6 اسفند 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
هوش مصنوعی GPT
هوش مصنوعی

آیا فناوری AI جای انسان‌ها را خواهد گرفت؟

آیا فناوری AI جای انسان‌ها را خواهد گرفت؟

بحث و گفتگو درباره AI یا هوش مصنوعی، همچنان و با شدت زیاد در بین کارشناسان ادامه دارد. Gartner پیش‌بینی می‌کند که فناوری‌های AI در سال 2023، به پیشرفت جئومتریکالی که از سال 2022 شروع شده، ادامه خواهند داد. با استقبال بیشتر سازمان‌ها از فناوری‌های مبتنی بر AI ، کارمندان همچنان به پرسیدن این سؤال ادامه می‌دهند که آینده آن‌ها چگونه خواهد بود.

در حالی که ترندهای صنعتی، رشد و پتانسیل بالای AI را نشان می‌دهند، آموزش مدل‌های هوش مصنوعی برای رسیدن به تکامل، یک بازی پیچیده برای شرکت‌هاست. گزارش دیگری توسط Gartnerreve درباره محدودیت‌هایی که در مسیر بهره‌برداری کامل از AI وجود دارد، صحبت می‌کند. زیرا سازمان‌ها همچنان با ورود کامل AI به سطح سازمانی، مبارزه می‌کنند.

بدون شک هوش مصنوعی بخشی جدایی‌ناپذیر از آینده ما خواهد بود. اما قرار نیست که انسان‌ها در این آینده هیچ نقشی نداشته باشند. بله، AI به ما کمک بسیار زیادی می‌کند، اما جایگزین ما نخواهد شد. این فقط آن چیزی نیست که من فکر می‌کنم. این چیزی است که داده‌ها می‌گویند. در این‌جا پنج دلیل وجود دارد که این فرضیه را اثبات می‌کند. آیا هوش مصنوعی جایگزین شما در محل کارتان خواهد شد؟ شاید آری، شاید نه. بیایید به داده‌ها نگاه کنیم تا ما را راهنمایی کنند.

کارهایی که نیاز به خلاقیت و تفکر انتقادی دارند، توسط هوش مصنوعی قابل انجام دادن نیستند

مطالعه‌ای از مجمع جهانی اقتصاد نشان داد کارهایی که شامل خلاقیت، هوش هیجانی و تفکر انتقادی هستند، کمتر به طور خودکار و توسط هوش مصنوعی انجام می‌شوند. این‌ها کارهایی هستند که انسان‌ها در آن برتری دارند و اغلب در محل کار قوی‌تر از هوش مصنوعی کار می‌کنند. به عنوان مثال، هوش مصنوعی کمتر جایگزین مشاغلی می‌شود که نیاز به حل مسئله، تصمیم‌گیری و هوش هیجانی دارند. این به این دلیل است که سیستم‌های AI مبتنی بر الگوریتم‌ها و قوانینی هستند که نمی‌توانند با انعطاف‌پذیری و خلاقیت انسان‌ها مطابقت پیدا کنند.

توانایی‌های انسانی را می‌توان با AI افزایش داد، ولی نمی‌توان آن‌ها را با هم جایگزین کرد

به جای جایگزینی AI با کارمندان انسانی، می‌توان از هوش مصنوعی برای کمک به آن‌ها و تسهیل کارشان استفاده کرد. برای مثال، هوش مصنوعی می‌تواند وظایف انسان‌ها را خودکارسازی کند تا آن‌ها قادر به تمرکز روی کارهای مهم‌تر شوند. این موضوع منجر به افزایش بهره‌وری، کارایی و رضایت شغلی آن‌ها می‌شود. همچنین می‌توان از AI برای تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ استفاده کرد که این کار می‌تواند به کارمندان انسانی در تصمیم‌گیری بهتر کمک کند. به عنوان مثال، در مراقبت‌های بهداشتی، هوش مصنوعی می‌تواند با تجزیه و تحلیل تصاویر پزشکی در تشخیص بیماری‌ها به پزشکان کمک کند. که این موضوع به تشخیص سریع‌تر و دقیق‌تر منجر می‌شود.

نه تنها مشاغل قدیمی از بین نمی‌روند، بلکه مشاغل جدیدی هم ایجاد خواهند شد

با رواج بیشتر AI در محیط کار، احتمالاً مشاغل جدیدی ایجاد می‌شوند که قبلاً وجود نداشتند. به عنوان مثال، حوزه AI ethics (اخلاق در هوش مصنوعی) در حال ظهور است که این منجر به ایجاد نیاز برای استخدام افرادی می‌شود که باید بر سیستم‌های هوش مصنوعی نظارت و آن‌ها را مدیریت کنند. همان‌طور که AI هر روز پیشرفت می‌کند، نیاز روزافزونی به افراد برای نظارت بر توسعه و اجرای آن و اطمینان از استفاده اخلاق‌گرایانه از آن ایجاد خواهد شد. علاوه بر این، از آن‌جایی که هوش مصنوعی برای خودکارسازی کارهای خاص استفاده می‌شود، برای بازآموزی شغل‌های جدید نیاز به متخصصینی ایجاد می‌شود. طبق گزارش McKinsey، 375 میلیون کارگر و کارمند در سراسر جهان ممکن است نیاز به تغییر دسته‌های شغلی و یادگیری مهارت‌های جدید داشته باشند. مفهوم این امر این است که ممکن است به دلیل اتوماسیون و استفاده روزافزون از هوش مصنوعی و سایر فناوری‌ها، تغییرات قابل توجهی در بازار کار و نیروی کار رخ دهد. از این رو، انسان‌ها برای کار و مهارت‌های مورد نیاز در کارهای مربوط به اقتصاد دیجیتال و اتوماسیون، نیاز به مهارت‌افزایی دارند.

هوش مصنوعی در درک Context خوب کار نمی‌کند

AI را می‌توان برای تشخیص الگوها آموزش داد، اما در درک Context خوب عمل نمی‌کند. به عنوان مثال، یک سیستم AI ممکن است بتواند بفهمد که یک عکس حاوی سگ است، اما ممکن است متوجه نشود که آن سگ یک حیوان خدمتکار باشد که به یک نابینا کمک می‌کند. از سوی دیگر، انسان‌ها در درک Context خوب هستند و می‌توانند بر اساس درک آن تصمیم بگیرند. بنابراین زمانی که Context مهم باشد، همچنان به نیروی انسانی نیاز خواهیم داشت. به عنوان مثال، در خدمات مشتری، یک کارمند انسانی به احتمال زیاد قادر به درک و پاسخگویی نیازها و نگرانی‌های مشتری است. زیرا می‌تواند لحن، گفتار، زبان بدن و وضعیت کلی مشتری را در نظر بگیرد.

AI یک موجودیت یکپارچه نیست

AI یک فناوری واحد نیست، بلکه مجموعه‌ای از فناوری‌هاست که می‌توان از آن‌ها به روش‌های مختلف استفاده کرد. درک این نکته مهم است که انواع مختلف هوش مصنوعی، قابلیت‌ها و محدودیت‌های متفاوتی دارند. به عنوان مثال، یادگیری ماشین در تشخیص الگوها خوب عمل می‌کند. در حالی که پردازش زبان طبیعی در درک زبان انسان خوب است. داشتن درک روشن از نقاط قوت و محدودیت‌های فناوری‌های مختلف AI به منظور استفاده مؤثر از آن‌ها در محل کار، بسیار مهم است. هوش مصنوعی در انجام برخی از کارها کمک می‌کند، اما در نهایت بر عهده انسان است که بر ادغام هوش مصنوعی در فرآیندهای مختلف نظارت کند. بنابراین این ایده که « AI مشاغل را می‌دزدد»، دقیق و درست نیست. زیرا همکاری بین انسان و AI برای نتایج موفقیت‌آمیز ضروری خواهد بود.

نتیجه‌گیری

با وجودی که AI پیشرفت‌های قابل توجهی کرده است و پتانسیل خودکارسازی وظایف زیادی را دارد، بعید است که به طور کامل جایگزین کارمندان انسانی شود. در عوض، به احتمال زیاد توانایی‌های انسانی را افزایش می‌دهد و فرصت‌های شغلی جدید ایجاد می‌کند. AI برای کارهایی که نیاز به خلاقیت، تفکر انتقادی و درک Context دارند، مناسب نیست. درک محدودیت‌های هوش مصنوعی و همچنین نقاط قوت آن برای ادغام مؤثر در صنایع مختلف و محیط‌های کاری، بسیار مهم است. برای کسانی که ممکن است در مورد تأثیر بالقوه AI بر حرفه خود نگران باشند، ضروری است که به طور فعال به دنبال منابع و فرصت‌های آموزشی برای مهارت‌افزایی و دانش‌افزایی در زمینه‌هایی باشند که قابلیت‌های هوش مصنوعی را تقویت می‌کند. مانند حل خلاقانه مسائل، تفکر استراتژیک، و هوش هیجانی. علاوه بر این، قرار گرفتن در جریان آخرین پیشرفت‌ها و ترندهای هوش مصنوعی می‌تواند به عنوان یک راه سودمند برای شناسایی فرصت‌های بالقوه و عقب نماندن از تکنولوژی عمل کند.

منبع ترجمه: hackernoon

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
هوش مصنوعی GPT
X