10 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
بازی

مقایسه Sandbox و Roblox | این آینده گیمینگ است!

مقایسه Sandboxو Roblox | این آینده گیمینگ است!

متاورس به عنوان یک کانسپت، امروزه از هر دوران دیگری محبوب‌تر است و به لطف شرکت‌های بزرگی مانند متا، افراد بسیار زیادی درگیر ایده زندگی مجازی در یک دنیای مجازی هستند. پلتفرم‌های بزرگی مانند The Sandbox، همراه با این جریان هستند. تا به الان، بازی‌های آنلاین زیادی بر اساس فناوری بلاک‌چین ساخته شده اند، ولی The Sandbox از اولین پلتفرم‌ها در این زمینه است. همچنین Roblox وجود دارد که احتملاً بسیاری از مردم به خاطر هزاران بازی تحت این لیبل، با آن آشنا هستند. مقایسه بین این دو شامل فاکتورها و موارد زیادی می‌شود، اما مطلبی که امروز برای شما آماده کرده‌ایم، مربوط به مقایسه این دو بازی محبوب در بستر متاورس است.

کدام یک از این دو نمونه بارزی از آینده صنعت گیمینگ خواهد بود؟

مقایسه The Sandbox و Roblox

این مقایسه صرفاً بر روی آنچه که توسط هر پلتفرم ارائه می‌شود تمرکز خواهد کرد. به دلیل ماهیت فرّار ارزهای دیجیتال، ویژگی‌هایی مانند سودآوری در نظر گرفته نمی‌شوند، اما جنبه‌های درآمدزایی و ارتباط اجتماعی The Sandbox (Season 3) و Roblox در نظر گرفته می‌شوند.

از نظر سهولت دسترسی

مقایسه The Sandbox و Roblox

Sandbox پلتفرمی حول محور ارزهای دیجیتال و بلاک چین است. در نتیجه، روند ساخت اکانت در آن تا حدودی از Roblox سخت‌تر است. برای ورود به Sandbox، در حین ساخت اکانت باید یک کیف پول مجازی باید به حساب متصل شود. این به این دلیل است که بسیاری از ویژگی‌های موجود در این بازی حول محور NFT و ارزهای دیجیتال است. که در غیر این صورت، هر دوی آنها در دسترس گیمرها قرار نمی‌گرفت. این امر بهایی است که باید برای سهولت دسترسی به جنبه‌های درآمدزایی این بازی پرداخت شود. هر کسی که این کیف پول‌ها را نداشته باشد، از کودکان گرفته تا بزرگسالانی که قادر به ثبت نام در آن‌ها نیستند، بدون کمک شخصی دیگر نمی‌تواند از Sandbox استفاده کند.

از سوی دیگر، Roblox یکی از در دسترس ترین پلتفرم‌های موجود است. حتی برای شروع بازی نیازی به ایجاد حساب کاربری نیست. برای دسترسی به ویژگی‌های اضافی در این پلتفرم، به روش‌های تأیید بیشتری نیاز است، اما یک تجربه کوتاه در آن بسیار راحت است. محدودیت‌های بسیار کمی برای دنیای ساخته شده توسط کاربران این پلتفرم وجود دارد. تعداد کمی از این دنیاها به Robux (ارز درون بازی که می توان آن را با پول واقعی خریداری کرد) نیاز دارند. می‌توان Roblox را به‌عنوان پیش‌آهنگی برای متاورس دید، و اگرچه به اندازه The Sandbox با این کانسپت ادغام نشده است، اما به طور غیرقابل انکاری در دسترس‌تر است.

کسب درآمد و اجتماعات

درآمدزایی در The Sandbox

یکی از مهمترین مواردی که به نفع The Sandbox است، مربوط به درآمدزایی است. در حالی که ورود به آن کمی دشوارتر از Roblox است، مدل play-to-earn آن تقریباً به هر کسی اجازه می دهد تا با بازدید از جهان‌ها و انجام ماموریت‌ها شروع به کسب درآمد واقعی کند. این در جامعه علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال بسیار مطرح است. در حالی که کوچکتر از جامعه Roblox است، Sandbox صدها طرفدار دارد که به دنبال ایجاد و به اشتراک گذاری تجربیات قوی با دیگران هستند. این موضوع The Sandbox را به مکانی بسیار دلپذیر برای سازندگانی تبدیل می‌کند که از سیاست‌های Roblox ناراضی هستند.

اما بزرگترین نقاط قوت Roblox  سهولت دسترسی و جامعه بزرگ  آن است. که این‌ها بزرگترین نقاط ضعف آن نیز هستند. از آنجا که استفاده از آن بسیار آسان است، افرادی از تمام سنین از Roblox استفاده می کنند. این شامل کودکان نیز می شود. البته برای کسانی که می خواهند شروع به کسب درآمد کنند، تأیید قبلی لازم است.

ولی کسب درآمد در Roblox بسیار دشوارتر است، زیرا بسیاری از جوایز فقط در خود دنیای بازی قابل استفاده هستند. این جامعه بزرگ در گذشته نیز با مناقشاتی روبرو بوده است، از سوء استفاده از توسعه‌دهندگان جوان گرفته تا قرار گرفتن کودکان در معرض محتوای جنس. در بدترین حالت. بسیار بعید است که این مسائل به زودی در The Sandbox ظاهر شوند، و این دلیل محکمی برای این است که چرا موانع بزرگتر برای ورود، ممکن است چیز خوبی باشد.

محتوای کلی

محتوای کلی بازی

با وجود سهولت دسترسی، کسب درآمد و حاشیه‌های احتمالی، اکثر گیمرها بر اساس تمایلات ساده خود در ورود به دنیایی جدید و انجام بازی‌های مختلف به این پلتفرم‌ها وارد می‌شوند. Sandbox هنوز در فاز آلفای خود است و متأسفانه این واقعیت در بازی بسیار آشکار است. بسیاری از جهان‌های رسمی فقط مأموریت‌هایی ساده و مبتنی بر متن دارند و «مبارزه» موجود در آن‌ها تقریباً وجود خارجی ندارد. همه جهان‌‌ها نیز دارای همان سبک بلوکی هستند، از ساختمان‌ها و سازه‌ها تا شخصیت‌ها و سلاح‌ها. حتی در هنگام کاوش در برخی از جهان‌های مبهم تر، تنوع زیادی در The Sandbox وجود ندارد. البته این احتمال وجود دارد که این موارد در طول زمان تکامل پیدا کنند، زیرا حتی Roblox نیز در ابتدا در سبک خاصی گیر کرده بود. اما هنوز راه زیادی تا تحقق چنین تکاملی وجود دارد.

از نظر تنوع و محتوا، Roblox بار دیگر پیروز می‌شود! نه تنها میلیون‌ها تجربه مختلف در این پلتفرم وجود دارد، بلکه تنوع آن‌ها بسیار زیاد است. سبک‌های هنری، اهداف و حتی کل ژانرهای بازی در صدها روش مختلف وجود دارند. منطقی است که Roblox دارای چنین حجم باورنکردنی از محتوایی است که برای اولین بار بیش از 15 سال پیش منتشر شده است. اما این واقعیت را تغییر نمی‌دهد که این محتوا همواره به رشد خود ادامه می‌دهد. مطمئناً هر کسی چیزی را در Roblox پیدا می‌کند که برایش جذاب‌تر باشد.

نتیجه‌گیری مقایسه بین The Sandbox و Roblox

اگر صرفاً جنبه‌های گیمینگ را در نظر بگیریم، Roblox برنده واضح این مقایسه است. Sandbox در بسیاری از قابلیت‌ها و کیفیت‌های با Roblox به خوبی رقابت می‌کند و به مرور زمان می تواند محبوب‌تر و محبوب‌تر شود، اما اگر تجربیات و بازی‌های متاورس می‌خواهند ادعای سلطه بر آینده صنعت گیمینگ را داشته باشند، باید تمرکز بیشتری روی ایجاد تجربیات سرگرم‌کننده و متنوع خرج کنند، تا اینکه کاملاً بر روی کسب درآمد و فناوری مبتنی بر بلاک‌چین تمرکز کنند. در نهایت، این تجربیات مجازی همچنان به عنوان بازی های ویدئویی در نظر گرفته می‌شوند، حتی زمانی که سعی می کنند بیشتر از این حرف‌ها باشند. اگر The Sandbox تلاش کند که سرگرم‌کننده‌تر باشد، احتمالاً طی یک دهه ؟آینده از Roblox پیشی خواهد گرفت.

منبع: hackernoon

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X