6 اسفند 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
هوش مصنوعی GPT
هوش مصنوعی

هوش مصنوعی چه چیزهایی را تشخیص می‌دهد؟

هوش مصنوعی چه چیزهایی را تشخیص می‌دهد؟

احتمالاً بیشتر روز شما صرف کار کردن با یک گوشی هوشمند می‌شود. از ارسال ایمیل گرفته تا تماشای ویدئو، از جستجوی کار گرفته تا خواندن اخبار، کارهای زیادی هستند که به وسیله گوشی هوشمند انجام می‌شوند و تقریباً غیرممکن است که برای یکی از مهم‌ترین بخش‌های فناوری در دنیای امروز، وقتی صرف نکنید. به همین دلیل، تنها مانعی که در راه پیوستن هوش مصنوعی به گوشی های هوشمند وجود داشت، مسئله زمان بود. گرچه این هم مانند هر فناوری جدیدی، دست یافتن به همه امکانات و عظمت آن، به طور بالقوه می‌تواند طاقت‌فرسا باشد.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی را می‌توانید به عنوان فناوری‌ای درنظر بگیرید که می‌تواند یاد بگیرد، درک کند و تصمیم بگیرد و پیش‌بینی‌هایی مانند انسان انجام دهد. این فناوری که به عنوان AI نیز شناخته می‌شود، کار خود را به عنوان شاخه‌ای از علوم کامپیوتر شروع کرد و بر ساخت ماشین‌هایی متمرکز بود که می‌توانستند کارهایی مانند بازی شطرنج یا کمک به پزشکان در تشخیص بیماری را انجام دهند. اما در سال‌های اخیر، تعریف هوش مصنوعی گسترش یافته و شامل فناوری‌هایی شده است که می‌توانند یاد بگیرند، با نیازهای شخصی سازگار شوند و در طول زمان بهبود یابند. به عبارتی دیگر، حتی ابتدایی‌ترین دستگاه‌ها نیز در حال حرکت به سمت «هوشمند شدن» هستند.

رایج‌ترین نوع هوش مصنوعی، یادگیری ماشین یا Machine Learning است که از الگوریتم‌ها (برنامه‌های کوتاه) برای غربال کردن داده‌ها و الگوهای نقطه‌ای (spot patterns) استفاده می‌کند. به عنوان مثال، اگر از یک برنامه عکس مانند Google Photos استفاده می‌کنید، تابع جستجو در یافتن عکس‌های فرزندانتان به مرور زمان بهتر عمل می‌کند، زیرا اطلاعات بیشتری درباره مجموعه شما دریافت می‌کند.

هوش مصنوعی یک اصطلاح گسترده است، چرا که انواع مختلفی از آن وجود دارد. به عنوان مثال: Machine Learning یا ML نوعی هوش مصنوعی است که از کامپیوتر برای یادگیری از داده‌ها بدون برنامه‌ریزی خاص استفاده می‌کند. مثلاً می‌توان از آن برای تشخیص صدای شما، تشخیص محتوای که ممکن است بپسندید، یا رانندگی یک ماشین استفاده کرد.

کلید واژه های آماری هوش مصنوعی
(منبع تصویر: Finances Online)

چرا مهم است؟

صنعت فناوری و جهان برای حل مشکلات بزرگی مانند امنیت سایبری، مراقبت های بهداشتی، تغییرات اقلیمی، پایداری در مدیریت کسب و کار، مسائل آموزشی و تراکم ترافیک، به هوش مصنوعی متکی هستند. هوش مصنوعی همچنین در بسیاری از محصولات مصرفی جدید استفاده می‌شود. امروزه این فناوری همه جا وجود دارد . از تشخیص صدای Google Home که به آن اجازه می‌دهد درخواست‌های شما برای اطلاعات را درک کند تا الکسای آمازون که پیشنهاداتی برای تماشای تلویزیون ارائه می‌دهد یا Uber که توصیه می‌کند برنامه آن را دانلود کنید تا ایمن به خانه برسید.

اصطلاح هوش مصنوعی برای توصیف هر نرم‌افزاری استفاده می‌شود که مانند انسان‌ها قادر به یادگیری و حل مسئله باشد، خواه تشخیص صدای Siri باشد یا Google DeepMind برای پیروزی در برابر بهترین بازیکن جهان. به عبارت دیگر، این در مورد نرم افزاری است که از داده‌ها و الگوریتم‌ها برای انجام کارهایی که معمولاً به هوش انسانی نیاز دارند، مانند برنامه ریزی، تشخیص گفتار یا تصاویر و حتی درک زبان، استفاده می‌کند.

سرعت رشد آن چقدر است؟

این فناوری با سرعت زیادی در حال رشد است. در واقع، مهندسین ارشد داده کمی وجود دارند که دانش و مهارت لازم برای استفاده از همه این داده‌ها و الگوریتم‌سازی‌ها را داشته باشند. در نتیجه در تمام صنایع، تقاضای زیادی برای استخدام مهندسین ارشد داده وجود دارد.

سرعت رشد تشخیص به وسبیله هوش مصنوعی
(منبع تصویر: Gartner)

هوش مصنوعی آینده ما را چگونه رقم خواهد زد؟

هوش مصنوعی می تواند ما را کارآمدتر و سازنده‌تر کند و ارتباطمان با یکدیگر را افزایش دهد. این یک حوزه تحقیقاتی است که با سرعت واقعاً بالایی در حال رشد است و نوید این را می‌دهد که تأثیر زیادی بر بخش خصوصی و عمومی زندگی ما داشته باشد. اما برای پیشرفت در این زمینه چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ در اینجا پنج روش وجود دارد که هوش مصنوعی به وسیله آن‌ها زندگی شما را به طور اساسی تغییر می دهد:

1- هوش مصنوعی چگونه می تواند گوشی شما را هوشمندتر کند؟

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که اپلیکیشنی که نصب کرده‌اید به همان خوبی که می‌گوید کار می‌کند؟ Cortana، Alexa یا Google Now را امتحان کنید. همه این برنامه‌ها از هوش مصنوعی برای تشخیص افراد، مکان‌ها و اشیا استفاده می‌کنند تا بتوانند آنچه را که ممکن است بخواهید پیدا کنند. حتی می توانید از تلفن خود بخواهید کاری برای شما انجام دهد. برای مثال، Siri می‌تواند به دنبال رستوران‌های اطراف بگردد و نزدیک‌ترین رستوارنی را که غذای مورد علاقه شما را در منویش دارد، به شما پیشنهاد دهد. و Google Now می‌تواند به شما بگوید کدام پروازها در بهترین زمان در دسترس هستند.

2- وقتی ماشین‌های بدون راننده بر جاده‌های ما مسلط شوند، چه اوضاعی پیش خواهد آمد؟

برای اینکه هوش مصنوعی کاربردهای مفیدتری هم داشته باشد، باید در مکان‌هایی غیر از آزمایشگاه‌ها و کامپیوترها کار کند. یکی از این مکان‌ها اتومبیل‌های ما است. باید به ماشین‌های ما راه پیدا کند. انواع مختلفی از سیستم‌های هوش مصنوعی توسعه پیدا کرده‌اند تا بتوانند در ایمنی، کارایی و بهره‌وری بیشتر رانندگی، به رانندگان کمک کنند. از خودروی خودپارک‌شونده گرفته تا خودروهای driver-assist که می‌توانند تشخیص دهند چه زمانی چشمانشان بسته است.

3-  هوش مصنوعی چگونه می‌تواند در حل مشکلات تغییرات اقلیمی کمک کند؟

به منظور کاهش انتشار کربن، ما به نوعی فناوری نیاز داریم که بتواند کیفیت هوا و میزان آب و آلودگی آن در سفره‌های زیرزمینی و رودخانه‌های ما را کنترل کند. سه جایی که نظارت بر آن‌ها برای انسان بسیار دشوار است. به همین دلیل است که هوش مصنوعی دیگر فقط در داستان های علمی تخیلی وجود ندارد. بلکه در آزمایشگاه‌ها با دیتابیس‌ها و الگوریتم هایی کار می‌کند که برای ردیابی اطلاعات مربوط به ذخایر جهانی آب مورد استفاده قرار می‌گیرند.

4- چگونه هوش مصنوعی به ما کمک می کند تا در محل کار بازدهی بیشتری داشته باشیم، وظایف بیشتری را در خانه انجام دهیم و استرسمان را کاهش دهیم؟

محققان در حال حاضر در حال تلاش برای ایجاد سیستم‌هایی هستند که می‌توانند تشخیص دهند که چه زمانی خسته هستید یا به استراحت نیاز دارید. این سیستم‌ها در این زمان به طور خودکار سطح انرژی شما را تنظیم کرده و در صورتی که تشخیص دهند اگر شما با یک ماشین تکمیل شوید، بهره‌وری بیشتری پیدا می‌کنید، برخی از وظایف شما را هم برعهده می‌گیرند.

5- هوش مصنوعی چگونه به تولد دوباره ما کمک می‌کند؟

در سال‌های آینده، الگوریتم‌های هوش مصنوعی راه‌های بیشتری برای یادگیری و درک چیزهای جدید به ما ارائه خواهند داد. خب بعدش چه؟ چه کسی می‌داند چه می‌شود؟ شاید روزی بتوانیم به ماشین‌ها یاد بدهیم که یاد بگیرند ما را باهوش‌تر و خلاق‌تر کنند.

منبع: HackerNoon  نویسنده: دمیترو اسپیلکا

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
هوش مصنوعی GPT
X