7 اسفند 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
هوش مصنوعی GPT
مالی

Airbnb چیست و چگونه کار می‌کند؟

Airbnb چیست و چگونه کار می‌کند؟
با برگذاری یک مینی دوره رایگان موافقید؟
برای ثبت نام در مینی دوره رایگان فرم زیر رو پر کنید.

Airbnb چیست؟

Airbnb یا ABNB یک بازار آنلاین است که در خارج از ایران، افرادی که می‌خواهند خانه اجاره کنند را به افرادی که دنبال اجاره خانه در مناطق خاص هستند، مرتبط می‌کند.

این شرکت از سال 2007، زمانی که بنیانگذاران آن برای اولین بار ایده دعوت از میهمانان پولی برای خوابیدن روی یک تشک بادی در اتاق نشیمن خانه را مطرح کردند، مسیری طولانی را طی کرده است. طبق آخرین داده‌های Airbnb ، بیش از شش میلیون لیست از املاک در بیش از 100.000 شهر و شهرک و بیش از 220 کشور جهان در این پلتفرم پوشش داده می‌شود.

در این مقاله، نحوه کار با Airbnb ، کسب درآمد از آن ومزایا و معایب استفاده از بازار آنلاین آن را بررسی می‌کنیم.

نکات کلیدی

 • Airbnb یک بازار آنلاین است که افرادی را که می‌خواهند خانه خود را اجاره بدهند، به افرادی که به دنبال اقامت در محل‌های خاصی هستند، کانکت می‌کند.
 • Airbnb یک راه آسان و نسبتاً بدون استرس برای درآمدزایی از دارایی خود را به مردم ارائه می‌دهد.
 • میهمانان اغلب متوجه می‌شوند که Airbnb از هتل‌ ارزان‌تر است و اقامت از این خانه‌ها از هتل‌ها و پانسیون‌ها دوست‌داشتنی‌تر است.
 • Airbnb بخش عمده‌ای از درآمد خود را با دریافت هزینه خدمات برای هر رزرو به دست می‌آورد.
 • معایب استفاده از این سرویس، شامل اقامت در جایی است که هنوز ندیده‌اید، و برای میزبانان اجاره خانه خود به شخصی است که هنوز او را ندیده‌اند.

Airbnb چگونه کار می‌کند؟

Airbnb صنعت مهمانداری را متحول کرده است. قبل از سال 2008، مسافران احتمالاً برای سفر خود به شهری دیگر، یک هتل یا پانسیون رزرو می‌کردند. امروزه بسیاری از این افراد Airbnb را انتخاب می‌کنند.

ایده پشت Airbnb ساده است: راهی برای افراد محلی پیدا کنید تا با اجاره خانه یا اتاق اضافی خود به مسافرانی که از آن منطقه بازدید می‌کنند، کسب درآمد کنند. میزبان‌هایی که از این پلتفرم استفاده می‌کنند می‌توانند خانه‌های اجاره‌ای خود را برای میلیون‌ها نفر در سراسر جهان تبلیغ کنند، با این اطمینان که واسطه پرداخت هزینه‌ها یک شرکت بزرگ است و در صورت نیاز به آن‌ها پشتیبانی ارائه می‌دهد.  و میمان‌ها می‌توانند با استفاده از Airbnb خانه‌هایی اجاره کنند که کاراکتر بیشتری دارد، و می‌توانند با استفاده از آشپزخانه آن از صرف هزینه بیشتر برای خوردن غذا در هتل‌ها و رستوران‌ها صرف نظر کنند.

Airbnb مخفف Air Bed and Breakfast است. نامی که منعکس‌کننده منشأ اولیه این شرکت است. بنیانگذاران این پلتفرم از مهمانان پولی دعوت کردند تا روی یک تشک بادی در اتاق نشیمن میزبانان بخوابند تا به پرداخت اجاره آن‌ها کمک کنند.

راهنمای گام به گام اجاره خانه برای میهمانان

برای رزرو، در حالت معمول باید مراحل زیر را انجام دهید:

وب سایت Airbnb را باز کنید. اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، باید در این سایت یک حساب کاربری ایجاد کنید. ثبت نام ممکن است کمی طول بکشد. در میان کارهای دیگر، باید شماره تلفن خود را verify کنید و احراز هویت کنید.

مکان و تاریخ اقامت مورد نظر خود را مشخص کنید و سپس با استفاده از فیلترهای مختلف سایت برای سفارشی کردن جستجوی خود، به دنبال مکانی در دسترس باشید.

وقتی محل اقامت ایده‌آل خود را پیدا کردید، آن را book یا رزرو کنید. گاهی اوقات تا زمانی که میزبان نپذیرد، رزروها به طور کامل تأیید نمی‌شوند.

هزینه اقامت را پرداخت کنید و ناتیفیکیشن booking خود را دریافت کنید که شامل مواردی چون آدرس محل اقامت می‌شود. برای اقامت طولانی مدت، می‌توانید یک برنامه پرداخت ترتیب دهید که به وسیله آن هزینه اقامتتان را به صورت اقساطی پرداخت کنید.

خواندن نظرات مهم‌ترین قسمت برای یافتن یک مکان مناسب اقامت است. با این حال، همیشه نمی‌توان 100 درصد به آن‌ها اعتماد کرد. نظرات گاهی اوقات بهتر از آن‌چه هستند که باید باشد. شاید به این دلیل که مهمانان نگران هستند که یک کامنت بد باعث شود میزبان برای اقامت بعدی به آن‌ها پاسخ بعدی بدهد.

Airbnb چگونه کسب درآمد می‌کند؟

مدل کسب و کار Airbnb کاملاً سودآورد است. این شرکت مانند Uber، Lift و غیره، از اقتصاد اشتراک سرمایه استفاده کرده است و با اجاره ملکی که مالک آن نیست، کسب درآمد می‌کند.

هر بار که رزرو انجام می‌شود، Airbnb درصد می‌گیرد. وقتی روی ملکی کلیک می‌کنید، در سمت راست صفحه تفکیک هزینه‌هایی که در صورت رزرو از شما دریافت خواهد شد را می‌بینید. یکی از این هزینه‌ها، Service Fee است که هزینه اجرای پلتفرم و پشتیبانی را شامل می‌شود. این درآمد، بخش عمده‌ای از درآمد Airbnb را تشکیل می‌دهد.

طبق وب سایت این شرکت، بیشتر هزینه‌های خدمات مهمان کمتر از 14.2 درصد از کل هزینه رزرو است. در همین حال، میزبانان 3 درصد یا بیشتر از کل مبلغ کسب شده برای یک رزرو را به عنوان هزینه خدمات پرداخت می‌کنند.

Airbnb همچنین ساختار پرداخت جایگزینی هم دارد که ممکن است هر از گاهی آن را ببینید. برای هتل‌ها و برخی از انواع خاص میزبانی‌ها که در مناطق خاصی از جهان قرار دارند، (از جمله میزبانان متصل به نرم افزار) اجباری است که هزینه خدمات کاملاً توسط میزبان پوشش داده شود. در این صورت، معمولاً 14 تا 16 درصد از مبلغ فرعی رزرو، از شخصی که اقامتگاه را ارائه می‌دهد، دریافت می‌شود. در برخی استثناها، مثل اقامتگاه‌های کشور چین، هزینه میزبانی فقط 10 درصد تعیین شده است.

رقبای Airbnb

اگرچه Airbnb تقریباً منحصر به فرد است، اما با رقبایی مثل Agoda، Booking.com، Expedia، HomeToGo، Google، Hopper، Tripadvisor، Trivago و VRBO نیز مواجه است.

برخی از این رقبا مانند VRBO ، راه‌ حل‌هایی شبیه به Airbnb ارائه می‌دهند.

برخی دیگر آژانس‌های مسافرتی آنلاین هستند که به مسافران کمک می‌کنند هتل‌ها و سایر اقامتگاه‌ها را در مناطق مختلف پیدا کنند.

مزایا و معایب استفاده از Airbnb

شرکت Airbnb راهی برای کسب درآمد توسط میزبانان است، با این خطر که ممکن است به ملکشان آسیب برسد. برای میهمانان، مزیت استفاده از این پلتفرم در اجاره اقامتگاه‌های نسبتاً ارزان است، با این خطر که ممکن است ملک آن‌طور که در لیست به نظر می‌رسد، جذاب نباشد.

در این‌جا نگاهی کامل به برخی از مزایا و معایب این پلتفرم داریم.

مزایا

 • انتخاب گسترده: میزبانان Airbnb انواع مختلفی از املاک را لیست می‌کنند. از اتاق‌های یک نفره، آپارتمان‌ها و خانه‌ها گرفته تا قایق‌های خانگی، کاروان‌ها و حتی قلعه‌ها.
 • اضافه کردن خانه به لیست به صورت رایگان: میزبانان مجبور نیستند برای لیست‌کردن خانه‌های خود هزینه‌ای بپردازند. این لیست‌ها می‌توانند شامل توضیحاتی درباره اقامتگاه، عکس‌های اقامتگاه و تصاویر پروفایل باشد که به وسیله آن‌ها میهمانان می‌توانند با اقامتگاه و میزبان کمی آشنا شوند.
 • میزبان‌ها می‌توانند خود قیمت ملکشان را تعیین کنند. این به هر میزبان بستگی دارد که تصمیم بگیرد به ازای هر شب، هر هفته یا هر ماه چه مبلغی دریافت کند.
 • جستجوهای قابل تنظیم: مهمانان می‌توانند دیتابیس Airbnb را جستجو کنند. (نه تنها بر اساس تاریخ و مکان، بلکه بر اساس قیمت، نوع ملک، امکانات رفاهی و زبانی که میزبان به آن صحبت می‌کند- همچنین می‌توانند کلمات کلیدی (مانند “نزدیک به موزه لوور”) را برای کمک به محدود کردن گزینه‌ها در جستجو اضافه کنند.
 • خدمات اضافی: پیشنهادات Airbnb شامل تجربیات تفریحی و رستوران‌ها می‌شود. افرادی که بر اساس مکان جستجو می‌کنند، فهرستی از تجربیات تفریحی مانند کلاس‌ها و پیشنهادات گشت و گذار، که توسط میزبانان محلی Airbnb ارائه می‌شود را مشاهده خواهند کرد. فهرست رستوران‌ها نیز شامل نظرات میزبانان Airbnb است.
 • بیمه مهمانان و میزبانان: Airbnb پرداخت هر مهمان را به مدت 24 ساعت پس از ورود به خانه، در حساب خود نگه می‌دارد و به میزبان پرداخت نمی‌کند. برای میزبانان، Airbnb آسیب‌های غیر منطقی وارد شده به دارایی‌های خانه را تا سقف 1.000.000 دلار بیمه می‌کند. این بیمه بدون دریافت هزینه اضافی انجام می‌شود، اما همه چیز را پوشش نمی‌دهد.

معایب

 • آنچه در سایت می‌بینید، ممکن است آن‌چیزی نباشد که واقعاً هست. میزبان‌ها لیست‌های خود را ایجاد می‌کنند و برخی ممکن است صداقت کمتر یا بیشتری داشته باشند. یکی از راه‌های جلوگیری از ناامید شدن پس از دیدن خانه، خواندن نظرات مهمانان قبلی است.
 • آسیب احتمالی: اگرچه بیشتر اقامت‌ها بدون حادثه انجام می‌شود، آسیب مالی احتمالاً بزرگترین خطر برای میزبان است. برنامه Airbnb’s Host Damage Protection تا حدودی ملک را بیمه می‌کند، اما ممکن است همه چیز را پوشش ندهد. مثلاً پول نقد، آثار هنری کمیاب، جواهرات و حیوانات خانگی. میزبان‌هایی که خانه‌هایشان آسیب می‌بیند ممکن است ناراحتی قابل توجهی را تجربه کنند.
 • هزینه‌های اضافی: مانند هتل‌ها، Airbnb هم هزینه‌های اضافی مختلفی را اعمال می‌کند. برای هر رزرو، هم میهمانان و هم میزبانان هزینه خدمات می‌پردازند که ممکن است بسیار زیاد باشد. بانک‌ها و صادرکنندگان کارت‌های اعتباری نیز می‌توانند در صورت لزوم هزینه‌هایی را به گردن شما ببندند.
 • مالیات: میزبانان و میهمانان در برخی کشورها ممکن است مشمول مالیات بر ارزش افزوده (VAT) شوند. و بسته به موقعیت مکانی، میزبان ممکن است مشمول مالیات بر درآمد اجاره شود. برای کمک به رعایت قوانین مالیاتی ایالات متحده، Airbnb اطلاعات مالیاتی را از میزبانان جمع‌آوری می‌کند تا بتوانند هر سال حسابی از درآمد خود را از طریق فرم 1099 و 1042 ارائه کنند.
 • این پلتفرم همه جا قانونی نیست: قبل از لیست کردن ملک در Airbnb ، میزبان بالقوه باید قوانین محلی را بررسی کند تا از قانونی بودن اجاره ملک خود مطمئن شود. همچنین ممکن است از میزبانان خواسته شود که مجوز یا مجوزهای خاصی را دریافت کنند.

آیا Airbnb ارزان‌تر از هتل است؟

در بسیاری از موارد بله. قیمت‌های Airbnb نسبت به هتل‌ها پایین‌تر است. دلیل آن تا حدی این است که صاحبان این مکان‌ها هزینه‌های سربار کمتری می‌پردازند. علاوه بر این، میزبانان در این پلتفرم مهمولاً مجبور نیستند برای مجوزها یا پذیرایی از میهمانان هزینه‌ای بپردازند.

میزبانان Airbnb چگونه پول‌شان را می‌گیرند؟

هزینه دریافتی از میهمانان، پس از کسر هزینه خدمات به میزبانان پرداخت می‌شود. این هزینه معمولاً 24 ساعت پس از شروع اقامت به آن‌ها پرداخت می‌شود، حتی برای اقامت‌های طولانی مدت که شامل پرداخت اقساطی نیز می‌شود. روش‌های پرداخت عبارتند از: انتقال مستقیم بانکی یا ACH، حواله‌های بین‌المللی، PayPal، کارت‌های نقدی پیش‌پرداخت Payoneer، Western Union و AliPay (فقط برای میزبانان کشور چین). به یاد داشته باشید که بانک‌ها در روزهای تعطیل کار نمی‌کنند. در نتیجه، پردازش Airbnb در روز کاری بعد از تعطیلات انجام می‌شود.

آیا می‌توانید از طریق Airbnb اقامت‌های طولانی مدت رزرو کنید؟

بله. برخی از میزبانان گزینه‌ای را برای اقامت طولانی مدت ارائه می‌دهند و حتی ممکن است برای این نوع رزروها تخفیفی در نظر بگیرند.

البته به یاد داشته باشید که اقامت بیش از 28 روز مسلتزم پرداخت ماهیانه در ابتدای ماه است و مشمول خط مشی لغو طولانی مدت Airbnb می‌شود که بیان می‌کند میهمانان باید 30 روز قبل از ورود به اقامتگاه، اقامت طولانی مدت خود را لغو کنند و فقط در این صورت کل هزینه خود را پس می‌گیرند. اگر این مهلت را از دست بدهید یا بخواهید در طول اقامت رزرو خود را لغو کنید، باید کل هزینه رزرو را پرداخت کنید.

سیاست بازپرداخت Airbnb چیست؟

میزبانان Airbnb خود انتخاب می‌کنند که خط مشی لغوشان چقدر سخت‌گیرانه باشد. و از لغو بسیار سختگیرانه گرفته تا لغو رایگان را می‌توانند انتخاب کنند. این در هر لیست به تفصیل بیان خواهد شد. هنگامی که رزرو انجام شد، در صورت تصمیم به لغو، ممکن است بتوانید بازپرداخت کامل یا جزئی دریافت کنید. به طور کلی، مبلغی که شما به عنوان بازپرداخت دریافت می‌کنید، بستگی به خط مشی میزبان و مدت زمان باقی‌مانده قبل از ثبت نام دارد. اگر روی گزینه لغو رزرو کلیک کنید، یک تفکیک کامل از میزان مبلغ دریافتی به شما نشان داده می‌شود.

همچنین امکان بازپرداخت جزئی پس از ثبت نام وجود دارد. مشروط به این‌که ظرف 24 ساعت درخواست لغو خود را ثبت کنید.

قوانین میزبانی Airbnb چیست؟

قوانین میزبانی Airbnb بسته به مکان متفاوت است. افرادی که علاقه‌مند به اجاره دادن اتاق یا ملک هستند، باید قبل از افزودن ملک خود به این پلتفرم کارهایی را انجام دهند. در بسیاری از شهرها، مجوز یا مجوزهایی وجود دارد که مالک باید قبل از اجاره ملک به میهمانان دریافت کند. ممکن است محدودیت‌های خاصی نیز اعمال شود.

Airbnb همچنین تمام درآمدها را به مقامات مالیاتی معین، مانند خدمات درآمد داخلی در ایالات متحده (IRS) گزارش می‌دهد.

منبع ترجمه: investopedia

Leave feedback about this

 • کیفیت
 • قیمت
 • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
هوش مصنوعی GPT
X