6 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
بلاک چین

Looping در DeFi چیست و چگونه کار می‌کند؟

Looping در DeFi چیست و چگونه کار میکند؟

در مراحل اولیه شکل‌گیری اکوسیستم DeFi، وام‌های همتا به همتا و وام‌های وثیقه‌ای هر دو برای استقراض استفاده می‌شدند. وام‌دهی همتا به همتا این روزها کاملاً ناپدید شده است، زیرا به دلیل محدودیت‌های عوامل مرکزی و سیستم‌های شهرت، بازپرداخت وام در یک محیط غیرمتمرکز دشوار است. دوره، دوره روشی جدید به نام Looping است.

سرمایه‌گذاران می‌توانند برای تولید بازدهی به وسیله یک برنامه غیرمتمرکز (dApp)، هم وام بدهند و هم وام بگیرند. ممکن است درمورد اینکه چگونه کسب بازدهی از وام گرفتن امکان پذیر است گیج شوید، زیرا در امور مالی متعارف چنین چیزی معنا ندارد. اما در دنیای مالی غیرمتمرکز، (تقریبا) همه چیز ممکن است (DeFi).

در مقایسه با CeFi (امور مالی متمرکز)، استقراض و وام دهی امور مالی غیر متمرکز یا DeFi پیشرفت هایی را در کارایی، دسترسی و شفافیت ارائه می دهد. با DeFi، هر کسی می‌تواند بدون ارائه اطلاعات شخصی، احراز و اثبات هویت خود، یا نیازهای KYC (مشتری خود را بشناسید) وام گیرنده یا وام دهنده شود. روشی به نام “Looping” وجود دارد که به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد از وجوه قرض گرفته شده سود ببرند.

Looping چیست؟

ایده “وام دادن و قرض گرفتن” برای مدتی بسیار طولانی وجود داشته است و یکی از عناصر اساسی در هر سیستم مالی است، به ویژه پیکربندی “بانکداری ذخیره کسری یا Fractional” که اکنون در سراسر جهان استفاده می شود.

Looping چیست؟

در یک جمله ساده، Looping تامین یک دارایی و استقراض در برابر آن دارایی است. قرض گرفتن پول برای وامی که ارزش کمتری نسبت به وثیقه دارد، دیوانه کننده به نظر می رسد. به عبارت ساده، این به این دلیل است که بسیاری از دارندگان کریپتو نمی‌خواهند از گران قیمت ترین دارایی خود جدا شوند. آنها می توانند با وام دادن سرمایه خود، بدون هیچ معامله‌ای نقدینگی خود را افزایش دهند. به عنوان مثال، اگر شخصی 50.000 دلار ETH داشته باشد، اما نخواهد آن را بفروشد، می‌تواند آن را به یک پروتکل وام بفرستد و تا 75٪ از آن مبلغ را وام بگیرد.

سپس پس از اولین دور وام گیری موفق، می توانید پول قرض گرفته شده را دوباره واریز کنید تا 75 درصد دیگر از ارزش سپرده خود را دریافت کنید. و اینگونه است که Loop ادامه می یابد و ارزش کل منابع  در حال عرضه و همچنین کل منابع عرضه شده شما را افزایش می‌دهد. بنابراین اگر برای وام گرفتن پول می‌گیرید، APR شما در هر Loop افزایش می‌یابد و همچنین اگر برای عرضه کردن پول دریافت می‌کنید، این مورد صدق می‌کند. زیرا ارزش هر دو به طور همزمان افزایش می‌یابد.

درک بهتر وام و وام دهی در DeFi

درک بهتر وام و وام دهی در DeFi

کاربرانی که می خواهند به عنوان وام دهنده فعالیت کنند، می‌توانند وجوه خود را در قراردادهای هوشمندی که با استفاده از پروتکل DeFi ساخته شده است، واریز کنند. آنها توکن‌های جدید ایجاد شده را در ازای دریافت خواهند کرد. این توکن های قابل بازخرید به عنوان نماینده ای از اصل و بهره عمل می‌کنند.

بازده درصدی سالانه (APY)، یا نرخ بهره، که با نسبت بین توکن‌های ارائه شده و قرض گرفته شده در یک بازار خاص تعریف می شود، شامل نرخ مبادله بین توکن‌های بومی و توکن‌های سپرده گذاری شده است.

کسانی که مایل به وام گرفتن هستند، می‌توانند یکی از این فرآیندها را انتخاب کنند و وثیقه‌ای ارائه کنند تا بتوانند وام بگیرند. این واقعیت که این وام‌ها بیش از وثیقه هستند، یک عنصر حیاتی است. به عبارت دیگر، وام گیرندگان مبلغ بیشتری از ارزهای دیجیتال را نسبت به وام خود به عنوان وثیقه قرار می‌دهند تا در برابر سرقت‌های غیرقابل پیش بینی احتیاط کنند.

مقداری که شما مجاز به وام گرفتن هستید محدود است. این بستگی به کل مقدار وجوهی دارد که برای استقراض از یک بازار خاص در دسترس است. اگرچه ممکن است این مشکل بزرگی نباشد، اما اگر کسی واقعاً سعی کند مقدار زیادی از یک توکن خاص را قرض بگیرد، ممکن است وارد عمل شود.

علاوه بر این، چیزهای زیادی به “عامل وثیقه” (Collateral Factor) توکن‌هایی که داده می شود بستگی دارد. این عبارت کل مقدار پولی که می توان بسته به عامل وثیقه ارائه شده وام گرفت را توصیف می‌کند.

ریسک‌های Looping

پروتکل‌های DeFi در ابتدا با خطراتی همراه هستند، مانند احتمال تغییر قراردادهای هوشمند شخص ثالث و امکان استقراض APY که به سرعت در حال افزایش است.

در مقایسه با تامین مالی متمرکز، وام های DeFi واقعاً هیچ ریسکی ندارند. با این حال، DeFi نیز مانند هر چیز دیگری ریسک‌های خاص خود را دارد. به عنوان مثال، برخی از خطرات مرتبط با قراردادهای هوشمند و همچنین احتمال تغییرات ناگهانی در APY ها وجود دارد.

در حالی که استفاده از پلتفرم های DeFi برای قرض دادن و قرض گرفتن پول معمولاً یک فرآیند ساده است، چند تغییر جزئی در نحوه عملکرد هر پروتکل خاص وجود دارد. مانند محدوده کیف پول های پشتیبانی شده، هزینه هایی که ممکن است اعمال شود و غیره.

چرا باید از Looping استفاده کنید: مزایا

برای اهرم وام و استقراض

با این وجود، DApp ها با استفاده از اهرم، شانس‌های جذابی را برای سرمایه‌گذاران ریسک پذیر ارائه می دهند. برخلاف پلتفرم‌های کسب درآمد متمرکز، وام‌دهی و استقراض در DeFi هر دو بدون واسطه امکان‌پذیر است.

چرا باید از Looping استفاده کنید

فرآیند به شرح زیر است: ابتدا روی پروتکل DeFi یک دارایی خاص، مثلاً ETH، سپرده گذاری می کنید. در نتیجه، اکنون می توانید با استفاده از ETH سپرده‌گذاری شده به عنوان وثیقه، پول قرض کنید.

LTV شما هرگز تغییر نمی‌کند

LTV مخفف Loan to Value است و بیان می‌کند که چه زمانی تسویه می‌کنید. هنگام Looping ، LTV هرگز تغییر نمی‌کند و فضایی را برای استقراض بسیار بیشتر بدون هیچ یا با ریسک کمتر باز می‌کند.

دریافت پول برای وام

تصور کنید که بازپرداخت یک وام USDT را با بهره 15٪ یا بیشتر دریافت می کنید! این همچنین به شما در استفاده از رویکرد اهرم بازگشتی که قبلاً ذکر کردم برای دستیابی به بازدهی بسیار بالاتر کمک می کند.

ویژگی ها و قابلیت‌های پروژه‌های DeFi به سرعت در حال گسترش است. این مسئولیت توسعه دهندگان پروژه است که با توجه به گسترش سایر اکوسیستم ها و تشدید رقابت برای TVL، آن را تا حد امکان برای مصرف کنندگان جذاب کنند.

اما بیایید به معایب وام دهی و استقراض در پروتکل های DeFi نگاه کنیم.

اگر بازار سقوط کند یا اصلاح شود، ممکن است نتوانید وام خود را به موقع بازپرداخت کنید. این بسیار بد خواهد بود زیرا به این معنی است که تمام سود شما از بین می رود و کل موقعیت شما در معرض خطر از بین رفتن قرار می‌گیرد. بنابراین، بسیار مهم است که فقط ریسک‌هایی را بپذیرید که بتوانید از عهده آنها برآیید.

نتیجهگیری

پایه و اساس اکوسیستم های DeFi فراتر از فرآیندهای وام دهی و استقراض است. حتی اگر مسیر این کار مسیر سرراستی باشد، هنوز پولی وجود دارد که باید به دست آورید. و گزینه های انجام این کار، افق دانش شما را گسترش داده و برای همین است که از Looping استفاده می کنید.

وام گرفتن و وام دهی در DeFi از انواع فعالیت‌های سودمند پشتیبانی می کند. بدون معامله با هیچ بانک یا طرف واقعی، کاربران حقیقی می توانند از دارایی خود سود کسب کنند و معامله گران می توانند به طور فعال وام بگیرند و وام دهند و بازارهای مبادله و بازارهای تامین سرمایه را کارآمدتر کنند.

منبع: hackernoon

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X