6 اسفند 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
هوش مصنوعی GPT
برنامه نویسی نرم افزار

NET Framework چیست؟

NET Framework چیست؟

NET Framework یک چارچوب (Framework) توسعه نرم افزار برای ساخت و اجرای اپلیکیشن در ویندوز است.

NET Framework بخشی از پلتفرم .NET است. .NET مجموعه‌ای از فناوری‌ها برای ساخت اپلیکیشن در Linux ، macOS ، Windows ، iOS ، Android و غیره است.

.NET و .NET Framework

.NET یک پلتفرم توسعه دهنده است که از ابزارها، زبان‌های برنامه نویسی و کتابخانه‌ها برای ساخت انواع مختلف اپلیکیشن‌ها تشکیل شده است.

پیاده‌سازی های مختلفی از .NET وجود دارد. هر پیاده سازی اجازه می‌دهد تا کد .NET در مکان‌های مختلفی اجرا شود. Linux ، macOS ، Windows ، iOS، Android و بسیاری موارد دیگر.

NET Framework. پیاده سازی اصلی .NET است که از اجرای وب سایت‌ها، سرویس‌ها، برنامه‌های دسکتاپ و موارد دیگر در ویندوز پشتیبانی می‌کند.

.NET یک پیاده سازی چند پلتفرمی برای اجرای وب سایت‌ها، سرویس‌ها و برنامه‌های کنسول در ویندوز، لینوکس و macOS است. .NET در GitHub اپن سورس است. .NET قبلاً .NET Core نامیده می شد.

Xamarin/Mono یک پیاده سازی .NET برای اجرای برنامه‌ها در تمام سیستم عامل‌های اصلی موبایل، از جمله iOS و Android است.

NET Standard. یک مشخصات رسمی از APIهایی است که در بین پیاده سازی‌های .NET رایج هستند. این اجازه می‌دهد تا همان کدها و کتابخانه‌ها، روی پیاده سازی‌های مختلف اجرا شوند.

معماری NET Framework

دو جزء اصلی NET Framework. عبارتند از Common Language Runtime و .NET Framework Class Library.

Common Language Runtime (CLR) یک موتور اجرایی است که برنامه‌های در حال اجرا را مدیریت می کند. این execution engine خدماتی مانند thread management ، garbage collection ، type-safety ، exception handling و غیره را ارائه می‌دهد.

Class Library مجموعه ای از API ها و type ها را برای عملکردهای رایج فراهم می‌کند. این نرم افزار انواع رشته‌ها، تاریخ‌ها، اعداد و غیره را ارائه می‌دهد. این Class Library شامل API هایی برای خواندن و نوشتن فایل ها، اتصال به دیتابیس، drawing و غیره است.

اپلیکیشن‌های .NET به زبان برنامه نویسی C#، F# یا Visual Basic نوشته شده‌اند. کد به یک زبان میانی متداول (CIL) کامپایل شده است. کد کامپایل شده در Assembly ها – فایل هایی با پسوند فایل .dll یا .exe – ذخیره می‌شود.

هنگامی که یک برنامه اجرا می‌شود، CLR ، Assembly را می‌گیرد و از یک کامپایلر just-in-time (JIT) برای تبدیل آن به کد ماشین استفاده می‌کند که می‌تواند بر روی معماری خاص کامپیوتری که روی آن اجرا می‌شود، اجرا شود.

معماری NET Framework

تاریخچه انتشار و نسخه‌های پشتیبانی شده

این نسخه‌های NET Framework. برای دانلود در دسترس است:

نسخهتاریخ انتشارپایان پشتیبانی
NET Framework 4.8.19 آگوست 2022 
NET Framework 4.8 (توصیه می‌شود)18 آپریل 2019 
NET Framework 4.7.230 آپریل 2018 
NET Framework 4.7.117 اکتبر 2017 
NET Framework 4.75 آپریل 2017 
NET Framework 4.6.22 آگوست 2016 
NET Framework 3.5 SP118 نوامبر 20089 ژانویه 2029

نسخه‌های از پشتیبانی خارج شده

نسخه‌های زیر به پایان عمر خود رسیده‌اند، یعنی دیگر پشتیبانی نمی‌شوند. توصیه می‌کنیم از نسخه‌های پشتیبانی شده بالا استفاده کنید.

نسخهتاریخ انتشارپایان پشتیبانی
NET Framework 4.6.130 نوامبر 201526 آپریل 2022
NET Framework 4.620 جولای 201526 آپریل 2022
NET Framework 4.5.25 می 201426 آپریل 2022
NET Framework 4.5.117 اکتبر 201312 ژانویه 2016
NET Framework 4.515 آگوست 201212 ژانویه 2016
NET Framework 4.012 آپریل 201012 ژانویه 2016

سوالات متداول درباره NET Framework

NET Framework. برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

NET Framework برای ایجاد و اجرای اپلیکیشن‌ها استفاده می‌شود. اپلیکیشن‌های .NET می‌توانند با استفاده از پیاده سازی های مختلف .NET روی بسیاری از سیستم عامل‌ها اجرا شوند. NET Framework. برای اجرای برنامه های .NET در ویندوز استفاده می‌شود.

چه کسانی از NET Framework. استفاده می‌کنند؟

توسعه‌دهندگان نرم افزار و کاربران آن برنامه‌ها، هر دو از NET Framework استفاده می‌کنند:

کاربران برنامه‌های ساخته شده با NET Framework باید NET Framework. را نصب کرده باشند. در بیشتر موارد، NET Framework. قبلاً با ویندوز نصب شده است. در صورت نیاز می توانید NET Framework. را دانلود کنید.

توسعه دهندگان نرم افزار از NET Framework. برای ساخت انواع مختلفی از برنامه‌ها – وب سایت‌ها، سرویس‌ها، برنامه‌های دسکتاپ و موارد دیگر با Visual Studio استفاده می‌کنند. Visual Studio یک محیط توسعه یکپارچه (IDE) است که ابزارهای بهره وری توسعه و قابلیت‌های اشکال زدایی را فراهم می کند.

چرا به NET Framework نیاز داریم؟

برای اجرای اپلیکیشن‌های ویندوزی که با استفاده از NET Framework. ایجاد شده‌اند، به .NET Framework. نیاز دارید. در حال حاضر این فریم‌ورک در بسیاری از نسخه‌های ویندوز گنجانده شده است. فقط در صورتی که از شما خواسته شد، NET Framework را دانلود و نصب کنید.

NET Framework چگونه کار می‌کند؟

برنامه‌های NET Framework. به زبان‌های برنامه نویسی C#، F# یا Visual Basic نوشته شده‌اند و به زبان Common Intermediate (CIL) کامپایل می‌شوند.Common Language Runtime (CLR) برنامه‌های .NET را روی یک ماشین مشخص اجرا می‌کند و CIL را به کد ماشین تبدیل می‌کند.

اجزا/ویژگی‌های اصلی NET Framework چیست؟

دو جزء اصلی .NET Framework. عبارتند از Common Language Runtime (CLR) و .NET Framework Class Library . CLR. یک موتور اجرایی است که برنامه‌های در حال اجرا را مدیریت می‌کند. Class Library مجموعه ای از APIها و type ها را برای عملکردهای رایج فراهم می‌کند.

تفاوت بین .NET و NET Framework. چیست؟

  • .NET و NET Framework. اجزای یکسان زیادی را به اشتراک می‌گذارند و شما می‌توانید کد را در بین این دو به اشتراک بگذارید. برخی از تفاوت های کلیدی بین این دو عبارتند از:
  • .NET چندپلتفرمی است و روی Linux ، macOS و Windows اجرا می‌شود. اماNET Framework. فقط روی Windows اجرا می‌شود.
  • .NET منبع باز است و مشارکت‌های جامعه خود را می پذیرد. کد منبع NET Framework. در دسترس است اما مشارکت مستقیمی در آن وجود ندارد.
  • تمام نوآوری‌ها در .NET اتفاق می‌افتند.
  • NET Framework. در ویندوز گنجانده شده است و به طور خودکار در سراسر دستگاه توسط Windows Update به روز می‌شود. .NET به صورت مستقل ارسال می‌شود.
سوالات متداول

آیا می‌توانید چندین NET Framework را نصب کنید؟

برخی از نسخه‌های NET Framework. کنار هم نصب می‌شوند، در حالی که برخی دیگر نسخه‌های موجود (معروف به به‌روزرسانی در محل) را ارتقا می‌دهند. به‌روزرسانی‌های درجا زمانی اتفاق می‌افتند که دو نسخه NET Framework. یک نسخه CLR را به اشتراک بگذارند.

به عنوان مثال، نصب NET Framework 4.8. بر روی دستگاهی کهNET Framework 4.7.2. و 3.5 روی آن نصب شده، این‌گونه است: به‌روزرسانی در محل نصب 4.7.2 و 3.5 به طور جداگانه نصب می‌شود.

نسخه NET Frameworkنسخه CLR
NET Framework 4.x.4.0
NET Framework 2.x and 3.x.2.0
NET Framework 1.1.1.1
NET Framework 1.0.1.0

NET Framework مانند سایر پلتفرم های .NET رایگان است. هیچ هزینه‌ای حتی برای استفاده‌های تجاری از آن وجود ندارد.

از کدام نسخه NET Framework استفاده کنیم؟

در بیشتر موارد، باید از آخرین نسخه پایدار استفاده کنید. در حال حاضر، این نسخهNET Framework 4.8.1. است.

برنامه‌هایی که با هر کدام از نسخه‌های 4.x از NET Framework. ایجاد شده‌اند، روی NET Framework 4.8.1. اجرا می‌شوند. برای اجرای برنامه‌ای که برای نسخه قبلی ایجاد شده است (مثلاً .NET Framework 3.5.)، باید آن نسخه را نصب کنید.

خط مشی پشتیبانی NET Framework چیست؟

.NET Framework 4.8.1. آخرین نسخه .NET Framework است و با نسخه‌های بعدی ویندوز توزیع خواهد شد. تا زمانی که NET .Framework 4.8.1 روی یک نسخه پشتیبانی شده از ویندوز نصب شده باشد، همچنان پشتیبانی خواهد شد.

منبع ترجمه: microsoft

هوش مصنوعی GPT
X