10 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
Media

نحوه استفاده از انتقال امن و قابل اعتماد (SRT) برای ویدئوی زنده‌

انتقال امن

SRT چیست؟

انتقال امن و قابل اعتماد (SRT) یک پروتکل انتقال ویدئوی اپن سورس است که توسط Haivision ابداع شده است و در ارائه جریان پایدار با تأخیر نسبتاً کم، نسبت به پروتکل‌های مشابه برتری دارد. اگرچه SRT اساساً در محیط‌های پخش و شرکت‌ها استفاده می‌شود، این پروتکل در انواع پخش‌های اینترنتی، به طور فزاینده‌ای در حال کسب محبوبیت است.

قبل از پرداختن به جزئیات بیشتر، در مورد این‌که چرا این پروتکل در مقایسه با پروتکل‌های سنتی‌تر انتقال مانند RTMP و RTSP بیشتر مورد پذیرش قرار گرفته است، اجازه  دهید نگاهی اجمالی به جایی که این پروتکل برای پخش ویدئوی زنده مناسب است بیندازیم.

جریان کار پخش زنده ویدیو

در این‌جا یک فرایند ساده از نحوه عملکرد پخش زنده وجود دارد:

دوربین‌ها و میکروفون‌ها

منبع مورد استفاده برای پخش ویدئو، صدا یا هردوی آن‌ها

Encoding

داده‌های خام دوربین‌ها، میکروفون‌ها یا هر دوی آن‌ها را برای انتقال آسان‌تر در اینترنت فشرده می‌کند.

Transcoding *(SRT)

داده‌های encode شده را در اندازه‌های کوچکتر و فرمت‌های مختلف فشرده می‌کند تا در انواع مختلف دستگاه‌ها قابل دسترسی باشند.

مدیاسرورها (سرورهای رسانه)

داده‌های transcode شده را در صورت لزوم کانورت و ری‌پکیج می‌کند تا برای انواع مختلف فرمت‌های انتخاب شده برای مشاهده ویدیو در دسترس باشد.

شبکه تحویل محتوا

محتوای ارائه شده توسط مدیاسرورها را به سرعت و از نزدیکترین مکان درخواستی بیننده توزیع می‌کند.

پخش‌کننده‌های ویدئو و بازپخش

داده‌ها را از CDN رمزگشایی و Decode می‌کند و برای مشاهده نمایش می‌دهد.

SRT را بیشتر بشناسیم

این پروتکل بخشی از فرآیند Transcoding است که داده‌ها را به مدیاسرور تحویل می‌دهد. با توجه به ماهیت انتقال مداوم داده‌ها و دگرگونی‌های مختلف آن‌ها، حفظ کیفیت مطلوب در فرآیند انتقال از منبع اصلی بسیار مهم است.

همچنین ویژگی‌هایی در آن وجود دارد که به حفظ کیفیت بالا در هنگام انتقال داده‌ها کمک می‌کند. در اینجا برخی از ویژگی‌های منحصر به فرد این روش انتقال، به حفظ کیفیت داده‌های در حال انتقال کمک می‌کنند.

 • قابلیت پیکربندی زمان برای همگام‌سازی با فید‌های متعدد
 • قابلیت تنظیم و وفق دادن پهنای باند
 • احیا و نوسازی بسته‌های  NAK(Negative Acknowledgement)برای ارائه تجربه‌ای روان‌تر
 • سازگاری بیشتر با کدک agnostic برای صدا و تصویر

ما SRT را نه فقط به دلیل برقراری فعال و اپن سورس بودنش دوست داریم، بلکه دلیل دیگر این است که به گونه‌ای طراحی شده که بسیار پایدار باشد و با تطبیق بلادرنگ با شرابط شبکه، در شرایط غیرقابل پیش‌بینی خوب عمل می‌کند. جنبه مهم دیگر این است که این پروتکل با استفاده از رمزگذاری AES امنیت توزیع محتوا را هم فراهم می‌کند.

به زبان ساده، یک ویدئوی مطمئن‌تر به معنی خوشحالی بیشتر بینندگان است.

SRT هنوز پروتکل جدیدی است و به اندازه RTMP گسترده نیست. این بدان معناست که شما نمی‌توانید آن را در سایت‌های محبوب پخش زنده مانند یوتیوب، توییچ و فیس‌بوک پخش کنید. پشتیبانی Livepeer از SRT به این معنی است که پخش‌کننده‌های شما می‌توانند SRT را پخش کرده و تمام پیشرفت‌های مربوط به پایداری و امنیت که برای رساندن فایل‌ها طراحی شده است را دریافت کنند.

استفاده از SRT با Livepeer

استفاده از پخش با SRT آسان است. در حال حاضر، ما یک URL با ورودی RTMP مانند مثال زیر ارائه می‌دهیم:

SRT 1

برای استفاده از این روش انتقال، کافی است URL ورودی RTMP را به شکل زیر تعویض کنیم:

SRT 2

گزینه آسان دیگر این است که URL ورودی SRT درست زیر RTMP URL در داشبورد Livepeer قرار بگیرد. اگر از SRT URL داشبورد استفاده می‌کنید، نیازی به ارائه کلید استریم (stream key) نیست، زیرا از قبل موجود است.

SRT 3

در شیوه ارائه شده در زیر، نمونه‌‌ استفاده از SRT با OBS آورده شده است:

 • به Setting بروید.
 • سپس در منوی سمت چپ تب Stream را انتخاب کنید.
 • گزینه custom را از منوی کشویی Service انتخاب کنید.
 • URL SRT را در فیلد سرور پیست کنید.

URL ورودی SRT از سرویس‌های ویدئویی Livepeer را پیست کنید. توجه داشته باشید که {stream_key}باید با کلید داده شده جایگزین شود. به طور مثال: 56g6-xcd1-toox-w70z

و تمام!

SRT برای تمام اکانت‌ها رایگان است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره چگونگی شروع استفاده از SRT، مستندات ما را بررسی کنید. در اینجا اطلاعات بیشتری درباره نحوه شروع استفاده از SRT در Livepeer وجود دارد. از استریمتان لذت ببرید!

Leave feedback about this

 • کیفیت
 • قیمت
 • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X