6 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
هوش مصنوعی

Claude AI چیست؟ | رقیب ChatGPT از راه رسید!

Claude AI چیست؟ | رقیب ChatGPT از راه رسید!
با برگذاری یک مینی دوره رایگان موافقید؟
برای ثبت نام در مینی دوره رایگان فرم زیر رو پر کنید.

اگر در حال کاوش برای یافتن چت‌بات‌های هوش مصنوعی جدید هستید، ممکن است نام Claude AI را شنیده باشید و تعجب کرده باشید که چنین مدل قدرتمندی تا الان کجا بوده است؟!

Claude AI اخیراً به دلیل تعهد عمیق خود به مسائل اخلاقی و ایمنی و توانایی عمیقش در خلاصه‌کردن مطالب طولانی، توجه گسترده‌ای را به سمت خود جلب کرده است. این موضوع آن را به طور بالقوه به یکی از بهترین چت‌بات‌های هوش مصنوعی تبدیل می‌کند.

با این حال، این چت بات ارتقا یافته هنوز به طور کامل در دسترس عموم قرار نگرفته است. اگر در بریتانیا یا آمریکا زندگی می‌کنید، می‌توانید به نسخه بتای آن دسترسی پیدا کنید.

در این مطلب تمام چیزهایی که باید در مورد این چت بات بدانید، و نحوه کار با آن برایتان آماده شده است.

Claude AI چیست؟

Claude AI برای اولین بار در آوریل 2022 منتشر شد. این چت بات هوش مصنوعی توسط شرکت استارت آپ امنیتی Anthropic AI راه اندازی شده است.

Anthropic روی تکنیکی به نام Constitutional AI آموزش دیده است، و می‌خواهد با پیروی از مجموعه‌ای از قوانین ایمنی که از منابعی مانند اعلامیه جهانی حقوق بشر گرفته شده‌اند، سیستم‌های هوش مصنوعی‌ای بسازد که برای انسان مفید باشند. و در نقطه مقابل، از رفتارهای مضر ناخواسته‌ای که ممکن است سیستم‌های هوش مصنوعی کنترل نشده در آینده به وجود بیاورند، جلوگیری کند.

به نظر می‌رسد این چت بات اهداف و ارزش‌های خود را بدون ارائه نظر شخصی، آواتار دیداری متمایز یا هر گونه شخصیتی، در هر گفتگویی مطابقت دهد. مانند Character AI که به شما امکان می‌دهد در هر چت، با هر شخصیتی که می‌خواهید صحبت کنید یا HuggingChat که با کاربران خود ویس‌چت دوستانه و انسان‌گونه ارائه می‌دهد.

در نتیجه، Claude AI به عنوان نزدیک‌ترین مدل چت‌بات به Google Bard و ChatGPT توصیف می‌شود و حتی برخی آن را رقیب ChatGPT می‌دانند.

Claude 2 در جولای 2022، با توانایی‌های بهبودیافته چت و درک عمیق‌تر زمینه‌های گفتگو منتشر شد و دارای پارامترهای دوبرابری (860 میلیون در برابر 430 میلیون) نسبت به مدل اصلی Claude است.

یکی از ویژگی‌های کلیدی Claude 2 این است که می‌تواند بلوک‌های متنی با اندازه حداکثر 75.000 کلمه را مدیریت کند و تمرکز زیادی بر ایمنی کاربر در حین استفاده از هوش مصنوعی دارد.

آیا Claude 2 رایگان است؟

Claude 2 رایگان نیست، اما Anthropic هنوز مدل قیمت‌گذاری برای لایسنس کردن مدل خود را به طور عمومی فاش نکرده است.

در حال حاضر، این چت بات برای ادغام با اپلیکیشن‌های خدمات مشتری و سرویس‌های این‌چنینی در نظر گرفته شده است، و Anthropic یک نسخه محدود از آن در وب سایت خود قرار داده است تا توانایی‌های آن را آزمایش کنند.

نحوه دسترسی به Claude AI

نسخه بتای Claude AI در حال حاضر برای کاربران ایالات متحده و بریتانیا در دسترس است.

اگر می‌خواهید برای امتحان کردن این چت بات در آن به صورت رایگان ثبت نام کنید، وارد وب سایت Anthropic شوید و روی دکمه Talk to Claude کلیک کنید. سپس از شما خواسته می‌شود با آدرس ایمیل خود ثبت نام کنید یا با آدرسی که قبلاً ثبت نام کرده‌اید، به این چت بات دسترسی پیدا کنید.

از طرف دیگر، می‌توانید از طریق Poe AI به قوی‌ترین نسخه‌های Claude AI و Claude 2 که دارای یک پنجره زمینه‌ای وسیع‌تر هستند، دسترسی داشته باشید و 100.000 توکن از آن دریافت کنید. (حدود 75.000 کلمه)

البته در حال حاضر استفاده از آن برای مشترکین Poe هنگام کاوش در Claude-instant-100k، به 100 پیام در ماه محدود شده است.

آیا Claude 2 بهتر از ChatGPT است؟

ویژگی‌ای که Claude AI را به قاتل بالقوه ChatGPT تبدیل می‌کند، توانایی آن در مدیریت و یادآوری مقادیر بیشتر اطلاعات است. کاربران آن می‌توانند تا 100.000 توکن وارد کنند، که این معادل 75.000 کلمه است. در مقایسه، GPT-4 از نظر تئوری قادر به ایجاد پنجره‌های زمینه‌ای (context windows) در محدوده بین 8 تا 32 هزار توکن است.

بنابراین، اگر شما از هر دو این چت بات‌ها بخواهید یک داستان 75.000 کلمه‌ای برایتان بنویسند، Claude AI سعی می‌کند این کار را از طریق نسخه Claude-2-100k انجام دهد، در حالی که ChatGPT-4 این پیام را نمایش می‌دهد:

آیا Claude 2 بهتر از ChatGPT است؟

در مقابل، Claude AI مقدار زیادی متن برایتان می‌نویسد:

پاسخ کلاود
متعلق به نویسنده مطلب (تست شده با استفاده از Claude-2-100k)

در مرحله بعد، بر اساس پیشنهاد Claude برای خلاصه کردن متن در یک طرح فصل‌بندی‌شده کلی، این prompt راوارد می‌کنیم: «این داستان را در یک طرح کلی خلاصه کن. همچنین یک جدول علامت‌گذاری از پرسش و پاسخ‌های مطالعاتی درباره آن ایجاد کن». با استفاده از داستان «خانواده‌ای در مزرعه» که Claude نوشته بود، هر دو مدل چت‌بات را تست کردیم تا توانایی آن‌ها در خلاصه کردن یک متن بلند را بسنجیم.

پاسخ ChatGPT

ChatGPT-4 توانست این وظیفه را انجام دهد و به راحتی مجموعه‌ای منظم از پرسش‌های مطالعاتی را در قالب جدول زیر ارائه داد:

جدول تولید شده توسط ChatGPT-4
متعلق به نویسنده مطلب (تست شده در GPT-4)

در سوی دیگر، Claude این فرمت را ارائه کرد:

فرمت Claude
متعلق به نویسنده مطلب (تست شده با استفاده از Claude-2-100k)

البته Claude AI یک راه آسان برای آپلود PDF ارائه می‌دهد که می‌تواند با استفاده از یک prompt خلاصه شود. همچنین باید توجه داشت ChatGPT-4 دارای طیف وسیعی از افزونه‌ها از طریق اشتراک ChatGPT Plus خود است که در انجام این کار تخصص دارند و همچنین تعداد زیادی از قابلیت‌های اضافی خود را از طریق Plugin Store خود ارائه می‌دهد.

Claude 2 هنوز در مرحله بتا است، اما به نظر می‌رسد برخلاف GPT-4 ، وقتی مجموعه آموزشی موجودش قدیمی شد، نمی‌تواند با جستجو در وب اطلاعاتش را آپدیت کند.

با این حال، هر دو این چت‌بات‌ها به شدت مستعد تعصبات و توهمات هستند. به این صورت که این مدل‌ها با اطمینان تمام اطلاعات نادرست ارائه می‌کنند و نمی‌توان از هیچکدام از آن‌ها برای مشاوره حرفه‌ای در مواردی مثل امور مالی و حقوقی یا پزشکی استفاده کرد.

Claude AI beta
Claude

نحوه استفاده از Claude AI

پس از ورود به Claude AI ، می‌توانید با استفاده از گزینه Start a new chat در پنجره چت، شروع به گفتگو با چت‌بات کنید.

از طرف دیگر، این پلتفرم از همان ابتدا سه نمونه از کاربردهای خود را پیشنهاد می‌کند که می‌توانید برای امتحان کردن سیستم، روی آن‌ها کلیک کنید. که شامل توانایی پلتفرم برای خلاصه کردن اسناد بزرگ  هم می‌شود.

نحوه استفاده از Claude AI
Claude

Claude می‌تواند حداکثر 5 فایل (تا حجم حداکثر 10 مگابایت) را بپذیرد. از جمله فایل‌های PDF، txt و csv که می‌توانند با استفاده از نماد گیره کاغذ قبل از وارد کردن درخواست، اضافه شوند.

Anthropic توصیه می‌کند که با Claude AI مثل «یک همکار یا دوست» صحبت کنید. پس می‌توانید با فرمت سؤالات عادی که برای هر چت‌باتی آشناست، صحبت را شروع کنید. نوشتن چند جمله ساده و واضح، برای دریافت پاسخ مورد نیاز شما کافی به نظر می‌رسد.

با این حال، اگر می‌خواهید Claude AI در فرمت خاصی به سؤال شما پاسخ دهد، یا به طراحی prompt های پیشرفته علاقه‌مند هستید، بهتر است تا جایی که ممکن است زمینه و جزئیات بیشتر و همچنین قوانینی را برای انجام کار درست، به Claude ارائه دهید.

به دلیل نحوه آموزش این پلتفرم برای شناسایی افرادی که با آن صحبت می‌کنند، استفاده از این فرمت توصیه می‌شود:

Human:

Assistant:

علاوه بر این، کاربران می‌توانند با استفاده از تگ‌های XML، قسمت‌های مختلف prompt را علامت‌گذاری کنند. زیرا Claude برای توجه ویژه به این ساختار تنظیم شده است.

تگ‌هایی مانند <text> و </text> می‌توانند شروع و پایان متنی را که Claude AI باید شناسایی کند، مشخص کنند.

Anthropic موارد زیر را به عنوان چند مثال خوب ارائه داده است که می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید:

مثال Prompt شماره 1

Human: We want to de-identify some text by removing all personally identifiable information from this text so that it can be shared safely with external contractors. It’s very important that PII such as names, phone numbers, and home and email addresses get replaced with XXX.

Here is the text, inside <text></text> XML tags. <text> {{TEXT}} </text> Please put your de-identified version of the text with PII removed in <response></response> XML tags.

Assistant:

مثال Prompt شماره 2

Human: Here is an article, contained in <article> tags: <article> {{ARTICLE}} </article>

Please identify any grammatical errors in the article that are missing from the following list: <list> 1. There is a missing fullstop in the first sentence. 2. The word “their” is misspelled as “they’re” in the third sentence. </list>

If there are no errors in the article that are missing from the list, say “There are no additional errors.”

Assistant:

منبع: producthunt

X