6 اسفند 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
هوش مصنوعی GPT
هوش مصنوعی

AI Art چیست؟ | کاربرد AI در هنر چیست؟

AI Art چیست؟

هنر ساخته شده توسط هوش مصنوعی اغلب پیچیده و تا حدودی بحث برانگیز است. در حالی که برخی از هنرمندان فرصت پیش آمده را به فال نیک می‌گیرند، برخی دیگر با پرسش‌هایی در باب خلاقیت و اخلاق‌مداری در هنر روبرو هستند. اما شکی نیست که AI Art آمده تا بماند.

در سال 2018، اولین نقاشی ساخته شده توسط هوش مصنوعی، به نام ادموند دی‌بلامی توسط Obvious خلق شد و در حراج کریستی با قیمت 432.000 دلار به فروش رفت. برخی شگفت‌زده شدند. بسیاری دیگر هم گیج شدند.

اما AI Art دقیقاً چیست؟ به طور خلاصه، AI Art به آثار هنری (تصویری، صوتی یا غیره) گفته می‌شود که توسط فرآیند یادگیری ماشین ایجاد می‌شوند. یعنی ماشین اطلاعاتی را یاد می‌گیرد و از آن برای تولید یک تصویر (یا غیره) جدید استفاده می‌کند. ممکن است انسان‌ها این داده‌ها یا دستورالعمل‌های نوشته شده برای استفاده ماشین را جمع‌آوری کرده باشند، اما فرآیند ساختن تصاویر به ماشین سپرده می‌شود.

گسترش AI Art
AI Art به سرعت در حال گسترش و قرار گرفتن در دسترس افراد بیشتری است. (تصویر: Maja Dabek)

تصور کنید که در یک گالری هنری ایستاده‌اید و یک تصویر انتزاعی چاپ‌شده روی دیوار را تحسین می‌کنید. این تابلو دارای رنگ‌های تند و خطوط عمودی است. با تعجب به این فکر می‌کنید که این تابلو چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟ سپس استیتمنت روی دیوار را می‌خوانید و متوجه می‌شوید که این اثر هنری توسط یک الگوریتم تولید شده است.

چه احساسی به شما دست می‌دهد؟ شاید احساس کنید فریب خورده‌اید. شاید با نگرانی به یاد فیلم ترمیناتور بیفتید. یا شاید به این فکر کنید که هوش مصنوعی چگونه می‌تواند خلاقیت شما را تقویت کند: آیا می‌توانید ایده‌های جدیدی برای تولید آثار هنری دریافت کنید، سبک‌های جدیدی کشف کنید و به ابزارهایی دسترسی پیدا کنید که در خواب هم آن‌ها را نمی‌دیدید؟

در این مطلب چه درباره AI Art خواهید آموخت؟

در این‌جا، ما تاریخچه و کانکست AI Art به عنوان یک ابزار در حال رشد را بررسی می‌کنیم. سپس خواهیم آموخت که چگونه هنرمندان و مهندسین کامپیوتر از الگوریتم‌ها برای کشف ایده‌های جدید استفاده می‌کنند. در نهایت، ما ابزارهایی مانند تولیدکننده‌های هنر هوش مصنوعی، ربات‌ها و هنرمندان مستقل که ممکن است دید شما به یک اثر خلاقانه را تغییر دهند را بررسی خواهیم کرد.

پرتره ادموند دی بلامی
پرتره ادموند دی بلامی توسط یک الگوریتم GAN طراحی شده و با یک پرینتر جوهرافشان روی بوم چاپ شده است. (تصویر: ویکی‌پدیا)

هوش مصنوعی (AI) چیست؟

هوش مصنوعی یادگیری و تفکر پیچیده‌ای است که توسط ماشین‌ها انجام می‌شود. جان مک‌کارتی، دانشمند حوزه کامپیوتر، این واژه را در سال 1955 ابداع کرد. او هم مانند آلن تورینگ می‌دانست که کامپیوترها روزی می‌توانند انسان‌ها را فریب دهند تا آن‌ها هم فکر کنند انسان هستند.

کاری که یک ابزار هوش مصنوعی مانند تولیدکننده‌های AI Art انجام می‌دهد،به طور خاص به الگوریتم آن (یا لیست قوانینی برای حل یک مشکل) بستگی دارد. به طور معمول، یک سیستم یادگیری ماشین شامل یک بانک داده و مدلی است که روی داده‌‌ها کارهایی انجام می‌دهد. (آن‌ها را تجزیه و تحلیل و تبدیل می‌کند) هوش مصنوعی در همه جا وجود دارد. از جستجوی گوگل تا توصیه‌های نتفلیکس برای جستجوی فیلم‌هایی که احتمالاً مورد علاقه شما باشند.

هوش مصنوعی چگونه به کمک انسان می‌آید؟

سیسیلیا تام یک طراح، دانشمند آینده و معلم تکنولوژی و بنیانگذار ابتکاراتی مانند allWomen است که در آن زنان می‌توانند در data science و هوش مصنوعی مهارت بیشتری کسب کنند.

او قدرت «فناوری‌های بسیار مقیاس‌پذیر» را برای توانمندسازی مردم و دموکراتیک کردن فناوری، به طور که برای همه مردم قابل دسترسی باشد، توضیح می‌دهد. هوش مصنوعی ابزاری قدرتمند برای طراحی آثاری مانند AI Art و داستان‌سرایی است، زیرا باعث صرفه‌جویی در «وقت و انرژی» برای تولید محتوا می‌شود.

کدنویسی زیربنای AI Art است
کدنویسی زیربنای AI Art است، اما امروزه برای استفاده از این ابزار لازم نیست کدنویس باشید. (تصویر: Goran Ivos on Unsplash)

هوش مصنوعی می‌تواند خلاقیت ما را در کار به شدت افزایش دهد. سیسیلیا یک مثال تبلیغاتی می‌زند: «شما به هوش مصنوعی می‌گویید: من می‌خواهم برای مشتریانم که از نسل 2000 هستند، تخفیف 50 درصدی برگر بسازم. و هوش مصنوعی گزینه‌هایی روی میز شما قرار می‌دهد. شما هم روی گزینه‌های مورد علاقه‌تان کلیک می‌کنید و الگوریتم را آموزش می‌دهید». هوش مصنوعی سبک مورد علاقه و ترجیحات شما را می‌آموزد و به سرعت در مقیاس‌های بزرگ کار می‌کند. با این حال، خلاقیت همچنان بر دوش انسان‌ها است، آن‌ها هستند که ارتباطات را ایجاد می‌کنند یا ایده‌ها را ترکیب می‌کنند.

بنابراین، AI Art زمانی به بهترین حالت خود می‌رسد که انسان و ماشین در کنار همدیگر قرار بگیرند. اما این سیستم‌ها دقیقاً چگونه کار می‌کنند؟

چه نوعی از هوش مصنوعی می‌تواند AI Art را خلق کند؟

رایج‌ترین نوع AI Art که عمدتاً در اواسط دهه 2010 ایجاد شد، حول پردازش تصویر، تشخیص جنبه‌هایی مانند رنگ، بافت و متن می‌چرخد. سپس مدل‌ها و تصاویر موجود را ویرایش می‌کند یا تصاویر جدیدی تولید می‌کند. در این‌جا چند اصطلاح کلیدی در این مورد آورده شده‌اند:

1- شبکه متخاصم مولد (GAN)

این سیستم شامل دو جزء است. مولد یا Generator سعی می‌کند تصاویر اصلی تولید کند، در حالی که تشخیص‌دهنده حاوی دیتابیسی از تصاویر پرتعداد است و تشخیص می‌دهد که کار مولد جدید است یا خیر. این دو به صورت همزمان کار می‌کنند، و مولد تلاش می‌کند تا از تشخیص‌دهنده پیشی بگیرد. (از این رو رابطه خصمانه و شبکه متخاصم است).

یکی از تغییراتی که در سال 2022 اتفاق افتاد، رواج سیستم VQGAN+CLIP بود که می‌تواند تصاویر اصلی را از prompt های زبان طبیعی تولید کند: یعنی شما یک جمله توصیفی را تایپ می‌کنید و هوش مصنوعی سعی می‌کند آن را به تصویر دقیقی تبدیل کند. این مورد در هوش مصنوعی‌هایی مانند DALL-E 2 و Imagen مورد استفاده قرار می‌گیرد.

«مونالیزا» با افکت DeepDream (سمت چپ) و Neural Style Transfer (سمت راست).
«مونالیزا» با افکت DeepDream (سمت چپ) و Neural Style Transfer (سمت راست). این تصاویر توسط P.J. Finlay ساخته شده است. (تصویر: ویکی‌پدیا)

2- شبکه‌های عصبی Convolutional

ابزارهایی مانند Google’s DeepDream کاری را انجام می‌دهند که گاهی مغز شما در تاریکی شب انجام می‌دهد: دیدن الگوها، حتی چهره‌ها، در سایه‌ها. DeepDream الگوها را پیدا کرده و با تقویت آن‌ها تصاویر روانگردان تولید می‌کند.  الگوها بر اساس آن‌چه که سازنده هوش مصنوعی آن‌ها را آموزش داده است تعیین می‌شوند، مگر این که خودتان الگوریتم‌ها را کدنویسی کنید. زمانی، سیستمی مبتنی بر نژادهای مختلف سگ در فضای مجازی منتشر شد و کاربران تصاویری پر از صورت‌های سگ‌های کوچک ساختند.

3- انتقال سبک عصبی (NST) (Neural Style Transfer)

انتقال سبک عصبی همان سبک‌سازی برای تصویر است: تبدیل یک تصویر به تصویری از سبک دیگر. شما می‌توانید عکسی از خود را وارد کنید و پرتره‌ای از خود را به سبک نقاشی های ونسان ون‌گوک دریافت کنید.

اما هوش مصنوعی سؤالاتی برای برخی از هنرمندان ایجاد می‌کند. اگر این آثار AI Art بر اساس سبک شخص دیگری باشد، مالک آن‌ها چه کسی است؟ اگر از ابزارهای یکسانی استفاده کنیم، آیا همه آثار هنری ما یکسان به نظر نمی‌رسند؟ در دهه گذشته هنرمندان و دانشمندان حوزه کامپیوتر این سؤالات را مورد بررسی قرار داده‌اند.

خلاقیت هوش مصنوعی و آثار AI Art از کجا نشأت می‌گیرد؟

احمد الگامال استاد دپارتمان علوم کامپیوتر در دانشگاه Rutgers است. او آزمایشگاه هنر و هوش مصنوعی (AI Art) را در آن‌جا تأسیس کرده است. او تیمش AICAN (شبکه متخاصم خلاق هوش مصنوعی) را ساختند. یک GAN منحصر به فرد که بر روی 100.000 تصویر از پنج قرن هنر غرب آموزش دید.

سپس الگوریتم آن‌ها برای ایجاد تصاویر جدید متمایز و اوریجینال، از این مجموعه داده تأثیر گرفت و برنامه‌نویسی شد.

الگامال توضیح می‌دهد که آن‌ها AICAN را برای نشان دادن توانایی و خلاقیت هوش مصنوعی و برای تصریح این‌که «هوش مصنوعی می‌تواند یک رسانه باشد» ایجاد کردند.

The Birth of Venus ساخته AICAN
The Birth of Venus ساخته AICAN. تصویر: aican.io

این کار جواب داد. در سال 2017، وضعیتی مشابه آن‌چه در ابتدای این مقاله توضیح داده شد، واقعاً اتفاق افتاد. سوژه‌های انسانی آثار AICAN را مشاهده کردند که با آثار استادان نقاشی اکسپرسیونیسم انتزاعی و آثار هنرمندان معاصر ترکیب شده بود.

و این به معنای موفقیت در آزمون تورینگ بود: مخاطبان نمی‌توانستند بفهمند که کدام آثار هنری را انسان‌ها و کدام را AICAN ساخته است.

مجموعه «Permutations» ساخته شده توسط AICAN
از مجموعه «Permutations» ساخته شده توسط AICAN. (تصویر: aican.io)

«صاحب این آثار کیست؟»

اما این تیم چیز دیگری هم یاد گرفت. جنیفر چانگ، همکار الگامال و مدیر اجرایی Playform – ابزاری برای هنرمندان که توسط فناوری AICAN ساخته شده است – گفت: «یک سؤال کلیدی که مدام {در گالری} مطرح می‌شد این بود: «می‌خواهم با صاحب این اثر صحبت کنم». متصدیان نمایشگاه به این نتیجه رسیدند که نیاز به حضور یک هنرمند دارند. پس احمد وارد شد. این اتفاق نشان داد که هوش مصنوعی به تنهایی هنر خلق نمی‌کند.  زیرا هنر داستان مردم است و مردم می‌خواستند احمد این داستان را تعریف کند».

آن‌چه از طریق AICAN و پروژه‌های مشابه آن در زمینه AI Art مشخص شد این است که هنر – اصیل – از انتخاب انسان، بیان داستان منحصر به فرد خود و استفاده درست از ابزار ناشی می‌شود.

الگامال خاطر نشان می‌کند که همین اتفاق در مورد عکسای نیز افتاد: «در قرن نوزدهم، این نگرانی وجود داشت که همه از یک دوربین استفاده می‌کنند، پس چگونه می‌توان کار یک نفر بهتر از کار دیگری باشد؟ آیا عکس‌ها کاراکتری داشتند که باعث می‌شد به «هنر» تبدیل شوند؟»

امروزه، عکاسی به خودی خود به عنوان یک هنر مطرح است. آیا همین اتفاق برای هوش مصنوعی نیز می‌افتد؟

نمونه‌هایی از AI Art که توسط AICAN ساخته شده‌اند
نمونه‌هایی از AI Art که توسط AICAN ساخته شده‌اند. (تصویر: آزمایشگاه تحقیقاتی علوم انسانی دیجیتال در Rutgers)

نحوه استفاده هنرمندان معاصر از AI Art

هوش مصنوعی هر روز بیشتر و بیشتر بر هنر معاصر تأثیر می‌گذرد. چه از طریق ابزاری مانند Playform باشد، چه از طریق الگوریتم کدگذاری شده توسط هنرمند. در این‌جا برخی از روش‌هایی که هنرمندان با هوش مصنوعی کار می‌کنند و AI Art تولید می‌کنند، آورده شده است.

1- همکاری

سوگ‌وِن چانگ یک هنرمند بینارشته‌ای است که با همکاری کامپیوتر نشانه‌های طراحی شده با دست را با انواع مختلف DOUG (نسل واحد عملیات ترسیم (X)) (نوعی بازوی رباتی طراحی) ترکیب می‌کند. او پتانسیل‌های مختلفی برای همکاری انسان و ماشین را بررسی می‌کند. پروژه تقلیدی او در زمینه AI Artحرکاتش را به صورت بلادرنگ کپی کرد و آثار هنری پر از امواج و پژواک تولید کرد. مجموعه Memory شامل حجم عظیمی از هنر او بود که DOUG از آن آموخت و برای تولید آثار جدید از آن استفاده کرد.

نمونه ای از تعامل انسان و هوش مصنوعی برای تولید AI Art
Mutations of Presence (2020) سوگ‌وِن چانگ با همکاری یک بازوی رباتیک. (تصویر: @sougwen_chung در اینستاگرام)

اما هوش مصنوعی و AI Art فراتر از تعامل انسان و ماشین است. هوش مصنوعی همچنین می‌تواند پروژه‌های بین انسان‌ها را هم تقویت کنید. چانگ هنگام معرفی Playform به ما اشاره می‌کند: «ما اغلب می‌بینیم که دو هنرمند تصاویر خود را کنار هم می‌گذارند».

لایه دیگر سایت Playform از طریق ArtMine معرفی می‌شود. بخشی از سایت که در آن هنرمندان مدل‌های خود را برای خریداران بالقوه لیست می‌کنند تا با آن‌ها تولید NFT انجام دهند. همکاری لایه‌ای طیف وسیعی از نتایج را به همراه دارد.

در نهایت، دسترسی به ابزارهای هوش مصنوعی، دسترسی طیف وسیعی از افراد را به هنر باز می‌کند. از جمله کسانی که برای مثال به علت معلولیت ممکن است قادر به نقاشی فیزیکی نباشند. همان‌طور که چانگ اشاره کرد، «خلاقیت از ذهن ناشی می‌شود نه از دست».

آثار موجود در Playform (تصویر: playform.io)
آثار موجود در Playform (تصویر: playform.io)

2- بازخورد و یادگیری

یکی دیگر از تأثیرات جذاب کار با AI Art این است که یک کامپیوتر کار شما را تجزیه و تحلیل کند. چانگ توضیح می‌دهد که کاربران Playform از طریق دیدن خروجی‌های کار خود، رنگ‌ها و امضای استایل خود را در کارشان شناسایی می‌کنند.

«این بازخورد بسیار بی‌طرفانه‌ای به شما ارائه می‌دهد. مثل دوستی نیست که فقط بگوید: «عالی است». الگامال می‌افزاید: هوش مصنوعی به شما چیزی را می‌گوید که می‌بیند. این به شما دیدگاهی از دید فراانسانی می‌دهد. نگاهی عجیب، عجیب و سوررئالیستی به کار شما».

3- مقیاس

هوش مصنوعی می‌تواند به سرعت آثار هنری عظیمی خلق کند. رفیک آنالدول یک هنرمند رسانه جدید است که مفهوم AI Art را به معنای واقعی کلمه درک کرده است: او یک بار 45 ترابایت از داده‌های موسیقی و تاریخ فیلارمونیک لس آنجلس را به صورت تصویری در طول یک هفته در سالن کنسرت والت دیزنی پخش کرد.

او با تبدیل مقادیر وسیعی از داده‌ها به node های رنگ، اتاق‌های عظیم و ساختمان‌ها را با «dreams» و «data sculptures» پوشاند. نقاط ریز نور که هر یک نشان‌دهنده یک نقطه داده هستند، در امواج سوررئال در فضای اطراف حرکت می‌کنند. هوش مصنوعی به یک ساختمان بی‌جان اجازه می‌دهد تا تاریخ و وجود خود را بیان کند.

و اگر ایجاده مجموعه‌های بزرگتر از آثار AI Art چیزی است که به آن علاقه دارید، یک مدل هوش مصنوعی بر اساس کار اوریجینال خود شما، گزینه مناسبی است. این مدل امکان تولید آثار هنری، بسیار بیشتر از آن‌چه که دست هر انسانی در کل عمرش می‌تواند ایجاد کند را فراهم می‌کند.

نمایشگاه رویاهای طبیعی AI Art در برلین
Machine Hallucinations – نمایشگاه رویاهای طبیعی در برلین. عکس (@refikanadol در اینستاگرام)

AI Art شامل چه ملاحظات اخلاقی می‌شود؟

ما نمی‌توانیم بدون در نظر گرفتن پیامدهای تاریک‌ هوش مصنوعی، در مورد آن اظهار نظر کنیم. AI Art مانند هر رسانه هنری، پتانسیل خود را برای سرقت هنری و سوء استفاده از آثار، و همچنین اثرات اجتماعی دارد.

سیسیلیا تام، دانشمند آینده و معلم تکنولوژی می‌گوید: «یکی از مشکلاتی که امروزه با آن روبرو هستیم، این است که ابزار یا آموزش کافی برای درک پیامدهای تکنولوژی نداریم».

سیسیلیا در ادامه تأکید می‌کند که میلیون‌ها نفر با این فناوری تعامل دارند، اما تعداد کمی از آن‌ها تصمیم‌های کلیدی در این حوزه را اتخاذ می‌کنند. این یکی از بزرگترین مشکلات مربوط به Web3 و متاورس است: هیچ قابلیت همکاری و هیچ اتفاق نظری در مورد نحوه اجرای کارها وجود ندارد.

موضوع دیگر سوگیری بالقوه‌ای است که ممکن است از انسان به ماشین‌هایی که می‌سازند منتقل شود. که به نوبه خود ممکن است بر خروجی کار تأثیر بگذارد. تنوع الگوریتمی برای اطمینان از متد یکپارچه و منصفانه در استفاده از داده‌ها، ضروری است. سیسیلیا می‌افزاید: «در بسیاری از موارد، مانند اتومبیل‌های خودران، این تکنولوژی همین الان هم در دسترس است، اما نگرانی‌هایی هم درباره جنبه‌های اخلاقی وجود دارد».

استفاده از هوش مصنوعی در هنر یا همان AI Art نیز یک تیغ دولبه است: دموکراتیک کردن متعادل یک لبه و  مسائل مربوط به مسئولیت‌پذیری یک لبه دیگر آن است. ما باید راه‌هایی را برای غلبه بر سوء استفاده و سرقت پیدا کنیم. و تصمیم بگیریم که آیا هوش مصنوعی می‌تواند بر روی کپی‌رایت کار کند یا خیر.

AI Art هنوز در ابتدای راه خود است. سیسیلیا در این مورد نتیجه می‌گیرد: «هنوز جا برای بحث وجود دارد. این‌که چگونه آینده را می‌سازیم و به آن تکامل می‌بخشیم».

تصاویر AI Art
Botto تصاویر هفتگی تولید می‌کند که مردم به آن‌ها رأی می‌دهند و الگوریتم آن را اصلاح می‌کنند. (تصویر: @bottoproject در اینستاگرام)

ابزارهایی برای تولید AI Art

اکنون شما اصول اولیه AI Art را می‌دانید. پس چرا به جوامع مربوط به آن ملحق نمی‌شوید و آثار هنری خود را خلق نمی‌کنید؟

AI Artists resources : بیش از چهل ابزار برای هنرهای تجسمی، موسیقی و غیره.

Deep Dream Generator : هر تصویری را باdeep style ، thin style یا deep dream پردازش کنید و تصاویر روانگردان بسازید!

Artbreeder : تصاویر را با هم ترکیب کنید و ویژگی‌هایی از یک تصویر به تصویر دیگر اضافه کنید.

Playform : مدل‌های GAN خود را بر اساس کارتان با این ابزار بسازید و با فناوری AICAN آموزش دهید. می‌توانید بیش از 30 عکس را آموزش دهید و هوش مصنوعی رنگ، ترکیب، عمق میدانی و موارد دیگر را برای ایجاد تصاویر جدید تشخیص می‌دهد. شما همچنین می‌توانید مدل خود را در Art Mine لیست کنید.

Machine Learning for Art (ml4a) : مجموعه‌ای از درسنامه و اطلاعات آموزشی در مورد کدنویسی و مکانیسم‌های زیربنایی هوش مصنوعی

Craiyon: این ابزار یک تبدیل‌کننده متن به تصویر مبتنی بر فناوری مدل بزرگتری به نام OpenAI است که در پشت صحنه DALL-E قرار دارد. اما دسترسی به آن آزاد و استفاده از آن رایگان است. در این ابزار می‌توانید به سادگی یک عبارت واضح و توصیفی تایپ کنید و مدل 9 نمونه AI Art به شما تحویل می‌دهد. این ابزار در سال 2022 طرفداران زیادی پیدا کرد.

در نهایت، نیکان دانش هارون را فراموش نکنید! صحبت با افرادی که دانش یادگیری ماشین دارند ممکن است راهی برای همکاری‌های جدید بین ما و شما باز کند!

منبع ترجمه: domestika

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
هوش مصنوعی GPT
X