3 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
بلاک چین

کاربرد متاورس در زندگی واقعی

کاربرد متاورس در زندگی واقعی

شاید هنوز درباره متاورس چیز زیادی نشنیده باشید، شاید هم شنیده باشید، اما این مفهوم به یکی از مهم‌ترین سرخط‌ها در زمینه فناوری تبدیل شده است. پیش‌بینی می‌شود متاورس آینده اینترنت باشد و در پی سرمایه‌گذاری تعداد زیادی از غول‌های فناوری مانند متا (فیس‌بوک)، مایکروسافت، اپل و غیره، به زودی فراگیر شود و راه خود را به زندگی ما باز کند.

متاورس چیست؟

شاید مقایسه تعاریف مختلف متاورس در اینترنت سخت باشد، اما آنقدرها هم پیچیده نیست. اصطلاح متاورس برای اولین بار در سال 1992 در یک رمان تخیلی از نیل استفنسون استفاده شد. متاورس در این رمان ترکیبی از دو کلمه بود. Meta به معنی «فراتر» و Verse به عنوان مخفف جهان.

Metaverse را می‌توان به سادگی به عنوان یک «فضای سایبری» یا «دنیای مجازی» که توسط اینترنت و دستگاه‌های پشتیبان مانند دستگاه‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده تولید می‌شود، درک کرد. متاورس یک محیط آنلاین است که همه می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند و در عین دوری از یکدیگر، تعامل عمیقی با هم داشته باشند. علاوه بر این، کاربران می‌توانند برای استفاده از اشیای مجازی وارد متاورس شوند.

برای کسب بهترین تجربه از همه ابعاد متاورس، از هدست‌های واقعیت مجازی یا واقعیت افزوده استفاده می‌شود. علاوه بر این، کاربران می‌توانند به لباس‌ها و دستکش‌های واقعیت مجازی لمسی یا کنترلرها مجهز شوند تا با نزدیک‌ترین حالت به تجربه واقعی، چیزهایی که در متاورس وجود دارد را حس کنند و با آن‌ها تعامل داشته باشند. با این حال، کسانی که توانایی خرید هدست را ندارند، می‌توانند از تلفن همراه یا لپ‌تاپ خود برای ورود به متاورس و تعامل با آن استفاده کنند.

 غرق‌شدن در متاورس
واقعیت مجازی راهی برای غرق‌شدن در متاورس است

وضعیت این صنعت در روزهای اخیر

اگر هدف اصلی استفاده از متاورس تعامل با دیگران است، اصلاً چرا به آن نیاز داریم؟ ما همین الان هم گوشی‌های هوشمند و لپ‌تاپ‌هایی داریم که به ما امکان می‌دهند از راه دور با هم صحبت کنیم و یکدیگر را ببینیم.

متاورس در پی توسعه فناوری و نیاز مردم به وجود یک دنیای مجازی برای غرق شدن و انجام تعاملات عمیق در آن تولید شد. در این دنیای مجازی جدید، کاربران می‌توانند با داشتن تماس چشمی، گفتگو یا حتی لمس فیزیکی، تجربه همه‌جانبه بهتری داشته باشند.

امروزه بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها به خاطر پتانسیل عظیمی که در کاربرد متاورس وجود دارد، روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند. فیس‌بوک نام خود را به متا تغییر داد و در شرف عرضه متاورس خود به نام Horizon World است. علاوه بر این، بهترین هدست واقعیت مجازی آن نام خود را از Oculus Quest به Meta Quest تغییر داد. در همین حین، مایکروسافت Activision Blizzard را هم خریداری کرده ست که Candy Crush و Call of Duty را تولید می‌کند. و در نهایت از فراگیری کاربرد متاورس در زندگی امروز می‌توان همین را گفت که می‌توانید بازی‌های زیادی مانند Axie Infinity ، Decentraland و The Sandbox را در فضای متاورس پیدا کنید.

غول‌های فناوری
بسیاری از غول‌های فناوری در عرصه متاورس وارد رقابت شده‌اند

موارد استفاده در صنایع مختلف

کاربرد متاورس در صنعت سرگرمی

کاربرد متاورس در صنعت سرگرمی
کنسرت مجازی آریانا گرانده

کنسرت مجازی آریانا گرنده یکی از پرطرفدارترین موارد کاربرد متاورس در زمینه سرگرمی است. به جای پرداخت هزینه‌های هنگفت برای سفر و اقامت برای حضور در کنسرت خوانندگان مورد علاقه خود، طرفدارن آن‌ها اکنون می‌توانند در خانه خود از کنسرت‌های متاورسی آن‌ها لذت ببرند.

کاربرد متاورس در کسب و کار

کاربرد متاورس در کسب و کار
خودروها در متاورس به مشتریان نمایش داده می‌شوند و توسط آنان مورد تست قرار می‌گیرند

در زمینه کسب و کار، متاورس پلتفرمی است که می‌توان از آن برای ساخت نمایشگاه‌های مجازی استفاده کرد تا کاربران بتوانند محصولات را قبل از خرید تجربه کنند.

علاوه بر این، اکنون برگزاری جلسات در متاورس آسان‌تر است. زیرا به ما کمک می‌کند تا در زمان و انرژی که برای جابجایی صرف می‌کردیم، صرفه‌جویی کنیم.

کاربرد متاورس در صنعت مد و فشن

صنعت مد و فشن
متاورس به افراد اجازه می‌دهد برای خرید از خانه خارج نشوند و لباس‌های جدیدشان را به صورت مجازی پرو کنند

شاید هرگز به این فکر نکرده باشید که متاورس می‌تواند سهم بزرگی در حفاظت از محیط زیست داشته باشد. برای مثال، مد و فشن یکی از صنایعی است که به زیستگاه ما بسیار آسیب می‌زند. برخی از طرح‌ها صرفاً برای اهداف هنری استفاده می‌شوند و جدا از زمانی که در شوی لباس پوشیده می‌شوند، هیچوقت مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

به همین دلیل است که فشن‌شوهای متاورس یک راه حل عالی برای این مسئله است. با لباس‌های مجازی در متاورس، هم می‌توانیم از یک فشن شوی جذاب لذت ببریم و هم دوستدار محیط زیست باقی بمانیم.

کاربرد متاورس در صنعت بازی

برای برآورده کردن خواسته‌های کاربران، بازی‌های متاورس توسعه داده شدند تا تجربه‌ای فراگیر برای گیمرها فراهم کنند. برخی از نام‌های برجسته در صنعت گیمینگ متاورس عبارتند از: Decentraland، Axie Infinity، The Sandbox، Illuvium، Chain of Alliance و غیره.

کاربرد متاورس در صنعت بازی
The SandBox – یک بازی ساخته‌شده در متاورس

کاربرد متاورس در ورزش

متاورس شایسته این است که دنیای آینده نامیده شود. به گفته مارک زاکربرگ، در آینده‌ای نزدیک در متاورس می‌توانید حتی با دوستان خود از راه دور ورزش کنید! اگر نمی‌خواهید ورزش کنید، می‌توانید با تجربه‌ای بسیار هیجان‌انگیزتر از تماشای یک صفحه دوبعدی، از تماشای مسابقات ورزشی در متاورس لذت ببرید.

کاربرد متاورس در ورزش
در متاورس می‌توان از ورزش لذت برد

منبع: HackerNoon   نویسنده: وینسنت استفن

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X