6 اسفند 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
هوش مصنوعی GPT
هوش مصنوعی

Lensa AI چیست و چرا هنرمندان را عصبانی می‌کند؟

Lensa AI چیست و چرا هنرمندان را عصبانی می‌کند؟

Lensa AI به دلیل توانایی خود در ایجاد «آواتارهای جادویی» از کاربران فضای مجازی، مطرح شده است. اما هنرمندان عرصه رسانه‌های دیجیتال، نگران حق کپی‌رایت و مسائل اخلاقی به وجود آمده در پی شیوه کار این ابزار هوش مصنوعی هستند.

این اپلیکیشن جدید که تصاویری هنرمندانه از تصاویر مردم خلق می‌کند، در هفته‌های اخیر طرفداران آنلاین زیادی پیدا کرده است و رتبه خوبی در اپ استورها به دست آورده است.

Lensa AI یک ویرایشگر عکس و ویدئو است که اخیراً ویژگی magic avatar را راه‌اندازی کرده است. این ابزار با استفاده از هوش مصنوعی، پرتره‌های استایلیزه‌ای از کاربرانی که عکس‌های خود را در آن ثبت می‌کنند، ایجاد می‌کند. این پرتر‌ه‌ها به روش‌های مختلفی طراحی می‌شوند، مانند علمی-تخیلی و فانتزی.

این اپلیکیشن اخیراً به یکی از پردانلودترین اپ‌های رایگان در App Store اپل و فروشگاه Google Play Store تبدیل شده است. اگر چه کاربران باید برای استفاده از ویژگی AI artwork ، مبلغی را بپردازند.

در حالی که ممکن است با این ابزار شبکه‌های اجتماعی دستخوش یک تحول عظیم شوند، استفاده از هوش مصنوعی برای تولید تصاویر، خشم برخی از هنرمندان را برافروخته است و برخی ادعا می‌کنند که این مدل‌ها، محتوا را برای توسعه تصاویر می‌دزدند.

Lensa AI چگونه کار می‌کند؟

نرم افزار پشت صحنه این آواتارهای جادویی، از Stable Diffusion ، یکی از تبدیل‌کننده‌های متن به تصویر پرتعدادی که در سال 2022 محبوبیت زیادی پیدا کردند، سرچشمه می‌گیرد.

این مدل‌های هوش مصنوعی بر روی مجموعه‌های بزرگی از داده‌ها آموزش می‌بینند. و می‌توانند مفاهیم، ویژگی‌ها و سبک‌های مختلف را برای ایجاد یک تصویر جدید بر اساس داده‌های وارد شده توسط کاربر، ترکیب کنند.

در حالی که  Lensa AI بر روی مدل Stable Diffusion ساخته شده است، و استفاده از آن رایگان است، برای استفاده از ویژگی magic selfie (سلفی جادویی) در این اپلیکیشن باید مبلغی را بپردازید.

برای این کار، بر خلاف مدل‌هایی مثل Dall-E 2 و Midjourney AI ، کاربر متنی ارسال نمی‌کند. اما در عوض در صورت ثبت نام آزمایشی، در ازای تقریباً 10 تا 20 سلفی باید مبلغ 3.99 دلار و در صورت عدم ثبت نام آزمایشی  باید مبلغ 7.99 دلار پرداخت کند. سپس کاربر دسته‌ای از آواتارهای منحصر به فرد ایجاد شده توسط هوش مصنوعی را دریافت می‌کند.

ارقام شرکت تجزیه و تحلیل اپلیکیشن SensorTower نشان می‌دهد که Lensa AI به یکی از اپلیکیشن‌های پردرآمد در ایالات متحده تبدیل شده است.

چه چیزی هنرمندان را عصبانی کرده است؟

رشد تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی، توسط برخی فعالان اینترنت مورد ستایش قرار گرفته است. اما هنرمندان شکایت‌هایی را مطرح می‌کنند که این نرم افزارها بر روی کار آن‌ها تأثیر می‌گذارند و برخی ادعا می‌کنند که هنر توسط این سیستم‌ها به سرقت می‌رود.

کیم لوتوایلر، هنرمند استرالیایی به گاردین گفت که Lensa AI سبک‌های متفاوتی را تکرار می‌کند که این تقلید از کار هنرمندان واقعی است. Prisma Labs ، شرکت سازنده این اپلیکیشن، این ادعا را رد می‌کند.

Prisma در یک thread در توییتر گفت: «هوش مصنوعی جایگزین هنرمندان نخواهد شد، اما می‌تواند به یک ابزار کمکی عالی تبدیل شود».

چندین هنرمند قبلاً Stable Diffusion را متهم کرده بودند که از کار آن‌ها برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی استفاده می‌کند. در اوایل سال 2022، تجزیه و تحلیل برخی از داده‌های مورد استفاده برای آموزش تولیدکننده‌های متن به تصویر، نشان داد که برخی از تصاویر آموزشی ممکن است دارای حق کپی‌رایت باشند.

از 12 میلیون تصویر تجزیه و تحلیل شده، حدود 47 درصد آن‌ها فقط از 100 دامنه تهیه شده است. بیشترین تعداد عکس (حدود 8.5 درصد) از Pinterest است. این تجزیه و تحلیل همچنین نشان داد که تصاویری از هنرمندان مشهور به همراه تصاویر افراد مشهور و شخصیت‌های سیاسی در آن گنجانده شده است.

آیا آپلود عکس‌های شما بی‌خطر است؟

بسیاری از افراد عکس‌های خود را به Lensa AI ارسال می‌کنند تا تصاویر فانتزی تحویل بگیرند. اما تجزیه و تحلیل اخیر Wired به کاربران هشدار داد که قبل از به اشتراک گذاشتن داده‌های خود در اپلیکیشن، مشکلات احتمالی حریم خصوصی را هم در نظر بگیرند.

این اپلیکیشن در سیاست حفظ حریم خصوصی خود می‌گوید: «تمام metadata هایی که ممکن است با عکس‌ها و ویدئوهای شما مرتبط باشد را قبل از ذخیره در سیستم‌های اپلیکیشن حذف می‌کند».

مانند بسیاری از اپلیکیشن‌ها، Lensa AI نیز داده‌های خاصی را از کاربران خود در مورد فعالیت‌های آنلاین آن‌ها «و در وب‌سایت‌های شخص ثالث یا سایر خدمات آنلاین» جمع‌آوری می‌کند. کاربران نمی‌توانند با ارسال ایمیل به شرکت، از این اتفاق دوری کنند.

این قانون و خط مشی می‌گوید: «اطلاعاتی که به طور خودکار تحت این خط مشی رازداری جمع‌آوری می‌کنیم، ممکن است شامل داده‌های شخصی شما باشد. این به ما کمک می‌کند تا Lensa را بهبود ببخشیم و خدمات بهتری ارائه دهیم. از جمله -ولی نه محدود به- این که ما را قادر می‌سازد تعداد مخاطبان و الگوهای استفاده خود را تخمین بزنیم. و تشخیص دهیم که چه زمانی از Lensa استفاده می‌کنید».

همچنین هشدارهایی درباره این موضوع وجود دارد که هوش مصنوعی می‌تواند بدون رضایت کاربرانش، محتوای جنسی یا توهین آمیز تولید کند. ملیسا هی‌کیلا، خبرنگار MIT Technology Review گفت: «ژنراتور هوش مصنوعی تصاویر مختلفی را برای او پس می‌فرستد که در آن برهنه یا در ژست‌های جنسی آشکار است».

او به سوگیری‌های احتمالی در مولد هوش مصنوعی اشاره کرد. زیرا همکارانش از جنسیت‌ها و نژادهای دیگر، تصاویر جنسی زیادی دریافت نمی‌کردند و حدس می‌زد که شاید این مرتبط به جنسیت و نژاد او باشد.

منبع ترجمه: siliconrepublic

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
هوش مصنوعی GPT
X