6 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
هوش مصنوعی

Google Bard چیست؟ | معرفی رقیب ChatGPT

Google Bard چیست؟ | معرفی رقیب ChatGPT

گوگل در 7 فوریه 2023، بالاخره سرویس هوش مصنوعی Google Bard خود را راه‌اندازی کرد. Bard به طور خاص برای رقابت با مدل هوش مصنوعی محبوب Open AI ، یعنی ChatGPT-3 که بر روی پردازش زبان کار می‌کند، راه‌اندازی شد. ساندار پیچای، مدیر عامل گوگل این خبر را در یک پست رسمی بلاگ اعلام کرد. او Bard را به عنوان یک سرویس هوش مصنوعی مکالمه محور توصیف کرد، که می‌تواند علاوه بر ارائه پاسخ‌هایی با کیفیت بالا،  کارهایی ماننند ساده‌سازی کارهای دشوار را انجام دهد.

چند روز پس از ظهور برنامه‌های موتور جستجوی چینی Baidu ، برای راه‌اندازی چت‌بات به سبک ChatGPT ، گوگل از ابزار هوش مصنوعی تعاملی خود به نام Google Bard رونمایی کرد. این ابزار با ChatGPT شرکت OpenAI رقابت خواهد کرد. قابل ذکر است کهChatGPT در مدت 2 ماه، 100 میلیون کاربر برای خود جذب کرد. تمام توانایی‌های  Bard هنوز فاش نشده است و هنوز مشخص نیست که از طریق این ابزار چه کارهایی می‌توان انجام داد. اما به نظر می‌رسد که این چت‌بات شبیه به ChatGPT خواهد بود.

AI Bard جدید گوگل چیست؟

Google Bard چت‌بات هوش مصنوعی گوگل است. دقیقاً مانند ChatGPT کار می‌کند، یعنی کاربران می‌توانند از طریق آن با چت‌بات‌های مختلف مکالمه کنند. چت بات جدید بر اساس مدل زبان گوگل برای اپلیکیشن Dialogue (مدل زبان برای اپلیکیشن Dialogue یا LaMDA) کار می‌کند. به گفته این شرکت، این یک نسخه lite از LaMDA است. ساندار پیچای، مدیر عامل گوگل می‌گوید که Bard به تازگی برای چند کاربر به صورت آزمایشی معرفی شده است، اما به زودی برای استفاده عمومی نیز عرضه خواهد شد.

AI Bard جدید گوگل چیست؟

چرا گوگل AI Bard را راه‌اندازی کرد؟

Google Bard برای راحتی بیشتر کاربران عرضه می‌شود. مانند قبل، کاربران می‌توانند اطلاعات دشوار را به زبان ساده دریافت کنند. همچنین می‌توانند اطلاعات تازه، با کیفیت و دقیقی را از چت‌بات گوگل دریافت کرد. چت‌بات جدید گوگل در مدت زمان بسیار کوتاهی آماده و معرفی شد. بنابراین می‌توان آن را رقیبی برای ChatGPT دانست.

آیا Google Bard می‌تواند با هوش مصنوعی ChatGPT رقابت کند؟

گوگل که به تسلط خود در بخش موتورهای جستجو معروف است، اخیراً از راه‌ندازی یک چت‌بات هوش مصنوعی به نام Bard خبر داد. این چت‌بات با یافتن پاسخ‌هایی جدید و با کیفیت بالا، به پرسش‌های کاربران جواب می‌دهد. و این بدان معناست که آخرین ابزار هوش مصنوعی گوگل، می‌تواند اطلاعاتی درباره آخرین رویدادها، به کاربران عرضه کند. ChatGPT معمولاً اطلاعات داده‌ها را تا سال 2021 به درستی ارائه می‌دهد و در ارائه اطلاعات جدیدتر، مشکل دارد. زیرا ChatGPT بر روی داده‌هایی تا سال 2021 آموزش داده شده است. Google Bard توسط LaMDA (مدل زبانی برای اپلیکیشن‌های Dialogue ) و گوگل توسعه یافته و یک مدل زبانی عصبی Convolutional است.

گوگل در حال حاضر Bard را با نسخه سبک LaMDA عرضه می‌کند. این به این دلیل است که مدل‌های کوچک‌تر معمولاً به قدرت محاسباتی کمتری نیاز دارند و بنابراین Bard می‌تواند به کاربران بیشتری دسترسی داشته باشد و فیدبک بیشتری دریافت کند. گوگل بازخوردی را که از کاربران خارجی دریافت می‌کند، با تست داخلی خود به اشتراک می‌گذارد تا اطمینان حاصل کند که کیفیت پاسخ‌هایی که از این سرویس دریافت می‌کند، دارای استاندارد بالا و بر اساس اطلاعات دنیای واقعی است.

ویژگی‌های چت بات جدید گوگل

  • در Google Bard ، کاربران ترکیبی از قدرت، هوش و خلاقیت را خواهند دید.
  • هوش مصنوعی Bard اطلاعات کاربران را با کمک پاسخ‌های آن‌ها و اطلاعات وب جمع‌آوری می‌کند.
  • گوگل در ابتدا این سیستم هوش مصنوعی را به صورت آزمایشی و با نسخه سبک مدل LaMDA عرضه می‌کند.
  • تمرکز Google Bard بر جمع‌آوری بازخورد برای بهبود سیستم هوش مصنوعی خود در آینده خواهد بود.

چگونه به این سرویس جدید گوگل دسترسی پیدا کنیم؟

هنگامی که از ChatGPT رونمایی شد، این سرویس برای استفاده عموم باز بود و افراد علاقه‌مند می‌توانستند به سادگی وارد وب سایت OpenAI شوند و به این ابزار دسترسی پیدا کنند. با این حال، این موضوع درباره Google Bard صدق نمی‌کند. این ابزار در مرحله تست اولیه است و شرکت هنوز آن را برای استفاده عمومی عرضه نکرده است. البته تعدادی از کاربران منتخب شرکت به آن دسترسی خواهند داشت.

منبع ترجمه: sssamiti

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X