3 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
ارز دیجیتال

5 رویداد مهم صنعت کریپتو در سال 2022

5 رویداد مهم کریپتو در سال 2022

سال 2022 پر از اتفاقات مهم در صنعت ارزهای دیجیتال بود. بسیاری از این اتفاقات منجر به سقوط قیمت ارزهای دیجیتال شدند و صنعت کریپتو را وارد زمستانی سرد کردند. با این حال، هر ابری بالاخره می‌بارد. درس‌هایی که از این رویدادهای دشوار گرفتیم، می‌تواند روند توسعه ما را به سمت محصولات بهتر، مدل‌های پایدارتر و پذیرش انبوه سوق دهد. در این مقاله، می‌خواهیم به 5 درس مهم کریپتو که در سال 2022 آموختیم، و تأثیر این آموزه‌ها بر توسعه بیشتر صنعت ارزهای دیجیتال نگاهی بیندازیم.

1- چرخه‌های بازار، عامل اصلی دوام بسیاری از پروژه‌ها هستند

زمستان ارزهای دیجیتال در سال 2022 رسماً فرا رسید. بیت کوین بیش از 75 درصد نسبت به بالاترین قیمت خود افت کرد و قیمت بسیاری از آلت‌کوین‌ها بیش از 90 درصد کاهش یافت. این سقوط از نوامبر 2021 تدریجاً آغاز شد اما در نهایت به جایی رسید که پیشتر انتظار می‌رفت. ما بارها دچار چنین سقوط‌هایی در صنعت کریپتو بوده‌ایم. آخرین زمستان‌های کریپتو مربوط به سال‌های 2014-15 و 2018-19 بوده است.

1-چرخه‌های بازار، عامل اصلی دوام بسیاری از پروژه‌ها هستند
تغییر قیمت ارزهای دیجیتال (منبع: coin360.com)

با ورود مؤسساتی که انتظارشان می‌رفت، و سرمایه‌گذاری‌های قابل توجه، ماهیت چرخه‌ای بازار کریپتو تغییر نکرده است، بلکه تنها مقیاس آن افزایش یافته است. زمستان کنونی ارزهای دیجیتال چالش‌برانگیزتر از زمان‌های گذشته است: هیچ‌کس در حال حاضر آنقدر قدرتمند نیست که در هم نشکند. و کسانی که سرپا هستند، به طور قابل توجهی هزینه‌ها و بودجه‌های تبلیغاتی خود را کاهش می‌دهند و کارمندانشان را اخراج می‌کنند.

وضعیت در بخش DeFi حتی پیچیده‌تر است: کاهش نقدینگی locking در نهایت منجر به کندی در توسعه پروژه‌ها شد. در نتیجه، بار دیگر شاهد تلاش شرکت‌های بزرگ برای بقا هستیم. در حالی که تیم‌های کوچک و علاقه‌مندان به صنایع کریپتو، اغلب در حال توسعه فناوری‌های جدید هستند. وضعیت بازارهای DeFi و NFT قبل از دوره پرهیاهوی 2020، بسیار آشنا است. نه؟

2- بازسازی تصویر محصولات کریپتو اجتناب ناپذیر است

رویدادهای سال گذشته، بسیاری از جنبه‌های مشکل‌ساز این صنعت را برجسته کرده است. سقوط FTX ما را به یک نتیجه اساسی درباره مبادلات کریپتو رساند: عملیات و سرویس‌های کریپتو، نیاز به رویکرد شفاف‌تری دارند. اولین حرکت در این راستا، گزارش‌های Proof-of-Reserve از بسیاری از صرافی‌های برتر است. در سال آینده، انتظار می‌رود که این سیستم برای مبادلات کریپتو در پلتفرم‌های اصلی ارز دیجیتال، شفافیت بیشتر و Audit های جدیدی ایجاد کند.

2-بازسازی تصویر محصولات کریپتو اجتناب‌ناپذیر است
در دسترس بودن گزارش‌های Proof-of-Liquidity (منبع: coingeko.com)

با این حال، صرافی‌های متمرکز تنها طرفینی نیستند که نیاز به رویکردهای جدید دارند. در بخش DeFi، کل مفهوم  yield farming و توکن‌های locking نیز باید مورد بازنگری قرار بگیرند. قبلاً می‌توانستید توکن‌های خود را برای مدتی قفل کنید و در ازای آن، بازدهی مورد انتظاری (از جمله توکن‌های پروژه جدید) دریافت کنید. این رویکرد برای توزیع توکن‌های پروژه جدید رویکرد موفق و منصفانه‌ای نبوده است: بیشتر توکن‌های توزیع شده به این روش، در سال گذشته بیش از 90 درصد افت قیمت داشته‌اند.

اما در مورد استیبل‌کوین‌های الگوریتمی چه؟ موارد استفاده از NFT چه؟ امنیت پروژه‌های DeFi؟ صنعت ارزهای دیجیتال و کریپتو، هنوز چیزهای زیادی برای بازنگری دارد.

3- توسعه تکنولوژی حتی در زمستان کریپتو هم ادامه دارد

آپگرید ادغام اتریوم یکی از رویدادهای اصلی سال 2022 بود. علاوه بر این، تیم پروژه در پایان سال نقشه راه دقیق و به‌روز‌شده‌ای را برای سال‌های آینده منتشر کرد.

3-توسعه تکنولوژی حتی در زمستان کریپتو هم ادامه دارد
نقشه راه اتریوم

در همین حال، راه حل‌های لایه 2 اتریوم در سال 2022 محبوبیت یافتند. شبکه Arbitrum  به طرز خوش‌بینانه‌ای در بسیاری از معیارها رشد قابل توجهی نشان داد و TVL را از راه‌حل‌های L1 دیگر دور کرد. همچنین انتظار می‌رود راه حل‌های جمع‌آوری zk مانند Starknet و zkSync در سال 2023 منتشر شوند و محبوبیت بیشتری پیدا کنند. فرض بر این است که در آینده، شاهد نبردی بین راه حل‌های لایه 2 اتریوم و سایر بلاک چین‌ها خواهیم بود.

افزایش تعداد آدرس‌های منحصر به فرد Arbitrum
افزایش تعداد آدرس‌های منحصر به فرد Arbitrum (منبع: https://arbiscan.io/chart/address)

4- ESG در حال حاضر یک ترند در صنعت ارزهای دیجیتال نیز هست

بسیاری از پروژه‌های کریپتو تمام تلاش خود را می‌کنند تا به ESG پایبند باشند، زیرا اهمیت پرداختن به مسائل جهانی در حال افزایش است. این یکی از عواملی بود که اتریوم را وادار کرد تا از مدل  Proof-of-Work به مدل  Proof-of-Stake سوییچ کند. از سوی دیگر، تأثیر اثبات کار بیت کوین بر محیط زیست نیز قابل بحث است.

4-ESG در حال حاضر یک ترند در صنعت ارزهای دیجیتال نیز هست

در نتیجه، پروژه‌های ESG در سال 2022 در سه بردار اصلی توسعه یافتند. اولی مصرف انرژی و گازهای گلخانه‌ای را کاهش می‌دهد: اتریوم مصرف انرژی را تا 99.9 درصد کاهش می‌دهد و Polygon خود را به عنوان یک ارز دیجیتال بدون کربن مطرح کرده است. بردار دوم ReFiاست، یک ترند مالی احیاکننده و جدید که برای کاهش انتشار کربن و با انگیزه‌های مالی تست شده است. و آخرین بردار حمایت از ابتکارات پایدار، مانند اقدامات بشردوستانه در پروژه‌های ESG ، بازیافت و آموزش است.

5- صنعت ارزهای دیجیتال، هنوز تحت تأثیر عوامل کلان اقتصادی است

آپگرید ادغام شبکه ارتیوم، یک مثال ساده از پیشرفت‌های مهم تکنولوژیک در سال 2022 بود. اما متأسفانه، رویدادهای کلان تأثیر زیادی بر تغییرات جدی قیمت اتریوم داشتند. سیاست‌های فدرال رزرو و تصمیمات آن‌ها درباره نرخ بهره، بیش از هر عامل دیگری تعیین‌کننده ارزش بازار صنعت ارزهای دیجیتال است.

اما از لحاظ تاریخی، بازار کریپتو در چرخه‌های 4 ساله فعالیت می‌کند. در طول سال 2022، ما یکی از چالش‌برانگیزترین سال‌ها را در تاریخ این صنعت تجربه کرده‌ایم. با این حال، هر بار که زمستانی در صنعت ارز دیجیتال اتفاق می‌افتد، فناوری‌های جدید در این صنعت تقویت می‌شوند. به عنوان مثال، بسیاری از پروتکل‌های معروف DeFi و زیرساخت‌هایشان، در آخرین سیر نزولی بازار در سال‌های 2018-2019 ایجاد شدند و حتی قبل از آن در سال 2015، بسیاری از شرکت‌های زیرساخت و ذخیره‌سازی بیت کوین ظهور کردند. بنابراین انتظار می‌رود که در سال 2023 و پس از آن، این تکنولوژی به شکل گسترده‌ای توسعه پیدا کند.

منبع ترجمه: hackernoon

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X