15 بهمن 1401
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
بلاک چین

متاورس چگونه نحوه کار و زندگی شما را در سال 2022 تغییر خواهد داد؟

متاورس

من، شما و همه مردم تبلیغات زیاد دیده‌ایم. فیس‌بوک به متا تبدیل شد و آن‌ها همه‌ چیز را درباره انقلاب دیجیتالی جدید به نام متاورس، با مجموعه‌ای از کات‌های سریع به ما نشان دادند. این کات‌ها برخی از ما را مجذوب، برخی را دلسرد و برخی دیگر را دچار شک و تردید کرد.

اما فیس‌بوک/متا تنها مهره حاضر در بازی متاورس نیست. شرکت‌های بزرگی مانند مایکروسافت، دیزنی و اپیک در حال مشارکت و سرمایه‌گذاری در این صنعت انقلابی هستند. دیگر شرکت‌های نرم‌افزاری نیز هیجان‌زده شده‌اند و تلاش می‌کنند تا خود را به عنوان معمار دنیای متاورس معرفی کنند. همه انگشت به دهان شده‌اند.

سوالی که پیش می‌آید این است که متاورس چه معنایی برای من نوعی خواهد داشت؟ کاری که امسال انجام می‌دهم را چگونه تغییر خواهد داد؟ و در آینده چه اتفاقاتی در انتظارمان است؟

پاسخ این است که به خود من و شما بستگی دارد. در این مطلب برخی از کارهایی که تصمیم دارم امسال انجام دهم را لیست کرده‌ام: راه‌هایی برای کار و زندگی در سال 2022.

سرمایه‌گذاری در ابزار و فناوری

هدست‌های واقعیت مجازی و فریم‌های عینک گوگل خود را به سر و چشم بزنید. دنیای واقعیت مجازی و واقعیت افزوده فقط یک مکان نیست، از قبل همین‌جا بوده است.

در حالی که بیشتر مردم هدست‌های واقعیت مجازی را یک وسیله گیمینگ می‌دانند، در حال حاضر با این هدست تجربیات زیادی در خارج از حوزه گیم می‌توان انجام داد. اگر بخواهم صادق باشم، فکر نمی‌کنم که واقعیت مجازی امسال بتواند به طرز همه‌جانبه‌ای نحوه زندگی و کار ما را تغییر بدهد. اما در برنامه‌های غیر همه‌جانبه، در نحوه مشاهده و خرید محصولات و حتی نحوه ارتباط ما ایجاد تفاوت کرده است. فقط به ظهور پلتفرم‌های ارتباطی مانند زوم نگاه کنید تا متوجه شوید که نگاهی اجمالی از آینده نزدیک را به شما نشان می‌دهند.

واقعیت افزوده و ترکیبی قبلاً در برخی از سایت‌های اینترنتی محبوب به‌کار گرفته‌ شده‌ اند. به برگه فروشگاه در سایت Pinterest یا پست‌های قابل خرید در ایسنتاگرام و سایر پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی فکر کنید.

این یک مثال واضح از این موضوع است که تغییر در متاورس، به چه سادگی می‌تواند رخ دهد، و چگونه می‌تواند حتی بدون این‌که ما متوجه شویم، بر فعالیت‌های روزمره ما تأثیر بگذارد.

متاورس و غرق شدنِ مجازی

به گفته فیس‌بوک، مفهوم متاورس به‌طور خاص در مورد تقویت ارتباط با مردم است و من می‌توانم این را ببینم که بر نحوه تعامل ما حتی در سال جاری تأثیر می‌گذارد. (در واقع اگر از پیش یک کاربر متا هستید، در حاضر تأثیرش را بر روی شما گذاشته است.)

ما وقت‌ خود را در شبکه‌های اجتماعی مانند زوم سپری می‌کنیم و خود را در معتبرترین شکل دیجیتالمان منعکس می‌کنیم. من به شخصه از Zoom بسیار خسته شده‌ام. این یک عقیده انقلابی نیست و من تنها نیستم. اگر متاورس تماماً درباره ارتباطات مجازی است، آیا این بدان معنا نیست که ما محکوم به سپری کردن یک عمر در مربع‌های سیاه غیرقابل معاشرت هستیم و ممکن است همکارانمان فراموش کنند که در دستشویی صدا را خاموش کنند؟

لازم نیست. فقط به ظهور رویدادهای فضای مجازی مانند برگزاری جشن تولد در بازی‌های آنلاین (مانند ماینکرافت) نگاه کنید و تصویر واضح‌تری از احتمالات شروع به نمایان شدن می‌کنند. تصور کنید که یک جلسه کاری در Zoom چقدر راحت است؛ اما به جای افراد آواتارها را می‌بینید و پاورپوینت‌ها مستقیماً در حساب شما به اشتراک گذاشته می‌شوند. حتی اشیاء فیزیکی مانند نمونه‌های آزمایشی را می‌توان طوری تجربه کرد که انگار واقعاً آن‌جا هستند.  

زندگی در متاورس

تنها چیزی که باید برای خود تهیه کنید، قهوه است.

توانایی تعامل مجازی با هر شخص، در هر مکان و هر زمان، می‌تواند بسیار مفید باشد. و موضوع که می‌توانیم اشیاء و تجربیات مجازی را به اشتراک بگذاریم، ما را در یک دنیای مجازی قرار می‌دهد. مهم نیست کجا هستیم. من می‌بینم که این تبدیل به یک هنجار برای ارتباطات تجاری می‌شود و ما را به دوستانمان در مکان‌های دور نزدیک‌تر می‌کند.

در دنیایی که پس از دو سال فاصله‌گذاری اجتماعی و انزوای همه‌گیر به این شکل درآمده است، قابل مشاهده است که با ظهور متاورس، ارتباط و دسترسی به یکدیگر به شدت افزایش خواهد یافت.

تقدیم به برادران دوقلو

به‌عنوان یک کارآفرین سریالی که برند‌های مختلفی مانند لوگو‌سازها، صنایع SaaS (نرم‌افزار به مثابه یک سرویس) و غیره را توسعه داده و یا بنیانگذاری کرده است،دیدگاهی درباره توسعه استراتژی‌های تجاری خلاقانه برای آینده دارم. اما در این مورد، تنها برنامه‌ریزی برای فعالیت در یک بازار خاص یا کشف نیازهای بعدی مشتری هدف شما نیست. این‌بار، هدف توسعه‌ هرچیزی برای متاورس است.  این امر مستلزم مجموعه‌ای متفاوت از مهارت‌های استراتژیک است زیرا ما نمی‌توانیم فقط به ارائه محصول فکر کنیم. ما باید به کلیه فرآیندهای مربوط به ارائه محصول و ارتباط با مشتری بیاندیشیم، که تماماً  به صورت مجازی انجام بشود.

با این حال، چالش دیگری که در این مورد وجود دارد این است که این یک مقایسه جزء به جزء بین خودِ دنیای واقعی و خودِ دنیای مجازی ما نیست. متاورس فرصتی بسیار بزرگ برای کاوش است، نه فقط در دنیای مجازی، بلکه در امکاناتی که در اعماق وجودمان نهفته است.

اصل شخصی سازی در متاورس

این فرصتی برای این است که نه تنها محیط اطرافمان را انتخاب کنیم، بلکه جزئیات مربوط به خود را نیز شخصی‌سازی نمائیم. فرای این‌که فقط یک آواتار برای خود انتخاب کنیم و وارد فضای مجازی شویم، این بار می‌توانیم مشاهده کنیم که اگر در محیط‌ها، شرایط و انتخابات مختلف دیگری حضور داشته باشیم، زندگی‌مان به چه شکل درخواهد آمد.

هر چه بیشتر به احتمالات فکر کنیم، هیجان‌انگیزتر می‌شود. از منظر تجاری، نیاز به بازنگری در رویکرد مصرف‌کننده بر اساس این فرضیه است که آن‌ها آماده کاوش در خارج از منطقه آرام خود هستند. این همان چیزی است که متاورس به آن اشاره می‌کند: خارج شدن از منطقه امن!

همانطور که با تولید خلاقانه محصولات و برندها برای متاورس به جلو حرکت می‌کنیم، اساس کلی تحقیقات بازار و فرضیات مبتنی بر جمعیت‌شناسی نیز تغییر خواهد کرد. ما ورژن‌های دیگری از مشتریانمان را در مقابل داریم؛ برادران دوقلویی که ممکن است کاملاً شبیه به هم باشند، اما لزوماً در برابر یک مسئله، پاسخ مشابه و مورد انتظار ما را نمی‌دهند.

آماده شدن برای رویاهای بزرگ

این چهارمین و آخرین بخش از زندگی من است که اجازه می‌دهم متاورس آن را تغییر دهد: گسترده شدن افق‌ها و ابعاد رویاهایی که دارم، و این تغییر از همین امسال شروع می‌شود.

دنیای مجازی مدت‌هاست که یک سوژه علمی-تخیلی بوده است. اصطلاح متاورس نخستین بار در رمان تصادف برف (1992) توسط نویسنده داستان‌های علمی تخیلی، نیل استفنسون ابداع شد. این مفهوم از سال‌ها قبل وجود داشته است، اما همانطور که وارد نسل بعدی اینترنت می‌شویم، دیگر یک رویا نیست. متاورس بر نحوه کار، نحوه برقراری ارتباط، نحوه تصمیم‌گیری برای خرید و به تدریج بر بسیاری از دیگر جنبه‌های زندگی شما تأثیر می‌گذارد، و همه چیز از همین حالا شروع شده است.

بنابراین فکر می کنید متاورس چگونه نحوه کار و زندگی شما را در سال 2022 تغییر خواهد داد؟!

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X