6 اسفند 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
هوش مصنوعی GPT
هوش مصنوعی

مصاحبه با یوری یروشالمی درباره هوش مصنوعی در هواپیمایی

مصاحبه با یوری یروشالمی درباره هوش مصنوعی در هواپیمایی
با برگذاری یک مینی دوره رایگان موافقید؟
برای ثبت نام در مینی دوره رایگان فرم زیر رو پر کنید.

هوش مصنوعی صنایع زیادی را به روش‌های مختلف دگرگون کرده است. با ظهور زیرشاخه‌های هوش مصنوعی مانند هوش مصنوعی مولد، یادگیری ماشین و AGI ، پیشرفت‌های مدرن گسترده‌ای در اکوسیستم‌های مختلف رخ داده است و مدل‌های منسوخ‌تر کم کم در حال کنار رفتن هستند. هوش مصنوعی در هواپیمایی، مورد بحث ما در این گفت و گو است.

صنعت هواپیمایی بسیار دیر وارد این بازی شده است. این صنایع ایمنی را اولویت اصلی خود قرار می‌دهند و با توجه به این موضوع، پرسش‌های زیادی به وجود می‌آید. که آیا هواپیمایی از موانعی که در راه استفاده از جدیدترین فناوری‌ها وجود دارد، عبور می‌کند؟

امروز میزبان دکتر یوری یروشالمی، یکی از بنیانگذاران Fetcherr هستیم. این شرکت هوش مصنوعی مأموریت دارد صنعت هواپیمایی را با فناوری‌های پیشرفته و راه حل‌های نوآورانه متحول کند. او برای ما موضوعاتی چون تأثیر فناوری‌های هوش مصنوعی، از جمله هوش مصنوعی مولد و یادگیری عمیق را بر بازارهای مالی و صنایع هواپیمایی توضیح می‌دهد و پتانسیل آن‌ها را برای تغییر حیطه خطوط هوایی بررسی می‌کند. خطوط هواپیمایی چالش‌هایی زیادی را پیش روی خود می‌بینند، از جمله پذیرش هوش مصنوعی در هواپیمایی و صنایع دیگر و اهمیت پذیرش زودهنگام این فناوری.

خب، وارد گفتگو می‌شویم:

عمری: از حضور شما متشکرم. لطفاً در مورد سابقه خود به ما بگویید.

یوری: من از کودکی با هوش مصنوعی و کامپیوتر بازی می‌کردم. در آن زمان، یعنی دهه 80، زمانی که دبیرستانی بودم، پدرم برایم یک کامپیوتر خرید و شروع به برنامه نویسی کردم. من در آن زمان تلاش می‌کردم با برنامه‌های مختلف مثل بازی شطرنج برخورد کنم. از آن زمان، این کاری است که من انجام داده‌ام. من از این که می‌توانم کار مورد علاقه‌ام را انجام دهم، احساس خوشبختی می‌کنم. در 3 دهه گذشته، پروژه‌های گوناگونی در حوزه هوش مصنوعی و ماشین‌های متفکر را ایجاد و مدیریت کردم.

من در مقطعی متوقف شدم و تصمیم گرفتم به دانشگاه بروم. در آن‌جا در مورد علوم عصب‌شناسی محاسباتی چیزهایی یاد گرفتم، زیرا معتقد بودم و هنوز هم هستم که برای ساخت ماشین‌های متفکر، باید از روش کار مغز تقلید کنم. پس از دریافت مدرک دکترا، شروع به کار در زمینه معاملات الگوریتمی کردم. در آن زمان بیش از یک دهه رئیس هوش مصنوعی در یک شرکت بزرگ بودم و از تکنیک‌های برگرفته از هوش مصنوعی در تجارت استفاده کردم. پس از آن دوره، من و شرکایم تصمیم گرفتیم که تکنیک‌های مشابهی را در بازارهای سنتی‌تر مانند هوش مصنوعی در هواپیمایی به کار ببریم و این زمان بود که Fetcherr را تأسیس کردیم.

عمری: به عنوان یک متخصص هوش مصنوعی، آیا می‌توانید تفاوت‌های بین یادگیری عمیق، هوش مصنوعی مولد، یادگیری ماشین و AGI را به ما توضیح دهید؟

یوری: این مفاهیم کمی گیج‌کننده هستند. بیایید با صحبت در مورد مفهوم کلی هوش مصنوعی (AI) شروع کنیم. این مفهوم درباره توانایی ماشین برای انجام کارهایی صحبت می‌کند که نیاز به هوش انسانی دارند. این به اصل تقلید از ذهن انسان مربوط می‌شود. انسان‌ها از داده‌هایی که در زندگی خود تجربه می‌کنند، یاد می‌گیرند. و این‌جاست که یادگیری ماشین وارد عمل می‌شود. زیرا شما می‌خواهید این وظایف را بر اساس نقاط داده انجام دهید. بنابراین می‌توان گفت که یادگیری ماشین (Machine Learning) یکی از زیرشاخه‌های هوش مصنوعی بر اساس نمونه‌هاست.

یکی دیگر از فیلدهای هوش مصنوعی به نحوه عملکرد مغز ما مربوط می‌شود. مغز ما به از سلول‌هایی ساخته شده‌اند که با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. این سلول‌ها نورون‌ها هستند. تکنیک معماری راه‌حل‌های هوش مصنوعی با استفاده از نورون‌هایی که در یک شبکه به هم متصل هستند، شبکه عصبی (Neural Network) نامیده می‌شود. این فیلد در سال‌های اخیر بسیار مهم شده است. ChatGPT یکی از مثال‌های این نوع از هوش مصنوعی است. (مترجم: در ادامه، کاربرد این نوع از هوش مصنوعی در هواپیمایی نیز مشخص خواهد شد.)

اطلاعات عمومی در هوش مصنوعی، همانند یک جام مقدس است. متخصصان این حوزه در حال تلاش برای ساخت ماشین‌های متفکری هستند که می‌توانند هر کاری را انجام دهند. هوش مصنوعی مولد نیز رونق بسیاری پیدا کرده است و محتواهای مختلفی تولید می‌کند. به عنوان مثال، Movio ویدیو تولید می‌کند. ChatGPT محتوای متنی تولید می‌کند. Dall-E تصویر تولید می‌کند. و Fetcherr در تلاش است با ایجاد منحنی‌های تقاضای خطوط هوایی، آن را به اکوسیستم معاملات الگوریتمی تبدیل کند. خب، نتیجه می‌گیریم که هوش مصنوعی مولد بسیار موفق است.

عمری: آیا می‌توانید درباره چگونگی تأثیر فناوری بر بازارهای مالی، نتایج، بهینه‌سازی، کارایی، جنبه ظاهری این عملیات و اکوسیستم معاملات الگوریتمی توضیح دهید؟

بیش از یک دهه است که در بازارهای مالی و سرمایه کار می‌کنم. فناوری به طور چشمگیری این بازارها را تغییر داده است. زیرا به مدل‌های تجاری جدید اجازه ظهور داده است. اتوماسیون در این بازارها کاملاً آشکار است و این بسیار متفاوت از رفتار بازار در سال‌های گذشته است. (به خصوص در صنایع سنتی‌تر که ظهور هوش مصنوعی در صنایعی مثل هواپیمایی را به تأخیر انداخت).  سرعت معاملات الگوریتمی و غیرالگوریتمی نیز بهینه شده است. معاملات در عرض نانوثانیه انجام می‌شوند.

همچنین شفافیت نقدینگی‌ها نیز بیشتر شده است. هر زمانی که بخواهید یک دارایی خاص را بخرید، می‌توانید چرا که همیشه همه چیز وجود دارد. اما آن‌چه جالب‌تر است، پویایی این بازارهاست. در بازارهای سرمایه، همیشه یک فروشنده و یک خریدار در انتظار معامله با یکدیگر هستند. چند دهه پیش، اختلاف بین فروشندگان و خریداران بسیار زیاد بود و این باعث نوعی اصطکاک در بازار شد. امروزه، به لطف فناوری‌های مدرن، بازارها اصطکاک بسیار کمتری دارند. این باعث می‌شود تریدرهای بیشتری وارد بازار شوند. با ورود تریدرها، بازارها روان‌تر می‌شوند. این فرآیندی است که خود را تغذیه می‌کند.

عمری: شما به «اصطکاک» اشاره کردید. هوش مصنوعی در صنعت هواپیمایی اصطکاک زیادی دارد. این صنعت چگونه می‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد؟

یوری: این موضوع به تاریخچه این صنایع مربوط می‌شود. مهم‌ترین مسئله در حمل و نقل هوایی، همیشه ایمنی مسافران است. و زمانی که این مسئله تنها اولویت باشد، عواقبی دارد. وقتی ایمنی در درجه اول قرار می‌گیرد، یعنی باید به وسیله انسان‌ها انجام شود. برخلاف بازارهای دیگر، حوزه ایمنی نمی‌تواند به طور مکرر از نرم افزار استفاده کند. هر زمانی هم که از نرم افزار استفاده می‌شود، گام‌های بسیار کوچکی برداشته می‌شود. این یک مشکل دیگر است. زیرا اگر یک وصله را روی وصله‌ای بدوزید که خود روی وصله‌ دیگری است، این وصله‌ها به شکل بی‌نظمی در کنار هم قرار می‌گیرند. اگر ساختار فناوری این حوزه پراکنده باشد، کل طرز فکری که پشت راه حل شما قرار می‌گیرد، مشکل‌ساز خواهد شد.

اکنون ما در دوره‌ای هستیم که فناوری می‌تواند جهش‌های بزرگی در صنعت ایجاد کند. استفاده از آن و ایجاد تغییرات، منطقی است. عواقب آن نه تنها این است که کارها سریعتر و با اصطکاک کمتری انجام می‌شوند، بلکه کل بازار نیز نوسان کمتری را تجربه خواهد کرد.

عمری: هوش مصنوعی در صنعت سنتی هواپیمایی چه تأثیری می‌تواند بگذارد؟

یوری: زمانی که هوش مصنوعی وارد زیرساخت‌های فناوری هواپیمایی شود، تصمیمات بهتری گرفته می‌شوند. اگر تصمیمات بهتری گرفته شوند، درآمد بیشتری نصیب شرکت‌های هواپیمایی می‌شود. این فرآیند اصطکاک ارتباطات را کاهش می‌دهد، زیرا واسطه‌ها حذف می‌شوند. این قیمت‌ها را برای مصرف‌کننده نهایی کاهش می‌دهد و در نهایت منجر به کاهش ریسک خواهد شد.

منبع ترجمه: hackernoon

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
هوش مصنوعی GPT
X