6 اسفند 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
هوش مصنوعی GPT
ارز دیجیتال

Coinbase داده‌های شما را می‌فروشد!

Coinbase داده‌های Geolocation شما را به ICE می‌فروشد!

Coinbase قرار است داده‌های مربوط به موقعیت جغرافیایی شما را به ICE بفروشد و شما هیچ کاری هم نمی‌توانید بکنید. خب، در واقع کارهایی هستند که بتوانید بکنید.

پست کوتاه امروز نمونه بارزی از این موضوع است که چگونه دولت‌های جهانی به حریم خصوصی شما احترام نمی‌گذارند و برای از بین بردن آن، هر کاری انجام می‌دهند. در این مورد، با استفاده از فناوری آنالیز بلاک‌چین و یک پلتفرم خاص مبادله ارزهای دیجیتال این کار را انجام می‌دهند.

سام بیدل از The Intercept اخیراً گزارش داد که Coinbase داده‌های مربوط به موقعیت مکانی را به آژانس فدرال مهاجرت و گمرک ایالات متحده (ICE) می‌فروشد.

Coinbase یک شرکت سهامی عام آمریکایی است که یک پلتفرم مبادله ارزهای دیجیتال را اداره می‌کند. Coinbase نقش مهمی در جنگ و جدل‌های اولیه بلاک چین داشت و در کتابی به نام The Blocksize War: The battle over who controls Bitcoin’s protocol rules ، ماجرای آن نوشته شده است. با مراجعه به این لینک، می‌توانید نقد و نظرهایی از کتاب را بخوانید و به خود کتاب هم دسترسی پیدا کنید.

Coinbase توسط یک روزنامه‌نگار مستقل از CoinDesk مورد پرسش قرار گرفت و در پاسخ، فروش داده‌های خصوصی کاربران به ICE را تکذیب کرد.

یکی از نمایندگان Coinbase گفت که اطلاعات ارائه شده توسط نرم افزار analytics ، داده‌های مشتریان صرافی نیست.

سخنگوی این پلتفرم به CoinDesk گفت: «تمام قابلیت‌های  Coinbase Tracer از داده‌هایی استفاده می‌کنند که به طور کامل از داده‌های آنلاین و در دسترس عموم گرفته شده‌اند، و شامل هیچ‌گونه اطلاعات شخصی از هیچکس و یا داده‌های اختصاصی کاربران  Coinbase نمی‌شوند.»

می‌توانید قرارداد را در این‌جا ببینید.

در یک نقل قول جداگانه، سخنگوی Coinbase به وب‌سایت خودشان اشاره کرد که توضیح می‌دهد ابزار داده و تجزیه و تحلیل آن چیست و چرا آن‌ها آن را دارند.

 اگر از من می‌پرسید، این توجیه بسیار ضعیفی بود.

او این چنین ادامه داد:

«همان‌طور که در وب‌سایت ما توضیح داده شد، Coinbase Analytics ، که اکنون Coinbase Tracer نامیده می‌شود، یک راه حل انطباق است که به دولت‌ها، مژسسات مالی و کسب و کارهای رمزنگاری خدمات‌رسانی می‌کند. آن‌ها را قادر می‌سازد تا جرائم مالی از جمله پولشویی، و تأمین مالی تروریسم را بررسی کنند. تمام قابلیت‌های Coinbase Tracer از داده‌هایی استفاده می‌کنند که آنلاین و در دسترس عموم هستند. نه داده‌های خصوصی کاربران Coinbase .

سپس این سؤال پیش می‌آید که ICE چرا داده‌های geolocation مرتبط با کریپتوی شما را می‌خواهد؟

من می‌توانم به چند دلیل قانونی فکر کنم. مانند تعقیب مجرمان پولشویی، مواد مخدر و احتمالاً قاچاق انسان.

اما یک لحظه صبر کنید.

در وهله اول، دلیل این که داده‌هایی به نام Coinbase Tracer وجود دارند، احتمالاً تسهیل تعقیب و دستگیری مجرمان است. در صورتی که سازمان‌های مرتبط نیاز به استفاده از این داده‌ها داشته باشند، این داده‌ها به صورت نفر به نفر مختص هر شخص خواهد بود.

با این حال، آیا Coinbase داده‌های مربوط به همه اشخاص را جمع‌آوری می‌کنند؟

اگر آن‌ها فقط داده‌های عمومی را می‌خواهند، به وسیله آن‌ها فقط می‌توانند داده‌های عمومی بلاک چین و کیف‌های پول ارز دیجیتال را پیدا کنند.  و اگر آن‌ها می‌خواهند داده‌های مربوط به جزئیات تراکنش و آدرس‌های کیف پول را به افراد مرتبط کنند، نیاز به داده‌های دیگری دارند. و در نتیجه، حرفشان منطقی نیست.

راستش من نمی‌دانم. این فقط حدس و گمان است.

 مشکل دیگر این‌جاست که Coinbase (اکنون باید آن‌ها را Fedbase بنامیم، همانطور که Redditor آن‌ها را به این اسم صدا کرد) این اطلاعات را می‌فروشد. Coinbase مجبور نیست این اطلاعات رابفروشد. می‌تواند فقط بگوید «برید به درک» و اگر اطلاعات شخص خاصی را می‌خواهید، به ما مجوز و ضمانت فدرال بدهید و ما از آن پیروی می‌کنیم. اما آن‌ها این کار را انجام نمی‌دهند. چرا که به نظر می‌رسد بازارهای رمزارز سقوط کرده‌اند و آن‌ها به مقداری پول نقد نیاز دارند.

علاوه بر این، من فکر نمی‌کنم که تنها Coinbase این کار را کرده باشد. هر صرافی متمرکزی (CEX) می‌تواند این کار را انجام دهد. و در زمان‌های بحرانی، می‌توان دید که آن‌ها از هر راهی برای کسب درآمد تلاش می‌کنند. متأسفانه داده‌های مشتریان هم می‌تواند فروخته شود.

راه حل چیست؟

بهترین راه حل این است که سعی کنید تا جایی که ممکن است با این پلتفرم‌ها کار نکنید. و اگر کار می‌کنید، مطمئن شوید به آن‌ها دسترسی بخش‌هایی از تلفن همراه خود که  نیازی به آن ندارند، مانند داده‌های موقعیت مکانی را ندهید و از VPN استفاده کنید.

چیزی که واضح است، این است که با ادامه رشد این فناوری، سازمان‌های دولتی هر قدر که بخواهند می‌توانند از این داده‌ها استفاده کنند.

از privacy coin ، VPN ، صرافی‌های غیرمتمرکز و صرافی‌ها و کیف‌پول‌های non-KYC استفاده کنید. اما در هنگام استفاده از آن‌ها، و در همه حالت، مراقب باشید.

زنده‌باد!

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
هوش مصنوعی GPT
X