7 اسفند 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
هوش مصنوعی GPT
هوش مصنوعی

Google MusicLM چیست؟ | ساخت موسیقی با هوش مصنوعی

Google MusicLM چیست؟ | ساخت موسیقی با هوش مصنوعی

آیا می‌خواهید یک ایده موسیقیایی را در ذهن خود به یک تجربه جذاب تبدیل کنید؟ Google MusicLM بر اساس prompt های متنی از جمله توصیف سازهای به کار رفته، ژانرها و احساسات، موسیقی تولید می‌کند.

موسیقی یک زبان جهانی است که همه ما از آن لذت می‌بریم و احساسات خود را به وسیله آن بیان می‌کنیم. خواه این کار خواندن در زیر دوش باشد، خواه گوش دادن موسیقی در سفر جاده‌ای و خواه شنیدن آهنگ برای سرگرمی. اما چه می‌شود اگر بتوانیم به همین راحتی که موسیقی گوش می‌کنیم، موسیقی بسازیم؟ تصور کنید که می‌توانید به کمک هوش مصنوعی، آهنگ‌های مورد علاقه خود را بسازید.

Google MusicLM یک سیستم هوش مصنوعی است که گوگل در ماه ژانویه از آن رونمایی کرد. این ابزار از prompt های متنی مشابه ChatGPT استفاده می‌کند و مطابق با ملودی‌هایی که به آن علاقه دارید، موسیقی مورد علاقه شما را تولید می‌کند. MusicLM در حقیقت می‌تواند ایده ذهنی شما را به یک موسیقی واقعی تبدیل کند که می‌توانید آن را گوش کنید و از آن لذت ببرید.

بیایید نگاهی به نحوه عملکرد Google MusicLM  و نحوه استفاده از آن بیندازیم.

این ابزار  چگونه کار می‌کند؟

Google MusicLM ابتدا در یک مقاله آکادمیک معرفی شد. سپس بر روی مجموعه داده‌ای از 280.000 ساعت موسیقی آموزش داده شد تا برای توصیف‌های بسیار خاص مانند «یک ملودی آرامش بخش ویولن با پشتوانه ریف گیتار دیستورت شده»، موسیقی واقع‌گرایانه تولید کند. کاربران می‌توانند سازها و ژانرهایی مانند «کلاسیک» و «الکتریک» را در کنار «وایب‌ها، مودها و احساسات» مد نظر خود مشخص کنند تا مدل، آن‌چه را که دقیقاً مدنظرشان است تولید کنند.

علاوه بر این، گوگل با این ابزار توانایی خود در تبدیل ملودی‌هایی مانند سوت و زمزمه را به موسیقی نشان داد. و این کافی نبود، چرا که MusicLM  می‌تواند متناسب با یک نقاشی خاص، موسیقی تولید کند.

با وجود چنین توانایی‌های چشمگیری، نگرانی‌هایی هم وجود دارد. محققان گوگل به چالش‌های اخلاقی متعددی که مدل‌هایی مانند MusicLM  ایجاد می‌کنند، اذعان داشتند. از جمله این واقعیت که سازندگان موسیقی می‌توانند مدل را با موسیقی‌های دارای حق کپی‌رایت آموزش دهند و آهنگ‌های جدید تولید کنند. آن‌ها همچنین مشاهده کردند که این مدل تمایل دارد گاهی اوقات موسیقی‌هایی تولید کند که مستقیماً از روی آهنگ‌های مجموعه داده آموزشی، تکرار می‌شوند.

با وجود چنین نگرانی‌هایی، گوگل تصمیم گرفت این مدل را برای عموم منتشر نکند، چرا که خطر «سرقت محتوای خلاقانه» وجود داشت. با این حال، به نظر می‌رسد که این نگرانی‌ها رفع شده‌اند.

چگونه در MusicLM ثبت نام کنیم؟

اکنون هر کسی می‌تواند برای استفاده از Google MusicLM  در آن ثبت نام کند. اما ابتدا پس از ثبت نام، به لیست انتظار اضافه می‌شوید. این مدل هوش مصنوعی در وب اپ AI Test Kitchen ، اندروید و iOS موجود است. نحوه شروع کار به شرح زیر است:

  1. به صفحه رسمی MusicLM رفته و بر روی دکمه Get Started کلیک کنید.
  2. اگر پنجره بازشونده‌ای می‌بینید که می‌گوید: AI Test Kitchen is only available for limited testers، روی دکمه Register your interest کلیک کنید.
  3. یک نظرسنجی کوتاه در مورد محل زندگی و دلیل پیوستن‌تان به Test Kitchen را پر کنید.
  4. در پایان نظرسنجی، وارد اکانت گوگل خود شوید. اگر ندارید، یکی بسازید.
  5. منتظر ایمیلی از سمت گوگل باشید که به شما اجازه دسترسی به MusicLM  را بدهد. این ممکن است کمی زمانبر باشد، زیرا افراد زیادی در صف انتظار هستند.

تبریک! شما با موفقیت به لیست انتظار MusicLM  پیوستید. پس از اعلام دسترسی، کافیست prompt خود را در کادر متنی تایپ کنید و منتظر بمانید تا هوش مصنوعی برای‌تان موسیقی تولید کند. برای prompt، دو خروجی خواهید دید. آن یکی را که ترجیح می‌دهید انتخاب کنید و برای ارتقای مدل، به آن جایزه دهید.

MusicLM  ممکن است روی کاغذ چشمگیر به نظر برسد، اما خروجی آن گاهی اوقات فاقد اصالت است. این احتمالاً به دلیل محدودیت‌های فنی است. به هر حال، کار هوش مصنوعی این است که موسیقی‌هایی را که از آن آموخته است با هم ترکیب و چیز جدیدی تولید کند. بدون این که خودش بفهمد چه چیزی می‌سازد.

منبع ترجمه: indianexpress

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
هوش مصنوعی GPT
X