5 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
برنامه نویسی وب

چرا پایتون بهترین زبان برای مایکروسرویس‌ها است؟

چرا پایتون بهترین زبان برای مایکروسرویس ها است؟

مایکروسرویس یک الگوی معماری سرویس‌گرا است که در آن اپلیکیشن‌ها به عنوان مجموعه مختلفی از کوچکترین واحدهای سرویس‌دهی مستقل ساخته می‌شوند.

پایتون یک زبان برنامه‌نویسی سطح بالا است که پشتیبانی فعالی را برای ادغام با فناوری‌های مختلف ارائه می‌دهد. پایتون معمولاً برای توسعه وب‌سایت‌ها و نرم‌افزارها، اتوماسیون تسک‌ها، آنالیز داده‌ها و بصری‌سازی (Visualization) آن‌ها استفاده می‌شود. از آن‌جایی که یادگیری آن نسبتاً آسان است، پایتون توسط افرادی غیر از برنامه‌نویسان، مانند حسابداران و دانشمندان، برای انجام تسک‌های روزمره مانند سازماندهی امور مالی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. Prototyping یا نمونه‌سازی اولیه در پایتون در مقایسه با سایر فریم‌ورک‌ها و زبان‌های برنامه‌نویسی، سریع‌تر و آسان‌تر است. این جایگزین قدرتمندی برای پیاده‌سازی‌های سنگین مانند Django است. مایکروسرویس پایتون سازگاری با زبان‌های قدیمی مانند ASP و PHP را تضمین می‌کند. این قابلیت به شما اجازه می‌دهد تا برای میزبانی مایکروسرویس‌ها، front-end های سرویس وب را ایجاد کنید.

با توجه به این مزایا، مایکروسرویس پایتون نسبت به سایر زبان‌ها برتری دارد. توسعه ‌دهندگانی که مایکروسرویس پایتون را implement می‌کنند، از یک رویکرد RESTful API ، به عنوان راهی جامع برای استفاده از پروتکل‌ها و نرم‌افزارهای وب، برای اداره کردن آبجکت‌ها از راه دور استفاده می‌کنند. با استفاده از این فناوری، نظارت بر اپلیکیشن‌ها آسان‌تر می‌شود زیرا آن‌ها به component ها تقسیم شده‌اند. طیف گسترده‌ای از فریم‌ورک‌های مایکروسرویس پایتون برای توسعه وب اپلیکیشن‌های شما وجود دارد. برخی از آن‌ها به شرح زیر است:

Flask – محبوب ترین فریم ورک مایکرو پایتون بر پایه Jinja2 و Werkzeug

Falcom – پروکسی های هوشمند، API های Cloud و back-end های اپلیکیشن ایجاد می‌کند.

Bottle –مایکرو فریم‌ورک ساده، سبک و سریع WSGI

Nameko – بهترین فریم‌ورکِ مایکروسرویس پایتون که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد روی منطق اپلیکیشن تمرکز کنند.

CherryPy – وب فریم‌ورک object-oriented و بالغ پایتون.

معماری مایکروسرویس چیست؟

یک رویکرد توسعه نرم افزار است که برای تجزیه اپلیکیشن‌های موبایل به پارت‌های کوچکتر استفاده می‌شود. معماری مایکروسرویس به سرعت در حال جایگزینی معماری Monolithic است که در کاربردهای سنگین‌تر و پیچیده‌تر استفاده می‌شود.

تمرکز اصلی معماری مایکروسرویس، توسعه اپلیکیشن‌های آماده Cloudو ساده‌سازی فرآیند Deployment است. این معماری دارای چندین زبان برنامه‌نویسی داخلی است و همچنین از تکنیک‌های مختلفی برای ذخیره‌سازی داده‌ها استفاده می‌کند.

از چاله‌ها دوری کنید

به مهاجرت به معماری مایکروسرویس فکر می‌کنید؟ اگر این‌طور است، باید حواستان باشد در چاله‌های مسیری که به سمت جهنم Monolithic می‌رود، نیفتید. تحقیق درباره Anti-pattern ها و راه‌های فرار از آن‌ها، به شما کمک می‌کند که در این چاله‌ها نیفتید.

معماری خود را ارزیابی کنید

اگر با معماری مایکروسرویس اپلیکیشنی ساخته‌اید، به پلتفرم ارزیابی مایکروسرویس‌ها (Microservices Assessment) نگاهی بیندازید. این پلتفرم آن‌چه ساخته‌اید را ارزیابی می‌کند و مواردی که باید بهبود پیدا کنند را شناسایی می‌کند. ریسک معماری و سازماندهی را کاهش می‌دهد و مزایای معماری مایکروسرویس را به حداکثر می‌رساند.

فرآیند انتخاب زبان‌های برنامه‌نویسی برای مایکروسرویس‌ها

شرکت‌های توسعه، باید بدانند که مایکروسرویس‌ها را می‌توان با انبوهی از فریم‌ورک‌ها و ابزارها پیاده سازی کرد. از این رو، هنگام انتخاب زبان برنامه‌نویسی برای مایکروسرویس‌ها، باید بهترین شیوه‌ها را به کار گرفت. در این‌جا برخی از بهترین معیارها به منظور انتخاب بهترین زبان برنامه‌نویسی برای مایکروسرویس‌ها آورده شده است:

 • زبان باید مستقل از Deployment و بسیار قابل مشاهده باشد.
 • باید یک رویکرد مشتری‌مدار داشته باشد و با توجه به ترندهای در حال تغییر، از اتوماسیون پشتیبانی کند.
 • ساختار زبان باید حول دامنه بیزنس باشد.
 • باید دارای قابلیت تمرکز زدایی Component ها باشد و از Integration مداوم پشتیبانی کند.

نظارت بر مایکروسرویس پایتون با Interceptor ها

زمانی که تعدادی مایکروسرویس در فضای Cloud دارید، می‌خواهید دیدی بر عملکرد آن‌ها داشته باشید. برخی از مواردی که می‌خواهید بر آن‌ها نظارت کنید عبارت‌اند از:

 • تعداد request هایی که هر مایکروسرویس دریافت می‌کند.
 • چه تعداد از request ها منجر به ارور می‌شوند و چه نوع اروری ایجاد می‌کنند.
 • تأخیر در هر request
 • گزارش استثنا‌ها تا بتوانید بعداً آن‌ها را debug کنید.

درنتیجه، یکی از بهترین چیزها درباره مایکروسرویس این است که معمولاً مجبور نیستید در همه‌جا از زبان برنامه‌نویسی یکسانی استفاده کنید. وقتی صحبت از تعمیر و نگهداری به میان می‌آید، اگر ده‌ها زبان برنامه نویسی و فریم‌ورک مختلف داشته باشید، بدیهی است که مشکل ایجاد می‌شود. اما اگر از ابتدا شروع می‌کنید، از چیزی به ساده‌ترین شکل ممکن برای اجرا با یک سیستم حداقلی استفاده کنید. شما از بازی با Prototype ها چیزهای بیشتری یاد خواهید گرفت تا این‌که قبل از شروع Implementing ، همه چیز را figure کنید. چند Prototype پایتون بسازید و ببینید شما را به کجا هدایت می‌کنند. با فرض این‌که قصد دارید در docker ران کنید و با Kubernetes هماهنگ کنید، می‌توانید برای شروع از Python: 3.6-slim docker و Minikube استفاده کنید.

منبع: analyticsinsight  

Leave feedback about this

 • کیفیت
 • قیمت
 • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X