10 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
هوش مصنوعی

Claude 2 چیست و چه کاری می‌تواند انجام دهد؟

Claude 2 چیست و با آن چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

Claude 2 مدل جدید هوش مصنوعی شرکت Anthropic AI است که به نظر می‌رسد در حال آماده‌سازی خود برای رقابت با ChatGPT و Microsoft Bing AI است. اما آیا واقعاً این قابلیت را دارد؟

صنعت هوش مصنوعی همانند یک گردباد پیش می‌رود. هر روز یک نوآوری جدید به ارمغان می‌آورد، یک سیستم درخشان‌تر که نوید تغییر نحوه زندگی و کار ما را می‌دهد.

اگرچه همه این محصولات ارزش تبلیغات ندارند، برخی سزاوار جایگاه خود هستند. یکی از این محصولات هوش مصنوعی، Claude 2 است که توسط Anthropic AI تولید شده ست. اما این مدل هوش مصنوعی چیست و چه کاری می‌توانید با آن انجام دهید؟

Claude 2 چیست؟

Claude 2 یک مدل زبان بزرگ است که توسط Anthropic AI به عنوان پایه‌ای برای چت بات Claude AI توسعه یافته است. این جانشینی برای مدل زبانی بزرگ Claude 1 است که در سه ماهه اول سال 2023 منتشر شده بود. اگر تاکنون نام Claude AI را نشنیده‌اید، قابل درک است. چرا که این مدل هوش مصنوعی برخلاف Bard ، ChatGPT یا Bing AI در یک پلتفرم عمومی منتشر نشده بود.

اگرچه Claude از تبلیغاتی مشابه سه چت بات بزرگ هوش مصنوعی برخوردار نبوده است، اما بدون‌شک از نظر عملکرد با آن‌ها قابل مقایسه است، و حتی در چندین معیار از آن‌ها پیشی می‌گیرد.

بر اساس تحقیقات Anthropic در زمینه آموزش سیستم‌های هوش مصنوعی، Claude یک مدل صادق و بی‌ضرر است. Claude که از طریق چت و API قابل دسترسی است، قادر به انجام طیف گسترده‌ای از وظایف پردازش مکالمه و متن است و در عین حال درجه بالایی از اطمینان‌پذیری و قابلیت پیش‌بینی را حفظ می‌کند.

Anthropic (@AnthropicAI) March 14, 2023

Claude 2 که بر روی مجموعه داده بزرگی از داده‌های جمع‌آوری شده از گوشه و کنار وب آموزش دیده است، با تأکید بر مکالمات روان و خلاقانه و توجه بیشتر به ایمنی کاربر ساخته شده است. البته گاهی اوقات ایمنی و حفاظ‌های سفت و سخت دیجیتالی، ویژگی بارز برخی مدل‌های هوش مصنوعی است، اما Claude در این زمینه افراط نمی‌کند و سعی می‌کند در مراحل ابتدایی عرضه خود، تا حد لازم و ممکن ایمن باشد. اگر یک مدل ایمن باشد ولی مفید نباشد، به چه دردی می‌خورد؟

با Claude 2 چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

با Claude 2 چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

اگر به این فکر می‌کنید که با Claude 2 چه کارهایی می‌توانید انجام دهید، خب در پاسخ می‌توان گفت که چیزهای زیادی وجود دارند. Claude به عنوان مدل چت هوش مصنوعی AnthropicAI ، مانند OpenAI’s ChatGPT و Google’s Bard می‌تواند بیشتر کارهایی را که نسل جدید چت بات‌های هوش مصنوعی انجام می‌دهند، انجام دهد. Claude AI توانایی‌های گسترده‌ای دارد، از نوشتن شعر گرفته تا متن سخنرانی و رزومه، خلاصه کردن کل یک کتاب و حتی کدنویسی.

البته Claude بیشتر به خاطر توانایی خود در نویسندگی خلاقانه مشهور است. بنابراین ،اگر چت بات مورد علاقه شما این توانایی را ندارد، ممکن است بخواهید Claude 2 را امتحان کنید.

Claude همچنین در کارهای مربوط به برنامه نویسی که یکی از محبوب‌ترین کاربردهای چت بات‌های هوش مصنوعی است، عملکرد چشمگیری دارد. این ابزار هوش مصنوعی مانند ChatGPT  می‌تواند کدها را در ده‌ها زبان برنامه نویسی بنویسد، debug کند و توضیح دهد.

کار جالب دیگری که می‌توانید با Claude انجام دهید این است که آن را با هر فایلی که حاوی متن است، بارگذاری کنید و با دانش آن فایل کار کنید. بنابراین می‌توانید هرچیزی از فایل‌های PDF گرفته تا اسناد Word را در آن آپلود کنید و از Claude AI بخواهید آن را پردازش کند و بینش‌هایی در مورد آن به دست بیاورد.

البته Claude 2 می‌تواند کارهای بسیار بیشتری انجام دهد. شما می‌توانید از آن برای تجزیه و تحلیل داده‌ها، ترجمه اسناد، خلاصه کردن متون و حتی بازی کردن استفاده کنید. همه چیز به شما و تخیل شما بستگی دارد.

اگر در بریتانیا یا ایالات متحده هستید، نسخه بتای Claude 2 اکنون برای‌تان باز است و می‌توانید همین الان امتحانش کنید. برای ثبت نام به سایت Claude.ai بروید و به راحتی از چت بات آن استفاده کنید.

Claude AI چه تفاوتی با دیگر چت بات‌های هوش مصنوعی دارد؟

کلاود چه تفاوتی با دیگر چت بات‌های هوش مصنوعی دارد؟

خب، Claude 2 کمی‌ دوستانه‌تر از ChatGPT ، Bing AI و Bard است. در این‌جا منظور از دوستانه بودن، تأکید بر ایمنی کاربر است. البته هنوز زود است که با اطمینان بگوییم Claude پاسخ‌های اشتباه کمتری می‌دهد و کمتر مستعد این است که در آینده به یک ربات خلافکار مثل ربات‌های فیلم ترمیناتور تبدیل شود. ولی به نظر می‌رسد اگر ChatGPT و Bard AI در مورد اخلاقیات زیاد حرف می‌زنند، Claude سخنرانی‌های بیشتری در این زمینه تحویل شما خواهد داد! (این‌جاست که می‌گویید کاش با همان BratGPT حرف بزنم!

بسیاری ممکن است این موضوع را آزاردهنده بدانند، اما به دلیل محدودیت‌های شدیدی که این مدل در بیان برخی صحبت‌ها دارد، تبدیل به چت بات مناسبی برای کودکان شده است.

فراتر از ایمنی، که ویژگی مهمی برای Claude AI است، این چت در چندین معیار دیگر نیز نسبت به Bing AI ، ChatGPT و Bard برتری دارد. Claude به ویژه در نویسندگی خلاقانه توانایی بیشتری از Bard دارد و می‌تواند با ChatGPT که GPT-4 را اجرا کرده است، رقابت کند. Claude 2 در بیشتر موارد از Bing AI هم بهتر عمل می‌کند. البته این بستگی به چیزی دارد که می‌خواهد بنویسد.

از نظر کدنویسی، Claude AI در برخی موارد از Bing AI بهتر عمل می‌کند و تقریباً همیشه از Bard AI پیشی می‌گیرد. ChatGPT و Claude از نظر توانایی‌های مربوط به کدنویسی، تقریباً در یک لول قرار دارند. اگرچه ChatGPT (با GPT-4) کمی قوی‌تر است و می‌تواند کارهای پیچیده‌تری در این زمینه انجام دهد.

با تمام این تفاسیر، به نظر می‌رسد که Claude 2 جایگزین مناسبی برای هر سه مدل برتر چت بات هوش مصنوعی است که در حال حاضر فعالیت می‌کنند.

آیا قاتل ChatGPT در راه است؟

ChatGPT از زمان شروع به کار خود در نوامبر 2022، برترین چت بات در فضای هوش مصنوعی بوده است. از آن زمان، چت بات‌های هوش مصنوعی زیادی به وجود آمده‌اند، اما هیچ کدام از آن‌ها نتوانسته‌اند ChatGPT را از نظر عملکرد و قابلیت‌هایی که دارد، به چالش بکشند. هنوز برای گفتنش خیلی زود است، اما Claude 2 تمام امکانات چت باتی را که قرار است با ChatGPT رقابت کند، دارد. پس سؤال این‌جاست که آیا Claude AI به اندازه کافی تکامل خواهد یافت که به عنوان کودک پر سر و صدای چت بات‌های هوش مصنوعی، جایگزین ChatGPT شود؟ فقط زمان می‌تواند به ما پاسخ دهد.

منبع: makeuseof

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X