10 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
هوش مصنوعی

Palette.fm عکس‌های سیاه و سفید را رنگی می‌کند!

ابزار هوش مصنوعی Palette.fm عکس‌های سیاه و سفید را رنگی می‌کند!

Palette.fm با استفاده از هوش مصنوعی و به کمک پیام‌های متنی برای اصلاح رنگ، تصاویر سیاه و سفید را به تصاویر رنگی تبدیل می‌کند!

یک محقق سوئدی به نام امیل والنر که در زمینه یادگیری ماشین فعالیت می‌کند، ابزار وب رایگانی به نام Palette.fm منتشر کرده است که با هوش مصنوعی تصاویر سیاه و سفید را رنگ‌آمیزی می‌کند. کاربران پس از آپلود عکس، می‌توانند یک فیلتر رنگی انتخاب کنند یا با استفاده از توضیحات متنی، عکس را اصلاح رنگ کنند.

تصویر کدو در Palette.fm

Palette.fm برای classify کردن تصاویر، از یک مدل deep-learning استفاده می‌کند که درباره رنگ اشیا در یک تصویر یا اثر هنری، حدس‌هایی اولیه می‌زند. ما از مالنر پرسیدیم که این سایت به کمک چه نوع فناوری backend کار می‌کند، اما او وارد جزئیات نشد. والنر در پاسخ این‌چنین گفت: «من یک مدل هوش مصنوعی سفارشی ساخته‌ام که از تصویر و متن برای رنگ‌آمیزی استفاده می‌کند. یک مدل متن را ایجاد می‌کند و یک مدل دیگر تصویر و متن را برای رنگ‌آمیزی در هم می‌آمیزد».

تصویر کدو در سه تابع رنگی مختلف
یک تصویر تستی Ars اوریجینال (سمت چپ)، تصویر سیاه و سفید (وسط) و تصویر رنگ‌آمیزی شده توسط Palette.fm (راست)

در حال حاضر، Palette.fm یک سرویس رایگان است، اما والنر قصد دارد یک سرویس پولی در آن ایجاد کند. این سایت تصاویر را به صورت آنلاین و در فضای ابری پردازش می‌کند. جایی که حریم خصوصی صاحبان تصاویر آپلود شده حفظ می‌شود. Palette.fm نوشته است: «ما تصاویر شما را ذخیره نمی‌کنیم». اما مانند هر سرویس ابری دیگری، باید مراقب تصاویر خیلی خصوصی خود باشید. همچنین Palette.fm در حال حاضر نیاز به هیچ نوع ثبت نام حساب کاربری ندارد.

تا کنون افراد زیادی از Palette.fm برای رنگی کردن تصاویر قدیمی خانوادگی و عکس‌های تاریخی استفاده کرده‌اند.

آیا Palette.fm اولین ابزار رنگ‌آمیزی تصاویر سیاه و سفید است؟

شایان ذکر است که مفهوم رنگ‌آمیزی تصاویر سیاه و سفید با هوش مصنوعی در Palette.fm چیز جدیدی نیست. قبلتر فوتوشاپ نیز یک فیلتر عصبی “colorize” داشته است. والنر می‌گوید که 5 سال است روی رنگ‌آمیزی تصاویر با هوش مصنوعی کار می‌کند. یک نسخه دیگر از تکنولوژی رنگی‌کننده والنر در اواخر سال گذشته به عنوان یک ربات در توییتر در دسترس بود.

چند کامنت جالب

من در دبیرستان عکاسی B&W (سیاه و سفید) انجام می‌دادم و تصمیم گرفتم یکی از عکس‌های مورد علاقه‌ام را با هوش مصنوعی رنگی کنم. پس از سر هم کردن چند فیلتر به نتیجه شگفت‌انگیزی رسیدم! خیلی خوب بود که دوباره سگم را رنگی دیدم! این حرکت چه یک حرکت انقلابی در زمینه هوش مصنوعی باشد، چه نباشد، چه شخص دیگری قبلاً این کار را انجام داده باشد، چه نه، چه این پسر از این راه پول در آورده باشد چه هر چیز دیگری، خدماتی که Palette.fm ارائه می‌دهد باعث شد لبخند بزنم و کمی هم اشک بریزم. این برای من یک برد شخصی بود.

darkone238

لطفا توجه داشته باشید که تصویر تستی به درستی به مقیاس grayscale تبدیل نشده است.  (correct) این تصویر desaturated شده است. (Incorrect)

lthown
تصاویر کدو در دو مدل grat scale و desaturated

دلایل زیادی برای این مسئله وجود دارد که چرا تبدیل کردن تصاویر به سیاه و سفید با استفاده از تابع مقیاس grayscale بهتر است، اما می‌توان از طریق هومر سیمپسون نیز این موضوع را نشان داد:

lthown
رنگی شدن تصاویر سیمپسون در Palette.fm

انسان‌ها زرد را به عنوان یک رنگ روشن می‌بینند، (نارنجی روشن را هم همین‌طور) و اگر فقط به روشنایی یک تصویر نگاه کنید، متوجه grayscale بودن آن خواهید شد. از طرف دیگر، یک زرد خالص (#FFFF00) به جای تقریباً سفید به تقریباً خاکستری تبدیل می‌شود. بله این حیرت آور است، اما نتیجه رنگ‌آمیزی با ابزارهای هوش مصنوعی مثل Palette.fm احتمالاً کمی فرق می‌کند. زیرا این یک تصویر «black and white» نبود، این یک تصویر «desaturate» است.

lthown

منبع ترجمه: arstechnica

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X