10 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
بازی

معرفی Clutch ، اینستاگرامی برای گیمرها

معرفی Clutch ، اینستاگرامی برای گیمرها

تعداد گیمرها در این دنیا، بیشتر از چیزی است که فکر می‌کنید. بر اساس گزارش بازار جهانی بازی‌های NewZoo ، بیش از 2.5 میلیارد گیمر در سراسر جهان وجود دارد. به عبارت دیگر، تقریباً ⅓ جمعیت جهان بازی می‌کنند! اما Clutch چیست و چه نقشی در این بازار ایفا می کند؟

اگرچه کنسول‌ها و بازی‌ها به اندازه کافی در جهان وجود دارند، اما بستر رسانه‌های اجتماعی برای گیمرها چندان گسترده نیست. پلتفرم‌هایی مانند Twitch وجود دارند، اما Twitch معمولاً برای کسانی که از قبل در این حیطه سر و صدا کرده‌اند جوابگو است. پیوستن به Twitch و محبوب شدن در آن، برای افراد ناشناخته خیلی سخت است. بیشتر استریمرهای برتر آن قبل از پیوستن به این پلتفرم محبوب هستند.

البته گیمرها می‌توانند کلیپ‌های خود را در شبکه‌های اجتماعی موجود مانند فیس‌بوک و توییتر به اشتراک بگذارند. با این حال، این پلتفرم‌ها بر محوریت ارتباط دوستان و خانواده یوزرها شکل گرفته‌اند. که این دو جامعه کوچک، – دوستان و خانواده- معمولاً تمایلی به اشتراک‌گذاری کلیپ‌های بازی با یکدیگر ندارند. مگر این‌که خودشان بازی کرده باشند. که همیشه اینطور نیست.

تا همین اواخر، گیمرهای معمولی، جامعه‌ای متناسب با سرگرمی مورد علاقه‌شان نداشتند. اما اکنون شرکتی وجود دارد که با ایجاد پلتفرمی به نام Clutch ، می‌خواهد این موضوع را تغییر دهد. Clutch پلتفرمی است که بسیاری از کاربران و اعضای جامعه‌اش، آن را اینستاگرام گیمینگ می‌نامند.

پلتفرمی برای گیمرهای معمولی

Clutch یک شبکه اجتماعی تعاملی است که به کاربران اجازه می‌دهد با دیگر گیمرها ارتباط برقرار کنند، کلیپ‌های درون بازی را لایک و منتشر کنند، دیگران را به استیم‌(های) خود لینک کنند، و همچنین به کیمرها اجازه می‌دهد به راحتی کلیپ‌های خود را آپلود و تدوین کنند. همه این‌ها در یک پلتفرم و به راحتی قابل استفاده هستند.

Clutch متوجه شده است که اگر چه بستر مناسبی برای فعالیت گیمرهای حرفه‌ای وجود دارد، اما خدمات زیادی به گیمرهای معمولی ارائه نمی‌شود. که از قضا، جمعیت این دسته از گیمرها بسیار بیشتر است. به عنوان مثال چین، کشوری که بیشترین بازی‌های ویدئویی در آن انجام می‌شود، انتظار دارد در 5 سال آینده حدود 2 میلیون گیمر به صنعت بازی‌های ویدئویی رقابتی در این کشور اضافه شوند. اما وقتی به این فکر کنید که 2 میلیون نفر تنها 0.08 درصد از کل جمعیت گیمرهای دنیا را تشکیل می‌دهند، متوجه خواهید شد که جمعیت مسابقات و ورزش‌های الکترونیکی حرفه‌ای چقدر محدود است.

هزاران گیمر فوق‌العاده در Clutch وجود دارند که هرگز فرصتی برای نمایش استعدادشان در توییچ و یوتیوب نداشته‌اند. رایان پروباسکو، مدیر عامل و یکی از بنیانگذاران Clutch گفت:

«این سرویس‌ها (توییچ و غیره) برای این به وجود آمده‌اند که سلبریتی‌ها در آن جلب توجه کنند و بقیه ما فقط تماشایشان کنیم. اما در Clutch لازم نیست که برای افزایش بازدیدهایتان مشهور باشید. تنها چیزی که نیاز دارید یک هایلایت از گیم‌پلی‌تان است. و پس از آن انجمن Clutch شما را به رسمیت خواهد شناخت. این همان چیزی است که شما به دنبالش بودید»!

آن‌چه گیمرها از Clutch می‌خواهند

گیمرهای حرفه‌ای در مسابقات رقابتی شرکت می‌کنند، اسپانسر دارند و در ازای بازی کردن پول نقد می‌گیرند. اما یک گیمر معمولی معمولاً به عنوان یک سرگرمی در خانه‌اش بازی می‌کند. با این وجود، همه گیمرها از چالش و رقابت استقبال می‌کنند و دوست دارند فرصتی برای به نمایش گذاشتن مجموعه مهارت‌های خود و بازی کردن با دوستانشان داشته باشند. بنابراین، Clutch اپلیکیشنی ایجاد کرد که این امکان را برای آن‌ها مهیا سازد.

اپلیکیشن Clutch راهی آسان ایجاد کرده است تا گیمرها مهارت‌های خود را به نمایش بگذارند، و به دیگران اجازه دهند کلیپ‌های بازی کردنشان را ببینند و با گیمرهایی که بازی‌های مشابه آن‌ها را پلی می‌دهند، ارتباط برقرار کنند. در Clutch ، گیمرها می‌توانند در چالش‌هایی شرکت کنند که در آن بهترین کلیپ‌های خود را به اشتراک بگذارند و در معرض بازدید بیشتری قرار بگیرند. یا این‌که به سایر کاربران پلتفرم پیام دهند و با تشکیل یا پیوستن به یک تیم، جامعه‌ای پیرامون یک بازی ایجاد کنند. به این ترتیب، هر گیمر، و نه فقط گیمرهای حرفه‌ای، می‌توانند به خاطر مهارت‌هایشان دیده شوند، مورد قدردانی قرار بگیرند و خود را در جامعه بزرگ‌تری از بازی مورد علاقه‌شان غرق کنند.

ظهور صنعت ورزش الکترونیکی در Clutch

صنعت ورزش الکترونیکی، صنعتی بسیار بزرگ است. بر اساس گزارش بازار جهانی ورزش‌های الکترونیکی  Emarketer ، این صنعت در سال 2018 در حدود 869 میلیون دلار درآمد داشته است و انتظار می‌رود تا پایان سال 2022 نزدیک به 3 میلیارد درآمد کسب کند. اگرچه این صنعت تأکید زیادی بر گیمرهای حرفه‌ای دارد، اما فراموش نکنیم که این گیمرها در ابتدا گیمرهای معمولی بوده‌اند. این یکی از دلایل متعددی است که Clutch به دنبال تقویت گیمرهای معمولی است.

با پیش‌بینی حاکی از رشد سریع صنعت ورزش‌های الکترونیکی،  احتمالاً در آینده شاهد گسترش پلتفرم‌ها و سرویس‌های این صنعت برای تمام سطوح گیمرها خواهیم بود. در حال حاضر تقاضای این امر وجود دارد، اما نیاز است که زیرساخت‌های برای پاسخگویی به حجم بالای تقاضا فراهم شود. خوشبختانه، روند فعلی در صنعت ورزش‌های الکترونیکی نشان می‌دهد که بسیاری از مشاغل و کارآفرینان این حوزه مانند رایان پروباسکو و تیمش در Clutch ، این شکاف را پر خواهند کرد و به گیمرها این فرصت را خواهند داد که وارد سرویس‌ها و پلتفرم‌هایی شوند که حتی ممکن است به آن‌ها فرصت ورود به سطح حرفه‌ای را بدهد.

منبع: hackernoon

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X