6 اسفند 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
هوش مصنوعی GPT
بلاک چین

موارد استفاده از NFT در دنیای واقعی

موارد استفاده NFT در دنیای واقعی

آیا NFT اتفاق بزرگ بعدی در حوزه تکنولوژی است؟ آیا آن‌ها فقط یک مد هستند؟ آن‌ها می‌توانند استفاده ای بیش از یک تصویر یا کلیپ صوتی داشته باشند؟ چرا باید برای این چیزهایی که می‌توانم به صورت رایگان دانلود کنم یا از آن‌ها اسکرین‌شات بگیرم، هزینه کنم؟ تمام این سؤالات به طور مرتب توسط کسانی که در زمینه ارز دیجیتال فعال هستند، مطرح می‌شوند.

اگر نگاهی به تاریخچه NFT بیندازیم، آن‌ها مفهوم جدیدی نیستند. NFT برای اولین بار در 3 می 2014، توسط یک دیجیتال آرتیست به نام کوین مک‌کوی ساخته شدند. آن NFT «کوانتوم» نام داشت و بر روی بلاک‌چین Namecoin ساخته شد. NFT کوانتوم در ژوئن 2021 به قیمت 1.47 میلیون دلار فروخته شد. با این حال، این NFT حتی به گران‌ترین NFT که تاکنون فروخته شده است، نزدیک هم نیست. گران‌ترین NFT فروخته شده، The Merge متعلق به پاک بود که به قیمت 91.8 میلیون دلار فروخته شد. این مبلغ، رکورد فروش یک اثر هنری توسط یک هنرمند زنده است. با این قیمت، جای تعجبی نیست نیست که چرا باید برای چیزی که می‌توان رایگان دریافت کرد ،چنین مبالغی پرداخت شود.

پاسخ به این سؤال ساده است. NFT باید بیش از یک تصویر یا کلیپ صوتی باشد و باید بیش از این‌ها کار انجام دهد. NFT باید کاربردهایی داشته باشد. وقتی که NFT دارای کاربردهایی یونیک باشد، از «فقط یک تصویر یا کلیپ صوتی» به چیزی که می‌تواند در زندگی روزمره ادغام شود، تغییر وضعیت می‌دهد. در حقیقت NFT یک ابزار کاربردی در زندگی واقعی است.

با نگاهی به موارد استفاده و ابزارهای NFT ، صنایعی هستند که می‌توانند از آن به نفع خود استفاده کنند:

استفاده در دنیای مد و فشن

با این که صنعت مد دیجیتال لزوماً یک ترند جدید نیست، نحوه دسترسی مردم و مالکیت آن قطعاً تغییر کرده است. مردم اکنون می‌توانند در بازی‌ها، در متاورس و بر روی آواتار خود، NFT های مد بخرند و در واقع، مالکش شوند و از آن استفاده کنند.

استفاده در متاورس

از NFT ها می‌توان برای خرید زمین مجازی در متاورس و اثبات مالکیت آن‌ها استفاده کرد. متاورس‌هایی مانند Sandbox، Axie Infinity و Decentraland تنها سه نمونه از این موارد هستند.

استفاده به عنوان بلیط رویدادها

یک راه عالی برای توضیح این کاربرد NFT ، بلیط‌فروشی رویدادها است. چالشی که بسیاری از برگزارکنندگان رویدادها با آن روبرو هستند، بلیط‌های تقلبی است. به این دلیل که NFT ها بر روی بلاک چین ساخته می‌شوند، آن‌ها می‌توانند بلافاصله این چالش را حل کنند. هنگامی که NFT ساخته‌شد، به طور خودکار در کیف پول مشتری ذخیره می‌شود و مشکل بلیط‌های تقلبی را حل می‌کند. همچنین برای تولید بلیط‌های کاغذی، دیگر هیچ درختی قطع نمی‌شود!

دسترسی انحصاری

یک راه هوشمندانه برای ساخت NFT که کاربردی بیش از یک قطعه دیجیتال آرت داشته باشد، این است که به صاحبان NFT دسترسی انحصاری به چیزهایی که مختص به آن‌هاست داده شود. این NFT ها، NFT های دسترسی نام دارند. BAYC یا Bored Ape Yacht Club یکی از شناخته‌شده‌ترین نمونه‌های آن با مجموعه Bored Ape collection شامل 10.000 NFT در بلاک چین اتریوم است. هر کدام از مالکان این مجموعه می‌توانند به مناطق ویژه BAYC دسترسی داشته باشند. مثال دیگری از این موضوع، این است که گروه Kings of Leon از NFT های دسترسی برای ایجاد روابط بهتر با طرفدارانش استفاده کرد. NFT های دسترسی همچنین می‌توانند برای اعطای موقعیت در airdrop ها، فرصت‌های انحصاری، دعوتنامه‌ها، تجربیات انحصاری و دسترسی زودتر از موعد به رویدادها و محصولات استفاده شوند.

هویت

NFT همچنین می‌تواند به منظور ایجاد یک هویت واحد برای شما، در دنیای دیجیتال استفاده شود. MetaTag از NFT ها استفاده می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد username/Gamertag خود را در بلاک چین ثبت و mint کنند. سپس این NFT ها می‌توانند در بازی به عنوان Gamertag و username تأییدشده استفاده شوند. MetaTag ها قابلیت هم‌کنش‌پذیری ( interoperability ) دارند، به این معنی که کاربران می‌توانند از یک هویت واحد در زنجیره‌ها و شبکه‌های مختلف استفاده کنند و بدینوسیله، در سراسر دنیای متاورس و دیجیتال یک هویت واحد داشته باشند.

این‌ها بزرگترین کاربردهای ابزاری واقعی NFT ها بود. این واقعیت که NFT ها قابلیت هم‌کنش‌پذیری دارند و چند پلتفرمه هستند، به حفظ حریم خصوصی کمک می‌کند و کارایی آن‌ها را افزایش می‌دهد. NFT ها موارد استفاده آزمایشی و کاربردهای جدید بسیار زیادی دارند که هر روز ظاهر می‌شوند و به آن‌ها فکر می‌شود. قابلیت‌های عملی این فناوری، تقریباً بی‌پایان است.

منبع: HackerNoon  نویسنده: اندرسون بان

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
هوش مصنوعی GPT
X