2 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
هوش مصنوعی

ChatGPT چیست و چرا اینقدر هیجان‌انگیز است؟

ChatGPT چیست و چرا اینقدر هیجان‌انگیز است؟

ChatGPT در اواخر نوامبر 2022 شروع به کار کرد و به سرعت وایرال شد. مردم از این ربات سؤالاتی مانند «آیا NFT ها مرده‌اند؟» پرسیدند و درخواست‌هایی مانند این را مطرح کردند: «یک جوک خنده‌دار درباره خطرات مالیاتی دورکاری بین‌المللی تعریف کن». پاسخ ChatGPT به این سؤالات نه همیشه، ولی اغلب منطقی بود.

این فناوری توسط OpenAI مستقر در سانفرانسیسکو، در یک شرکت تحقیقاتی به رهبری سم آلتمن و با حمایت مایکروسافت، رید هافمن بنیانگذار LinkedIn و خوسلا ونچرز توسعه یافته است.

ChatGPT به طور خودکار متنی را بر اساس دستورات نوشته‌شده به روشی بسیار پیشرفته‌تر و خلاقانه‌تر از چت‌بات‌های قدیمی‌تر منتشر می‌کند.

سال 2022، شاهد اخراج گسترده کارمندان، ویرانی قیمت‌های سهام و فاجعه ارزهای دیجیتال بودیم. اما ChatGPT به ما یادآوری کرد که نوآوری هنوز هم وجود دارد.

مدیران تکنولوژی و سرمایه‌گذاران خطرپذیر درباره آن در توییتر صحبت کرده‌اند، و برخی حتی آن را با اپل مقایسه می‌کنند.

که اولین نسخه آیفون آن در سال 2007 معرفی شد.

پنج روز بعد از این‌که OpenAI ، ChatGPT را منتشر کرد، آلتمن اعلام کرد که این ابزار تحقیق چت از 1 میلیون کاربر عبور کرده است!

در سال 2016، غول‌های تکنولوژی مانند فیس‌بوک، گوگل و مایکروسافت، به دنبال ایجاد دستیارهای دیجیتالی به عنوان نسل بعدی ارتباط بین ماشین و انسان بودند. آن‌ها به پتانسیلی که چت‌بات‌ها برای درخواست ماشین از Uber (اسنپ خارجی) داشتند، افتخار می‌کردند.

تاریخچه مختصر چت‌بات‌ها

اکنون که شش سال از آن زمان گذشته، پیشرفت در این زمینه نسبتاً کند بوده است. اکثر چت‌بات‌هایی که مردم با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنند هنوز در سطح ابتدایی هستند و فقط می‌توانند به سؤالات ابتدایی پاسخ دهند یا به مشتریان ناراحت بگویند که چرا قبض برقشان زیاد می‌آید.

اما با توجه به این‌که کاربران اولیه ChatGPT مشاهده کردند که این تکنولوژی برای انجام مکالمه از پرسش و پاسخ‌های متعدد و تولید کد نرم‌افزاری استفاده می‌کند، به نظر می‌رسد دنیای پردازش زبان طبیعی (NLP) وارد مرحله جدیدی شده است.

بخشی از این روند، بسیار بزرگتر از این حرف‌هاست. سرمایه‌گذاران تکنولوژی میلیاردها دلار در استارت‌آپ‌های مرتبط با هوش مصنوعی هزینه می‌کنند، که به توانایی کامپیوترها برای ایجاد خودکار متن، فیلم، عکس و سایر رسانه‌ها با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته یادگیری ماشین اشاره دارد.

برندان برک، تحلیلگر شرکت داده صنعت فناوری PitchBook گفت که تعدادی از سرمایه‌گذاران توجه خود را از ارزهای دیجیتال و مفاهیم مرتبط با Web3 دور کرده و به فناوری‌های هوش مصنوعی مولد معطوف کرده‌اند.

برک همچنین گفت: «این روندی است که قابل درک است».

به نقل از PitchBook ، شرکت‌های برتر در این فضا Khosla ، David Sacks’ Craft Ventures ، Sequoia ، Entrepreneur First out of the U.K و Lux Capital هستند.

برک ادامه داد: «سرمایه‌گذاران همچنین در پلتفرم‌هایی مانند GitHub متوجه شده‌اند که بسیاری از توسعه‌دهندگان Web3 توجه خود را از NFT و پروژه‌های کریپتو برداشته و به ابتکارات هوش مصنوعی مولد اپن سورس معطوف کرده‌اند».

برک گفت: «من فکر می‌کنم این نشانی از یک بازنگری است که در بازار اولیه در حال انجام شدن است».

ChatGPT چیست؟

ChatGPT نوعی نرم افزار برای تولید زبان محبوب GPT-3.5 است که توسط OpenAI برای مکالمه با مردم طراحی شده است. برخی از ویژگی‌های آن عبارتنداز پاسخ دادن به سؤالات بعدی، به چالش کشیدن حرف‌های نادرست، رد سؤالات نامناسب و حتی اعتراف به اشتباهات. این آمار طبق خلاصه OpenAI از این مدل زبان است.

ChatGPT بر روی حجم عظیمی از داده‌های متنی آموزش دیده است. بن الیوت، معاون Gartner گفت: این شرکت یاد گرفت الگوهایی را تشخیص دهد که به آن امکن می‌دهد متن خود را با تقلید از سبک‌های نوشتاری مختلف تولید کند. OpenAI فاش نمی‌کند که برای آموزش ChatGPT ، دقیقاً از چه داده‌هایی استفاده شده است. اما این شرکت می‌گوید که چت‌بات آن‌ها دائماً در وب crawl می‌کند و از کتاب‌های آرشیوشده ویکی‌پدیا استفاده می‌کند.

OpenAI از اظهار نظر درباره این موضوع خودداری کرد.

الیوت گفت که ChatGPT در حال حاضر، بیشتر راهی برای به دست آوردن تبلیغات برای OpenAI و نشان دادن چیزی است که برای مدل‌های بزرگ زبان امکان‌پذیر است، نه نرم‌افزار مفیدی برای کسب و کارها. ChatGPT رایگان است، ولی OpenAI دسترسی به زبان اصلی خود و مدل‌های هوش مصنوعی مرتبط را برای استفاده کسب و کارها می‌فروشد.

الیوت گفت: « ChatGPT همان‌طور که به نظر می‌رسد، لباس پادشاه (اشاره به داستان هانس کریستین آندرسن) است. این چت‌بات خودش نمی‌تواند نیاز مردم را حل کند، مگر این‌که برای سرگرمی به سراغ آن آمده باشند».

با این حال ChatGPT آنقدرها هم که فکر می‌کنید تنها نیست.

کای گوگویلت، مدیر ارشد فناوری Ironclad، استارت‌آپ مدیریت قراردادهای دیجیتال، گفت که شرکت او در حال بررسی چگونگی استفاده از ChatGPT برای خلاصه‌سازی تغییرات اسناد قانونی است. گوگویلت گفت که این ویژگی برای مشتریان قانونی استارت‌آپ که به طور مرتب اسناد را تغییر می‌دهند و بعد از ایجاد تغییرات به همکاران خود اطلاع می‌دهند، مفید خواهد بود.

کاربردهای ChatGPT

گوگویلت گفت که ChatGPT در مقایسه با مدل‌های زبانی مشابه که توسط شرکت‌های بزرگ تکنولوژی توسعه یافته‌اند، پاسخ‌های خلاقانه‌تری ارائه می‌دهد. او همچنین گفت ابزار زبان هوش مصنوعی شرکت متا، به نام RoBERTa ، در دسته‌بندی و برچسب‌گذاری متون توانایی بیشتری دارد. و افزود که شرکت او برای تقویت ویژگی‌های خاص در نرم‌افزار اسناد دیجیتال خود از GPT و RoBERTa استفاده می‌کند.

مین چن، معاون شرکت تحقیقات حقوقی و داده LexisNexis ، گفت که او و تیمش به تازگی شروع به تست کردن ChatGPT کرده‌اند. اگرچه آن‌ها قبلاً هم از طریق Microsoft’s Azure cloud از نرم افزار OpenAI’s GPT-3 استفاده می‌کردند.

چن گفت: « GPT-3 برای LexisNexis مناسب‌تر است زیرا یک محصول سازمانی است و می‌توان آن را سفارشی کرد. با این حال، گفت که تیم او از این چت‌بات پاسخ‌های معقولی دریافت می‌کند که بسیار چشمگیر هستند، اما همچنان ایراداتی هم دارد.

مین گفت: «من می‌ترسم که GPT-3 به عنوان یک ابزار تصمیم‌گیری برای تحقیقات حقوقی جدی قابل اعتماد نباشد. در برخی موارد، این چت‌بات پاسخ بسیار جذابی ارائه می‌دهد که مخاطب‌پسند بوده و به نظر منطقی می‌رسد، اما به درستی حقایق را منعکس نمی‌کند».

مشکلات سوگیری و داده‌های کثیف

همچنین مشکل سوگیری هم وجود دارد که برای بسیاری از نرم‌افزارهای هوش مصنوعی صدق می‌کند.

آبلا بیرهِین یکی از کارمندان ارشد موزیلا در توییتر گفت: « ChatGPT تکست آهنگی را با این مضمون تولید کرد که زنانی که لباس آزمایشگاهی می‌پوشند، احتمالاً فقط به درد تمیز کردن زمین می‌خورند. در حالی که مردانی که این لباس را به تن دارند، احتمالاً دارای دانش و مهارت‌های مورد نظر شما هستند».

با توجه به محدودیت‌های ChatGPT ، OpenAI در یک پست وبلاگ گفت که این شرکت برای کاهش مشکلات سوگیرانه تلاش می‌کند، اما نرم‌افزار گاهی اوقات به دستورالعمل‌های مضر پاسخ می‌دهد، یا رفتار مغرضانه نشان می‌دهد».

آلتمن در توییتی گفت که این چت‌بات بسیار محدود است و این اشتباه است که برای هر چیز مهمی به آن اعتماد کنیم.

گوگل شکست می‌خورد؟

کریشنا گید، مدیر عامل Fiddler ، استارت آپ نظارت بر مدل‌های هوش مصنوعی گفت که ChatGPT و فناوری‌های زبان می‌توانند منجر به اختلال‌های بزرگ در جستجوی وب شوند. حوزه‌ای که مدت‌هاست تحت سلطه گوگل است.

گید که قبلاً در واحد جستجوی Microsoft’s Bing کار می‌کرد، گفت اگر محبوبیت این چت‌بات و سایر ابزارهای مشابه بیشتر شود، ممکن است گوگل مجبور شود تکنولوژی جستجوی خود را آپدیت کند تا بیشتر بر روی چت متمرکز شود.

محبوبیت روزافزون ChatGPT نشان می‌دهد که بخشی از مردم دوست دارند اطلاعات را از طریق پرسش و پاسخ دریافت کنند نه یک جستجوی معمولی.

اما گوگل هنوز یک مزیت بزرگ نسبت به ChatGPT دارد.

توبیاس زوینگمن، همکار مدیریتی RAPYD.AI با خنده گفت: «روشی که در حال حاضر انجام می‌شود، این است که مردم از ChatGPT استفاده می‌کنند و سپس برای تأیید نتایج به گوگل مراجعه می‌کنند».

تست ChatGPT

ما در این چت‌بات تایپ کردیم: «یک داستان خبری در مورد ChatGPT به سبک CNBC برای من بنویس».

و این پاسخ را دریافت کردیم: «از 13 دسامبر 2022، ChatGPT به عنوان ابزار هوش مصنوعی پردازش زبان OpenAI ، موج جدیدی در صنعت فناوری ایجاد کرده است. این مدل پیشرفته که برای تولید متنی شبیه به حرف‌های انسان آموزش داده شده است، در حال حاضر به عنوان یک ابزار پیشرو برای مشاغلی که به پردازش زبان طبیعی متکی هستند، مورد استقبال قرار گرفته است».

توانایی این چت‌بات برای درک و پاسخگویی طیف گسترده‌ای از موضوعات چشمگیر بوده است. حتی برخی معتقدند این ابزار این پتانسیل را دارد که شیوه تعامل ما با تکنولوژی را متحول کند. بسیاری از کارشناسان معتقدند که قابلیت‌های پیشرفته ChatGPT دارایی ارزشمندی برای شرکت‌ها در زمینه‌هایی مانند خدمات مشتری، آموزش آنلاین و تحقیقات بازار خواهد بود.

یکی از مزایای کلیدی این ابزار هوش مصنوعی، توانایی آن در یادگیری و سازگاری سریع با اطلاعات جدید است. این بدان معنی است که می‌توان آن را بدون نیاز به بازآموزی گسترده، برای رسیدگی به موضوعات و تسک‌های جدید آموزش داد. علاوه بر این، ChatGPT بسیار مقیاس‌پذیر است، که آن را برای استفاده در برنامه‌هایی در مقیاس بزرگ مناسب می‌کند.

واکنش‌ها به این چت‌بات تاکنون بسیار مثبت بوده است و بسیاری از افراد قابلیت‌های پیشرفته و سهولت استفاده از آن را تحسین می‌کنند. حال باید دید که در ادامه چگونه خواهد شد، اما واضح است که این پتانسیل را دارد که یک مهره اصلی در دنیای پردازش زبان طبیعی باشد.

منبع ترجمه: cnbc

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X