7 اسفند 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
هوش مصنوعی GPT
هوش مصنوعی

OpenAI چیست و آیا واقعاً کدنویسی را آسان می‌کند؟

OpenAI چیست و آیا واقعاً کدنویسی را آسان می‌کند؟
Play Video about OpenAI چیست و آیا واقعاً کدنویسی را آسان می‌کند؟

آیا واقعاً برنامه نویسی با OpenAI به اندازه چت کردن با یک دوست راحت است؟ با Codex این شوخی تا حدودی واقعی می‌شود!

هر چه تکنولوژی به صنایع بیشتری راه پیدا می‌کند، برنامه نویسی به عنوان یک مهارت اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. اما یادگیری هر زبان برنامه نویسی از صفر تا صد، به تلاش زیادی نیاز دارد. حتی برای متخصصانی که سال‌ها در این حرفه بوده‌اند.

آیا شگفت‌انگیز نیست که کامپیوترها بتوانند انگلیسی ساده را بفهمند و آن‌چه را که شما به آن‌ها می‌گویید انجام دهند؟ به جای کار طاقت‌فرسا با یک ترمینال که ساعت‌ها طول می‌کشد، می‌توانید از هوش مصنوعی استفاده کنید که کلید ارتباط ساده و سریع با کامپیوتر است.

OpenAI چیست؟

OpenAI چیست؟

OpenAI یک آزمایشگاه و شرکت تحقیقاتی هوش مصنوعی (AI) است. آن‌ها برنامه‌های مختلف مبتنی بر هوش مصنوعی و الگوریتم‌های یادگیری ماشین ایجاد کرده‌اند. که به کامپیوترها اجازه می‌دهد تا کارهای مختلفی از قبیل ایجاد تصویر از متن یا ساخت دست روباتی برای حل کردن مکعب روبیک را انجام دهند.

آخرین پروژه آن‌ها، OpenAI Codex است که بر روی دسترسی بیشتر مردم عادی به نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های برنامه نویسی و صرفه‌جویی در وقت و انرژی برنامه نویسان حرفه‌ای هنگام نوشتن کد متمرکز است.

Codex چیست؟

Codex نرم افزار کدنویسی هوش مصنوعی، بر اساس مدل تولید زبان OpenAI ، یعنی GPT-3 ساخته شده و به عنوان یک مترجم بین کاربر و کامپیوتر عمل می‌کند. در دموهای اولیه، کاربران می‌توانستند با استفاده از زبان طبیعی یا انگلیسی ساده به جای یک زبان برنامه نویسی، وب‌سایت‌ها و بازی‌های ساده‌ای ایجاد کنند.

گرگ براکمن، CTO (مدیر ارشد فناوری) و یکی از بنیانگذاران OpenAI ، Codex را این‌گونه توصیف کرد:

ما Codex را به عنوان ابزاری برای گسترش کار برنامه‌نویسان می‌دانیم. برنامه نویسی دارای دو بخش است: شما باید «در مورد یک مشکل فکر کنید و سعی کنید آن را درک کنید» و «آن قطعات کوچک را در کد موجود، چه یک کتابخانه باشد، چه یک تابع و چه یک API ، نقشه‌برداری کنید». قسمت دوم خسته‌کننده است، اما Codex بهترین ابزار برای این بخش است. افرادی که قبلاً برنامه نویس هستند می‌توانند از آن استفاده کنند و قسمت سخت کارشان را حذف کنند.

OpenAI Codex برای بهبود GPT-3 ایجاد شد. توسعه دهندگان آن به جای آموزش دیدن در مورد محتوای وب، به طور خاص از مخازن کد اپن سورس که از قسمت‌های مختلف وب برمی‌داشتند، استفاده کردند.

نتیجه این کار، یک نرم افزار کد نویسی بر اساس هوش مصنوعی است که می‌تواند جملات نوشته شده را به روش‌های مختلف تولید و تجزیه کند و در عین حال، ارتباط بین ترجمه‌ها و واریاسیون‌ها را درک کند.

 نرم افزار Codex چگونه کار می‌کند؟

Codex فقط یک مترجم ساده نیست. بلکه یک نوع هوش مصنوعی مانند هر هوش مصنوعی دیگر است، که در کدنویسی تخصص دارد.

 نرم افزار Codex چگونه کار می‌کند؟

کار با OpenAI Codex مانند صحبت کردن با یک دستیار مجازی مانند Alexa ، Siri یا گوگل است. شما از نرم افزار می‌خواهید کاری را برایتان انجام دهد، همان‌طوری که از یک دوست درخواست می‌کنید در حقتان لطفی کند.

به عنوان مثال اگر در حال طراحی یک وب سایت هستید، می‌توانید دستوراتی مانند «ایجاد یک صفحه وب با عنوان در سمت چپ بالا و منو در سمت راست بالا» را تایپ کنید.

همچنین می‌توانید به آن دستور دهید ویژگی‌های عناصر مانند فونت، اندازه یا جهت را تنظیم کند. اگرچه این ممکن است برای شما نسبتاً ساده و واضح به نظر برسد، اما برای OpenAI Codex ، این یک سری دستور است.

برای این که یک عنصر در صفحه وب خود را به سمت راست منتقل کنید، Codex باید آن آیتم را بشناسد، آن را انتخاب کند و به اندازه مقدار مشخصی پیکسل آن را در یک یا چند جهت حرکت دهد. اگر با زبان‌های برنامه نویسی آشنا هستید، می‌دانید که نوشتن کد برای این کار معمولاً بیشتر از نوشتن «move the image to the bottom right» طول می‌کشد.

OpenAI Codex خطاناپذیر نیست

OpenAI Codex خطاناپذیر نیست

توجه به این نکته مهم است که OpenAI Codex خطاناپذیر نیست. این ابزار هوش مصنوعی وقتی یاد می‌گیرد و باهوش‌ترمی‌شود، اشتباهات کمتری مرتکب می‌شود. اما بعید به نظر می‌رسد که به دقت صد درصدی برسد. به خصوص که ورودی آن به پیچیدگی زبان طبیعی است. بر خلاف رویکردهای بدون کد برای برنامه نویسی، Codex این‌جاست که به شما کمک کند تا در زمان خود صرفه‌جویی کنید. در صورتی که با استفاده از این ابزار روی وب سایت یا اپلیکیشن خود کار می‌کنید، همچنان باید تا حدودی با زبان برنامه نویسی که با آن کار می‌کنید، آشنا باشید تا باگ‌ها و اشتباهات را به حداقل برسانید.

حتی الکسا، که باهوش‌ترین دستیار مجازی تجاری است، گاهی اوقات در درک برخی از سؤالات و درخواست‌های ارائه شده به زبان طبیعی مشکل دارد. در حین استفاده از OpenAI Codex ، ممکن است مجبور شوید درخواست خود را چندین بار تغییر دهید تا به طور کامل آن را درک کند.

نگرانی از سرقت

یکی از اولین ساخته‌های OpenAI Codex ، Copilot بود. این یک مخزن کد متعلق به مایکروسافت بود و با GitHub مستقر شد.  Codex اساساً در کدنویسی به صورت خودکار کدها را تکمیل می‌کند، اما Copilot بیت‌هایی از کد را پیشنهاد می‌کند که گاهی اوقات توسط توسعه‌دهندگان دیگر نوشته شده است.

اما در Codex ، هیئت ژوری همچنان حضور دارند. از آن‌جایی که این ابزار به طور دقیق بر روی کد اپن سورس آموزش داده شده بود، اکثر پیشنهادات کد آن احتمالاً تحت استفاده منصفانه قرار می‌گیرد. به ویژه زمانی که به جای شرکت‌ها، افراد از آن‌ها استفاده می‌کنند. براکمن همچنین گفت که آن‌ها انتظار دارند سطحی از بحث و جدل، درباره هر تکنولوژی جدیدی وجود داشته باشد تا اگر جامعه لازم دید، تغییرات لازم در آن ایجاد شود.

OpenAI Codex بر علیه زبان‌های برنامه نویسی سطح بالا

OpenAI Codex بر علیه زبان‌های برنامه نویسی سطح بالا

وقتی صحبت از گزینه‌هایی می‌شود که کدنویسی را به زبان‌های انسانی نزدیک می‌کنند، دو گزینه وجود دارد. یا ترجمه با استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی مانند Codex و یا استفاده از زبان‌های برنامه نویسی سطح بالا که شبیه زبان‌های طبیعی یا علائم ریاضی هستند.

سهولت استفاده

به جرأت می‌توان گفت که استفاده از OpenAI Codex حتی از ساده‌ترین زبان‌های برنامه نویسی مانند Python ، بسیار ساده‌تر است. اگر بتوانید آن‌چه را که می‌خواهید در یک جمله واضح تایپ کنید، Codex می‌تواند آن را برای شما انجام دهد.

انعطاف‌پذیری

از نظر فنی، OpenAI Codex طیف وسیعی از نمونه‌های کد را مورد مطالعه قرار داده است که آن را قادر می‌سازد انواع دستورات را بفهمد و تولید کند. با این حال، هر چه دستورات پیچیده‌تر باشند، برقراری ارتباط صحیح آن‌ها با نرم افزار دشوارتر است.

از سوی دیگر، هنگام کدنویسی می‌توانید درخواستتان را ساده‌تر کنید. و آن را برای رسیدن به هدف دقیق خود، با محدودیت‌های کم یا زیاد، تغییر دهید.

قابل اطمینان بودن

چه در حال استفاده از OpenAI Codex باشید چه خودتان کدنویسی کنید، مهم نیست که چقدر در یک زبان مبتدی یا باتجربه باشید. وقتی از کدنویسی دستی استفاده می‌کنید، نقشه راه محکمی از کاری که قرار است انجام دهید در دست دارید. ولی در حین استفاده از Codex ، هوش مصنوعی در اختیار شماست تا به آن دستور دهید کدهای مورد نظرتان را بنویسد.

آینده برنامه نویسی با هوش مصنوعی

Codex هنوز ابزار جدیدی است. حداقل در مقایسه با برنامه نویسی قدیمی. پس بعید است که کدنویسی با هوش مصنوعی، به این زودی‌ها از کدنویسی دستی پیشی بگیرد.

در صورت موفقیت  OpenAI Codex، انتظار می‌رود که این ابزار بتواند با ابزارهای no-code و low-code رقابت کند تا برنامه نویسی را در دسترس عموم قرار دهد و کمبود برنامه نویسی را که چند کشور با آن مواجه هستند، پوشش دهد.

منبع ترجمه: makeuseof

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
هوش مصنوعی GPT
X