6 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
بلاک چین

نقش NFT در متاورس چیست؟

نقش NFT در متاورس چیست؟

NFT ها (توکن‌های غیر قابل تعویض) و متاورس، با سرعت روزافزونی در حال تکامل جهانی بوده و هر دو این موارد، متعلق به یک محیط تکنولوژی هستند. هر دو حوزه دارای پتانسیل تجاری عظیمی هستند و در حال حاضر، سر و صدای زیادی در رسانه‌ها، سرخط‌های خبری و گفتمان‌های روزمره مردم به پا کرده‌اند.

اما سؤال اصلی که توسط مردم مطرح می‌شود این است: NFT و متاورس چه ارتباطی با هم دارند یا نقش NFT در متاورس چیست؟

NFT به معنای مالکیت دارایی دیجیتال در بلاک چین است و این دارایی‌های دیجیتال، رایج‌ترین المان مشترک بین NFT و متاورس است. متاورس مردم را قادر می‌سازد تا هنر و دارایی‌های دیجیتال خود را به نمایش بگذارند. در حالی که NFT به آن‌ها کمک می‌کند تا برای محتوای خود ارزش‌ آفرینی کنند. بخشی از این ارزش آفرینی شامل اثبات مالکیت است.

از این رو، می‌توانیم NFT را پلی به سوی متاورس بنامیم که هویت، جامعه و فعالیت‌های عمومی را در کل متاورس تقویت می‌کند. بدون NFT ، در این جهان هیچ سندی مبتنی بر مالکیت یک دارایی دیجیتال وجود نخواهد داشت. اگر کنجکاو هستید که بدانید NFT چگونه در متاورس مورد استفاده قرار می‌گیرد، ادامه مطلب را بخوانید.

مقدمه‌ای بر متاورس

متاورس، که به عنوان اکوسیستم هولوگرافیک شناخته می‌شود، بر روی فناوری بلاک‌چین، شامل عناصر بصری مانند واقعیت افزوده و واقعیت مجازی کار می‌کند. رسانه‌های غیرمتمرکز در این فضا، دارای فرصت‌های بزرگی مانند مشارکت‌های اجتماعی کلان هستند.

این پلتفرم‌ها معروف و همه‌کاره، ماژولار (واحدی) و قابل انطباق هستند. همچنین آن‌ها مدل‌ها و مکانیسم‌های تعاملی در حال تکامل را در بین حامیان مالی خود در هر دو سطح، خواه فردی و خواه سازمانی ترکیب می‌کنند.

به قول مردم، متاورس یک دنیای مجازی است که به افراد اجازه می‌دهد تمام کارهایی را که می‌توانند در زندگی واقعی انجام دهند، آن‌جا هم انجام دهند. اقتصاد مجازی متاورس به مردم اجازه می‌دهد در این جهان خرید و فروش ملک انجام دهند، کار کنند، کسب درآمد کنند، بازی کنند، سرگرم شوند، کار هنری انجام دهند، خرید کنند و یا هر کار دیگری که می‌خواهند انجام دهند.

پلتفرم متاورس از VR و AR تشکیل شده است که برای برقراری ارتباط و تعامل با یکدیگر در بستر رسانه‌های اجتماعی مفید است. افراد همچنین می‌توانند آواتارهای سه‌بعدی، پروفایل‌های بازی، NFT ها و دیگر چیزهای تحت مالکیت خود را ایجاد کنند و اقدامات فیزیکی‌ای را انجام دهند که در واقعیت برایشان امکان‌پذیر نیست.

افراد در متاورس مجاز به ساختن، مالکیت و مشاهده NFT برای سرمایه کردن زمین‌های مجازی، بازی‌کردن، حضور در اجتماعات مجازی، تولید هویت مجازی و غیره هستند. این سناریو‌های مختلف با امکانات متنوعی برای کسب درآمد از دارایی‌های دنیای واقعی و دیجیتال همراه هستند.

در این‌جا، NFT های متاورس نقش مهمی ایفا می‌کنند. زیرا NFT در تعامل با تکنولوژی بلاک‌چین کارآمد هستند و برای ارائه مالکیت آثار هنری مجازی، اقلام دیجیتال و موارد دیگر به کاربران، از توکن‌های رمزنگاری شده استفاده می‌کنند.

مقدمه‌ای بر NFT

NFT یا توکن‌های غیر قابل تعویض به توکن‌هایی اطلاق می‌شود که کمیاب، متفاوت و دارای ویژگی‌های منحصر به فرد هستند. NFT های مختلف به دلیل ماهیت آشکارشان در بخش تجارت رمزارز، باارزش تلقی می‌شوند. وقتی صحبت از تفسیر مالکیت دارایی‌های مجازی و فیزیکی در بلاک‌چین به میان می‌آید، NFT به عنوان یک راهکار مطرح می‌شود. از آثار گرافیک دیجیتال گرفته تا صنعت گیمینگ، NFT ها تأثیر قابل توجهی در سراسر جهان دارند.

استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین در NFT ها، آن‌ها را مقیاس‌پذیر و متفاوت از سایرین می‌کند. در این‌جا، کسب و کارها می‌توانند از یک شرکت توسعه‌دهنده بلاک‌چین راهنمایی بگیرند تا در زمان کمتر، دستاورد بیشتری داشته باشند.

ادغام قرارداد هوشمند نیز بخشی از NFT است. هنگامی که کاربر می‌خواهد یک دارایی مجازی را در متاورس خریداری کند، می‌تواند این کار را از طریق قرادادهای هوشمند NFT انجام دهد. در حقیقت این قرارداد به انتقال مالکیت دارایی به خریدار کمک می‌کند. در این فرآیند، ارز دیجیتال تنها رمز برای انجام تراکنش‌های مجازی است.

ارتباط میان NFT و متاورس

بیایید در مورد ارتباط بین NFT و متاورس صحبت کنیم.

متاورس و NFT ارتباط قدرتمندی با همدیگر دارند. زیرا NFT ها در این جهان به همان روشی که اشیاء واقعی در دنیای واقعی‌کار می‌کنند، عمل می‌کنند. بنابراین می‌توان گفت که NFT ها، بسته به توکنیزاسیون دارایی، اهمیت زیادی در حیات متاورس دارند.

متاورس در هر دو زمینه تجارت و گیمینگ، نقش مهمی ایفا می‌کند. NFT ها ابزارهای مختلفی در متاورس دارند. از جمله اجازه‌نامه به مالکیت دارایی، برای تقویت بازی‌های بلاک‌چین که قابلیت اجرا شدن دارند.

قبل از وجود NFT در فضای متاورس، هیچ راهی برای اثبات مالکیت دارایی وجود نداشت. از این رو، تکنولوژی NFT برای اثبات مالکیت حقیقی یک دارایی دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. چندین دلیل دیگر برای استفاده از NFT در این فضا وجود دارد:

  • کاربران می‌توانند از طریق NFT به آواتارهای دیجیتالی دسترسی داشته باشند. هر آواتار توکن مخصوص به خود را برای اثبات مالکیت شخصیت مربوط به خود دارد.
  • تمامی رویدادهای پشتیبانی شده توسط متاورس، مانند رویدادهای لایو و کنسرت‌های موسیقی، از تکنولوژی بلیط NFT در هنگام صدور بلیط استفاده می‌کنند.
  • در NFT ها، قراردادهای هوشمند به عنوان واسطه عمل می‌کنند و بلاک‌چین به عنوان مدرکی برای ثبت تراکنش‌ها ایفای نقش می‌کند.

NFT ها چگونه بر دنیای متاورس تأثیر می‌گذارند؟

پس از کسب دانش کافی در مورد این‌که متاورس و NFT چه هستند، زمان آن رسیده است که در مورد اثرات NFT بر این فضا بدانید. بیایید روش‌های مختلف استفاده از NFT در دنیای متاورس را بررسی کنیم:

1- تجربیات اجتماعی

متاورس در حال تبدیل شدن به مکانی مناسب برای نت‌ورکینگ، مهمانی یا ملاقات با افراد جدید است. با این حال، در آن نقاط بسیاری برای پیشرفت وجود دارد. NFT و متاورس با هم ترکیب شدند تا راهی جذاب برای ارتباط اعضای جامعه، خریداران، فروشندگان و سازندگان فراهم کنند.

گاهی اوقات، یک رویداد نیاز به بلیط ورودی دارد. یا یک جلسه به فضای اداری نیاز دارد. با کمک NFT ها، به دلیل سوابق غیر قابل تعویض مالکیت ثابت عمومی، شرکت‌های می‌توانند در دنیای متاورس ارتباطات اجتماعی داشته باشند.

2- اقتصاد شفاف و مسئولیت‌پذیر

وقتی کسب و کارها به دنبال توسعه بازار NFT مبتنی بر متاورس، از جمله تکنولوژی بلاک‌چین هستند، باید با روشی غیرمتمرکز توسعه داده شوند. به این ترتیب، در دسترس همه افراد قرار می‌گیرد تا تبدیل به تجربه‌ای شگفت‌انگیز برای آن‌ها شود.

تمام اشیاء آنلاین از جمله املاک و مستغلات آنلاین، برای فروش در دسترس خواهند بود. آن‌ها در این محیط قابلیت فروش، مالکیت و انتقال دارند. آن‌ها به هیچ مجوز یا کنترلی از سوی دولت یا نهاد متمرکز نیاز نخواهند داشت. علاوه بر مالکیت، NFT ها در صنعت گیم هم مفید هستند. گیمرها می‌توانند NFT داشته باشند تا از طریق آن مشارکت خود را در دنیای متاورس افزایش دهند.

3- املاک مجازی

شرکت‌ها علاقه زیادی به خرید ملک مجازی از خود نشان می‌دهند. از این رو، آن‌ها همچنین می‌توانند یک شرکت توسعه بازار NFT را استخدام کنند. متاورس به عنوان یک پلتفرم فناوری نو در نظر گرفته می‌شود. بنابراین می‌توان آن را گسترش نسخه مجازی دنیای واقعی نامید. این املاک مجازی برای میزبانی جلسات و رویدادها، اشتغال‌زایی و غیره در یک محیط مجازی و فراگیر استفاده می‌شوند.

در این‌جا، NFT ها نه تنها به عنوان یک قرارداد مالکیت قانونی عمل می‌کنند، بلکه سازنده زمین و ساختمان‌های متاورس هستند. کاربران برای خرید، فروش یا ایجاد زمین در متاورس، که مانند یک دفتر مشاوره املاک عمل می‌کند، باید از minting NFT استفاده کنند.

4- بازارهای مجازی

بدیهی است که در آینده، بازارهای مختلف مجازی به عنوان یک میدان معاملاتی سودمند برای NFT ها عمل خواهند کرد. در این بین، فروشندگان لینک‌های پیش‌نمایش مطالب وب یا دارایی‌های تخیلی خود را به طور مستقیم در بازار  VR ارائه می‌دهند. در این‌جا، می‌توانیم به مثال Nike اشاره کنیم. و این‌که چگونه بازار NFT  و VR می‌توانند کسب و کارهای مختلف را جذب خود کنند.

 به همین دلیل است که کسب و کارها خود را تحت فشار قرار می‌دهند تا خدمات توسعه NFT مبتنی بر متاورس داشته باشند. Nike در حال حاضر زمین مجازی خود به اسم Nikeland را دارد و در راه خرید یک استودیو (RTFKT) برای تولید اقلام NFT است.

5- بازی کردن برای کسب درآمد

متاورس شبکه مجازی عظیمی است که بازی‌های آن می‌توانند هر کاربری را سرگرم کنند. با کمک توسعه‌دهندگان NFT ، شرکت‌ها می‌توانند NFT هایی ایجاد کنند که افراد بتوانند با بازی کردن در آن‌ها، درآمد واقعی کسب کنند. در مورد استفاده از NFT ها در بازی‌های متاورس، یک فرد می‌تواند مالک آیتم‌های درون بازی باشد. و بر این اساس تصمیم بگیرد که این آیتم‌ها را نگه دارد یا بفروشد.

انواع NFT های متاورس

بیایید انواع مختلف NFT هایی که در این فضا استفاده می‌شوند را بررسی کنیم. مردم می‌توانند از NFT برای موارد زیر استفاده کنند:

  • NFT های گیمینگ
  • NFT های مرتبط با مد و فشن
  • املاک و متسغلات / NFT های مرتبط با زمین‌های مجازی

جمع‌بندی

به طور کلی، ما جزئیات اساسی در مورد جنبه‌های مختلف متاورس، مانند خدمات توسعه بلاک‌چین، بازارهای NFT مبتنی بر متاورس و غیره را ارائه کردیم. همانطور که همه می‌دانیم، متاورس در حال حاضر در مراحل اولیه خود است و سازمان‌های بزرگ دائماً به آن کمک می‌کنند تا در سطح جهانی رشد کند.

کسب و کارها همچنین مشتاق دریافت پشتیبانی از شرکت انتخابی خود در زمینه توسعه بلاک‌چین هستند. زیرا تکنولوژی بلاک‌چین مکمل متاورس است و در عین حال به دنبال‌کردن مسیر فعلی کمک می‌کند.

برای کسب و کارها بسیار عالی خواهد بود که از مزایای متاورس غیر متمرکز، کنش‌پذیر و تعامل‌پذیر استفاده‌کنند. اگر شما نیز به دنبال یک شرکت توسعه NFT برای تکمیل پروژه متاورس خود هستید، شرکتی را انتخاب کنید که در این زمینه خاص سال‌ها تجربه داشته باشد.

منبع: HackerNoon     نویسنده: روهان سینگ

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X