3 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
ارز دیجیتال

Dogecoin چیست؟ | تاریخچه و ویژگی‌های دوج کوین

Dogecoin چیست؟ | تاریخچه و ویژگی‌های دوج کوین

Dogecoin یک ارز دیجیتال همتا به همتا و منبع باز است. این ارز به عنوان یک آلت‌کوین در نظر گرفته می شود و در دسامبر 2013 با تصویر سگ شیبا اینو به عنوان لوگوی خود، راه اندازی شد. بلاک چین Dogecoin از فناوری زیربنایی Litecoin مشتق شده است. از ویژگی‌های مهم ارز دیجیتال دوج کوین، می‌توان به قیمت پایین و عرضه نامحدود آن اشاره کرد.

نکات کلیدی

Dogecoin یک ارز دیجیتال منبع باز است که در سال 2013 توسط جکسون پالمر و بیلی مارکوس تأسیس شد.

Dogecoin یک نژاد سگ ژاپنی Shiba Inu را به عنوان لوگوی خود نشان می دهد.

این ارز دیجیتال، مبتنی بر لایت کوین است و از همان فناوری proof-of-work استفاده می‌کند.

Dogecoin  جامعه وفاداری از حامیان دارد که آن را ترید می‌کنند و از آن به عنوان Tipping Currency برای محتوای شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

تاریخچه Dogecoin

در ابتدا به نظر می‌رسید که Dogecoin یک ترند زودگذر باشد، اما به سرعت طرفداران خود را پیدا کرد. در اواخر سال 2017، این شرکت در یک حباب قرار گرفت که باعث شد ارزش کوین دیجیتال آن به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند.

Dogecoin همچنان حامیان زیادی دارد که آن را ترید کرده و از آن برای دریافت Tip در Twitter و Reddit استفاده می‌کنند.

کاربران  می‌توانند Dogecoin را در صرافی‌های ارز دیجیتال خرید و فروش کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند DOGE خود را در صرافی یا کیف پول Dogecoin خود ذخیره کنند.

جکسون پالمر، یک مدیر محصول در دفتر  Adobe Inc.در سیدنی استرالیا، در سال 2013 Dogecoin را به عنوان راهکاری برای هجو تبلیغات پیرامون ارزهای دیجیتال ایجاد کرد. پس از دریافت بازخورد مثبت در رسانه های اجتماعی، او دامنه dogecoin.com را خریداری کرد.

بیلی مارکوس، توسعه‌دهنده نرم‌افزار در IBM، می‌خواست یک ارز دیجیتال ایجاد کند، اما در تلاش‌های خود با مشکل مواجه شده بود. مارکوس با پالمر همکاری کرد تا نرم افزاری را در پشت یک Dogecoin واقعی بسازد.

مارکوس ابتدا از یک پاداش تصادفی برای استخراج بلوک بر اساس کد Dogecoin بر روی  Luckycoin، و مشتق شده از Litecoin، استفاده می‌کرد. اگرچه در مارس 2014، این سیستم به پاداش ثابت تغییر کرد . DOGE از فناوری رمزگذاری Litecoin استفاده می‌کند و یک کوینProof-of-Work (PoW) است.

Proof-of-Work (PoW) اساس بسیاری از ارزهای دیجیتال را تشکیل می دهد و امکان اجماع ایمن و غیرمتمرکز را فراهم می‌کند.

پالمر و مارکوس این کوین را در 6 دسامبر 2013 به بازار عرضه کردند. دو هفته بعد در 19 دسامبر، ارزش DOGE سیصد درصد افزایش پیدا کرد. در ادامه، این ارزش به دلیل سیاست چین برای منع بانک‌ها از سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال، تقویت شد.

Dogecoin vs. Bitcoin

Dogecoin خود را به عنوان یک نسخه “سرگرم کننده” از Bitcoin با یک سگ Shibu Inu  به عنوان لوگوی خود، به بازار عرضه کرد. ارائه گاه به گاه DOGE با حال و هوای جامعه در حال رشد ارزهای دیجیتال در آن زمان، مطابقت داشت. فناوری رمزگذاری و عرضه نامحدود آن، باعث می‌شد تا تحلیلگران کریپتو آن را به عنوان نسخه‌ای سریع‌تر، سازگارتر و مصرفی‌تر از بیت‌کوین بشناسند.

Dogecoin  یک «کوین تورمی» (Inflationary Coin) در نظر گرفته می شود، در حالی که ارزهای دیجیتالی مثل Bitcoin تورم‌زا (Deflationary) هستند. زیرا در ارزهایی مثل Bitcoin، برای تعداد کوین‌هایی که ایجاد می شود، سقف خاصی وجود دارد. هر چهار سال، مقدار بیت‌کوینی که از طریق پاداش استخراج به گردش در می‌آید، نصف می‌شود و نرخ تورم آن هم به همراه آن نصف می‌شود. تا زمانی که تمام کوین‌ها آزاد شوند.

در سال 2014، جامعه Dogecoin بیست و هفت میلیون DOGE به ارزش تقریبی 30.000 دلار برای تأمین مالی سفر تیم Bobsled جامائیکا به بازی‌های المپیک زمستانی سوچی، 11.000 دلار DOGE برای ساخت چاهی در کنیا و 55.000 دلار DOGE برای اسپانسرینگ جاش وایز، راننده NASCAR اهدا کرد.

DOGE در اولین سالگرد تاسیس خود در سال 2014، دارای ارزش بازار 20 میلیون دلاری و جامعه بزرگی از طرفداران وفادار بود.

نگرانی‌های به وجود آمده در مورد Dogecoin

در سال 2015، جامعه کاربری این ارز دیجیتال رسماً تأسیس شد، اما جکسون پالمر با استناد به «جامعه سمی» خاصی که حول این کوین و درآمدهای آن رشد کرده بود، Dogecoin را ترک کرد.

الکس گرین که با نام رایان کندی نیز شناخته می‌شود، یک شهروند بریتانیایی است که یک صرافی Dogecoin به نام Moolah ایجاد کرده است. الکس گرین در جامعه به عنوان یک Tipper (انعام دهنده) دست و دلباز شناخته می شد. او طبق گزارشات، به اشتباه به جای 1500 دلار، 15.000 دلار به جمع آوری کمک مالی NASCAR اهدا کرد.

صرافی گرین اعضای این جامعه را متقاعد کرد که مبالغ هنگفتی را برای کمک به ایجاد صرافی او اهدا کنند. اما بعداً مشخص شد که او از این کمک‌ها برای خرید بیش از 1.5 میلیون دلار Bitcoin استفاده کرده است که به نوبه خود، باعث ایجاد یک سبک زندگی لاکچری برای او شده بود. کندی در سال 2016 به اتهامات متعدد تجاوز جنسی مجرم شناخته شد و به 11 سال زندان محکوم شد.

Dogecoin چگونه به یک ارز دیجیتال جریان اصلی تبدیل شده است؟

ارزش Dogecoin طی حبابی که در پایان سال 2017 به اوج خود رسید، سر به فلک کشید و در طول سال 2018، با بقیه ارزهای دیجیتال کاهش یافت.

ارزش بازار دوج کوین برای اولین بار در دوره رشد ارزهای دیجیتال 2017 تا 2018، از یک میلیارد دلار فراتر رفت.

در تابستان 2019، علاقه‌مندان به Dogecoin لیست شدن این کوین را در صرافی ارز دیجیتال Binance جشن گرفتند. بسیاری فکر کردند ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت تسلا (TSLA) که این کوین را در یک توییت رمزآلود تایید کرده است، پشت این قضیه بوده است.

زیرساخت های Dogecoin هیچگاه نقطه تمرکز اصلی توسعه‌دهندگان کوین‌های  داوطلبانه یا Volunteer نبوده است. بلکه دلیل تداوم حیات DOGE ، جامعه فعال ماینرهای آن است.

ایلان ماسک در سال 2021 آشکارا از Dogecoin حمایت کرد و در توییتی نوشت که برای بهبود کارایی تراکنش‌هایش با توسعه‌دهندگان این کوین کار می‌کند.

در اکتبر 2021، زنجیره سینمای AMC Entertainment Holdings, Inc. اعلام کرد که دوج کوین را برای خرید کارت هدیه دیجیتال می‌پذیرد و ابزاری را برای این ارز دیجیتال ایجاد می‌کند.

تا آپریل 2023، بازار Dogecoin با ارزش 11.4 میلیارد دلار در رتبه 8 ارزهای دیجیتال قرار داشت.

 Dogecoin کجا معامله می شود؟

می‌توانید با ایجاد یک حساب کاربری در یکی از صرافی‌های پرتعداد ارزهای دیجیتال از جمله Coinbase ، Binance و Kraken ،  Dogecoin (DOGE) را خریداری کنید. Robinhood نیز یک کارگزاری سنتی است که معاملات کریپتو را امکان پذیر می‌کند و از Dogecoin پشتیبانی می‌کند.

 این ارز دیجیتال برای چه مواردی استفاده میشود؟

شما می توانید Dogecoin خود را در هر واحد بازرگانی و تجارتی که آن را می‌پذیرد، خرج کنید. بسیاری از کسب و کارها، DOGE  را می‌پذیرند، از جمله SpaceX ایلان ماسک و Dallas Mavericks. بسیاری از دارندگان Dogecoin از DOGE خود برای Tip (انعام) به تولیدکنندگان محتوا در Reddit و دیگر پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی، استفاده می‌کنند.

چرا ایلان ماسک در DOGE سرمایه گذاری کرده است؟

ایلان ماسک در جولای 2022، بر حمایت خود از این ارز دیجیتال تأکید کرد و گفت که مالک Dogecoin است. او گفت که تسلا از همین لحظه و SpaceX  در آینده، DOGE را به عنوان پرداخت می‌پذیرند.

جمع‌بندی

دوج کوین (DOGE) یک ارز دیجیتال همتا به همتا و منبع باز است که در سال 2013 تأسیس شد. سرمایه گذاران می‌توانند دوج کوین را از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال از جمله Coinbase ، Binance و Kraken خریداری کنند. تا آوریل 2023، Dogecoin دارای ارزش بازار 11.4 میلیارد دلار بود.

منبع ترجمه: investopedia

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X