5 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
ارز دیجیتال

10 ارز کریپتو برتر Web 3.0 در سال 2023

10 ارز کریپتو برتر Web 3.0 در سال 2023

نمونه‌های ارز کریپتو Web 3.0، به عنوان نسل جدیدی از ارزهای دیجیتال، فناوری بلاک چین را با قراردادهای هوشمند ترکیب می‌کند. هدف آن این است که چشم‌انداز غیرمتمرکز Web 3.0 را به واقعیت تبدیل کند که در آن این نوع از وب، یک تراکنش بدون اشخاص ثالث و کنترل داده‌ها را هدایت می‌کند.

رقابت شدید ارز کریپتو در سال 2021 و زمانی که ارزش بازار ارزهای دیجیتال در سراسر جهان از 3 میلیون دلار گذشت، به طور جدی آغاز شد. و تمام نشانه‌ها حاکی از این است که این رقابت در سال 2023 شدیدتر خواهد شد.

ظهور Web 3.0، جدیدترین کلمه کلیدی در حوزه ارز کریپتو داغ در دنیای متاورس، اینترنت را تحت تأثیر قرار داده است و نوید گسترش فضای کریپتو را می‌دهد.

Web 1.0 و Web 2.0 نقش مهمی در تکامل اینترنت داشته‌اند. Web 3.0 که بر تمرکززدایی متمرکز شده و به کاربران کنترل داده های خود را می‌دهد، ماجراجویانه‌تر به نظر می‌رسد. با این حال، بهتر است بررسی کنیم که Web 3.0 دقیقا چیست و انواع ارز کریپتو Web 3.0 دقیقاً چه هستند؟

این مقاله لیستی از بهترین و ایمن ترین انواع ارز کریپتو Web 3.0 را برای شما جمع‌آوری کرده است. تا در سال 2023  روی آن‌ها به عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت سرمایه‌گذاری کنید. البته، حدس زدن بهترین‌ها در بازاری با بیش از 1000 ارز کریپتو Web 3.0 ، ممکن است دشوار باشد. به بازی خوش آمدید!

Web 3.0 چیست؟

Web 3.0، جدیدترین اصطلاحی است که به اینترنت و به تکامل مهم بعدی آن اشاره دارد. از لحاظ تاریخی، Web 1.0 به اینترنت بین سال‌های 1990 تا 2004 اشاره دارد. زمانی که وب‌سایت‌ها ثابت و عمدتاً تحت مالکیت و کنترل شرکت‌های بزرگ بودند.

در این زمان افراد آگاه نام‌های دامنه را می‌خریدند و اگر خوش شانس بودند، بعداً آن‌ها را به شرکت‌هایی که نیاز داشتند، می‌فروختند.

در مرحله بعد، ما بین سال‌های 2004 تا 2020، وارد عصر Web 2.0 شدیم. این مترادف با شبکه‌های اجتماعی و محتوای تولید شده توسط کاربران بود. این دوره انتقالی شامل حجم زیادی از تولید محتوا بود.

کاربران اینترنت در این دوره عمدتاً از طریق پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی، ولاگ‌ها، بلاگ‌ها و سایت‌های رسانه‌های اجتماعی پیشرو ارتباط برقرار می‌کردند. با این حال، تمام داده‌ها متمرکز بودند. و بسیاری از غول‌های فناوری، از جمله مایکروسافت، گوگل و فیس‌بوک، داده‌های کاربران را کنترل می‌کردند و از آنها بهره می‌بردند. این منجر به مشکلاتی از جمله پرونده های قضایی در مورد حریم خصوصی و امنیت داده‌های کاربران شد.

سومین تکامل اینترنت با مفهوم تراکنش‌های اینترنتی peer-to-peer انجام می‌شود که در آن کاربران کنترل داده‌های خود را در دست دارند. Web 3.0، سومین نسل اینترنت، با هدف رسیدگی به مالکیت و امنیت داده‌های کاربران و تمرکز بر تمرکززدایی ایجاد شده است.

هدف نهایی Web 3.0 بهبود دسترسی آزاد به داده‌ها و محتوا توسط کاربران بر اساس فناوری بلاک چین و اپلیکیشن‌ها یا خدمات مختلف آن از جمله هوش مصنوعی (AI)، یادگیری ماشین (ML) و متاورس است.

پذیرش نهایی Web 3.0 می‌تواند به ریشه‌کنی نیاز به مقامات متمرکزی که داده‌های کاربر را ذخیره می‌کنند، و در دست داشتن کنترل آن‌ها توسط کاربر و نه شرکت‌های بزرگ، کمک کند.

Web 2.0 در مقابل Web 3.0

Web 2.0 و Web 3.0 ممکن است زمینه‌های مشابهی داشته باشند و از فناوری‌های مشابهی استفاده کنند. تفاوت در نحوه برخورد آنها با چالش‌ها است. یک تفاوت قابل توجه این است که Web 2.0 عمدتاً برای نوشتن و خواندن محتوا استفاده می‌شود، اما Web 3.0 یک وب معناگرا است که عمدتاً برای تولید محتوا استفاده می‌شود.

این باعث می‌شود Web 3.0 به فناوری بهتری تبدیل شود، زیرا علاوه بر افزایش امنیت سایبری، تبادل اطلاعات روان‌تر بین کاربران وب را تسهیل می‌کند. در جایی که Web 2.0 عمدتاً افراد را به هم متصل می‌کرد، Web 3.0 داده‌ها را وارد ماتریس کرد و با تمرکززدایی به افزایش اعتماد کمک کرد.

سایر تفاوت‌های مهم بین این دو وب شامل موارد زیر است:

ارز کریپتو: تراکنش‌های Web 2.0  عمدتاً برای استفاده از ارز فیات (پول صادر شده توسط دولت) پرداخت می‌شوند. اما، تراکنش‌های Web 3.0 با استفاده از انواع ارز کریپتو انجام می‌شود.

مالکیت محتوا: شبکه‌های Web 2.0 ذخیره‌سازی اطلاعات را در اختیار دارند و کنترل می‌کنند. این باعث می‌شود نگرانی‌هایی در مورد دسترسی، ناشناس بودن و امنیت داده‌های آنلاین ایجاد شود. Web 3.0 راه حلی برای این مشکل ارائه می‌دهد. زیرا کاربران در آن می‌توانند به طور مستقیم و همزمان داده‌ها را در مکان‌های مختلف تبادل کنند.

کاربرد: Web 2.0 در Bookmarking اجتماعی، پادکست‌ها، فیدهای RSS، وبلاگ‌ها و سایت‌های ویدیویی تخصص دارد، Web 3.0 مفاهیمی مانند ML، DApp های مبتنی بر هوش مصنوعی، پورتال‌های سه بعدی و جهان‌های مجازی مانند متاورس را معرفی می‌کند.

حریم خصوصی: Web 3.0 امنیت داده را افزایش می‌دهد، زیرا داده‌های کاربران ناشناس می‌ماند و هویت دیجیتال آن‌ها به هویت واقعی‌شان متصل نیست. شرکت‌هایی که از داده‌ها استفاده می‌کنند، نمی‌توانند مانند Web 2.0 شما را ردیابی کنند، زیرا تمام داده‌ها در بلاک چین ذخیره می‌شوند.

ارز کریپتو Web 3.0 چیست؟

ارز کریپتو Web 3.0 چیست

ارز کریپتو Web 3.0 ، نوعی از ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز است. این ارز قراردادهای هوشمند را از طریق اینترنت اجرا می‌کند و برای ایمن کردن پروژه‌های بلاک چین یا امکان کار با بلاک‌چین های بومی از آن استفاده می شود.

یک مثال خوب از ارز کریپتو، اتر (ETH) است. ETH ارز رسمی بلاک چین اتریوم و وسیله‌ای برای پرداخت تراکنش‌های انجام شده روی بلاک چین، مانند خرید و کارمزد بازی یا سایر فعالیت‌های مرتبط است.

کاربر می‌تواند این تراکنش‌ها را از طریق Web 2.0 انجام دهد، اما استفاده از ارز کریپتو Web 3.0 به این معنی است که می‌تواند تراکنش‌های خود را بدون نظارت شخص ثالث و به طور محتاطانه انجام دهد.

علاوه بر این، از آنجایی که Web 3.0 به کاربران کنترل بیشتری بر داده‌هایشان می‌دهد، کاربران ارز کریپتو Web 3.0 صاحب بخشی از اینترنت هستند.

ارز کریپتو Web 3.0 چه تفاوتی با سایر ارزهای کریپتو دارد؟

Web 3.0 زمانی معرفی شد که غول‌های فناوری مانند فیس‌بوک و گوگل، با تسلط بر اینترنت و کسب درآمد از داده‌های شخصی کاربران پلتفرم‌های خود، سودهای کلانی به دست آوردند.

Web 3.0 همه اینها را تغییر می‌دهد، زیرا کاربران مالک داده‌های خود بوده و از حقوق برابری برخوردار هستند. به این معنی که هر کس می‌تواند داده‌های خود را به تبلیغ‌کنندگان بفروشد و مالکیت و حریم خصوصی آن‌ها را حفظ کند.

با ظهور Web 3.0، دیگر نیازی به اکانت‌های مختلف برای دسترسی به دیگر پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی ندارید. برای مرور پلتفرم‌های مختلف رسانه‌های اجتماعی یا خرید آنلاین، تنها یک اکانت کفایت می‌کند.

با این حال، توجه داشته باشید که Web 3.0 یک بلاک چین یا ارز دیجیتال خاص نیست، بلکه نسخه غیرمتمرکز اینترنت است. و برای دسترسی به سرویس‌های متعدد آن، به ارز کریپتو Web 3.0 نیاز دارید.

همچنین، Web 3.0 و ارزهای دیجیتال مرتبط با بلاک چین‌های عمومی شباهت‌هایی مانند عدم اعتماد، عدم تمرکز، دسترسی برابر به همه کاربران و فناوری منبع باز دارند.

ارز کریپتو دسترسی به چه سرویس‌هایی را ممکن می‌کند؟

سرویس‌هایی که می‌توانید با استفاده از ارز کریپتو در پلتفرم‌های Web 3.0 به آن‌ها دسترسی داشته باشید، شامل ذخیره‌سازی داده‌ها، زیرساخت شبکه، Indexing داده‌ها، پهنای باند و به اشتراک‌گذاری توان پردازشی، رسانه‌های اجتماعی، توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)، بازی بلاک چین و بسیاری از موارد دیگر می‌شود. این لیست همچنان در حال رشد است.

حتی با وجود این که بازار ارز کریپتو در رکود است و بسیاری از مهره‌های مهم آن ورشکست شده‌اند، صدها پروژه Web 3.0 در دست انجام است.

در نتیجه، یادگیری در مورد بهترین موارد ارز کریپتو Web 3.0 ضروری است. زیرا آن‌ها دروازه‌ای برای ورود به این پروژه‌ها هستند و فرصتی را برای کسب درآمد کاربران فراهم می‌کنند.

ما اکنون بهترین موارد ارز کریپتو Web 3.0 را بر اساس کاربرد، کشش مداوم و اثر شبکه به شما معرفی می‌کنیم تا ببینید روی آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنید یا خیر.

Helium (HNT)

ارز کریپتو Helium

Helium یک شبکه بلاک‌چین غیرمتمرکز است که توسط اینترنت اشیا (IoT) و دستگاه‌هایی که از الگوریتم proof-of-coverage استفاده می‌کنند، پشتیبانی می‌شود.

کاربران Helium می‌توانند یک زیرساخت بی‌سیم غیرمتمرکز بسازند که به دستگاه‌های کم‌مصرف اجازه می‌دهد تا از طریق شبکه‌ای از nodeها که به آن Hotspots گفته می‌شود، ارتباط برقرار کنند و داده‌های خود را انتقال دهند.

Hotspot ها به عنوان ماینر عمل می‌کنند و در جایی که کاربران شبکه یک Hotspot را می‌خرند یا می‌سازند، می‌توانند هم node ها را راه‌اندازی کنند و هم HNT ، ارز دیجیتال بومی بلاک‌چین را استخراج نمایند.

Ethereum (ETH)

Ethereum

اتریوم بلاک‌چین اصلی برای قرارداد هوشمند است که همچنان به عنوان یک بلاک‌چین پیشرو در بازار فعالیت می‌کنند. این بلاک‌چین اپن سورس پرکاربردترین شبکه در این عرصه است که بسیاری از DApp ها و شبکه‌های DeFi را پشتیبانی می‌کند و این ویژگی آن را به بهترین ارز کریپتو برای Web 3.0 تبدیل می‌کند.

اتریوم اخیراً طی آپگریدی به نام The Merge ، از مکانیزم اثبات proof-of-work به proof-of-stake تغییر وضعیت داد. این باعث شد محبوبیت خود را بین کاربران حفظ کند.

اتریوم همچنین جایی است که برخی بازارهای پیشروی NFT مانند OpenSea که مجموعه معروف Bored Ape Yacht Club collection (BAYC) را پشتیبانی می‌کند، در آن قرار دارند.

Dash 2 Trade (D2T)

Dash 2 Trade یکی از جدیدترین انواع ارز کریپتو Web 3.0 است. این ارز با عبور از تمام پیش‌بینی‌ها، در 24 ساعت نخست پس از شروع پیش‌فروش، بیش از 400.000 دلار به دست آورد. بلافاصله پس از آن، 70.000 سرمایه‌گذار دیگر مبلغی در حدود 6 میلیون دلار در آن سرمایه‌گذاری کردند. به این معنی که D2T به سرعت علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در Web 3.0 را جذب کرد.

Dash 2 Trade در آستانه تبدیل شدن به یک ابزار پیشرو برای سرمایه‌گذارای و ترید در ارزهای دیجیتال است. برخی قابلیت‌های برتر D2T شامل تجریه و تحلیل برای برجسته کردن ترندهای بلاک‌چین، قابلیت‌های تست پشتیبان داخلی، ایجادکننده استراتژی و هشدار برای لیست‌کردن در صرافی‌های ارز دیجیتال است.

همه این موارد باعث می‌شوند D2T کاندیدای خوبی برای سرمایه‌گذاری در ارز کریپتو Web 3.0 باشد.

برترین نمونه‌های ارز کریپتو در سال 2023

Chainlink

Chainlink

شبکه غیرمتمرکز Chainlink بر روی بلاک‌چین اتریوم ساخته شده و اولین پلتفرمی است که قراردادهای هوشمند را بر اساس داده‌های دنیای واقعی تسهیل می‌کند.

این پلتفرم به راحتی با سایر بلاک‌چین‌ها ادغام می‌گردد، به همین دلیل است که به طور گسترده برای سرویس‌های Oracle استفاده می‌شود.

LINK به عنوان توکن اصلی ارز کریپتو Chainlink، از زمان راه‌اندازی خود در سال 2017، 4.190% افزایش قیمت داشته است و از قرارگیری در میان شبکه‌های قرارداد هوشمند پیشرو بهره می‌برد.

Filecoin

Filecoin یک شبکه ذخیره‌سازی غیرمتمرکز peer-to-peer است که به کاربران اجازه می‌دهد با اجاره فضای اضافی هارددیسک کامپیوترهای خود، FIL ، توکن بومی ارز کریپتو این پلتفرم را به دست بیاورند.

یکی از مزایای اصلی Filecoin برای کاربران، فضای ذخیره‌سازی دارایی‌های دیجیتالی مانند music و art در قالب NFT است. تا زمانی که آن‌ها در شبکه Filecoin هستند، هر کاربر یا DataCenter انفرادی می‌تواند در صورتی که فضای هارد دیسک کافی و دسترسی به اینترنت داشته باشد، به یک ارائه‌دهنده فضای ذخیره‌سازی تبدیل شود.

میزان توکن‌ها و کارمزد تراکنش‌هایی که می‌توانید از طریق Filecoin کسب کنید، با توجه به فضای دیسکی که ارائه می‌کنید، تعیین می‌شود.

Theta Token

Theta Token یک پلتفرم بلاک‌چین غیرمتمرکز است که به ویژه برای پخش ویدئوی peer-to-peer طراحی شده است.

هدف این شبکه تسهیل ارسال ویدیوهای محتوا به کاربران با استفاده از node های اعتبارسنجی سازمانی گوگل، سونی، سامسونگ و سایر شرکت‌ها است. توکن اصلی ارز کریپتو این پلتفرم Theta Coin نام دارد.

Polkadot

Polkadot

پلتفرم Polkadot انتقال دارایی‌ها و داده‌ها را از طریق بلاک‌چین‌های مختلف تسهیل می‌کند و سرویس‌هایی را ارائه می‌دهد که محدود به توکن‌ها نیستند. کاربران شبکه Polkadot می‌توانند با استفاده از Para-Chain در شبکه Polkadot بین چنین بلاک‌چین تعامل داشته باشند.

تفاوت اصلی Polkadot با رقبای خود مانند اتریوم این است که Para-Chain های آن در عین این‌که مستقل و منحصر به فرد هستند، می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند که اصل اساسی Web 3.0 است. توکن اصلی ارز کریپتو این پلتفرم DOT نام دارد.

Solana

ارز کریپتو Solana

تاکنون بحث‌های زیادی بر پایه این موضوع شکل گرفته که آیا Solana ، که توکن اصلی ارز کریپتو آن $SOL است، لایه اصلی Web 3.0 را تشکیل می‌دهد یا خیر. Solana که با افتخار جایگزین اتریوم یا قاتل اتریوم نامیده می‌شود، به دلیل مقیاس‌پذیری بالا و سطوح تراکنش پایین، طرفداران زیادی در بین کاربران بلاک‌چین دارد.

علاوه بر این، چندین انجمن NFT از جمله Infinity Labs، Cets on Creck، Okay Beas و Degenerate Ape Academy ، Solana را به جای اتریوم برای پروژه‌های خود انتخاب می‌کنند.

Siacoin

Siacoin یک پلتفرم و بازار ذخیره‌سازی ابری غیرمتمرکز است. در آن فایل‌ها و داده‌ها قبل از ذخیره‌شدن، در یک شبکه توزیع‌شده آپلود و به صورت کریپتوگرافی‌شده hash می‌شوند.

دسترسی و مالکیت داده‌ها در این شبکه برای کاربران است و حریم خصوصی و امنیت آن‌ها به طور کامل حفظ می‌شود. بهترین چیز در مورد آن این است که هزینه‌های Sia حداقل 90% کمتر از ارائه‌دهنده ذخیره‌سازی سرویس ابری معمولی شماست.

علاوه بر این، Sia یک API اپن سورس معرفی کرد که به توسعه‌دهندگان در سطح جهانی امکان می‌دهد اپلیکیشن خود را روی این پلتفرم ایجاد کنند. پس از ایجاد، هر کاربری که علاقه‌مند به پروژه یک توسعه‌دهنده است، قبل از این‌که قفل آن را باز کند،  به آن‌ها ارز کریپتو $SC پرداخت می‌کند. در نتیجه این شبکه به توسعه‌دهندگان فرصتی برای کسب درآمد از کار خود ارائه می‌کند.

Basic Attention Token (BAT)

Basic Attention Token

Basic Attention Token (BAT) یک برنامه تبلیغات دیجیتال مبتنی بر بلاک‌چین را از طریق مرورگر Brave تبلیغ می‌کند. در همین حین که BAT از حریم خصوصی کاربران محافظت می‌کند، تبلیغ‌کنندگان می‌توانند تبلیغات‌شان را برای رسیدن حداکثری به نتایج مورد نظر انجام دهند.

هر بار که یک تبلیغ‌کننده برای تبلیغات خود ارز کریپتو BAT را پرداخت می‌کند، بخشی از وجوه به عنوان پاداش برای مشاهده تبلیغات بین کاربران توزیع می‌شود.

سخن پایانی

عرصه ارز کریپتو Web 3.0 ، یک عرصه پویا و رو به رشد است. به این معنی که هیچ‌کس نمی‌تواند به طور دقیق مشخص کند که آینده آن به چه شکل رقم خواهد خورد.

پروژه‌ها و پلتفرم‌های Web 3.0 زیادی برای انتخاب وجود دارد. ما توصیه می‌کنیم قبل از انتخاب ارز کریپتو برای سرمایه‌گذاری، تحقیقات کاملی روی آن انجام دهید.

هیچ کس نمی‌تواند بگوید کدام پروژه خاص دارای برترین ارز کریپتو Web 3.0 است. اما باید موارد استفاده از پروژه‌های مختلف را بررسی کنید تا ببینید چه چیزی در دنیای دیجیتال در حال ارزشمندتر شدن است. بنابراین، راهنمایی که خواندید، اولین قدم شما برای ورود به بازار ارزهای کریپتو و پروژه‌های Web 3.0 است.

منبع ترجمه: geekflare

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
X