6 اسفند 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
هوش مصنوعی GPT
Media

Google Scholar چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

Google Scholar چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

Google Scholar یک موتور جستجوی وب است که به طور خاص ادبیات علمی و منابع دانشگاهی را جستجو می‌کند.

ولی استادم گفت که از Google استفاده نکن!

لازم است توضیح دهیم که Google و Google Scholar با هم متفاوت هستند. وقتی معلم یا استاد دانشگاه شما می‌گوید که «از Google استفاده نکنید»، به این معنی است که شما نباید از محتوای عمومی وب استفاده کنید.

موتور جستجویGoogle Scholar یک چیز متفاوت است. این پلتفرم کتاب‌ها، مقالات و اسناد علمی را که فهرست‌ها و پایگاه‌های اطلاعاتی کتابخانه‌ها جستجو می‌کنید، جستجو می‌کند. تمرکز بر رفرنس‌های علمی و معتبر، این نوعGoogle  را از Google معمولی متمایز می‌کند.

Google Scholar چه ارتباط و چه تفاوتی با پایگاه اطلاعاتی کتابخانه‌ها دارد؟

بین محتوای موجود در Google Scholar و پایگاه‌های اطلاعاتی کتابخانه‌ها، نوعی همپوشانی وجود دارد. همچنین بسیاری از ارجاعات و سایتیشن‌های این نوع از گوگل، به متون کاملی که در پایگاه‌های اطلاعاتی عمومی یا کتابخانه‌ای هستند، شما را وصل می‌کنند. با این وجود، Google Scholar شامل تمام چیزهایی که در پایگاه‌های داده کتابخانه‌ها وجود دارد، نخواهد بود.

چگونه در Google Scholar چیزی را جستجو کنیم؟

جستجو در این پلتفرم به سادگی جستجو در Google معمولی است. برای جستجوی SHSU از صفحه اصلی Library شروع کنید. سپس روی تب Articles & More کلیک کنید و کادر جستجوی Google Scholar را در پایین صفحه قرار دهید. حال می‌توانید عبارت یا عباراتی مثل «آنفولانزای مرغی» را در آن سرچ کنید.

در این نوع از سرچ هم مانند گوگل معمولی، ابتدا مرتبط‌ترین نتایج بر اساس متن کامل، نویسنده، منبع و تعداد دفعاتی که در منابع دیگر به آن اشاره شده است، به شما برگردانده می‌شود. البته برخی از جزئیات آن با گوگل معمولی کمی متفاوت است. مثلاً با کلیک بر روی عنوان، ممکن است به جای ا‌ین‌که به خود سند کامل منتقل شوید، به سایتیشن یا توضیحات بروید. به عبارت دیگر Google Scholar با هر جستجو لزوماً شما را به متن کامل یک نتیجه جستجو نمی‌رساند.

چگونه در نتایج جستجوی خود اسناد و متون کامل را پیدا کنیم؟

برای یافتن اسناد کامل، اولاً به دنبال لینک PDF یا HTML در سمت راست عنوان مقاله باشید. دوماً به دنبال یک لینک @ SHSU در منابع آنلاین باشید. این لینک‌ها به شما کمک می‌کنند متن کامل سند را در مکانی عمومی یا در یکی از پایگاه‌های داده آنلاین که توسط SHSU ارائه می‌شود، پیدا کنید.

اگر این لینک‌ها را نمی‌بینید یا شما را به متن کامل نمی‌برند، می‌توانید برای یافتن مقاله با دفتر کتابداری یک کتابخانه تماس بگیرید. برخی از اسناد به صورت آنلاین در دسترس نیستند، اما ممکن است در ساختمان کتابخانه یا از طریق امانات بین کتابخانه‌ای در دسترس باشند.

چگونه در نتایج جستجوی خود اسناد و متون کامل را پیدا کنیم؟

به خاطر داشته باشید که Google Scholar کامل و فوق‌العاده نیست. برای جستجوی دقیق‌تر، ویژگی‌های بیشتر برای جستجو، و محتوای بیشتر، پایگاه‌های اطلاعاتی و فهرست‌های آنلاین کتابخانه‌ها را بررسی کنید.

منبع ترجمه: library.shsu.edu

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
هوش مصنوعی GPT
X