2 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
مالی

7 نکته برای بهبود مدیریت مالی

7 نکته برای بهبود مدیریت مالی

این نکات مدیریت مالی می‌توانند به شما کمک کنند تا برای موفقیت مالی در بلندمدت آماده شوید و پول‌های خود را بهتر مدیریت کنید.

اگر پول منبع نگرانی در زندگی شماست، تنها نیستید. مطالعه Capital One Mind Over Money در سال 2020 نشان داد که اکثر پاسخ دهندگان – درواقع 77%- در مورد امور مالی خود حس اضطراب دارند.

در اینجا چند قدم وجود دارد که می‌توانید به وسیله‌ی آن‌ها اعتماد به نفس خود را تقویت کرده و پول خود را به طور مؤثرتری مدیریت کنید.

نکات کلیدی

 • مدیریت مالی و برنامه‌ریزی پولی هوشمندانه و کارآمد، می‌تواند به شما کمک کند تا آینده‌ای درخشان و موفق داشته باشید.
 • مدیریت مالی چیزی فراتر از صرف بودجه است.
 • دو روش اثبات شده برای کمک به مدیریت و پرداخت بدهی وجود دارد.

مدیریت مالی چیست؟

بودجه، سرمایه گذاری، پس انداز و حتی خرج کردن، همه بخشی از مدیریت مالی هستند. اما سؤال این‌جاست که چگونه می‌توانید برای خود اعتماد به نفس مالی ایجاد کنید و اضطراب‌تان را در مورد اهداف مالی کاهش دهید؟ یافتن راه‌هایی برای مدیریت بهتر پول و طرز فکرتان می‌تواند کمک کننده باشد. شما می‌توانید تحقیقات خود را انجام دهید یا برای کمک به برنامه مالی خود، مشاوره حرفه‌ای دریافت کنید.

چگونه پول خود را بهتر مدیریت کنیم

می‌توانید از این هفت نکته کاربردی مالی و به عنوان یک راهنمای کلی استفاده کنید.

1. برای اولین قدم در مدیریت مالی، بودجه‌بندی شخصی بسازید

افرادی که تأثیرات استرس مالی را احساس می‌کنند، بیشتر با بودجه بندی مبارزه می‌کنند. این یکی از یافته های مطالعه Capital One Mind Over Money است. این افراد احساس کنترل کمتری می‌کنند و تمایل دارند چک‌های حقوق خود را بیشتر به صورت تکانشی خرج کنند.

بودجه‌بندی اولین قدم در ایجاد عادات پولی سالم و یادگیری نحوه استفاده از پول است.

با استناد به Consumer Financial Protection Bureau (CFPB)، “بودجه بندی به شما کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنید که پول کافی برای چیزهایی که نیاز دارید، خواهید داشت، در حالی که برای اهداف آینده خود، مبلغی را هم پس انداز می‌کنید.”

شما می‌توانید با استفاده از یک کاربرگ و انجام مراحل کلی زیر، بودجه بندی خود شروع کنید:

سه مرحله بودجه بندی

 • درآمد ماهانه خود را جمع‌بندی کنید. این شامل حقوق شما در محل کارتان به اضافه سایر منابع درآمد مانند پاداش، بازپرداخت مالیات یا درآمد حاصل از کار جانبی می‌شود.
 • هزینه‌های ماهانه خود را جمع‌بندی کنید. این می‌تواند شامل هزینه‌هایی در «سبدهای» اصلی مانند پرداخت قبوض مسکن، غذا، وام‌های دانشجویی و حمل‌ونقل باشد. برای پرداخت‌های ماهانه که همیشه یکسان نیستند – برای مثال غذا و خدمات آب و برق – می‌توانید از میانگین ماه‌های قبل استفاده کنید.
 • هزینه‌های خود را از درآمد خود کم کنید. این مبلغ محل شروع بودجه شما خواهد بود. هر چیزی که باقی می‌ماند همان چیزی است که هنگام پرداخت بدهی و ایجاد پس انداز باید با آن کار کنید. اگر آنچه باقی مانده است بسیار کوچک است، ممکن است بخواهید هزینه‌هایی مانند غذای بیرون‌بر و اشتراک را کاهش دهید، البته اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید.

این کار ممکن است کمک کند که بودجه خود را به عنوان یک سند زنده در نظر بگیرید که اغلب در جلوی چشمتان قرار دارد. به این ترتیب، می‌توانید در صورت نیاز، تغییراتی را در آن انجام دهید، مانند زمانی که هزینه‌های ماهانه را با پرداخت اعتباری حذف می‌کنید. همچنین ممکن است هنگام ایجاد بودجه، رویکردهای محبوب بودجه‌بندی، مانند قانون 50/30/20 را در نظر بگیرید.

2. مدیریت مالی هزینه‌های خود را پیگیری کنید

مطالعه Capital One Mind Over Money نشان داد که استفاده از عادات پولی سالم در زمانی که نسبت به مدیریت مالی خود اطمینان دارید، می‌تواند به شما در زمانی که شرایط چالش برانگیزتر می‌شود، کمک کند.

پیگیری هزینه‌ها می‌تواند یکی از آن عادت‌های سالم باشد. این کار ممکن است به شما کمک کند از هزينه‌هاي بيش از حد خودداري کنيد و در حد بودجه خود خرج کنید.

اما چگونه باید هزینه‌های خود را پیگیری ‌کنید؟ ساده است. می‌توانید هزینه‌های خود را به صورت دیجیتالی در یکی از پلن‌های موجود در فضای آنلاین ثبت کنید.

یک راهنمایی: ممکن است بخواهید هزینه‌های خود را به دسته‌های مختلفی تقسیم‌بندی کنید. به این ترتیب، دقیقاً خواهید دید که پول شما کجا می‌رود و کجا آن را خرج می‌کنید.

3. برای بازنشستگی خود پس انداز کنید

جای تعجبی نداردکه مطالعه Capital One Mind Over Money نشان داد که بیشتر آمریکایی‌ها نگران آینده مالی خود هستند. این نگرانی اغلب شامل پس انداز برای بازنشستگی می‌شود. در واقع، 68 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که نگران هستند که پول کافی برای بازنشستگی نداشته باشند.

وقتی صحبت از پس انداز برای دوران بازنشستگی به میان می‌آید، ممکن است پس‌اندازهای کوچک کمک کننده باشد. به عبارت دیگر، فعلاً می‌توانید هر ماه مقدار کمی پس‌انداز کنید و زمانی که احساس آمادگی کردید، مبلغی به آن اضافه کنید.

همچنین باز کردن یک حساب برنامه بازنشستگی ممکن است به شما کمک کند تا بتوانید درآمد دوران بازنشستگی خود را از حقوق بازنشستگی یا بیمه تامین اجتماعی به دست بیاورید.

به خاطر داشته باشید که سود مرکب می‌تواند دلیل مهمی برای شروع زودهنگام پس انداز باشد. همانطور که CFPB توضیح می‌دهد، سود مرکب ممکن است به شما کمک کند تا پس انداز خود را با به دست آوردن بهره در سود افزایش دهید.

4. برای مدیریت مالی در مواقع اضطراری، صرفه جویی کنید

گذاشتن پس انداز در یک صندوق اضطراری برای رویدادهای غیرمنتظره زندگی – مانند نیاز به تعمیرات اساسی خانه – ممکن است به شما کمک کند در مورد وضعیت مالی خود احساس بهتری داشته باشید.

افزایش پس انداز ممکن است یکی از اهداف شما باشد. اگر چنین است، ممکن است بخواهید این نکات مالی را برای کمک به هزینه‌های غیرمنتظره در نظر بگیرید:

 • به یاد داشته باشید، نرخ بهره می‌تواند متفاوت باشد. بنابراین ممکن است عاقلانه باشد که در حد وسع خود خرید کنید. اگر یک حساب پس انداز با نرخ بهتر پیدا کنید، سود اضافی می‌تواند در طول زمان اضافه شود.
 • درآمد اضافی را در حساب خود قرار دهید. وقتی در محل کار خود بازپرداخت مالیات یا پاداش دریافت می‌کنید، آن را به حساب بانکی خود واریز کنید. پول اضافی می‌تواند به رشد پس انداز شما کمک کند.
 • آن‌چه را که نیاز دارید بخرید، نه آن‌چه می خواهید. به این ترتیب، می‌توانید بقیه درآمدتان را صرف پس انداز خود کنید.
 • با تنظیم پس انداز خودکار با کمک کارفرما، ممکن است بتوانید انتقالات خودکار را به حساب پس انداز خود تنظیم کنید و پس انداز خود را بدون وسوسه شدن برای مخارج اضافی، افزایش کنید.

5. برای پرداخت بدهی‌هایتان برنامه ریزی کنید

پرداخت بدهی همچنین ممکن است به شما در مدیریت بهتر امور مالی و کاهش اضطراب مرتبط با پول کمک کند.

در اینجا CFPB دو طرح را برای کاهش و حذف بدهی‌هایتان توصیه می‌کند:

روش گلوله برفی: این روش مدیریت مالی پرداخت بدهی، ابتدا به ساکن بر پرداخت کوچکترین بدهی‌های شما متمرکز است. شما هنوز هم حداقل پرداخت‌ها را روی تمام بدهی‌های خود انجام می‌دهید. در عین حال، از هر پول اضافی برای پرداخت کوچکترین بدهی خود استفاده می‌کنید. سپس از پولی که برای ماه‌های بعد آزاد کرده‌اید برای پرداخت کوچکترین بدهی بعدی خود استفاده خواهید کرد. این می‌تواند به این معنی باشد که بدهی هایی با نرخ بهره بالاتر ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا پرداخت شوند. و این می‌تواند در دراز مدت هزینه بیشتری برای شما داشته باشد.

روش بهمنی بدهی: در این روش – که روش با بالاترین نرخ بهره نیز نامیده می‌شود – بدهی های خود را بر اساس نرخ بهره آنها از بالاترین به کمترین لیست می‌کنید. شما ابتدا پول خود را صرف پرداخت بدهی با بالاترین نرخ بهره قرار می‌دهید. پس از پرداخت، آن وجوه اضافی می‌تواند برای پرداخت بدهی بعدی در لیست شما استفاده شود. شما همچنین به پرداخت حداقلی تمام بدهی‌های خود ادامه می‌دهید.

6. عادات اعتباری خوب ایجاد کنید

کار در جهت ایجاد امتیاز اعتباری خوب نیز می‌تواند به بهبود وضعیت مالی شما کمک کند.

طبق CFPB، امتیازات اعتباری شما تصویری از اعتبار زندگی شما هستند. بنابراین این نمرات می‌توانند بخش‌های زیادی از زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهند – از اجاره یک آپارتمان گرفته تا در نظر گرفتن شغل.

CFPB موارد زیر را به عنوان بخشی از یک برنامه مدیریت مالی شخصی برای ایجاد اعتبار خوب توصیه می‌کند:

 • قبض‌های خود را هر ماه به موقع پرداخت کنید.
 • به محدودیت‌های حساب‌های اعتباری خود نزدیک نشوید.
 • روی ایجاد یک سابقه اعتباری طولانی کار کنید.

7. ذهنیت مالی خود را بهبود بخشید

کاری که با پول خود انجام می‌دهید مهم است. اما نحوه فکر کردن در مورد آن مهم‌تر است.

داشتن یک ذهنیت مالی مثبت‌تر در هنگام مدیریت مالی، می‌تواند شامل مواردی چون توجه به اهداف‌تان باشد. این همچنین می‌تواند به معنای اتخاذ رویکرد راه‌حل‌محور و تمرکز بر چیزهایی باشد که می‌توانید کنترل کنید – مانند بازپرداخت بدهی‌ها و عادت‌های خرج کردن.

اگر در مورد نحوه مدیریت مالی، مدیریت امور مالی شخصی یا رسیدن به اهداف خود در پس انداز استرس دارید، بدانید که شما تنها نیستید. با خواندن این مطلب، اکنون درباره استراتژی‌های مدیریت مالی، تنظیم بودجه ماهانه، بازپرداخت بدهی‌ها و ایجاد صندوق اضطراری اطلاعات بیشتری دارید. اگر به انجام دادن آن‌ها ادامه دهید، ممکن است در نهایت به عادات مالی شما تبدیل شوند. و این می‌تواند شما را برای موفقیت مالی در مراحل مختلف زندگی‌تان آماده کند.

منبع ترجمه: capitalone

Leave feedback about this

 • کیفیت
 • قیمت
 • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X