3 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
بازی

5 ترندی که آینده NFT ها را شکل می‌دهند

5 ترندی که آینده NFT را شکل می‌دهند

ظهور توکن‌های غیر قابل تعویض (NFTs) در بازار نقطه عطف جدیدی در دنیای دیجیتال است. NFT ها بر پایه بلاک‌چین، به شکل منحصر به فردی از دارایی تبدیل شده‌اند که توجه سرمایه‌گذاران بزرگ، مدیران شرکت‌ها، کلکسیونرها و کسانی که دوست دارند چیزهای انحصاری داشته باشند را به خود جلب کرده‌اند.

ماهانه بیش از 200.000 نفر NFT خرید و فروش می‌کنند و استارت آپ‌های token-based جدیدی نیز در حال ظهور هستند. بر اساس تحقیقات بازار، رونق NFT منجر به رشد فعال بازار در این زمینه خواهد شد: از 20.44 میلیارد دلار در سال 2022 به 211.74 میلیارد دلار در سال 2030. اما چه ترندهایی باعث رشد شگفت‌انگیز NFT ها می‌شوند و چرا مردم مایل‌اند برای به دست آوردن آن‌ها هزینه زیادی بپردازند؟

NFT Metaverse

CryptoKitties به عنوان نخستین بازی NFT، در سال 2017 هیجان زیادی در دنیای گیمینگ ایجاد کرد. کاربران حیوانات خانگی دیجیتال را خریداری و جمع‌آوری می‌کردند و می‌فروختند. یک صاحب گربه می‌تواند حیوان خانگی‌اش را ارتقاء دهد و به او ویژگی‌های منحصر به فردی بدهد. هر چه یک حیوان خانگی ژن کمیاب‌تری داشته باشد و هر چه سنش بیشتر باشد، در بازار به قیمت بالاتری فروخته می‌شود. در زمان عرضه بازی، قیمت یک بچه گربه از 12 دلار تا 113.000 دلار بود. امروزه قیمت برخی از گربه‌ها در این بازی می‌تواند بیش از 999.000 دلار باشد.

شرکت‌های دیگر نیز در حال پرورش ایده استفاده از توکن برای کسب درآمد در حین بازی (P2E) هستند و تا پایان سال 2022، صدها بازی از این دست در بازار ظاهر خواهد شد. Axie Infinity ، Gods Unchained ، Splinterlands و دیگر پلتفرم‌های NFT به سرعت در حال گسترش پایگاه‌ گیمرهای خود هستند. مردم دوست دارند با بازی و گپ زدن با یکدیگر، درآمد بیشتری کسب کنند. بنابراین، NFT ها به تدریج در حال شکل دادن به متاورسی هستند که محل کار، تفریح و تعامل اجتماعی را در یک فضای مجازی با هم ترکیب می‌کند.

NFT ها همچنین در حال گسترش بازارهای داخلی گیمینگ هستند. کاربران آیتم‌های NFT را در یک بازی خریداری می‌کنند و پس از اتمام مأموریت، می‌توانند از این توکن‌ها در یک بازی دیگر استفاده کنند. توسعه‌دهندگان مستقل با پیش‌فروش اقلام NFT در بازی‌ها، در این صنعت سرمایه‌گذاری می‌کنند.

این لحظات و سایر لحظات، رشد پنج‌برابری بازی‌های NFT از نوع Play-to-Earn را رقم می‌زنند: از 755 میلیون دلار در سال 2021 به 3618.4 میلیون دلار تا سال 2028.

NFT Metaverse

هویت دیجیتال PFP NFT

حتماً در مورد مجموعه پرتره‌های CryptoPunks که به صورت الگوریتمی تولید می‌شوند، شنیده‌اید. در سال 2017، آن‌ها بر اساس بلاک‌چین اتریوم ایجاد شدند و به صورت رایگان برای همه کسانی که کیف پول ETH داشتند توزیع شدند. امروز ارزان‌ترین عکس این مجموعه بیش از 40.000 دلار قیمت دارد. در حالی که گران‌ترین آن‌ها 23.7 میلیون دلار فروخته شد. چرا مردم تمایل دارند برای pixel art چنین هزینه‌هایی را بپردازند؟

با خرید NFT ، شخص یک «تصویر برای اثبات» (PFP) از اصالت هویت خود خریداری می‌کند. چنین تصویری به عنوان یک شناسه دیجیتال عمل می‌کند، به دارنده آن امتیاز می‌دهد و دسترسی به جوامع بسته را برایش باز می‌کند.

توییتر در حال کار بر روی ساخت مکانیزم تأیید NFT است. در آینده، هویت‌های مجازی محافظت‌شده با NFT می‌توانند از توکن‌ها به عنوان پاسپورت دیجیتال استفاده کنند. بر خلاف همتایان فیزیکی‌شان، آن‌ها را نمی‌توان دزدید، هک کرد یا جعل کرد. از لحاظ تئوری، امکان ایجاد کارت دانشجویی NFT نیز وجود دارد که به فرد امکان ورود به ساختمان دانشگاه و گرفتن کتاب از کتابخانه دانشگاه را می‌دهد.

با NFT ها، انسان‌ها تبدیل به ساکنین مشروع متاورس خواهند شد. آن‌ها صاحب آواتار، لباس‌های دیجیتال و موارد دیگر می‌شوند. به عبارتی صاحب یک هویت دیجیتال خواهند شد و به وسیله آن اقداماتی انجام می‌دهند. به این ترتیب، PFP NFT می‌تواند به یکی از اجزای اصلی Web 3.0 و متاورس تبدیل شود.

هویت دیجیتال PFP NFT

احراز هویت اقلام با استفاده از Twin NFT های دیجیتال

آیا تفاوت بین کفش‌های ورزشی اوریجینال نایک و نسخه‌های فیک متعددی که در eBay ، Amazon ، Yahoo و سایر پلتفرم‌های eCommerce توزیع می‌شوند را می‌دانید؟ تشخیص نسخه فیک از اصل برای خریدار دشوار است. این مشکل نه تنها دنیای «کفش‌های کتانی»، بلکه حدود 2.5% از کل تجارت جهانی را در بر می‌گیرد: یعنی به طور متوسط 464 تریلیون دلار.

تکنولوژی NFT می‌تواند کلید حل این مشکل باشد. مالک برند، یک کپی دیجیتالی از نسخه اصلی را به شکل NFT ایجاد می‌کند، جایی که اطلاعات مربوط به موضوع و مالکیت دارایی‌های فیزیکی نوشته می‌شود. بنابراین، همراه با کالا، شخص یک سرتیفیکیت دیجیتالی دریافت می‌کند که اصالت کالا را تأیید می‌کند.

NFT تاریخچه کالا را حفظ می‌کند و می‌تواند توسط مالک، برای فروش مجدد استفاده شود. خریدار با محتویات NFT آشنا می‌شود، آرشیو را مرور می‌کند و یک کالای دست دوم ولی باکیفیت را خریداری می‌کند. احتمال فریب خریدار در این حالت، نزدیک به صفر است.

لویی ویتون و نایک در حال بررسی گزینه‌های توزیع NFT هستند، در حالی که LVMH، Prada و Cartier دارند NFT های Aura خود را توسعه می‌دهند. در آینده، سیستم احراز هویت مبتنی بر NFT رایج خواهد شد و کاربران می‌توانند با خیال راحت، اقلام با کیفیت را خریداری و جمع‌آوری کنند و مجدداً بفروشند.

احراز هویت اقلام با استفاده از Twin NFT های دیجیتال

تقریباً غیرواقعی : هوش مصنوعی NFT

در سال 2018، مردم مشاهده کردند که هوش مصنوعی می‌تواند نقاشی‌های NFT ایجاد کند. GAN به عنوان یک الگوریتم هوشمند، یک نقاشی خلق کرد که Obvious Art آن را به قیمت 400.000 دلار فروخت. آثار هنری NFT بر روی پلتفرم‌های دیجیتال ایجاد و فروخته می‌شوند.

اما فقط تصاویر، موزیک و آثار ادبی نیستند که در NFT ها ذخیره می‌شوند. مردم درباره یک مورد استفاده شگفت‌انگیزتر صحبت می‌کنند: iNFT ها. iNFT  ها توکن‌هایی با یک شخصیت هوش مصنوعی هستند. iNFT یک موجود مجازی است که می‌توانید با آن ارتباط برقرار کنید. شما همچنین می‌توانید آن را آموزش دهید و کاراکترش را تنظیم کنید. حتی فرض بر این است که در آینده صاحبان iNFT ها می‌توانند آن‌ها را آموزش دهند تا از پیروزی در بازی‌های فکری، کسب درآمد کنند.

ممکن است غیر واقعی به نظر برسد، اما چنین iNFT هایی به دستیاران شخصی صاحبان خانه‌های مجازی در دنیای متاورس فیسبوک تبدیل می‌شوند. آن‌ها می‌توانند با دوستان صاحبشان «ملاقات» کنند و گزارش دهند که صاحبانشان کجا هستند و چه زمانی با آن‌ها تماس خواهند گرفت.

هوش مصنوعی NFT

کاربرد برای کسب درآمد از داده‌های پزشکی

سازمان‌های پزشکی و شرکت‌های تولید دارو، به یک مکانیسم واضح برای جمع‌آوری، ذخیره و پردازش داده‌ها نیاز دارند. با توجه به قوانین فعلی در مورد محرمانه بودن اطلاعات بیمار و محدودیت‌های موجود، انجام این کار بسیار دشوار است. بدون داده‌های تحلیل، انجام یک مطالعه در مقیاس بزرگ که جان هزاران انسان را نجات دهد دشوار است. متخصصان پزشکی که اطلاعات بیماران را بدون مجوز رسمی جمع‌آوری می‌کنند، با جریمه‌های سنگینی مواجه می‌شوند و ممکن است شغلشان را از دست بدهند.

NFT ها با ارائه مزایایی به هر دو طرف – ارائه‌دهندگان مراقبت‌های پزشکی و بیماران – این مشکل را حل می‌کنند. از طریق پلتفرم‌های دیجیتالی مانند Aimedis ، کاربران دادهظهای پزشکی ناشناس را برای فروش به عنوان NFT ارائه می‌دهند. و شرکت‌های داروسازی برای تحقیقات خود NFT ها را خریداری می‌کنند. بنابراین، توسعه دارو بدون نقض محرمانگی بیمار تضمین می‌شود.

یک نمونه جالب دیگر از کاربرد فناوری NFT در مراقبت‌های پزشکی، اپلیکیشن Health Hero است. کاربر در پلتفرم ثبت نام می‌کند و یک W-NFT دریافت می‌کند که می‌تواند با ورزش کردن بهبود پیدا کند. ردیاب‌های تناسب اندام مرتبط با برنامه، داده‌های مربوط به فعالیت بدنی کاربر را منتقل می‌کنند. آمار بر W-NFT تأثیر ی‌گذارد و ویژگی‌های منحصر به فردی به آن می‌دهد. هر چه W-NFT پیشرفته‌تر شود، می‌توان آن را به قیمت گران‌تری بر روی پلتفرم به فروش رساند.

کاربرد برای کسب درآمد از داده‌های پزشکی

نتیجه‌گیری

پنج مثالی که در بالا توضیح داده شد، تنها تعدادی از راه‌هایی هستند که NFT ها با آن زندگی ما را متحول می‌کنند. ترندهای NFT در سال 2022 فوق‌العاده به نظر می‌رسند، و هر روز به واقعیت نزدیک‌تر می‌شوند. مرز بین سازندگان و خریداران دارد از بین می‌رود و دارایی‌هایی دیجیتالی ارزشمندتر  می‌شوند. و همچنین به طور قابل اطمینانی در برابر سرقت محافظت می‌شوند. متخصصان امور مالی، فناوری، هنر و فروش در حال آزمایش و کسب تجربه هستند و به دنبال راه‌های جدیدی برای استفاده از بلاک‌چین، ارزهای دیجیتال و توکن‌ها می‌گردند که به زودی درباره آن‌ها خواهیم شنید.

منبع: HackerNoon   نویسنده: Andersen

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X