7 اسفند 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
هوش مصنوعی GPT
برنامه نویسی نرم افزار برنامه نویسی وب

DevOps در مقابل DevSecOps

DevOps در مقابل DevSecOps

مفسران و دلالان صنعت IT اغلب هنگام بحث، DevOps و DevSecOps را با هم مخلوط می کنند.

اگرچه این عبارات پیچیده به نظر می رسند، اما درک آنها نسبتاً آسان است و می تواند تأثیر برجسته ای بر بخش توسعه نرم افزار در آینده داشته باشد.

بسیاری از کسب و کارها در حال دور شدن از DevOps و به سمت رویکردهای DevSecOps هستند.

با این حال، تفاوت های دقیق بین DevOps و DevSecOps چیست؟

این مطلب جامع تمام موارد ضروری DevOps و چرخه عمر توسعه نرم افزار را به همراه توضیحی در مورد اینکه چرا DevSecOps یک تکنیک متمایز در نظر گرفته می شود را پوشش می دهد.

DevOps چیست؟

DevOps اولین متدولوژی منحصر به فردی است که دو کانون علم کامپیوتر را با هم ترکیب می کند. فقط بر اساس نام، می توانید به طور منطقی استنباط کنید که این اجزا چیست.

توسعه نرم افزار به عنوان “Dev” و عملیات یا خدمات فناوری اطلاعات به عنوان “Ops” بیان می شود.

بنابراین، عملیات/سرویس های توسعه نرم افزار یا Dev + Ops برابر با DevOps است.

بیایید کارها را ساده تر کنیم. معنای واقعی DevOps چیست؟

هدف افزایش تولید نرم افزار و سرعت بهبود با استفاده از هوش مستمر، اتوماسیون، ترکیب این دو و همکاری است.

اگر توسعه دهندگان در طول چرخه توسعه بر اصول DevOps تاکید کنند، کنترل بیشتری بر زیرساخت محصولات خود خواهند داشت و می توانند عملکرد نرم افزار را بالاتر از همه ملاحظات دیگر قرار دهند.

یک شرکت معتبر فناوری اطلاعات باید بتواند محصولات و نرم افزارهای باکیفیت را به طور منظم و بدون هیچ گونه تاخیر یا وقفه ای منتشر کند. توسعه‌دهندگان می‌توانند روی تکنیک‌ها یا فرآیندهایی تمرکز کنند که دستیابی به ضرب‌الاجل‌های خود را به‌طور معمول و قابل اعتماد آسان‌تر می‌کند.

متدولوژی های DevOps

هر کسی که با این صنعت آشنا باشد می‌داند که تکنیک‌های DevOps از عناصر یا تاکتیک‌های ضروری تشکیل شده‌اند. در اینجا خلاصه ای سریع از آن را به شما میگوییم.

Microservices

اکثر توسعه دهندگان میکروسرویس از ساختارهای میکروسرویس برای افزایش و بهینه سازی نرخ تولید استفاده می کنند. این ساختارها یک نرم افزار از مجموعه ای از خدمات متعهد ایجاد می کنند. میکروسرویس ها می توانند از طریق ماشین های مجازی یا کانتینرها اجرا شوند.

IaC

رویکرد  (IaC) infrastructure-as-a-code از کد برای خودکارسازی و عملکرد ترکیبی از دستگاه‌های محاسباتی، مجازی و فیزیکی، استفاده می‌کند.

توسعه‌دهندگان از Infrastructure به‌عنوان یک سرویس برای خودکارسازی پشتیبانی از عملیات  ITاستفاده می‌کنند، که میزان کار مورد نیاز برای کارهای خاص را کاهش می‌دهد و می‌تواند غالباً بخشی از زمان تلف‌شده در مدیریت عملیات IT را کاهش دهد.

PaC

در مقایسه،  PaC به سیاست‌های کنترل خودکار برای عملیات از طریق  functional code اشاره دارد.

برخی از سیستم ها ممکن است شامل رعایت دستورالعمل های سازمان برای استفاده مناسب از تکنولوژی، پیروی از استانداردهای امنیتی برای سیستم های فناوری اطلاعات و غیره باشد.

با استفاده از ابزارهای مدیریتی، توسعه‌دهندگان می‌توانند اعمال سیاست‌ها را با تهیه آن‌ها در قالب کد، خودکار کنند.

SecOps چیست؟

“SecOps”  مخفف است که دو ایده متمایز را مانند پسر عموی خود ترکیب می کند. همانطور که قبلاً فهمیدید “Sec” مخفف امنیت سایبری است.

“Ops” به عملیات یا خدمات فناوری اطلاعات برگرفته از مبحث قبلی اشاره دارد. بنابراین اصطلاح “SecOps” رویکرد یا تمرکز بر فرآیندهایی را توصیف می کند که امنیت را در سراسر pipeline توسعه بهبود می بخشد.

هدف SecOps دستیابی به موارد زیر است:

  1. برای افزایش امنیت، امنیت سایبری را در کل فرآیند توسعه اولویت بندی کنید
  2. اطمینان از اینکه امنیت همیشه در حال تکامل است.

به طور خلاصه، SecOps بیشتر به امنیت می پردازد، در حالی که DevOps بیشتر به توسعه نرم افزار، خروجی ثابت و چرخه عمر توسعه می پردازد.

معنای واقعی DevSecOps چیست؟

معنای واقعی DevSecOps چیست؟

 DevSecOps ترکیبی از DevOps و SecOps است که این دو رویکرد را برای ایجاد یک سیستم چرخه‌ای ادغام می‌کند که دانش و تکنیک‌های عملیات فناوری، امنیت سایبری و حوزه‌های توسعه نرم‌افزار را ادغام می‌کند.

هدف این روش آشکار است زیرا DevSecOps شیوه های امنیتی خودکار را با فعالیت های توسعه خودکار یکپارچه می کند.

 DevSecOps مستلزم خودکارسازی حداکثر چرخه عمر توسعه محصول نرم افزاری و اجرای مراحل امنیتی بسیار سریع‌تر است.

می‌توانید مزایای دو رویکرد قبلی را ترکیب کنید و با خودکارسازی، استانداردسازی و حرکت رویه‌های امنیتی خود، به روش‌های توسعه چابک دور دست برسید.

اولویت بندی امنیت (Prioritizing security)

پروتکل‌ها و فرایندهای امنیتی قبل از آنکه برنامه مورد نظر یا برنامه به جایی برسد که دیگر امکان تأمین امنیت کافی برای آن وجود نداشته باشد، در صورت انتقال امنیت به بخش‌های ابتدایی‌تر خط توسعه نرم‌افزار، پیاده‌سازی خواهند شد.

فقط تا زمانی که امنیت پایگاه‌های کد به درستی تایید شوند، می‌توان با پایبندی به این تکنیک، چرخه‌های توسعه برنامه‌ها را ادامه داد.

این رویکرد از آن‌جا که مشکلات یا نقض‌های امنیتی ناخوشایندی که بعداً به وجود می‌آیند را مدیریت می‌کند، سازمان‌های فناوری اطلاعات را از دست و پنجه نرم کردن با نقض‌های امنیتی یا مشکلاتی که می‌توانستند زودتر در فرایند توسعه کشف شوند، حفظ می‌کند.

چرخه های بازخورد ثابت (Constant Feedback Cycles)

تاکید بر حلقه های بازخورد مداوم نیز بسیار مهم است. همه اعضای تیم، از جمله کسانی که مسئول عملیات، امنیت و توسعه خام هستند، با قرار دادن این نوع حلقه‌های بازخورد به طور خودکار از ویژگی‌ها، سیاست‌ها و رویه‌های توسعه جدید مطلع می‌شوند.

علاوه بر این، ورودی مداوم تضمین می کند که هر رویه خودکار ممکن است به طور مداوم نرم افزار را از نظر نقص یا هشدارهای امنیتی نظارت کند. در حین استفاده از این متدولوژی، اعلان های بلادرنگ یا مشکلات پایه کد در حین کامپایل معمولی و امکان پذیر است.

انواع DevSecOps

علاوه بر این، دو شکل از DevSecOps وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید.

1- امنیت به عنوان یک کد (Security as a code)

هدف اساسی رویکردهای SaC ادغام پروتکل‌های امنیتی با تکنیک‌ها، سیاست‌ها و فناوری‌های خودکار DevOps است. انجام اصلاحات در زیرساخت های ضروری و تست سریع برای نقص یا خطرات امنیتی است.

این امر اهمیت تست را ساده و افزایش می‌دهد، و امکان پذیر است که تیم DevOps از این تکنیک‌های کدگذاری امن آگاه باشد و از آن پشتیبانی کند.

2- زیرساخت به عنوان یک کد (Infrastructure as a code)

IaC  همچنین در رویه ها و فرآیندهای DevOps استفاده می شود. خدمات مدیریت‌شده برای زیرساخت‌های نرم‌افزاری، عمدتاً به دلیل محاسبات ابری و مجازی‌سازی، بیشتر و بیشتر در دسترس کسب‌وکارها قرار می‌گیرند.

استفاده از فایل های پیکربندی مبتنی بر کد برای مدیریت زیرساخت می تواند به شما در کاهش پیچیدگی کمک کند که می تواند نقص های امنیتی را پنهان کند و سطح ممکن DevSecOps را افزایش دهد.

مزایای DevSecOps

1- کاهش هزینه ها (Lowering Expenses)

اتخاذ امنیت در چرخه های توسعه منجر به صرفه جویی در هزینه برای بسیاری از شرکت ها و شرکت ها می شود.

زمانی که نقص های امنیتی در اوایل چرخه عمر توسعه کشف شود، منطقی است. آنها را می توان به سرعت و به سادگی برطرف کرد و در هزینه نصب  patch امنیتی گران قیمت آینده صرفه جویی کرد.

این امر به ویژه در هنگام حمایت از انطباق قانونی در مورد امنیت مصرف کننده صادق است.

2- در حال درک برنامه (Apprehending the application)

با وجود ناچیز بودن، این مزیت قابل توجه است. همچنین به این معنی است که توسعه‌دهندگان معمولی با رویه‌های امنیتی بیشتر آشنا می‌شوند و به‌طور پیش‌فرض بدون نیاز به اصلاح، کدهای امن‌تری تولید می‌کنند، حداقل در نهایت. DevSecOps امنیت را در خدمات استاندارد DevOps ادغام می کند.

استانداردها و شیوه‌های DevSecOps بدون شک دردسرهای زیادی را شامل می‌شوند، اما مزایای بالقوه آن به طور رضایت‌بخشی ارزش تلاش را دارد.

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
هوش مصنوعی GPT
X