10 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
بلاک چین

Oasis Network چیست؟ | معرفی پلتفرم ارز دیجیتال ROSE

Oasis Network

در طول سال‌های اخیر، پروژه‌های بلاک چین گوناگونی ظهور کردند که «قاتل بلاک چین» نامیده می‌شدند. به این معنی که پتانسیل این را دارند که جایگزینی برای شبکه اتریوم باشند. ما مطمئن نیستیم که تیم‌هایی که پشت این پروژه‌ها قرار دارند، (مثلاً تیم Oasis Network با توکن ارز دیجیتال ROSE ) با هدف نابودی اتریوم فعالیت کنند، اما این اصطلاح همچنان پابرجاست، و اتریوم همچنان جایگاه خود را دارد.

Oasis Network یا شبکه Oasis (با توکن ROSE ) آخرین پروژه بلاک چین است که «قاتل اتریوم» نامیده می‌شود. این شبکه شبیه به اتریوم است، اما دو ویژگی مهمش، آن را ارتقا می‌دهد: حریم خصوصی داخلی و مقیاس‌پذیری. در این راهنما، ما قصد داریم این موارد را بررسی کنیم: Oasis Network چیست، چگونه کار می‌کند، توکن‌های ROSE چیست، و چرا ROSE یک سرمایه‌گذاری خوب است.

Oasis Network چیست؟

Oasis Network یک شبکه بلاک چین proof of stake (PoS) است که به عنوان یک پلتفرم حفظ حریم خصوصی برای امور مالی باز (Open finance) و استفاده مسئولانه از داده‌ها طراحی شده است. شبکه Oasis مانند اتریوم و بیت کوین یک بلاک چین base-layer است، اما با حفظ محرمانگی داده‌ها  و افزایش توان عملیاتی تا 1000 تراکنش در ثانیه (TPS)، از صفر ساخته شده است.

فقدان حریم خصوصی در بلاک چین مسلماً یکی از موانع بزرگ در برابر پذیرش این فناوری است. Oasis Network به عنوان یک پروتکل بلاک چین با محوریت حفظ حریم خصوصی که از اکونومی داده‌های غیرمتمرکز و Open finance پشتیبانی می‌کند، می‌خواهد این شکاف را پر کند.

این شبکه، ویژگی منحصر به فرد خود در حفظ حریم خصوصی را با توان عملیاتی بالا و معماری امن ترکیب می‌کند و فراتر از کاری که تریدرهای کریپتو و پذیرندگان اولیه (Early adopters) آن را برای تقویت برنامه‌های مالی غیرمتمرکز خصوصی و مقیاس‌پذیر (DeFI) و گسترش Open finance ، ایده‌آل می‌سازد.

محرمانگی و مقیاس‌پذیری

از Oasis Network می‌توان برای ساخت قراردادهای هوشمند خصوصی استفاده کرد. این قراردادها می‌توانند با ارائه محرمانگی end-to-end داده‌ها، حریم خصوصی داده‌ها را در طول پروسه حفظ کند. این شبکه همچنین بسیار مقیاس‌پذیر است و به راحتی بر کندی زمان تراکنش و کارمزدهای بالای تراکنش که در بسیاری از شبکه‌های دیگر وجود دارد، غلبه می‌کند.

انتظار می‌رود که توانایی شبکه Oasis در ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز، خصوصی و مقیاس‌پذیر (DApps) حریم خصوصی داده‌ها و موارد استفاده جدید در DeFi خصوصی را ارتقا دهد. این موضوع می‌تواند به گسترش DeFi و محصولات آن در بازار اصلی کمک کند.

Oasis Labs ، توسعه‌دهنده اصلی Oasis Network است. این سازمان در سال 2018 توسط داون سانگ، استاد گروه مهندسی برق و علوم کامپیوتر در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی تأسیس شد. تیم Oasis متشکل از استعدادهای برتری از سراسر نقاط جهان است که سابقه کار در Google، Apple، Amazon، Carnegie Mellon، Harvard، Stanford و غیره را دارند و همگی متعهد به رشد و گسترش تأثیر شبکه Oasis هستند.

Oasis Network چگونه کار می‌کند؟

Oasis Network از یک الگوریتم اجماع PoS استفاده می‌کند، که این الگوریتم از validator node های رندومی استفاده می‌کند که توکن‌های بومی (در این مورد، ROSE ) را به اشتراک می‌گذارند تا امتیاز اعتبارسنجی بلوک‌های جدید را به دست بیاورند و پاداش کسب کنند.

مقیاس‌پذیری شبکه Oasis با تفکیک عملیات اجماعی و محاسباتی آن به آن‌چه که لایه اجماع (Consensus layer) و لایه ParaTime (ParaTime layer) می‌نامند به دست می‌آید. بیایید آن را تجزیه کنیم.

لایه اجماع (Consensus layer) : مکانیزم ایمن و بسیار مقیاس‌پذیری را میزبانی می‌کند که توسط گره‌های اعتبارسنجی اجرا می‌شوند. در این جا بلاک‌ها اعتبارسنجی می‌شوند و به بلاک چین اضافه می‌شوند.

لایه ParaTime (ParaTime Layer) : ParaTime ها محیط‌های زمان اجرا هستند که محاسبات را در حالت اشتراکی نشان می‌دهند. هر کسی می‌تواند ParaTime خود را بسازد و توسعه دهد. هر ParaTime را می‌توان به صورت مجزا توسعه داد تا نیازهای یک برنامه خاص را برآورده کند.

اجماع و اجرا در Oasis Network با استفاده از دو لایه از هم جدا می‌شوند. این ویژگی، شبکه را قادر می‌سازد چندین تراکنش را به صورت موازی پردازش کنند. به این ترتیب، محاسبات Resource-Intensive پردازش‌شده در یک ParaTime ، تراکنش‌های ساده‌تر و سریع‌تری را که در دیگری پردازش شده‌اند، مختل نمی‌کنند.

افزایش حریم خصوصی و محرمانگی کاربر

Oasis Network همچنین از ParaTime های محرمانه پشتیبانی می‌کند که می‌توانند برای ایجاد قراردادهای هوشمند محرمانه استفاده شوند. در یک ParaTime محرمانه، node ها ملزم به استفاده از یک محیط اجرای قابل اطمینان (TEE) هستند که به عنوان یک حصار ایمن برای اجرای قراردادهای هوشمند عمل کند.

محفظه امن داده های رمزگذاری شده
منبع تصویر: docs.Oasis.dev

داده‌های رمزگذاری‌شده همراه با قراردادهای هوشمند به محفظه امن (تصویر بالا) می‌روند. این داده‌ها رمزگشایی می‌شوند، توسط قرارداد هوشمند پردازش می‌شوند و سپس قبل از ارسال مجدد، رمزگذاری می‌شوند. این کار تضمین می‌کند که داده‌های خصوصی کاربر محرمانه باقی می‌مانند و توسط node operator یا توسعه‌دهنده قرارداد هوشمند قابل مشاهده نیستند.

حریم خصوصی داده‌ها در این سطح، طیف وسیعی از موارد استفاده جدید را در بلاک چین باز می‌کند و به داده‌های شخصی یا حساس – مانند صورت‌حساب‌های بانکی، اطلاعات سلامت و شماره‌های امنیت اجتماعی – اجازه می‌دهد تا به طور ایمن توسط برنامه‌های ساخته شده در شبکه استفاده شوند. این پتانسیل چیزی است که در بلاک‌چین‌های فعلی مانند اتریوم یا بیت کوین ایمن نیست.

Tokenized Data

Tokenized Data در Oasis Network
تصویری از مفهوم Tokenized Data / منبع تصویر: Oasis.dev

رایانش Privacy-enabled همراه با بلاک چین، امکان ایجاد دارایی‌های دیجیتالی را فراهم می‌کند که Oasis Labs آن را داده‌های توکن شده یا Tokenized Data می‌نامد. بلاک چین به کاربران و توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا سیاست‌های استفاده را با یکپارچگی بالا ثبت و اجرا کنند. محاسبات محرمانه تضمین می‌کند که داده‌ها خصوصی باقی می‌مانند و بدون اجازه، نمی‌توان از آن‌ها استفاده مجدد کرد.

ارائه‌دهندگان داده در شبکه می‌توانند با استفاده از Tokenized Data خود، و با قرار دادن داده‌های خود در برنامه‌ها، پاداش‌هایی کسب کنند. در حالی که کنترل خود بر نحوه مصرف اطلاعات خصوصی‌شان توسط سرویس‌هایی که استفاده می‌کنند را به طور کامل حفظ می‌کنند.

برخی از پروژه‌ها قبلاً ساخت برنامه‌هایی را آغاز کرده‌اند که از توکن‌سازی داده‌ها در Oasis Network استفاده می‌کنند. از جمله Binance، Chainlink، BMW Group، Balancer و غیره.

جامعه اکوسیستم Oasis را هدایت می‌کند

Oasis Network در حال پرورش اکوسیستمی متشکل از node operator ها، توسعه‌دهندگان DApp ، دانشگاه‌ها و غیره است. این شبکه یک برنامه کمک مالی راه‌اندازی کرده است تا به منظور رشد سریع‌تر، توسعه‌دهندگان را تشویق کند که DApp های جدید، پروتکل‌های DeFi ، محصولات اولیه حفظ حریم خصوصی و Integration هایی را روی شبکه بسازند. متقاضیان بسته به محدوده هر پروژه، واجد شرایط دریافت توکن‌های ROSE به ارزش 5 تا 50 هزار دلار هستند.

Oasis Network با 25 دپارتمان دانشگاهی برتر در 5 قاره مختلف، دارای بزرگترین برنامه دانشگاهی در بین تمام بلاک چین‌های لایه 1 است. عضای این برنامه، اپلیکیشن‌ها را می‌سازند، node ها را اجرا می‌کنند و کارهای بسیاری انجام می‌دهند. سازمان‌های دانشجویی دانشگاه‌ها شامل انجمن دانشجویی امور مالی دیجیتال دانشگاه شینهوا در چین، انجمن بلاک چین در برکلی و غیره هستند.

توکن‌های ROSE چه هستند؟

توکن های ROSE در Oasis Network
نمودار دایره‌ای که توزیع توکن برای ROSE را نشان می‌دهد / منبع تصویر : docs,Oasis.dev

ROSE توکن بومی Oasis Network است که در نوامبر 2020 راه‌اندازی شد. این توکن برای پرداخت هزینه‌های تراکنش، Delegation در لایه اجماع و Staking توسط Validator node ها استفاده می‌شود.

مجموع عرضه توکن‌های ROSE در حدود 10 میلیارد است. تقریباً 1.5 میلیارد توکن در حین راه‌اندازی شبکه اصلی منتشر و به عرضه‌ی در گردش اضافه شد. تا دسامبر 2021، کمی بیش از 3.4 میلیارد توکن ROSE در گردش بود.

Staking ROSE

Oasis Network چیزی در حدود 2.3 میلیارد توکن ROSE را برای پاداش دادن به Delegator ها و Staker هایی که شبکه را ایمن می‌کنند، کنار گذاشته است. توکن‌هایی که برای Staking  پاداش‌ها در نظر گرفته شده‌اند، مطابق با مکانیزم استخراج شبکه پرداخت می‌شوند.

چگونه توکن‌های ROSE را در Oasis Network ذخیره کنیم؟

Oasis Network یک کیف پول تحت وب دارد که از آن به عنوان بهترین راه برای ذخیره و به اشتراک‌گذاری توکن‌های ROSE نام برده می‌شود. این سرویس یک رابط کاربری شفاف برای تراکنش‌های سریع توکن ROSE ، و پروتکل‌های امنیتی قوی و احراز هویت مبتنی بر حافظه برای محافظت از کیف پول شما ارائه می‌کند.

آیا سرمایه‌گذاری در ROSE خوب است؟

ROSE ممکن است دری جدید برای ورود به بازار کریپتو باشد، اما در تلاش است با سرمایه‌ای کردن (capitalization) بازار، جایگاه خود در بین 100 ارز دیجیتال برتر را تضمین کند. ارزش این توکن در عرض تنها 1 سال، از 0.03 دلار در زمان عرضه در نوامبر 2020، به بیش از 0.20 دلار رسید.

هیچکس نمی‌تواند با اطمینان مطلق بگوید که ارزش ROSE در یک سال آینده چقدر خواهد بود، اما تیم Oasis علاوه بر تلاش برای افزایش رشد و پذیرش در جامعه، در حال کار بر روی ایجاد بسیاری از ویژگی‌های جدید برای Oasis Network است. از جمله آپدیت‌های منظم، پشتیبانی توسط سرمایه‌گذاران نهادی و پتانسیل تیم توسعه مرکزی. که همه این‌ها حاکی از آینده روشن توکن‌های ROSE به عنوان یک سرمایه‌گذاری خوب هستند.

نتیجه‌گیری درباره Oasis Network و ROSE

Oasis Network در مجموع یک proof of stake امیدوارکننده برای پروژه بلاک چین است که سه ویژگی کلیدی دارد: حریم خصوصی، مقیاس‌پذیری و تطبیق‌پذیری. این شبکه مانند ترکیبی از اتریوم و Polkadot است، اما با ویژگی‌های حریم خصوصی داخلی که می‌تواند موارد استفاده جدید و خیره‌کننده‌ای را برای اپلیکیشن‌های DeFi و همچنین Tokenized Data باز کنند. Oasis Network با تأکید بر اکونومی داده مسئولانه، فناوری رایانش محرمانه و قراردادهای هوشمند محرمانه، پتانسیل بی‌نظیری از خود نشان می‌دهد، و قطعاً پروژه‌ای است که ارزش توجه را دارد. منبع: learn.bybit

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X