7 اسفند 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
هوش مصنوعی GPT
برنامه نویسی نرم افزار برنامه نویسی وب

چرا مهارت های نرم برای موفقیت هر برنامه نویس مهم است؟

چرا مهارت های نرم برای موفقیت هر برنامه نویس مهم است

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا برخی از مهندسان نرم افزار به نظر می رسد همه چیز دارند، پروژه های هیجان انگیز، شناسایی و تبلیغات در حالی که برخی دیگر، که شاید حتی از نظر فنی ماهرتر باشند ، پروژه ای نداشته و بیکار باشند؟

اگر راز در مهارت برنامه نویسی نباشد، بلکه در مهارت هایی باشد که اکثر برنامه نویسان آن را دست کم می گیرند، چه؟

مهارت‌های نرم بنیادی در 78 درصد از مشاغلی که در سه ماه گذشته در سراسر جهان ارسال شده بودند، مشخص شد.

89 درصد از استخدام‌کنندگان می‌گویند که وقتی استخدام به نتیجه نمی‌رسد، معمولاً به دلیل فقدان مهارت‌های نرم است.

اینها فقط اعداد نیستند؛ زنگ خطری برای هر مهندس نرم افزاری هستند.

در دوازده سالی که در این صنعت بودم، متوجه شده ام که مهندسانی که با مردم خوب هستند، اغلب بهتر از همتایان ماهر خود عمل می کنند. در این مقاله، به این مهارت‌های «پنهان» می‌پردازیم که می‌توانند در حرفه‌ی شما تغییر کنند.

اگر تا به حال این میل شدید را نه تنها برای موفقیت بلکه برای برتری و تبدیل شدن به یک رهبر در زمینه کاری خود احساس کرده اید، نمی توانید آنچه را که در آینده می آید از دست بدهید.

افسانه نابغه تنها در مهارت های نرم

ممکن است فکر کنید، “آیا مهارت های فنی سنگ بنای مهندسی نرم افزار نیست؟ آیا همه چیز در مورد تسلط بر الگوریتم ها، ساختارهای داده و نوشتن کدهای تمیز نیست؟

خوب، بیایید همین الان اسطوره نابغه تنها را از بین ببریم.

مهندسی نرم افزار به دور از یک تلاش انفرادی است. یک کار تیمی است.

شما به عنوان یک برنامه نویس تنها نیستید. شما جزء حیاتی تیمی هستید که برای دستیابی به اهداف مشترک تلاش می کند. و واضح است که این تیم برای موفقیت به چیزی بیش از مهارت های کدنویسی نیاز دارد.

ارتباط موثر، همدلی و همکاری برای موفقیت یک تیم ضروری است. اگر در برقراری ارتباط با دیگران یا کار کردن با یکدیگر مشکل دارید، مهارت های فنی شما کمک چندانی به تیم نخواهد کرد.

تله “من برای این خیلی باهوش هستم” در مهارت های نرم

تله نفس، شما به پایتون تسلط دارید، در یادگیری ماشین حرفه‌ای هستید و فکر می‌کنید مهارت‌های نرم اهمیت زیادی ندارند.

اما نکته مهم اینجاست، هیچ کس از همه چیز آگاه نیست.

نگرش شما در محل کار به اندازه استعداد فنی شما اهمیت دارد.

انتقاد پذیر بودن و داشتن دید مثبت به بارخوردها، تمایل به سازگاری، و درک دیدگاه های دیگران مهارت هایی هستند که شما را به عضوی ارزشمند در تیم تبدیل می‌کند. بنابراین، نفس را رها کنید و شروع به توجه به مهارت های نرم کنید.

 

نداشتن ارتباطات صحیح (مهارت های نرم)

تصور کنید شما یک ویژگی باورنکردنی ایجاد کرده اید اما نمی توانید آن را برای سهامداران و یا کارفرمایان غیر فنی خود توضیح دهید. یا بدتر از آن، شما حتی نمی توانید با توسعه دهندگان همکار خود در مورد آن صحبت کنید.

اینجاست که مهارت های ارتباطی ضعیف می تواند به یک مانع بزرگ در حرفه شما تبدیل شود.

توانایی ترجمه اصطلاحات تخصصی پیچیده به زبان ساده و قابل فهم، برای برنامه نویسان یک مهارت ضروری است.

این فقط در مورد ارائه نیست؛ این در مورد ایجاد ایمیل های واضح، مستندسازی کد ها و توانایی بیان افکار خود در بحث ها است.

دست کم گرفتن هوش هیجانی (EQ) در مهارت های نرم

آیا تا به حال خود را تحت فشار و استرس یا درگیری در محل کار قرار داده اید؟

حرفه برنامه نویسی می تواند طاقت فرسا باشد، با ضرب الاجل های فشرده، ارتقای بی وقفه تکنولوژی، و الزام در بروزرسانی و آپدیت های مکرر.

راه حل ممکن است در حوزه ای باشد که اغلب نادیده گرفته می شود، هوش هیجانی یا EQ.

چرا EQ بسیار مهم است؟

هوش هیجانی یک ویژگی فوق العاده ارزشمند در هر فردی است. هوش هیجانی افراد را قادر می‌سازد تا در کنترل باقی بمانند، روابط مشارکتی در محل کار ایجاد کنند و به رشد شغلی خارق‌العاده‌ای دست یابند.

یک راه عالی برای پرورش هوش هیجانی، مشاهده رفتار افراد با EQ بالا در موقعیت‌هایی است که مدیریت آن‌ها سخت است. هنگامی که این ویژگی‌ها را در نظر گرفتید، می‌توانید عملکرد بسیار بهتری بر اقدامات خود و در نتیجه موفقیت شغلی خود داشته باشید.

مزیت شکست ناپذیر کار تیمی

شما آن را میلیون ها بار شنیده اید، “کار تیمی باعث می شود رویا یه حقیقت تبدیل شود.” ممکن است کلیشه ای به نظر برسد، به خصوص برای مهندسان نرم افزار.

همانطور که در مورد اهمیت مهارت های نرم مانند ارتباط، همدلی و هوش هیجانی صحبت کردیم، اجازه دهید قدرت یک بازیکن تیم بودن را دست کم نگیریم.

به عنوان یک برنامه نویس، شما در خلاء کار نمی کنید. شما بخشی از یک اکوسیستم بزرگتر هستید که شامل طراحان، مدیران محصول، رهبران، سهامداران تجاری و سایر مهندسان است.

یک بازیکن تیمی تمام مهارت های دیگر شما را تقویت می کند. این یک فرهنگ کاری سالم ایجاد می کند و کار با شما را لذت بخش می کند. و زمانی که مردم از کار با شما لذت می برند، شما تبدیل به فردی می شوید که برای پروژه های چالش برانگیزتر و پر ارزش تر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

چگونه مهارت های نرم را توسعه دهیم؟

 
How to develop soft-skills?

اکنون می دانید که مهارت های نرم کلیدی برای یک حرفه موفق در مهندسی نرم افزار است. اما چگونه می توان این مهارت ها را توسعه داد؟

خودآگاهی اولین قدم است

برای توسعه مهارت های نرم، اولین قدم آگاهی است. ما اسطوره ها را رد کردیم و بر اهمیت آنها تأکید کردیم.

لحظه ای به خود اندیشی اختصاص دهید.

آیا شما یک ارتباط موثر هستید؟ آیا در یک تیم خوب کار می کنید؟ آیا نسبت به دیگران همدلی دارید؟ ابزارهای خودارزیابی و بازخورد از همتایان می تواند در اینجا بسیار ارزشمند باشد.

در درخواست بازخورد فعال باشید

دیدگاه‌های بیرونی می‌توانند بینش‌هایی را در مورد حوزه‌هایی که ممکن است در نظر نگرفته‌اید، چه از جانب همکاران، مربیان یا حتی دوستانتان، ارائه دهند. این بازخورد را جدی بگیرید و به آن عمل کنید.

یادگیری مستمر

منابع بی شماری برای کمک به شما در بهبود مهارت های نرم وجود دارد. گزینه ها بی پایان هستند، از دوره ها و کارگاه های آنلاین گرفته تا کتاب ها و پادکست های خودیاری. مانند زمانی که برای یادگیری یک زبان برنامه نویسی جدید صرف می کنید، روی توسعه مهارت های نرم خود سرمایه گذاری کنید.

تمرین تکمیل کننده

مهارت های نرم مانند هر مهارت دیگری با تمرین بهبود می یابد. از هر فرصتی برای کار روی ارتباطات، همکاری و توانایی رهبری خود استفاده کنید. برای پروژه هایی داوطلب شوید که شما را از منطقه راحتی خود خارج می کند. در فعالیت های تیمی شرکت کنید و نقش های رهبری را به عهده بگیرید، حتی اگر کوچک باشند.

پیشرفت خود را پیگیری کنید

اهداف قابل دستیابی و جدول زمانی را برای بهبود مهارت های نرم خود تعیین کنید. به طور منظم پیشرفت خود را بررسی کنید و استراتژی های خود را در صورت نیاز تنظیم کنید. به یاد داشته باشید، بهبود یک فرآیند مستمر است.

از بهترین ها بیاموزید

پیش از این، در مورد اهمیت مشاهده افراد با EQ بالا در موقعیت های چالش برانگیز بحث کردیم. همین اصل را در اینجا اعمال کنید. افرادی که در مهارت های نرم برتر هستند را شناسایی کنید و از آنها بیاموزید. چه نحوه برخورد آنها با انتقاد و چه نحوه رهبری یک تیم، احتمالاً چیزهای ارزشمندی وجود دارد که می توانید یاد بگیرید.

 

نتیجه گیری: گام های بعدی شما برای تعالی شغلی

یک چیز واضح است که تسلط بر مهارت های نرم، کلید باز کردن پتانسیل کامل شماست.

خب! حالا شما مالک آن هستید. در حالی که مهارت های فنی ممکن است پای شما را به سمت دروازه باز کند، مهارت های نرم شما درهای جدیدی را برای حرفه شما باز خواهد کرد.

ما اسطوره نابغه تنها را رد کردیم. ما همچنین در مورد قدرت هوش هیجانی و کار گروهی صحبت کرده ایم. این مهارت های “پنهان” می تواند شما را در مهندسی نرم افزار متمایز کند.

مهم این نیست که شما چه می دانید، بلکه به این موضوع می پردازد که چگونه آن را به کار می گیرید و چقدر خوب با دیگران کار می کنید.

آیا حاضرید روی خودتان سرمایه گذاری کنید و حرفه خود را به سطح بالاتری ببرید؟ انتخاب باشماست. اما یک چیز واضح است تسلط بر مهارت های نرم، کلید باز کردن پتانسیل کامل شماست.

 
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
هوش مصنوعی GPT
X