند خود دانلود کنید.
  • یک حساب کاربری با نام کاربری، رمز عبور و یا آدرس ایمیل یا شماره تلفن تنظیم کنید.
  • یک کد دعوت وارد کنید. اگر ندارید، می‌توانید در اینترنت سرچ کنید و تعداد زیادی از آن‌ها را پیدا کنید.
  • برای شروع استخراج، روی دکمه رعد و برق ضربه بزنید.
  • هر 24 ساعت یک بار، اپلیکیشن را چک کنید و برای ادامه استخراج، روی دکمه رعد و برق ضربه بزنید.

اگر می‌خواهید ذخیره Pi را شروع کنید، این یک فرآیند ساده است. آیا این ارز دیجیتال هرگز ارزشی خواهد داشت؟ زمان مشخص خواهد کرد. البته Pi Network بسیار نامتعارف و بحث‌برانگیز است و در حال حاضر کاربرد چندانی ندارد. بنابراین اگر قصد دارید ارز دیجیتال را به بخشی از سبد سرمایه‌گذاری خود تبدیل کنید، به دنبال گزینه‌های دیگری باشید. مثلاً می‌توانید سهام ارزهای دیجیتال را بخرید یا در ارزهای دیجیتالی که برای خرید و فروش در دسترس‌تر هستند، مانند بیت کوین و اتریوم را امتحان کنید.

منبع ترجمه: fool

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
هوش مصنوعی GPT
X