6 اسفند 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
هوش مصنوعی GPT
هوش مصنوعی

چت بات هوش مصنوعی چیست و چه کاربردی دارد؟

چت بات هوش مصنوعی چیست و چه کاربردی دارد؟
با برگذاری یک مینی دوره رایگان موافقید؟
برای ثبت نام در مینی دوره رایگان فرم زیر رو پر کنید.

هوش مصنوعی آمده که برای مدت‌های طولانی میان ما باشد و هر روز در حال پیشرفت و رفع محدودیت‌های مختلف فناوری است. چت بات هوش مصنوعی، یکی از محصولات جدید AI است که استفاده از آن هر روز رایج‌تر می‌شود و ممکن است پس از مواجهه با آن به این فکر بیفتید: «وای! چرا زودتر به استفاده از آن فکر نکردم؟!»

اما چت بات هوش مصنوعی چیست؟ و چه تفاوتی با چت بات‌های معمولی دارد؟

چت بات هوش مصنوعی دقیقاً چیست؟

برای داشتن یک درک اولیه از ماهیت چت بات‌های هوش مصنوعی، باید بدانید که همه چت بات‌های هوش مصنوعی در واقع چت بات هستند، اما همه چت بات‌ها، چت بات هوش مصنوعی نیستند.

اما خود چت بات چیست؟

چت بات‌ها برنامه‌های نرم افزاری هستند که به طور خودکار و معمولاً از طریق پیام‌های متنی، وارد مکالمه آنلاین با انسان‌ها می‌شوند.

چت بات‌ها به طور کلی این مزیت را دارند که پاسخ‌های خودکار تولید می‌کنند و این مزیت، نیاز به پشتیبان انسانی برای پاسخگویی را کاهش می‌دهد.

حال برای دقیق‌تر شدن موضوع، بهتر است مجدداً بپرسیم که چت بات هوش مصنوعی چیست؟

چت بات‌های هوش مصنوعی برنامه‌های نرم افزاری هستند که زبان گفتاری یا نوشتاری انسان را بر اساس قابلیت‌های پردازش زبان طبیعی (NLP) درک می‌کنند.

این بدان معناست که این نوع چت بات می‌تواند هدف درخواستی که کاربر تایپ می‌کند را شناسایی، و مناسب‌ترین پاسخ را برایش ارسال کند.

یادگیری ماشین یکی از جنبه‌های مهم چت بات‌های هوش مصنوعی است. زیرا این امکان را به چت بات می‌دهد که بر اساس تجربه، از داده‌های کاربر آموزش ببیند و پیشرفت کند.

تفاوت بین چت بات معمولی و چت بات هوش مصنوعی چیست؟

یکی از راه‌های مناسب برای درک تفاوت بین چت بات‌های هوش مصنوعی و چت بات‌های معمولی، این است که نام این دو نوع چت بات را به روشی توصیفی مشخص کنید. مثلاً چت بات‌های مکالمه‌ای هوش مصنوعی و چت بات‌های قانون محور.

با دسته بندی این چت بات‌ها به روش فوق، می‌توانید آن‌ها را از روی نامشان شناسایی کنید.

اصلی‌ترین چیزی که این دو را از هم جدا می‌کند، این است که چت بات‌های هوش مصنوعی به کاربر امکان این را می‌دهند تا به زبان طبیعی مکالمه کنند. ولی چت بات‌های قانون محور کاربر را وادار می‌کنند از یک جریان مکالمه از پیش برنامه‌ریزی شده پیروی کنند.

برگه تقلب زیر، با مشخص کردن ویژگی‌های این دو نوع چت بات، آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند:

چت بات‌های هوش مصنوعی مکالمه‌ای:

 • پردازش زبان طبیعی
 • یادگیری ماشین (و یادگیری عمیق)
 • آموزش از داده‌های جمع آوری شده از کاربران
 • پاسخ با جملات کامل
 • کاربر توانایی این را دارد که آزادانه درخواستش را تایپ کند

چت بات‌های قانون محور

 • با دستورات از پیش برنامه‌ریزی شده عمل می‌کند
 • برای پاسخ دادن به مجموعه داده‌های بزرگ نیازی ندارد
 • کاربر فقط می‌تواند آن چه را که چت بات به او اجازه می‌دهد وارد کند
 • بدون دخالت انسان، در طول زمان سازگار نمی‌شود

مزایای چت بات هوش مصنوعی چیست؟

1- خدمات کارآمد به مشتریان

یکی از اصلی ترین مزایای چت بات‌های هوش مصنوعی برای کسب و کارها، کارآمدتر کردن خدمات رسانی به مشتریان است. این چت بات‌ها نیاز به پشتیبانی انسانی از مشتریان را حذف یا محدود می‌کنند.

2- جمع آوری داده‌های مشتریان و یادگیری از آن‌ها

چت بات‌های هوش مصنوعی می‌توانند با استفاده از chat history قبلی که در وب سایت شما انجام شده است، و بر اساس مکالمات واقعی که در گذشته با مشتریان داشته‌اید، یاد بگیرند و در پاسخگویی پیشرفت کنند.

وقتی چت بات خود را بر اساس chat history مشتری آموزش می‌دهید، دقیق‌تر می‌شود. شواهد و الگوهای مکالمات قبلی نشانگر خوبی از پاسخ‌هایی است که مشتریان اغلب به دنبال آن هستند.

3- ارائه پشتیبانی در 24 ساعت روز و 7 روز هفته

یکی دیگر از مزایای چت بات‌های هوش مصنوعی این است که در 24 ساعت روز و 7 روز هفته در دسترس هستند و به صورت بلادرنگ به مشتریان پاسخ می‌دهند. آن‌ها در برخی موارد، حتی می‌توانند به چندین زبان صحبت کنند.

پس از جمع آوری داده‌های اولیه، چت بات‌های هوش مصنوعی به صورت محدودی به تنظیمات دستی احتیاج دارند.

چگونه از چت بات هوش مصنوعی خود بیشترین استفاده را ببرید

اگر می‌خواهید از چت بات هوش مصنوعی خود بیشترین استفاده را ببرید، باید عناصر خاصی را در جهت موفقیت خود تنظیم کنید.

چند کار وجود دارند که در این راستا، می‌توانید با چت بات خود انجام دهید:

 • یک پایگاه دانش (Knowledge Base) ایجاد کنید
 • چت بات خود را به سمت چت زنده هدایت کنید
 • به طور مداوم، پاسخ‌های چت بات هوش مصنوعی را بررسی کنید

1- ایجاد پایگاه دانش

پرسشی که همان اول مطرح می‌شود، این است که پایگاه دانش چیست؟

پایگاه دانش مجموعه‌ای از اطلاعات ذخیره شده در یک سیستم کامپیوتری است.

در چت بات‌های هوش مصنوعی، پایگاه دانش اطلاعاتی است که از مکالمات قبلی ذخیره می‌شود.

چت بات‌های هوش مصنوعی زمانی موفق‌تر هستند که بتوانند بر اساس مکالمات واقعی بین نماینده وب سایت و بازدیدکننده، آموزش داده شوند.

هنگامی که یک چت بات هوش مصنوعی بتواند پاسخ‌هایی را ارائه دهد که انسان‌های واقعی در گذشته ارائه کرده‌اند، این اتفاق تعامل با چت بات را آسان‌تر می‌کند.

همچنین اگر در گذشته سؤال خاصی از شما پرسیده شده است، هوش مصنوعی را آموزش دهید تا بتواند در آینده به آن پاسخ دهد.

همه این‌ها، به لطف یک پایگاه دانش خوب انجام پذیر است.

2- هدایت به چت زنده

هدایت چت بات هوش مصنوعی به چت زنده، ایده خوبی است. زیرا مواردی وجود دارد که چت بات شما نمی‌تواند به برخی سؤالات پاسخ دهد.

هیچ چیز ناامیدکننده‌تر از یک چت بات نیست که مدام پاسخ‌های نادرست می‌فرستد یا می‌گوید: «متأسفم، پاسخ این سؤال را نمی‌دانم».

به جای این که کاربر را مجبور کنید تا ده بار در چت تایپ کند «ارتباط با پشتیبانی»، این گزینه را ارائه دهید که پس از 1 یا 2 پاسخ نادرست، بتواند با پشتیبان انسانی صحبت کند.

صادقانه بگویم، اتفاقاتی مانند آن‌چه که در بالا توضیح داده شد، منجر به شهرت بد چت بات‌ها شده است. بهتر است دریافت پشتیبانی انسانی را برای بازدیدکنندگان وب سایت‌تان سخت نکنید، چرا که ممکن است گاهی اوقات به آن نیاز داشته باشند.

3- بررسی مداوم پاسخ‌های چت بات هوش مصنوعی

بخش بزرگی از جذابیت چت بات‌های هوش مصنوعی، این است که پس از راه‌اندازی و آموزش اولیه، نیاز چندانی به دخالت انسانی و تنظیمات دستی ندارند.

با این حال، عاقلانه است که همچنان چت بات‌های هوش مصنوعی خود را برای ارائه پاسخ‌های درست بازرسی کنید و اجازه ندهید که پاسخ‌های بی‌کیفیت ارائه دهند.

بسته به پلتفرم چت باتی که از آن استفاده می‌کنید، چند راه مختلف وجود دارد که می‌توانید عملکرد بات خود را بررسی کنید.

یکی از راه‌های انجام این کار این است که از کاربر بپرسید چقدر از تعامل خود با چت بات راضی بوده است. نظرسنجی‌های سریع، گزینه مناسبی برای این کار هستند.

راه دیگری که می‌توانید از طریق آن از کیفیت چت بات هوش مصنوعی خود اطمینان حاصل کنید، استفاده از یک سیستم داخلی برای بررسی سؤالات پرسیده شده و پاسخ چت بات به آن‌ها است.

اگر این پاسخ‌ها درست هستند، می‌توانید آن‌ها را تأیید کنید و اگر پاسخ چت بات با سؤال مطابقت نداشت، می‌توانید به چت بات آموزشدهید تا به گونه‌ای متفاوت پاسخ دهد.

این بررسی‌های منظم به شما کمک می‌کنند تا اطمینان حاصل کنید که چت بات شما در ارائه پشتیبانی به مشتری، مفید عمل می‌کند.

درباره چت بات‌های هوش مصنوعی بیشتر بدانید

هنوز می‌خواهید درباره چت بات‌های هوش مصنوعی بیشتر بدانید؟ برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره بهترین چت بات‌های هوش مصنوعی در تلگرام، مطلب ما در این زمینه را مطالعه کنید.

منبع ترجمه: giosg

Leave feedback about this

 • کیفیت
 • قیمت
 • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
هوش مصنوعی GPT
X