3 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
هوش مصنوعی

AI Paintings چیست و چگونه می‌توان آن‌ها را ساخت؟

AI Paintings چیست و چگونه می‌توان یکی از آن‌ها را داشت؟

AI Paintings یا نقاشی‌های تولید شده توسط هوش مصنوعی دقیقاً همان چیزی هستند که از نامشان مشخص است. این بدان معناست که یک الگوریتم برنامه‌نویسی در کامپیوتر آن‌ها را تولید می‌کند. به نظر می‌رسد که دو راه اصلی برای این کار وجود دارد.

یکی از راه‌هایی که هوش مصنوعی با آن یاد می‌گیرد چگونه کارهایی مانند تولید آثار هنری را انجام دهد، از طریق فرآیندی به نام یادگیری ماشین است. این بدان معناست که مجموعه‌ای از داده‌ها – در این مورد آثار هنری – داده می‌شود و سیستم یاد می‌گیرد که شباهت‌های این داده‌ها را قبل از بازتولید آن‌چه که در مورد آثار هنری می‌داند، درک کند.

بنابراین اگر به هوش مصنوعی مجموعه‌ای از تصاویر مربوط به دوره رنسانس از تاریخ هنر داده شود، در نهایت یاد می‌گیرد که یک اثر هنری شبیه به نقاشی‌های دوره رنسانس را بازسازی کند.

بسیاری از مردم به این موضوع ایراد می‌گیرند. با استناد به این که این ابزارها در حقیقت هنری خلق نمی‌کنند، بلکه صرفاً آن را بازتولید می‌کنند.

روش دیگر روشی است که بر استفاده از یک ژانر تأکید نمی‌کند، بلکه هوش مصنوعی در آن متوجه می‌شود اجزای اصلی اثر هنری در حال پردازش، چه چیزهایی هستند و چه چیزی را تشکیل می‌دهند. سپس از آن‌چه می‌داند برای ایجاد یک قطعه مشابه با سبک متمایز استفاده می‌کند.

آیا AI Paintings واقعاً هنر به حساب می‌آید؟

خب. در این مورد تصمیم با خود شماست. نظر اکثریت در این مورد، بستگی به نوع الگوریتم مورد استفاده برای تولید AI Paintings دارد.

قبلاً در مورد یادگیری ماشین صحبت کردیم و این که چگونه دو رویکرد اصلی برای ایجاد AI Paintings وجود دارد. خب، هر کدام از این رویکردها یک اسم دارند.

وقتی به هوش مصنوعی مجموعه‌ای از تصاویر برای پردازش و بازآفرینی داده می‌شود، این شبکه به عنوان یک شبکه متخاصم مولد (Generative Adversarial Network) شناخته می‌شود و از دو شبکه عصبی (Neural Network) (فرآیندهای تفکر مشابه مغز انسان) استفاده می‌کند. یکی چیزهای جدیدی تولید می‌کند، و دیگری اثر را برای تضمین شباهت، در برابر آن‌چه که می‌داند بررسی می‌کند.

فرآیند جایگزین، که در آن هوش مصنوعی تکنیک خود را توسعه می‌دهد، به عنوان یک شبکه متخاصم خلاق (Creative Adversarial Network) شناخته می‌شود. هدف شبکه عصبی بررسی شباهت نیست، بلکه ایجاد قطعه‌ای متفاوت، با ژانرهایی است که می‌شناسد.

نقاشی معروف Edmond de Belamy

زمانی که Edmond de Belamy فروخته شد، بسیاری از افراد در جوامع هنری و هوش مصنوعی ناراحت شدند. زیرا بر این باور بودند که یادگیری بازآفرینی تصاویر به هیچ وجه خلاقیت کامپیوتر را ثابت نمی‌کند، بلکه  صرفاً توانایی درک اجزای بصری یک تصویر و برنامه‌ریزی روشمند آن‌ها را در یک تصویر جدید نشان می‌دهد.

برخی فکر می‌کنند که CAN نشانه‌های امیدوارکننده‌تری از خلاقیت واقعی هوش مصنوعی را نشان می‌دهد، زیرا شروع به ساختن سبک خاص خود کرده است. با این حال، هنوز به مجموعه داده‌های اولیه‌ای از آثار هنری از پیش موجود وابسته است و آثار هنری خود را از ابتدا ایجاد نمی‌کند.

برخی معتقدند که AI Paintings وابسته به یادگیری ماشین است و به تنهایی مستقل نیست. این بدین معناست که نمی‌توان آن را به عنوان هنر در نظر گرفت، زیرا هنوز به آن‌چه که داده‌هایش از آن تغذیه می‌کنند – و در معرض تعصبات و عقاید انسانی است – تکیه دارد.

از این نظر، مردم فکر می‌کنند که هوش مصنوعی باید مستقل از یک مجموعه داده باشد تا بتواند خلاقانه در نظر گرفته شود و در نتیجه بتوان AI Paintings را به عنوان هنر قبول کرد. هوش مصنوعی در حال حاضر نمی‌تواند این کار را انجام دهد، اما شاید در آینده بتواند.

نخستین AI Painting چه بود؟

نخستین AI Paintings چه بود؟

پاسخ به این سؤال دشوار است، اما اولین اثری که تا به حال به حراج گذاشته شده است، Edmond DeBelamy بود که در سال 2018 و در حراج کریستی به قیمت 432.500 دلار فروخته شد. این اثر توسط یک گروه هنری در پاریس شامل هوگو کاسلس دوپره، پیر فاترل و گوتیه ورنیه ساخته شد. این سه بیشتر به نام گروه‌ Obvious شناخته می‌شوند.  

قبل از Obvious ، برنامه AARON وجود داشت که توسط هارولد کوهن در UC San Diego و در دهه 1970 توسعه یافت. این یک سیستم خودمختار بود که آثار هنری رنگارنگ و درخشانی شبیه به آثار خود کوهن تولید می‌کرد.

گزارش گوگل درباره AI Paintings که در سال 2012 توسط اندرو ان.جی و جف دین منتشر شد، اعلام کرد که آن‌ها یک شبکه عصبی را در معرض میلیون‌ها اسکرین‌شات از ویدیوهای یوتیوب قرار داده‌اند. آن‌ها می‌خواستند ببینند که آیا شبکه عصبی می‌تواند تفاوت بین تصاویر را تشخیص دهد و آن‌ها را گروه‌بندی کند یا خیر. شبکه عصبی به گربه‌ها علاقه نشان داد و یاد گرفت آن‌ها را در یک گروه قرار دهد.

در سال 2013، سایمون کولتون Painting Fool را خلق کرد. این برنامه با متن مقالات گاردین در مورد جنگ افغانستان و مشاهده تصاویر هر مقاله آموزش دید. در نهایت با استفاده از آن‌چه در مورد احساسات موجود در این مقالات و همچنین تصاویر موجود در آن‌ها می‌دانست، تصویری را به نمایش گذاشت که نمونه‌ای مهم از AI Paintings به شمار می‌آید: تصویری از جنگ.

کولتون گفت این برنامه به این دلیل از احساسات و تصاویر استفاده کرد که ثابت کند کامپیوترها برای این که بتوانند خلاقیت داشته باشند، باید کارهایی بیش از آزمون تورینگ (یک آزمون ارزیابی مشهور برای شناخت توانایی سیستم‌های هوش مصنوعی) انجام دهند.

رویکرد جدید Deep Dream

برنامه Google Deep Dream در سال 2015 با تولید AI Paintings بر اساس تصاویری از آسمان و اشکال انتزاعی مورد توجه قرار گرفت. این برنامه از الگوریتم Inception استفاده می‌کرد، که برای درک روابط بین پیکسل‌هایی که یک تصویر کامل را ایجاد می‌کنند، روی آن‌ها زوم می‌کرد.

Google Deep Dream از چیزی که به عنوان انتقال سبک عصبی (Neural Style Transfer) شناخته می‌شود، به جای GAN یا CAN استفاده می‌کند. این بدان معناست که سبکی از هنر را تشخیص می‌دهد. و هنگامی که تصویر دیگری به او داده می‌شود، تصویر جدیدی را نشان می‌دهد که تصویر را متناسب با سبک هنری که می‌شناسد، بازسازی کرده است.

عملکرد این برنامه شبیه فیلترهای اسنپ‌چت یا اینستاگرام است که باعث می‌شود برخی از افراد در مورد این‌که آیا این تصاویر AI Paintings هستند یا خیر، شک کنند.

در سال 2019، شاهد تأسیس AIartists.org بودیم. وب سایتی که هنرمندان AI Paintings را گرد هم می‌آورد و آن‌ها در مورد پیشرفت‌های جدید در این زمینه با هم صحبت می‌کردند.

نقاشی‌های ترکیبی ایجاد شده توسط هوش مصنوعی (Hybrid AI Paintings)

اخیراً هنرمندان زیادی برای تولید نقاشی و سایر آثار هنری از هوش مصنوعی استفاده کرده‌اند. این بدان معناست که هوش مصنوعی در ساخت چنین آثاری دست تنها نیست. این نوع از AI Paintings با همکاری هنرمند انسانی انجام می‌شود، که فرد ممکن است از هنر هوش مصنوعی الهام بگیرد یا از تکنیک آن به عنوان یک المان تزئینی برای سبک خود استفاده کند.

AIartists.org مکانی است که هنرمندان هوش مصنوعی – هم ترکیبی و هم آن‌هایی که فقط از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند- گرد هم آمده‌اند تا بتوانید هنرمندان و سبک‌های جدید مورد علاقه خود را کشف کنید.

نکته دیگری که باید به خاطر داشت این است که AI Paintings چیزی بیشتر از مجموع نقاشی و هوش مصنوعی است. سازندگان موسیقی هوش مصنوعی، رقصندگان و سایر هنرمندان بصری از این ابزار فوق‌العاده استفاده می‌کنند.

انواع AI Paintings

اثر هنری ساخته شده با هوش مصنوعی

آیا دوست دارید AI Paintings خود را بسازید؟ اگر بخواهید با روش‌های ساده پیش بروید، ممکن است این کار آنقدر هم که فکر می‌کنید سخت نباشد.

اگر می‌دانید چگونه الگوریتم‌های هوش مصنوعی را کدنویسی کنید، پس این کار را انجام دهید و الگوریتم‌های خود را بر اساس هر سبک هنری و یادگیری ماشین که برایتان مناسب است، ایجاد کنید.

با این حال، اگر این مهارت‌ها را ندارید، باز هم نگران نباشید. برنامه‌های زیر طوری طراحی شده‌اند که بتوانید در کمترین زمان ممکن AI Paintings خود را با هوش مصنوعی بسازید.

Artbreeder

Art breeder یکی از آسان‌ترین ابزارهای برای تولید هنر با هوش مصنوعی است. می‌توانید با آپلود دو عکس شروع کنید. دستگاه آن‌ها را با هم ترکیب می‌کند. می‌توانید جالب‌ترین عکسی که تولید می‌شود را انتخاب کنید، و هر بار که انتخاب می‌کنید، گزینه‌های بیشتری در اختیارتان قرار می‌گیرد.

ترکیب دو تصویر با هم به این معنی است که می‌توانید پرتره‌هایی از جمله پرتره‌های انیمه و همچنین تصاویری شبیه به اسکرین‌شات‌های بازی‌های کامپیوتری 4K و AI Painting های انتزاعی بسازید.

علاوه بر این، می‌توانید سبکی را که می‌خواهید انتخاب کنید و همچنین «ژن‌های» هر عکس را تغییر دهید، تا زمانی که از تصویر نهایی راضی باشید.

ML5.JS

این برنامه به شما یک API با آموزش کامل نحوه استفاده از آن و نحوه شروع به کار می‌دهد. اگر از قبل کمی کدنویسی بدانید خوب است، اما ضروری نیست.

این برنامه به طور کامل بر روی AI Paintings متمرکز نشده است، بلکه بیشتر بر روی فرآیند کلی یادگیری ماشین و آموزش نحوه برنامه نویسی آن تمرکز دارد.

 با این حال، ML5.JS دارای یک ویژگی CAN است که به شما امکان می‌دهد از زیرمجموعه‌های عکس‌هایی که به آن می‌دهید، آثار هنری جدیدی ایجاد کنید.

این ابزار همچنین دارای ویژگی Google Quick Draw است که با استفاده از یک شبکه عصبی، doodle های کوچکی ایجاد می‌کند.

Google Deep Dream

ما قبلاً به این مورد اشاره کردیم. Deep Dream رایگان بوده و استفاده از آن آسان است. اگر چیزی در مورد نرم افزارهای هوش مصنوعی یا کدنویسی نمی‌دانید، این ابزار یک راه عالی برای شروع است.

این برنامه دارای سه ویژگی است که در آن می‌توانید هر عکسی را که آپلود می‌کنید تغییر دهید. این سه ویژگی deep style ، thin style و deep dream هستند.

deep style از عکس شما و یک سبک هنری خاص استفاده می‌کند تا تصویرتان را با استفاده از تکنیک‌هایی که از آثار هنری قبلی آموخته است، تغییر دهد. thin style نیز همین‌طور است، اما نتایج مشابهی نخواهد داشت.

deep dream نیز نمونه‌ای از AI Paintings است که سیستم بر اساس آن‌چه که از زوم کردن روی تصویر آموخته است، آن را تغییر می‌دهد، و آثار هنری عجیبی مشابه تأثیر داروهای روانگردان ایجاد می‌کند!

آیا قرار است که AI Paintings دنیای هنر را فرا بگیرند؟

چه کسی پاسخ این سؤال را می‌داند؟ هنوز هیچ کدام از این آثار به قیمت Edward de Belamy بدنام فروخته نشده‌اند. این موضوع برای برخی افراد نشانگر کاهش علاقه مردم به AI Paintings است.

اما ترکیب هنر انسان و هوش مصنوعی در حال پیشرفت است. تعداد هنرمندانی که اکنون به طور کامل یا جزئی از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند، به صدها هزار نفر رسیده است.

به نظر می‌رسد که با توسعه و رواج بیشتر هوش مصنوعی، AI Paintings هم رایج‌تر می‌شود. با این حال، بعید به نظر می‌رسد که هوش مصنوعی تمام خانه‌های حراج آثار هنری را در اختیار بگیرد. هنر انسانی بسیار ارزشمند است، و احتمالاً همیشه همین‌طور خواهد بود. مگر این‌که هوش مصنوعی از ما پیشی بگیرد و دیگر آثار ما را قبول نداشته باشد!

هوش مصنوعی و خلاقیت انسانی بسیار متفاوت از همدیگر هستند. به همین دلیل، به نظر می‌رسد که این دو در نهایت به جای رقابت با یکدیگر، در کنار هم قرار بگیرند.

نتیجه‌گیری

AI art و AI Paintings فناوری‌های نسبتاً جدیدی هستند و عکس‌هاو نقاشی‌های هنرمندان هوش مصنوعی حداقل چند صد دلار به فروش می‌رسند. بنابراین، اگر به فکر ورود به گروه‌های AI Paintings هستید، اکنون زمان خوبی برای این کار است.

اگر شما کسی را می‌شناسید که توانایی کدنویسی برای نوشتن یک GANیا الگوریتم دیگری برای مهارت هنر ماشینی را دارد، این کار ارزش سرمایه‌گذاری کردن را دارد.

AI Paintings نه تنها درآمد بالایی دارد، بلکه بسیار سرگرم‌کننده است! آشنایی با نحوه استفاده از یادگیری ماشین، محدودیت‌ها و نقاط قوت آن بسیار مفید است. و البته این کار می‌تواند یک تفریح جذاب باشد که همه ما در حال حاضر به آن نیاز داریم!

AI Paintings به سرعت در حال توسعه است و ما نمی‌توانیم به این زودی انتظار ناپدید شدن آن را داشته باشیم. با این حال، نیازی به نگرانی نیست. ما احتمالاً تا حداقل صد سال آینده هنوز نقاشی‌های انسان‌ها را تحسین خواهیم کرد!

منبع ترجمه: aiarthouse

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X