9 آذر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
بلاک چین

متاورس (Metaverse) چیست؟ | آپدیت 2023

متاورس چیست؟ | آپدیت 2023

متاورس یک پلتفرم محاسباتی فضایی است که تجربیات دیجیتالی را به عنوان جایگزین یا مشابه تجربیات دنیای واقعی، همراه با برخی جنبه‌های کلیدی مانند تعاملات اجتماعی، ارز دیجیتال، اقتصاد و مالکیت دارایی ارائه می‌دهد. این فناوری بر بستری از بلاک چین بنا شده است. این مقاله به تفصیل معنی، ویژگی‌ها و چرایی اهمیت آن را توضیح می‌دهد.

Metaverse یک پلت فرم محاسباتی فضایی است که تجربیات دیجیتالی را به عنوان جایگزین یا مشابه به دنیای واقعی، همراه با جنبه‌های کلیدی آن مانند تعاملات اجتماعی، ارز دیجیتال، تجارت، اقتصاد و مالکیت دارایی ارائه می‌کند. این فناوری بر بستری از بلاک چین پایه‌گذاری شده است. .

مقایسه متاورس با اینترنت در دهه‌های 1970 و 1980 مقایسه خوبی است. در آن دوران حدس و گمان‌های زیادی در مورد اینکه اینترنت چگونه به نظر می‌رسد و مردم از آن – به عنوان پایه و اساس شکل ارتباطی جدید – چگونه استفاده می‌کنند، ایجاد شد. اگرچه این مسئله به طور گسترده‌ای مورد بحث قرار گرفت، اما تعداد کمی از مردم معنی یا نحوه عملکرد آن را درک کردند.

در آن دوران، همه چیز دقیقاً آنطور که برخی امیدوار بودند پیش نرفت. اما در زمان حال، وقت آن است که این اصطلاح مبهم و پیچیده را به طور دقیق تعریف کنیم. زیرا پیش‌بینی می‌شود که Metaverse تا سال 2024 به یک بازار 800 میلیارد دلاری تبدیل شود. غول‌های فناوری مانند فیس‌بوک، مایکروسافت، اپل و گوگل سرمایه‌گذاری زیادی در این زمینه انجام داده‌اند.

اجزای Metaverse

Metaverse ترکیبی از دنیاهای سه بعدی است که از طریق مرورگر، اپلیکیشن موبایل یا هدست قابل دسترسی است. این فناوری به افراد اجازه می دهد تا در فواصل دور، تعاملات و تجربیات بلادرنگی با هم داشته باشند. به این ترتیب متاورس متشکل از اکوسیستم گسترده‌ای از اپلیکیشن‌های آنلاین خواهد بود.

Metaverse به دلیل پتانسیل و اهداف به ظاهر بی‌پایانش، محبوبیت زیادی در دنیای دیجیتال به دست آورده است. بسیاری از سرمایه گذاران به سمت Metaverse جذب می‌شوند، زیرا در لبه اکتشافات تکنولوژیکی و دیجیتالی قرار دارد. این محیطی است که در آن دنیاهای فیزیکی و دیجیتالی می‌توانند در کنار هم قرار بگیرند و به طور قابل توجهی بر حوزه‌های اساسی زندگی روزمره تأثیر بگذارند.

در اصل، این جهانی از جوامع مجازی بی حد و حصر است که در آن افراد می‌توانند با استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی، عینک‌های واقعیت افزوده، اپلیکیشن‌های گوشی‌های هوشمند و سایر فناوری‌ها، با همدیگر معاشرت و همکاری داشته باشند و سرگرم شوند. همچنین شامل جنبه‌های دیگری از زندگی آنلاین مانند رسانه‌های اجتماعی و خرید اینترنتی می‌شود.

همانطور که سناریوهای برنامه به بلوغ می‌رسند، Metaverse به یک سیستم فوق العاده بزرگ، بسیار باز و همراه با بهینه‌سازی پویا تبدیل می‌شود. در این راستا، سازندگان حوزه‌های مختلف برای ایجاد سیستمی که بتواند سناریوهای مختلف اپلیکیشن واقعیت مجازی را پشتیبانی کند، با یکدیگر همکاری خواهند کرد.

آشنایی با هفت لایه متاورس

جان رادوف، کارآفرین و نویسنده، می‌گوید Metaverse شامل هفت لایه مجزا است که هر لایه بر یکی از جنبه‌های تجربه کاربر تأثیر می‌گذارد:

تجربه: محدودیت‌های فیزیکی حذف خواهند شد زیرا فضای فیزیکی در دنیای دیجیتال غیرمادی می‌شود. Metaverse طیف وسیعی از تجربیات را در اختیار مردم قرار می‌دهد که در دنیای واقعی نمی‌توانیم از آنها لذت ببریم.

کشف: از طریق فروشگاه‌های اپلیکیشن، موتورهای جستجو و رنکینگ وب‌سایت‌ها، مشتریان می‌توانند به لطف این لایه با پلتفرم‌های جدید آشنا شوند. یافتن فناوری و جوامع جدید به این مرحله حیاتی نیاز دارد.

اقتصاد سازنده: توسعه‌دهندگان برای تولید دارایی‌ها یا تجربیات دیجیتال، از ابزارها و برنامه‌های طراحی مختلفی استفاده می‌کنند. پلتفرم‌های متعددی در طول زمان روش‌های خلاقانه را توسعه می‌دهند. به عنوان مثال، ابزارهای drag-and-drop.

محاسبات فضایی: واقعیت ترکیبی (MR)، واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) را با هم ترکیب می‌کند. این محاسبات با گذشت زمان، به یک دسته فناوری مهم تبدیل شده است که کاربران را قادر می‌سازد تا با محیط‌های سه‌بعدی برای تجارب بهتر تعامل کنند.

تمرکززدایی: هیچ مرجعی وجود نخواهد داشت که بر متاورس حکومت کند. با گسترش Metaverse ، اکوسیستم‌های مقیاس‌پذیر در ارائه طیف گسترده‌تری از اقلام دیجیتال تخصصی و بر پایه بلاک چین، از صاحبان کسب‌وکارها حمایت خواهند کرد.

رابط انسانی: لایه سخت افزاری متاورس باید شامل رابط انسانی باشد. هر دنیای مجازی می تواند بدن یک فرد را به عنوان یک آواتار سه بعدی و واقعی بپذیرد.

زیرساخت: فناوری‌ای که ابزارهای افراد را تقویت می‌کند، آن‌ها را به شبکه متصل می‌کند و محتوا را توزیع می‌کند، بخشی از لایه زیرساخت است. با گذشت زمان، شبکه های 5G به طور چشمگیری ظرفیت Metaverse را افزایش خواهند داد.

نمونه هایی از پلتفرم‌های متاورس

برای درک معنای متاورس، اجازه دهید به پلتفرم‌های پیشرو که این چشم انداز را زنده می‌کنند، نگاهی داشته باشیم:

Decentraland

  Decentraland یک محیط اجتماعی مجازی مبتنی بر بلاک چین است و برای ساختن، تجارت، کسب درآمد و کشف دنیای مجازی استفاده می‌شود. این محیط اساساً یک دفتر کل دیجیتال است که تراکنش‌های بیت کوین را دائماً در شبکه‌ای از کامپیوترها ثبت می‌کند و به عنوان پایه‌ای برای جهان Decentraland عمل می‌کند. این پلتفرم فرصت‌هایی استثنایی هم برای مطالعه و هم برای لذت بردن از تجربیات مجازی فراهم می‌کند. از Decentraland می توان برای برگزاری جلسات و تجارت در بازارهای کالای مجازی استفاده کرد. در این محیط، مانند زندگی واقعی، تعامل با سایر اعضا ساده است.

Sandbox

این یک دنیای مجازی سه بعدی است که بر روی بلاک چین اتریوم میزبانی می‌شود که در آن افراد می‌توانند با هم تعامل داشته باشند، چیزهایی بسازند و درآمد کسب کنند. دستگاه‌های متعددی از جمله تلفن‌های ویندوز و تلفن‌های هوشمند توسط دنیای Sandbox پشتیبانی می‌شوند. این پلتفرم با تجربیات جدید مجازی، شانس پول درآوردن را برای افراد فراهم می‌کند. اگرچه استفاده از آن ارزان نیست. برای ایجاد این امکان، SandBox کوین SAND خود را بر اساس اتریوم توسعه داده است. می توان کارمزدهای آن در شبکه اتریوم را با توکن‌های SAND پرداخت کرد.

 Bloktopia

 Bloktopia  از واقعیت مجازی استفاده می‌کند تا تجربه‌ای همه جانبه به کاربرانش ارائه دهد. این پلتفرم یک ساختار مجازی 21 طبقه است که نشان دهنده 21 میلیون بیت کوین در حال استفاده است. Bloktopia با تجربیات جدید مجازی، پتانسیل‌های درآمدزایی متنوعی را فراهم می‌کند. مردم می‌توانند آواتارهای خود را طراحی کنند، در فعالیت‌های متعدد شرکت کنند، درباره ارزهای دیجیتال بیاموزند، و «املاک» مجازی جذابی در برج‌ها خریداری کنند. با استفاده از ابزار سازنده پلتفرم، می‌توانید از این املاک برای ساخت آثار هنری، بازی‌ها، دنباله‌ها و چیزهای دیگر استفاده کنید.

Meta Horizon Worlds

 کاربران می توانند در این پلتفرم با همدیگر معاشرت کنند، جلسات کاری داشته باشند، محیط مجازی را کاوش کنند، در فعالیت های مجازی شرکت کنند و در Horizon Worlds بازی کنند. یکی از برنامه های اجتماعی VR متا Horizon Worlds است. در دنیای Horizon، فناوری بلاک چین استفاده نمی‌شود. این شامل بلوک‌های سازنده VR کاربردی، مانند بلوک‌های کد، موسیقی، و جلوه‌های انیمیشن می‌شود که علاوه بر تنظیمات VR قابل navigate، به توسعه‌دهندگان محتوا کمک می‌کند. فیسبوک (اکنون Meta Platforms Inc) برای اولین بار Horizons را به عنوان یک پلتفرم آزمایشی برای کاوشگران مجازی با خط مشی invite-only (کاربران جدید فقط با دعوت اعضا می‌توانند عضو شوند)، در آگوست 2020 معرفی کرد.

Metahero

پروژه Metahero فناوری پرکتیکالی را ارائه می‌دهد که به کاربران امکان می‌دهد اشیاء واقعی را اسکن کرده و آن‌ها را به جای یک قلمرو مجازی به Metaverse منتقل کنند. تمرکز آن بر آوردن مصنوعات فیزیکی به دنیای دیجیتال با استفاده از فناوری‌های اسکن فتوگرامتری Ultra-HD است. کاربران با آواتارهای سه بعدی خود می‌توانند از Metahero به عنوان پورتالی برای کشف NFT، رسانه‌های اجتماعی، مد و سایر جنبه‌های Metaverse استفاده کنند. Metahero آواتارهایی با کیفیت فوق العاده بالا از چیزهای مختلف دنیای واقعی، از جمله افراد، ایجاد می‌کند.

ویژگی‌های متاورس

کار Metaverse بر اساس ویژگی های کلیدی زیر است:

1. ادغام آواتارها

ایجاد آواتارهای دیجیتالی از خود به عنوان راهی برای بیان احساسات و عواطف منحصر به فرد، یکی از مفاهیم اصلی متاورس است. هر فرد هویت دیجیتالی خود را دارد که می‌تواند ثابت یا متحرک باشد و او را نسبت به دیگران متمایز کند. آواتارهای دیجیتال روشی منحصر به فرد برای بیان خود هستند، زیرا علاوه بر بازتولید دقیق فرم واقعی شما، ممکن است بازآفرینی افراد مشهور مورد علاقه شما یا چیزی کاملاً اوریجینال باشند.

مفهوم gamification زمانی عرضه می‌شود که کاربران این شانس را داشته باشند که آواتارهای خود را تغییر دهند و تجربه‌ای جذاب‌تر و پویاتر ایجاد کنند.

آواتارها اغلب می‌توانند تغییر کنند و به نوعی شبیه همتایان واقعی خود باشند. آواتارها گاهی اوقات می‌توانند برنامه‌های رایانه ای نیز باشند. با کمک صفحه کلید، جوی استیک، موس و دستگاه‌های تخصصی رابط انسان و کامپیوتر (HCI)، کاربران می‌توانند آواتارهای خود را ایجاد کنند. آواتارهای واقعی‌تر ممکن است به بینندگان یا هر کسی که با آنها در تعامل است، تجربه فراگیرتری بدهند.

2. عملیاتهای مبتنی بر بلاک چین

بلاک چین به استفاده‌کنندگانش اجازه می‌دهد از دارایی‌های مجازی خود محافظت کنند و به آن‌ها مدرک دیجیتالی مالکیت می‌دهد، که این یکی از اجزای مهم Metaverse است. Metaverse در حال رشد قابلیت‌های خود در حجم داده، ارزش، و اهمیت امنیت و اطمینان‌بخشی است. مهارت‌ها و دانش فناوری بلاک چین برای اطمینان از اعتبار داده ها در Metaverse ضروری است و هوش مصنوعی برای محافظت از تنوع و کثرت متریال آن به کار گرفته می‌شود.

با توجه به اشکالات متعدد ذخیره سازی متمرکز داده در سیستم‌هایی مانند سیستم‌های مدیریت دیتابیس (DBMS)، مفهوم Metaverse بدون بلاک چین یک مفهوم ناقص است. متاورس بدون نفوذ هیچ سازمان متمرکز و در بستر بلاک چین دسترسی به هر مکان دیجیتالی را امکان پذیر می‌کند.

3. استفاده از زمین مجازی (قطعه)

تقاضا برای زمین مجازی در Metaverse هر روز در حال افزایش است. در Metaverse، هر کسی می‌تواند زمین را در ازای ارزهای دیجیتال خریداری کند. زمین یک توکن غیر قابل تعویض (NFT)، و یک کلاس دارایی بلاک چین است که نمی توان آن را با چیزهای دیگر مبادله کرد. اندازه آن هم به تعداد اصلی پیکسل‌ها در پلات کلی املاک متاورس اشاره دارد.

می توان با ویترین‌های دیجیتال، بازی‌های بلاک چین یا حتی سرگرمی‌های مختلف از زمین‌های مجازی استفاده کرد. اندازه و موقعیت زمین نیز تعیین کننده موارد استفاده آن خواهد بود. به عنوان مثال، قطعه‌های نزدیک به یک خیابان VR  ممکن است به دلیل پتانسیل تبلیغات نمایشی ارزشمند باشند.

4. تجربیات همه‌جانبه (AR و VR)

شرکت‌کنندگان در Metaverse می‌توانند با استفاده از فناوری‌های واقعیت ترکیبی و AR/VR، تجربیات همه‌جانبه‌تری داشته باشند که واقعیت و دنیای مجازی را همگرا می‌کند. درک اینکه چرا Metaverse هر روز بیشتر محبوب می‌شود، ساده است: این امر باعث می‌شود بازی‌ها، کنسرت‌ها و نمایش‌ها، و برخوردهای حرفه‌ای یا آموزشی معتبرتر به نظر برسند.

بلوک‌های اصلی پروژه‌های متاورس AR و VR هستند. سه جزء کلیدی برای تکمیل عملکرد سیستم‌های واقعیت افزوده مورد نیاز است: اتصال محیط‌های واقعی و مجازی، تعامل بلادرنگ، و ارائه دقیق اشیاء سه بعدی.

5. تقاطع با هوش مصنوعی (AI)

هوش مصنوعی به عنوان نیروی محرکه تحقیقات شرکتی در زمینه‌هایی مانند تجزیه و تحلیل محتوا، پردازش صدای خودنظارتی، تعاملات روباتیک، بینایی کامپیوتری و تخمین وضعیت بدن، برای Metaverse بسیار مهم است.

کاربردهای تجاری Metaverse را می توان با استفاده از هوش مصنوعی به روش‌های مختلفی ارائه کرد. AIOps، زیر شاخه‌ای از هوش مصنوعی، از یادگیری ماشینی برای کمک به شرکت‌ها در مدیریت زیرساخت‌های IT خود استفاده می‌کند. که به زودی برای سیستم‌های Metaverse هم اعمال خواهد شد. علاوه بر این، چت‌بات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی هر روز در بین سازمان‌ها رایج‌تر می‌شوند. در Metaverse، ربات‌های هوش مصنوعی به کمک آواتارهای واقعی می‌توانند برای اهداف مختلفی از جمله فروش، بازاریابی و پشتیبانی مشتری استفاده شوند.

6. سازمان های غیرمتمرکز خودمختار (DAOs) برای حاکمیت

DAO یک نهاد حاکمیتی است – مانند یک شورا یا یک کمیته – که از بلاک چین و قراردادهای هوشمند برای دستیابی به اجماع و برای تصمیمات مختلف خود استفاده می‌کند. طبق دستورالعمل‌های حاکمیت DAO، کیف پول خزانه‌داری پولی را برای farming در چندین شبکه ارائه می‌کند. برای اطمینان از این‌که همه افراد در سازمان فرصت مشارکت در فرآیند حاکمیت را داشته باشند، تمام تصمیمات در DAO ها همچنان بر اساس پیشنهادات و فرآیندهای رأی گیری اداره می‌شوند. این روش به منظور کمک به شرکت کنندگان برای رأی دادن در تصمیم‌گیری‌های مهم در مدیریت منابع Metaverse حیاتی است.

7. تکیه بر فناوری رابط کاربری بین انسان و کامپیوتر (HCI)

Metaverse شامل پلتفرم‌ها، دستگاه‌ها و کاربران انسانی در مقیاس بزرگ است. استفاده از HCI در ایجاد Metaverse – به طور خاص، نحوه ادغام فعالیت های کاربران ر در دنیای مجازی – برای دستیابی به این هدف بسیار مهم است.

به منظور شرکت در فعالیت‌های خاص، یک انسان و یک کامپیوتر اطلاعات را از طریق فرآیندی به نام HCI مبادله می‌کنند. مهمترین مزیت تعامل انسان و کامپیوتر این است که این کار به گروه‌هایی که نیاز به آموزش رسمی و اطلاعات در مورد نحوه ارتباط با سیستم‌های محاسباتی دارند، کمک می‌کند.

8. تمرکز بر تعاملات اجتماعی

انسان ها از طریق آواتارها و بازنمایی‌های بصری یک کاربر در متاورس با هم ارتباط برقرار می‌کنند.کاربران می توانند هم با خود Metaverse و هم با سایر کاربران تعامل برقرار کرده و گفتگو کنند. محیط این مبادلات، فضای مجازی است که به عنوان یک بازنمایی از دنیای واقعی عمل می‌کند.

اما بین محدودیت‌های اقتصادی و فیزیکی مکان‌های واقعی و مجازی تفاوت‌هایی وجود دارد. می توان تصور کرد که تجربیات فیزیکی ما در دنیای واقعی در یک محیط مجازی ادغام می‌شوند. مردم می‌توانند با کمک این تجربه کل‌نگر که همه این برخوردهای متفاوت را ترکیب می‌کند، در جهان بی حد و حصری حرکت کنند.

9. پشتیبانی از Web3

ایده پشت Web3 این است که عصر جدیدی از اینترنت را آغاز کند. این پیشرفت مالکیت و کنترل کاربر بر متریال آنلاین، از بابت دارایی‌های دیجیتال و شخصیت‌های آنلاین آن‌هاست. فناوری Web3 و Metaverse در هماهنگی کامل با یکدیگر کار می‌کنند. Web3 پایه و اساس اتصال در Metaverse را فراهم می‌کند زیرا Metaverse یک محیط مجازی است و وب غیرمتمرکز را ترجیح می‌دهد.

اهمیت متاورس

Metaverse نه تنها یک فناوری جدید در حال ظهور است، بلکه بخشی از چرخه تبلیغات امروزی هم هست. این بر اساس سال‌ها تحقیق در زمینه هوش مصنوعی و تعامل همه جانبه است و کسب و کارها را از چندین جهت متحول می‌کند.

1. این یک تکنیک جدید برای تعامل با کاربران است

شما می توانید Metaverse را به نفع خود به عنوان یک شرکت به کار بگیرید تا سطح جدیدی از تجربیات و گزینه‌های سرگرمی را به مشتریان‌تان ارائه دهید. اگر کسب و کار شما یکی از اولین کسب و کارهایی باشد که تجربه Metaverse را به مشتریان ارائه می‌دهد، توجه زیادی را به خود جلب می‌کند.

راه‌های مختلفی برای تبلیغ شرکت شما در Metaverse وجود دارد، از جمله ارائه بازی های برنددار، آیتم‌های مجازی و نمایشگاه های AR/VR. کسب‌وکارها ممکن است از Metaverse برای ایجاد تجربیات بازاریابی سه‌بعدی استفاده کنند که همه‌جانبه و درگیرکننده باشد و توجه مشتریان بالقوه را به روش‌های جدید و جذابی به خود جلب کند.

2. کسب و کارها می‌توانند فرصت هایی برای رویدادهای مجازی پیدا کنند

برنامه‌ریزی یک کنفرانس یا رویداد زنده که به صورت آنلاین و حضوری قابل مشاهده باشد، غیر معمول نیست. بسیاری از مردم نمی‌توانند برای شرکت در یک کنفرانس یا سخنرانی حرفه ای سفر کنند، اما این هنوز بهانه‌ای برای عدم یادگیری بیشتر نیست. برخلاف یک جریان ساده زوم یا Google Meet، یک کنفرانس در Metaverse می‌تواند یک تجربه VR تمام عیار، با شبکه‌سازی و فرصت‌های مشارکت مناسب باشد، نه فقط یک ویدیو در یک پنجره کوچک با کامنت‌هایی زیر آن. به لطف VR و Metaverse، تماشاگران احساس حضور بیشتری در چنین تجربه‌هایی خواهند داشت.

3. شرکت‌ها می‌توانند کالاهای خود را تبلیغ و به فروش برسانند

چندین شرکت در حال حاضر به طور فعال از واقعیت افزوده استفاده می‌کنند تا به مصرف کنندگان اجازه دهند به طور مجازی لباس‌ها یا عینک‌هایشان را تست کنند، ببینند چگونه مبلمان جدید در خانه یا فضای آن‌ها چگونه به نظر می‌رسد، یا صورت و موهایشان را با لوازم آرایشی که هنوز نخریده‌اند، آرایش کنند. در متاورس، این پتانسیل وجود دارد که چنین تجربیاتی را داشته باشید، اما به روشی بهتر.

اگر امکان اجاره یا خرید یک ملک تجاری را دارید، می‌توانید مغازه‌ها و نمایشگاه‌هایی ایجاد کنید که کاربران بتوانند کالاهای شما را در Metaverse مشاهده کنند. امروزه کاربران همچنان مشتاقانه لباس‌ها و لوازم جانبی مجازی را خریداری می‌کنند و ثابت می‌کنند که مد دیجیتال جایگاه ویژه‌ای در بین مردم پیدا کرده است.

4. Metaverse رسانه جدیدی برای تبلیغات معرفی می‌کند

برندها می توانند از طریق پلتفرم های Metaverse در یک تجارت الکترونیکی با مخاطبان گسترده جهانی درگیر شوند. کسب‌وکارها باید تکنیک‌های جدید برای داستان سرایی برند خود و تبلیغات عمومی خود را در متاورس معرفی کنند. داستان سرایی یکی از موثرترین روش‌ها برای افزایش آگاهی و شناسایی برند است.

مردم از شنیدن داستان‌هایی که بسیار بیشتر از شعارهای ساده درباره یک کسب و کار هستند، لذت می‌برند. داستان سرایی در نهایت به «زندگی داستانی» تبدیل می‌شود، زمانی که مخاطبان به جای اینکه فقط شنوندگان منفعل باشند، به بازیگران فعال یا حتی شخصیت‌هایی تبدیل می‌شوند که در رویدادها حرفی برای گفتن دارند.

5. امکان بهبود کار تیمی و ایجاد فرآیندها وجود دارد

جلسات آنلاین و کار گروهی از راه دور واقعیت‌های جدیدی هستند که همه ما با آن کنار آمده‌ایم. این روش‌ها به دلیل گسترش کووید-19 بر ما تحمیل شد، اما در محیط‌های اداری حضوری هم به همان اندازه مؤثر بودند. با استفاده از Metaverse می‌توان جریان‌های کاری را حتی بیشتر از این حرف‌ها بهبود بخشید. جلسات متاورس به‌جای جلسات آنلاین معمولی که با تماس‌های Zoom برقرار می‌شوند، این‌طور برگذار می‌شوند که انگار گروهی از افراد در یک اتاق نشسته‌اند.

متا قبلاً شروع به ارائه اتاق‌های کار VR کرده است. Metaverse به کارمندان یک محیط دیجیتالی، امکاناتی برای برقراری ارتباط و توانایی خواندن زبان بدن و احساسات یکدیگر و حفظ پیوند عاطفی ارائه می‌دهد.

6. کیف پول‌های الکترونیکی و ارزهای دیجیتال تراکنش‌ها را برای کسب و کارها ساده‌تر می‌کنند

ارزهای دیجیتال و متاورس قرار است که دست به دست هم بدهند. لذت بردن از مزایای دنیای دیجیتال بدون کیف پول ارز دیجیتال، حتی در این مرحله اولیه، سخت خواهد بود. کیف‌پول‌های ارز دیجیتال توسط Metaverse پشتیبانی می‌شوند و به کسب‌وکارها اجازه می‌دهند تراکنش‌ها را در اکوسیستم مجازی خود کنترل کنند.

اگرچه این مفهوم ممکن است برخی از کاربران تجاری را تحت تأثیر قرار دهد، فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال نکات مثبت بیشتر دارند تا نکات منفی. با ارز های دیجیتال، کاربران و کسب و کارها، ممکن است هر تراکنش آنلاینی را راحت‌تر انجام دهند. نیازی به پیوند دادن حساب بانکی خود به دنیای مجازی نیست، پرداخت‌ها فقط به چند کلیک نیاز دارند و همه تراکنش ها شفاف هستند.

نتیجه‌گیری

متاورس یکی از فناوری‌های کلیدی برای تغییر شکل دنیای دیجیتال در چند سال آینده خواهد بود. نظرسنجی اخیر که توسط شرکت فناوری Ciena انجام شد، نشان داد که 78٪ از کاربران تجاری در سراسر جهان علاقه‌مند به استفاده از متاورس هستند. به همین دلیل است که برای شرکت‌ها بسیار مهم است که برای این فناوری آماده شوند، قابلیت‌های شرکت خود در زمینه بلاک چین را تقویت کنند، در برابر خطرات امنیتی Metaverse و بلاک چین از خود محافظت کنند و عصر جدیدی از اینترنت را در آغوش بگیرند.

منبع ترجمه: spiceworks

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X