10 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
بازاریابی

برخورد منابع انسانی با نرخ نگهداشت توسعه دهندگان چگونه است؟

نرخ نگهداشت توسعه دهندگان نرم افزار

در سال 2021، مدیریت منابع انسانی برای پیدا کردن یک توسعه دهنده نرم افزار مناسب، یکی از سخت ترین کارها بود. به‌ عنوان لیدر یک تیم، شما باید با یک بیماری همه‌گیر در سرتاسر جهان و این واقعیت که بیش از 4 میلیون نفر از توسعه دهندگان به طور فعال در جستجوی کار هستند مقابله کنید. خوشبختانه، در عصر دورکاری، می‌توانید افراد متخصص در این شغل را از سرتاسر جهان برای رفع این مشکل استخدام کنید. سپس بحث حفظ کردن آنان در کار وجود دارد.

طبق گزارش اداره آمار کار در سال 2021، میانگین خروج مهندسان نرم افزار از کار، 57.3 درصد است. این نرخ بالا حاکی از این است که یک شرکت در مدت کوتاهی تعداد زیادی از کارمندان خود را از دست می‌دهد. نرخ خروج غیر ارادی 29 درصد و نرخ خروج داوطلبانه 25 درصد است.

حفظ نیروی کار پایدار فناوری اطلاعات برای موفقیت یک شرکت بسیار مهم است. این بیماری aهمه گیر تاثیر کمی بر دستمزد یا فرصت‌های شغلی مهندسان نرم‌افزار داشت. بر خلاف آن‌چه که انتظار می‌رفت و بر خلاف بقیه مشاغل، جمعیت فعالان در این حرفه با 24.5 میلیون نفر در جهان، یک افزایش نیم میلیون نفری را تجربه کرد.  

آمار نرخ نگهداشت توسعه دهندگان نرم افزار

حتی اگر به سادگی به بازار ایالات متحده نگاه کنید، تعداد مشاغل فناوری اطلاعات در ماه گذشته، به 391.000 شغل رسیده است. بیش از 62.000 نفر برنامه‌های کاربردی را برای مهندسین نرم‌افزار از استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های بزرگ شیر کرده اند.

با آنالیزهای Stripe و Harris تایید شده است که توسعه دهندگان 70 درصد از موفقیت فروش شرکت شما را تشکیل می دهند. توسعه دهندگان نه تنها با طراحی رابط‌های کاربری نوآورانه، بلکه با طراحی عناصر تکنولوژیکی که تجربه کاری شما را متمایز می‌کند، به شما کمک می‌کنند تا از رقبا متمایز شوید. وظیفه آن‌ها این است که برنامه یا وب‌سایت شما را با مدیریت پایگاه داده و سازماندهی جمع‌آوری داده‌ها به خوبی ارتقاء دهند.

در نتیجه، دستمزد یک مهندس نرم‌ افزار همواره در حال افزایش است. بر اساس نظرسنجی اخیر Stack Overflow، بیش از شصت درصد متخصصان نرم‌افزار آمریکایی مایل به پذیرش موقعیت‌های کاری بیشتر در آن واحد هستند. در نظرسنجی دایس، این موارد رایج ترین عوامل برای تصمیم یک توسعه دهنده در ترک کارفرمای فعلی خود هستند:

  • تقاضای دستمزد بیشتر (71 درصد)
  • جستجو برای محل کار بهتر (47 درصد)
  • پیشرفت شغلی (32 درصد)
  • کشف راه‌های جدید برای نشان دادن اصالت و نبوغ خود (26 درصد)

سایر پیامدها

عدم تمرکز بر حفظ توسعه دهندگان نرم افزار، ممکن است تأثیر منفی بر بودجه و بهره وری داشته باشد.

به طور متوسط، هزینه جایگزینی یک کارمند در بحبوحه یک پروژه، 150 درصد دستمزد پایه فرد قبلی است.

بنا به گفته Dev Skiller، میانگین زمان لازم برای استخدام یک توسعه دهنده نرم افزار 43 روز است. علاوه بر آن، جا افتادن فرد جدید در آن موقعیت شغلی، بیش از یک نیم ماه  زمان می‌برد که طی این مدت نیز دستمزد او می‌بایست پرداخت شود. مراحل استخدام او نیز، ممکن است به طور متوسط تا 33.251 دلار هزینه بردار باشد.

اگر یک توسعه‌دهنده باتجربه از کار کنار می‌رود، باید به فردی تازه‌کار آموزش دهید تا بتواند همان سطح مهارت را در پروژه شما به دست آورد. پر کردن این شکاف دانش یک تا دو ماه زمان می‌برد که باعث کندی کار همه تیم می‌شود. این امکان وجود دارد که این موضوع بر بقیه تیم اثر بیشتری بگذارد و انرژی همه افراد کاهش پیدا کند.  

نکاتی برای منابع انسانی

نخست این‌که تعادل بین کار و زندگی، یکی از مهمترین مزایای دورکاری است. بسیار حائز اهمین است که در مرحله، به میزان کار و مسئولیتی که به تیم توسعه نرم افزار خود محول می‌کنید آگاه باشید. این مسئله را نیز گوشه ذهن خود داشته باشید که با افزایش حجم کار، بازده آن کاهش می‌یابد. وظایف موجود را بر کل تیم تقسیم کنید تا بیش از حد بر آن‌ها فشار وارد نشود.

چشم‌انداز فناوری همیشه در حال تغییر است. ابزارها، زبان‌های برنامه نویسی و نرم‌افزارهای جدید، به ویژه در عصر دورکاری، هر روز در حال توسعه هستند.

توسعه دهندگان شما یک متحد ارزشمند در برابر تغییرات سریع تکنولوژی هستند. به کارکنان بخش توسعه خود فرصت‌های زیادی بدهید، به خصوص اگر یک استارت آپ هستید. توانایی توسعه دهنده نرم افزار خود را در کار با زبان‌ها یا رویکردهای جدیدتر نسنجید. به عهده گرفتن سرنوشت خود دو فایده عمده برای شما دارد.

ثانیاً، اجازه دادن به برنامه نویس برای بیان و استفاده از ایده‌های شخصی‌، وفاداری او را افزایش می‌دهد. بررسی‌ها نشان می‌دهد سازمان‌هایی که کارکنان متعهد دارند، 21 درصد بیشتر از سایر سازمان‌ها سودآوری دارند.

آیا پاندمی کرونا به شغل توسعه دهندگان نرم افزار آسیب زد؟

در واقع خیر. بخش فناوری اطلاعات، در دوران پاندمی دچار آسیب شغلی قابل توجهی نشد. از سوی دیگر، منطقی است که فرض کنیم افرادی که در این دوره‌نوسانی فضای رشد بیشتری در محل کار خود داشتند، از شغل خود راضی تر هستند.

این امکان وجود دارد که با وجود تمام تلاش‌ها و بهترین استراتژی‌ها، باز هم مهندسان نرم‌افزار خود را از دست بدهید. هر از گاهی این اتفاق می‌افتد. به طور طبیعی، در هر کسب و کار یا استارت آپی این اتفاق می‌افتد. این که چگونه و چرا مهندس نرم افزار شما به سازمان دیگری می‌رود، مسئله اصلی است.

برای جلوگیری از تغییر ناگهانی هسته اصلی در میان یک پروژه مهم، باید فضای کاری مناسبی ایجاد کرده و با اعضای تیم خود محترمانه رفتار کنید. شروع این کار در فرایند استخدام این افراد اتفاق می‌افتد. پرسش سوالات مناسب در جلسه اولیه استخدام، می‌تواند به افزایش نرخ نگهداشت توسعه‌ دهندگان نرم افزارتان کمک کند. افرادی را استخدام کنید که با فرهنگ و میزان پویایی تیم شما همخوانی داشته باشند. شما نمی‌توانید تنها یک توسعه دهنده خوب داشته باشید، توسعه دهنده بالقوه شما همچنین باید در کار تیمی با سایر توسعه‌ دهندگان عالی باشد.

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X