10 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
بلاک چین

نحوه ساخت NFT و فروش آن چگونه است؟

نحوه ساخت NFT و فروش آن چگونه است؟

آیا می‌دانید نحوه ساخت NFT و فروش آن چگونه است؟ امکان تبدیل آثار هنری به توکن‌های غیرقابل تعویض، چیزی است که بسیاری از هنرمندان به عنوان راهی بالقوه برای فروش آثار خود در حال بررسی آن هستند. NFTها با ایجاد مالکیت امن بر یک دارایی دیجیتال اوریجینال، هنر را به شکل دیجیتالی به فروش می‌رسانند و می‌توانند برای خریداران علاقه‌مند، دسترسی به جوامع فعال و جدیدی را فراهم کنند.

علی‌رغم برخی موارد از سرقت یا انتشار نادرست آثار NFT و هک شدن بازارها، توکن‌های غیرقابل تعویض آمده‌اند تا بمانند و هر روز بیش از پیش برای هنرمندان اهمیت پیدا می‌کنند. امروزه گالری‌ها حتی شروع به نمایش کالکشن‌های NFT در فضای واقعی کرده‌اند.

غیر قابل تعویض بودن اساساً به معنای غیر قابل جایگزین شدن یا منحصر به فرد بودن است. توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFT با ارائه راهی برای اثبات مالکیت فایل یا آِتم اصلی از طریق ایجاد یک ثبت دیجیتال در یک بلاک چین، اقلام دیجیتالی را که به‌راحتی قابل کپی هستند، کمیاب و در نتیجه ارزشمند می‌کنند.

امروزه اغلب در مورد ساخت NFT هایی از آثار هنری دیجیتالی می‌شنوید، اما همه چیز را می توان به NFT تبدیل کرد، از ویدیو گرفته تا موسیقی و حتی املاک و مستغلات. برای درک بیشتر در مورد توکن‌های غیرقابل تعویض، ویژگی‌های آن و نحوه ساخت NFT و فروش آن، به خواندن این مطلب ادامه دهید.

نحوه ساخت NFT و فروش آن

بسیاری از هنرمندان برای یادگیری نحوه ساخت NFT و فروش آن، جذب شیوه کار هنرمندانی مانند Beeple شدند که The First 5000 Days NFT را به قیمت 69 میلیون دلار فروخت. چنین اعداد چشمگیری نشان دهنده ندرت ساخت NFT هایی به این کیفیت است. بیشتر آثار هنری NFT با قیمت هایی به فروش می‌رسند که شما انتظار دارید آثار هنری بزرگ به آن قیمت فروخته شوند. همچنین NFT ها می‌توانند به هنرمندان دیجیتال اجازه دهند درصدی از تمام فروش‌های آینده اثرشان کسب کنند. این می‌تواند در قرارداد هوشمند اصلی کدگذاری شود.

نکته مهم دیگری که باید از ابتدا بدان توجه کرد، این است که فروش، نگهداری و ساخت NFT هزینه‌های زیادی دارد. امروزه برخی از بازارهای NFT از mint کردن رایگان NFT پشتیبانی می‌کنند، اما به دلیل هزینه‌‌های بالایی که بر عهده خریدار گذاشته می‌شود، سازنده باید در بیشتر موارد هزینه mint  کردن NFT را بپردازد، خواه آن را بفروشد یا نه.

با این حال، در حالی که امسال بازار NFT کمی افت کرد، هنوز تعداد بیشتری از هنرمندان، تصویرگران و طراحان از فروش NFT کسب درآمد می‌کنند. Nonfungible.com بیش از 15 میلیارد دلار فروش اولیه و ثانویه در بلاک چین اتریوم در سال 2021 گزارش می دهد که از 67 میلیون دلار سال قبل بسیار بیشتر است. بنابراین، اگر شما راه بهتری می‌دانید، بیایید به اصول اولیه نحوه ساخت NFT و فروش آن بپردازیم. در زیر مراحل را مرحله به مرحله مرور خواهیم کرد و با جزئیات بیشتری بازارهای NFT، رمزنگاری NFT و هر چیز دیگری که نیاز دارید بدانید را بررسی خواهیم کرد.

نحوه ساخت NFT چگونه است؟

نحوه ساخت NFT چگونه است؟
Brenon تنها یکی از هنرمندانی است که در marketplace Foundation، NFT های جدید ایجاد می‌کند. (اعتبار تصویر: Foundation / Brenon)

اولین کاری که برای ساخت NFT و فروش آن باید انجام دهید، این است که NFT خود را mint کنید (ما فرض می‌کنیم که شما از قبل یک قطعه هنری دارید که می‌خواهید آن را به NFT تبدیل کنید). برای ساخت NFT از آثار هنری خود، باید یک پلتفرم NFT و یک کیف پول ارز دیجیتال انتخاب کنید: دومی برای پرداخت هزینه‌های اولی و در صورت خوش‌شانس بودن وفروخته شدن NFT، برای دریافت مبلغ فروش مورد نیاز است. برای نشان دادن این روند، ما از Rarible به عنوان پلتفرم NFT و MetaMask به عنوان کیف پول پرداخت خود استفاده می‌کنیم، اما گزینه های دیگری نیز وجود دارد.

1- یک کیف پول ارز دیجیتال انتخاب کنید

1- یک کیف پول ارز دیجیتال انتخاب کنید
بیشتر پلتفرم‌ها از ارز دیجیتال اتریوم استفاده می‌کنند، اما اکنون بلاک چین‌های دیگری نیز برای استفاده وجود دارد که انرژی کربنی کمتری مصرف می‌کنند. (اعتبار تصویر: ethereum.org)

برای ساختن NFT و فروش آن، به ارز دیجیتال نیاز دارید. بیشتر پلتفرم‌های حراج NFT از شما می‌خواهند که برای mint کردن NFT، که فرآیندی است که اثر هنری شما را به یک توکن غیرقابل تعویض و قابل فروش تبدیل می‌کند، باید مبلغی را از قبل پرداخت کنید. ارز دیجیتال اتر (به اختصار ETH) رایج‌ترین روش پرداخت است. زیرا این ارز دیجیتال بومی پلتفرم بلاک چین اپن سورس اتریوم است، جایی که NFT و ساختن NFT برای اولین بار راه اندازی شد.

برخی از پلتفرم‌ها شروع به پذیرش انواع فرمت‌های پرداخت و ساخت NFT با استفاده از بلاک چین‌های مختلف کرده‌اند و برخی از آن‌ها برای محیط زیست آسیب کمتری به همراه دارند.

اگر از قبل مقداری ETH دارید، باید مطمئن شوید که آن را در یک کیف پول دیجیتالی قرار داده‌اید. که بتوانید برای پرداخت (و دریافت) به پلتفرم NFT انتخابی خود متصل شوید. اگر ارز دیجیتال ندارید، بسیاری از صرافی‌های ارزهای دیجیتال وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها ETH بخرید، اما سریع‌ترین و ساده‌ترین گزینه معمولاً خرید مستقیم با کیف پول دیجیتالی مورد نظرتان است.

پلتفرم‌های کیف پول ارز دیجیتال

پلتفرم‌های زیادی برای پرداخت هزینه‌های ساخت NFT وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان Coinbase، MetaMask، Torus، Portis، WalletConnect، MyEtherWallet و Fortmatic را نام برد. ما برای توضیح دادن در این مقاله، از MetaMask استفاده می‌کنیم، اما می توانید هر یک از پلتفرم‌های بالا را هم در نظر بگیرید. در بیشتر موارد، روند این کار مشابه است. توصیه می‌کنیم قبل از انتخاب، هزینه‌های مربوطه را تا حد امکان بررسی کنید (بعداً به کارمزدها خواهیم پرداخت).

اگر ترجیح می دهید از سرویس دیگری استفاده کنید، یا اگر از قبل یک کیف پول دیجیتال دارید و کار با آن را بلدید، مستقیماً به مرحله 4 بروید تا ساخت NFT را شروع کنیم. در غیر این صورت، در مرحله بعدی، درباره نحوه نصب کیف پول ارز دیجیتال و خرید ETH با شما صحبت خواهیم کرد.

2- برای پرداخت هزینه‌های ساخت NFT ، یک کیف پول ارز دیجیتال راه‌اندازی کنید

2- برای پرداخت هزینههای ساخت NFT ، یک کیف پول ارز دیجیتال راه‌اندازی کنید
کار با وب سایت MetaMask آسان است و می توان آن را در مرورگر شما برای نسخه موبایل نصب کرد (اعتبار تصویر: MetaMask)

برای ایجاد کیف پول دیجیتال به منظور اتصال به یک پلتفرم NFT برای پرداخت هزینه‌های ساختن NFT و فروش آن، باید به وب سایت MetaMask بروید و روی دکمه آبی رنگ «Download» در بالا سمت راست کلیک کنید. از آنجایی که ما از لپ‌تاپ استفاده می‌کنیم، گزینه نصب افزونه برای مرورگر را انتخاب می‌کنیم، اما Metamask یک اپلیکیشن موبایلی نیز دارد.

سپس از شما خواسته می شود تأیید کنید که می خواهید ” create a new wallet and seed phrase”. (یک کیف پول جدید و یک seed phrase بسازید. در مورد معنای « seed phrase» زیاد نگران نباشید (این عبارت اساساً فهرستی از کلمات است که اطلاعات بلاک چین را ذخیره می‌کند). بگویید بله، پس از آن صرفاً موافقت با شرایط، ایجاد رمز عبور و راه اندازی برخی اقدامات امنیتی باقی می‌ماند. سپس اکانت خود را راه اندازی خواهید کرد.

3- به کیف پول خود ارز دیجیتال اضافه کنید

3- به کیف پول خود ارز دیجیتال اضافه کنید
کار با اکانت MetaMask ساده است (اعتبار تصویر: MetaMask)

هنگامی که کیف پول MetaMask یا هر کیف پول دیجیتالی دیگری را راه اندازی کردید، باید مقداری ETH به آن اضافه کنید. اگر از قبل ETH ندارید، باید مقداری از آن را خریداری کنید، بنابراین روی دکمه «Buy» کلیک کنید و گزینه « Buy ETH with Wyre» را انتخاب کنید.

به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که در آن می‌توانید از Apple Pay یا کارت نقدی برای خرید ETH استفاده کنید. توجه داشته باشید که اگر ترجیح می‌دهید هنوز پولی خرج نکنید، می‌توانید این مرحله را ترک کنید. این کار به کمی بررسی بیشتر نیاز دارد. (شما می‌خواهید هزینه‌های پلتفرم NFT انتخابی خود را بررسی کنید تا بدانید چقدر ETH باید بخرید).

اصطلاحات پیچیده مربوط به دنیای ارزهای دیجیتال، ممکن است این بخش از یادگیری نحوه ساخت NFT و فروش آن را بسیار دشوار نشان دهد. اما خرید ارز دیجیتال در واقع بسیار آسان است. فقط توجه داشته باشید که مانند بیت کوین و بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال، ارزش اتر نیز می‌تواند به شدت در نوسان باشد.

تنها در سال 2021، قیمت 1 اتریوم از کمتر از 1000 دلار به حدود 4700 دلار در زمان نگارش این مقاله رسیده است و اوج و فرودهای بسیاری در راه است. این ممکن است که قیمت ارز تنها در چند ساعت به اندازه چندصد دلار آمریکا نوسان کند.

4- کیف پول خود را به یک پلتفرم NFT وصل کنید

4- کیف پول خود را به یک پلتفرم NFT وصل کنید
Rarible یکی از بازارهای کالکشن محور آثار هنری دیجیتال است (اعتبار تصویر: Rarible)

اکثر کیف پول های دیجیتال به روش مشابه همدیگر کار می‌کنند. هر کدام را که انتخاب کنید، باید آن را به پلتفرم NFT که برای ساخت NFT استفاده می‌کنید، وصل کنید. ما برای آموزش در این مقاله، از Rarible استفاده می‌کنیم. اما بسیاری از پلتفرم‌های NFT دیگر برای انتخاب وجود دارند و این فرآیند معمولاً مشابه آنچه در زیر توضیح می‌دهیم خواهد بود.

به Rarible.com بروید. در گوشه سمت راست صفحه، دکمه ای وجود دارد که روی آن عبارت «Connect wallet» وجود دارد. روی آن کلیک کنید، و در صفحه بعدی، ارائه دهنده کیف پول که برای ما MetaMask است، از شما خواسته می‌شود. یک پنجره popup به شما این امکان را می‌دهد که کیف پول خود را به Rarible متصل کنید. روی «Next» و سپس «Connect» کلیک کنید، terms of service را بپذیرید و تأیید کنید که بالای 13 سال سن دارید.

5- فایل خود را برای ساخت NFT  آپلود کنید

5- فایل خود را برای ساخت NFT  آپلود کنید
صفحه آپلود فایل در Rarible (اعتبار تصویر: Rarible)

اکنون یک کیف پول متصل به ETH برای پرداخت هزینه‌ها دارید، و آماده ساخت NFT و فروش آن هستید. در سایت Rarible، روی دکمه آبی «Create» در بالا سمت راست کلیک کنید. سپس گزینه‌هایی دارید تا یک کار single و one-off ایجاد کنید یا یک کالا را چندین بار بفروشید.

در این مثال، ما “Single” را انتخاب می کنیم. اکنون باید فایل دیجیتالی را که می‌خواهید برای ساختن NFT استفاده کنید، آپلود کنید. Rarible فایل‌های PNG، GIF، WEBP، MP4 و MP3 تا 30 مگابایت را می‌پذیرد.

آپلود عکس
“اثر هنری” که ما آن را به یک NFT تبدیل خواهیم کرد (اعتبار تصویر: Rarible)

برای نشان دادن فرآیند ساخت NFT ، ما یک قطعه هنری با الهام از هنر زیرزمینی لندن توسط دیوید هاکنی ساخته‌ایم. فایل دیجیتالی خود را آپلود کنید، و در سمت راست، پیش نمایشی از ظاهر پست NFT خود را مشاهده خواهید کرد.

6- یک حراج برای NFT خود ایجاد کنید

6-یک حراج ایجاد کنید
تنظیمات حراج خود را انتخاب کنید (اعتبار تصویر: Rarible)

در قسمت بعدی فرم، باید نحوه فروش آثار هنری NFT خود را انتخاب کنید. سه گزین برای فروش پس از ساخت NFT وجود دارد. «Fixed price» به شما امکان می‌دهد قیمتی تعیین کنید و بلافاصله NFT خود را بفروشید (مثل گزینه «Buy it now» در eBay). گزینه “Unlimited Auction” به مردم اجازه می‌دهد تا زمانی که شما یکی از پیشنهادات آن‌ها را قبول نکنید، پیشنهادات خود را ارائه دهند. در نهایت، “Timed auction” حراجی است که فقط برای مدت زمان مشخصی ادامه دارد. این گزینه‌ای است که ما به عنوان نمونه انتخاب می‌کنیم.

این نوع حراج ما را به سمت پیچیده ترین بخش می‌برد: انتخاب حداقل قیمت. اگر NFT خود را خیلی ارزان بفروشید، کارمزدهای هنگفت ساخت NFT باعث ضرر شما می‌شوند. ما قیمت خود را روی قیمت بلندپروازانه یک ETH (در حال حاضر معادل 4700 دلار آمریکا) تعیین می‌کنیم و به افراد هفت روز فرصت می‌دهیم تا پیشنهاد بدهند.

در مرحله بعد از ساختن NFT و فروش آن، گزینه‌ای به نام «Unlock once purchased» دریافت می‌کنید. این به شما این فرصت را می‌دهد که از طریق یک صفحه وب مخفی، یک لینک دانلود نسخه کامل و با وضوح بالا از اثر هنری، و شاید یک متریال اضافی به خریدار نهایی ارائه دهید. در زیر آن گیج کننده ترین گزینه به نام “Choose Collection” وجود دارد. این یک سوال بسیار فنی در مورد نحوه راه اندازی بلاک چین است. گزینه پیش‌فرض در اینجا «Rarible» است و توصیه می‌کنیم آن را به همین شکل رها کنید.

7- پس از ساخت NFT خود، برای فروش آن توضیحاتی اضافه کنید

7- پس از ساخت NFT خود، برای فروش آن توضیحاتی اضافه کنید
توضیحاتی برای قطعه خود اضافه کنید (اعتبار تصویر: Rarible)

اکنون می‌توانید عنوان و توضیحاتی برای لیست خود اضافه کنید. برای به حداکثر رساندن شانس فروش NFT، باید کمی وقت بگذارید و در مورد این موضوع فکر کنید. سپس از شما خواسته می شود در نظر بگیرید که می‌خواهید چه درصدی از حق امتیاز فروش مجدد اثر هنری خود در آینده را مطالبه کنید.

این مسئله هم مانند یک چاقوی دولبه است. زیرا درصد بالاتر در درازمدت به ازای هر فروش پول بیشتری را برای شما به ارمغان می آورد. اما همچنین در وهله اول خریدار را از فروش مجدد اثر هنری شما باز می‌دارد. زیرا احتمال کمتری برای کسب سود خواهد داشت. در نهایت، یک فیلد اختیاری برای افزودن ویژگی‌های فایل شما وجود دارد. با تکمیل آن، تقریباً فرآیند ساخت NFT و فروش آن را به پایان رسانده‌اید.

8- هزینه قرار گرفتن NFT در لیست فروش را بپردازید

8- هزینه قرار گرفتن NFT در لیست فروش را بپردازید
صفحه پرداخت Rarible (اعتبار تصویر: MetaMask)

مرحله آخر در یادگیری نحوه ساخت NFT و فروش آن، این است که روی ” Create Item” کلیک کنید. سپس از شما دعوت می‌شود تا به کیف پول خود کانکت شوید و هزینه listing را بپردازید. اگر پول کافی در کیف پول خود ندارید، نگران نباشید: لازم نیست دوباره شروع کنید. فقط روی نماد کیف پول در گوشه سمت راست بالای صفحه کلیک کنید، و سپس این امکان را دارید که مستقیماً در Rarible پول اضافه کنید.

قبل از انجام این کار، فقط یک هشدار نهایی وجود دارد. هزینه listing ممکن است کم به نظر برسد: این هزینه برای ما فقط 5.91 دلار آمریکا است. اما این تنها برای شروع است. قبل از اینکه بتوانید ادامه دهید، باید با هزینه بیشتری موافقت کنید تا بتوانید ساخت NFT خود را به پایان برسانید، که این هزینه برای ما معادل 42.99 دلار در اتریوم بود.

اگر شخصی واقعاً NFT شما را بخرد، باید برای فروش NFT کارمزدی بپردازید، به علاوه کارمزد تراکنش برای انتقال پول از کیف پول خریدار به کیف پول شما نیز بر عهده خودتان است. در زمانی که ما این کار را تست کردیم، هیچ یک از اینها در وب سایت Rarible کاملاً واضح نبود.

شما برای ساخت NFT و فروش آن، باید ریسک کنید و منتظر بمانید و ببینید در صورت فروش چقدر پول گیرتان می‌آید.

نتیجه‌گیری

ما دوست داریم بتوانیم به طور واضح و ساده نحوه محاسبه هزینه بالقوه ساخت NFT را توضیح دهیم، اما ماهیت گیج کننده فناوری بلاک چین، نوسانات شدید در ارزش ارزهای دیجیتال و عدم شفافیت در خود پلتفرم ها، این را به یک کار غیر ممکن تبدیل می‌کند.

شما باید ریسک کنید و منتظر بمانید و ببینید که در صورت فروش چقدر پول دریافت می‌کنید و امیدوار باشید که ساختن NFT و فروش آن هنوز هم  برایتان سودآور باشد. با همه این موارد، اگر همچنان به ساخت NFT علاقه دارید، ما برای شما آرزوی موفقیت می‌کنیم.

منبع ترجمه: creativebloq

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X