2 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
SEO

فرآیند SEO در 4 مرحله

فرآیند SEO به طور خلاصه (در 4 مرحله)

بهینه‌سازی موتور جستجو یا SEO ، به عمل افزایش ترافیک وب سایت از طریق نتایج جستجوی ارگانیک اطلاق می‌شود. همه می‌توانند این کار را انجام دهند، و این کار تقریباً یک ترافیک رایگان برای شما ایجاد می‌کند، اما همانند بسیاری دیگر از مسائل در زندگی، موفقیت در آن در گروی انجام دادن صحیح این فرآیند و تداوم در آن است.

در این مقاله کوتاه، من سعی می‌کنم فرآیند SEO را در ماهیت چهار مرحله‌ای آن خلاصه کنم. این همان فرآیندی است که ما در Ahrefs از آن استفاده می‌کنیم. بنابراین در حین توضیح دادن این مراحل، از مثال‌های خودمان استفاده خواهم کرد.

در این تصویر چهار مرحله اصلی فرآیند SEO را ملاحظه می‌کنید:

فرآیند چهارمرحله ای SEO

1- نکات فنی را به درستی فرا بگیرید

عوامل فنی می‌توانند بر رتبه شما تأثیر بگذارند یا حتی از نمایش سایت شما در صفحات نتایج جستجوی گوگل جلوگیری کنند.

برای رتبه‌بندی محتوایتان در گوگل باید موارد زیر را رعایت کنید:

  • محتوای خود را یافته و crawl کنید. اگر محتوای شما برای گوگل غیر قابل دسترس باشد، رتبه‌بندی نمی‌شوید. (این اتفاق ممکن است به دلیل وجود ربات غیرمجاز گوگل اتفاق بیفتد).
  • محتوای خود را Index کنید. ما در مورد master list همه صفحاتی صحبت می‌کنیم که گوگل به دلیل query های جستجوی مرتبط، آن‌ها را در اولویت نمایش قرار می‌دهد.  قبل از هر چیز، ممکن است با استفاده از دستورالعمل‌های خاصی در ربات‌های جستجو، باعث شوید که در آن فهرست ظاهر نشوید. همچنین، اگر گوگل فکر کند که صفحات شما نسخه اصلی از یک محتوا نیستند، ممکن است تصمیم بگیرد که صفحات خاصی را نشان ندهد.
  • در بیشتر موارد صفحات شما آماده نمایش در صفحات نتایج موتور جستجو (SERPs) هستند. مگر این‌که به Googlebot دستور داده باشید که سایت شما را crawl و یا index نکند. به خاطر داشته باشید که ممکن است مدتی طول بکشید تا گوگل محتوای شما را index کند.

اما همه نکات فنی SEO این نیست. اگر فاکتورهای فنی متعددی رعایت نشوند، این می‌تواند بر رتبه‌بندی شما تأثیر منفی بگذارد. و اگر درست تنظیم شوند، این به نفع شما تمام خواهد شد.

ساده‌ترین راه حل برای مسائل فنی SEO ، دریافت ابزارهای auditing سئو و رفع مشکلاتی است که به شما گزارش می‌دهند. دو ابزاری که ما توصیه می‌کنیم عبارت‌اند از Google Search Console (راهنمای استفاده از کنسول جستجوی گوگل) و Ahrefs Webmaster Tools . همچنین اگر می‌خواهید عملکرد خود را در Bing نظارت کنید، Bing Webmaster Tools را راه‌اندازی کنید.

یادگیری نکات فنی SEO
Ahrefs’ Site Audit به طور خودکار بیش از صد نوع مشکل احتمالی SEO را بررسی می‌کند تا شما مجبور نباشید یکی یکی آن‌ها را چک کنید.

2- یک کلمه کلیدی هدف انتخاب کنید

برای دریافت ترافیک از موتورهای جستجو، باید محتوای خود را در حوزه چیزهایی که مردم جستجو می‌کنند ایجاد کنید. این‌جاست که ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی مانند Ahrefs’ Keywords Explorer وارد عمل می‌شوند.

انتخاب کلمه کلیدی
محتوای وبلاگ ما به تنهایی در هر ماه 256.900 بازدیدکننده ارگانیک برایمان به همراه دارد. دلیلش این است که ما محتوای سئویمان را بر اساس موضوعاتی که مردم جستجو می‌کنند ایجاد می‌کنیم.

با کمک ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی، به راحتی صدها یا حتی هزاران ایده برای ایجاد کلمات کلیدی پیدا خواهید کرد.

انتخاب کلمه کلیدی هدف برای SEO
ما نقطه تمرکز اصلی وبلاگمان را در Keywords Explorer وارد کردیم و بیش از 395 هزار ایده برای کلمه کلیدی دریافت کردیم. توانایی انتخاب موارد مناسب برای هدف‌گذاری در SEO بسیار مهم است. برای مثال اگر تصویر بالا را تحلیل کنیم، به راحتی متوجه می‌شویم که مخاطب ما می‌خواهد درباره SEO مطلب بخواند نه Park Seo-Joon.

اما شما همچنین باید بدانید که چگونه مواردی را انتخاب کنید که ارزش ادامه دادن را داشته باشند. بنابراین، مواردی هستند که در هنگام اولویت‌بندی کلمات کلیدی باید در نظر بگیرید:

پتانسیل قابل توجه ترافیک جستجو

این مورد، یعنی پتانسیل ترافیک جستجو (که نباید با حجم جستجو اشتباه گرفته شود) به شما می‌گوید که به طور بالقوه و از یک کلمه کلیدی خاص، چه میزان ترافیک می‌توانید دریافت کنید.

پتانسیل کسب و کارهای رده بالا

موضوعاتی با پتانسیل تجاری بالا می‌توانند بخش زیادی از بازدیدکنندگان را به مشتریان شما تبدیل کنند. موضوعاتی که پتانسیل تجاری پایینی دارند، ارائه محصول یا خدمات را برای شما سخت می‌کنند. و موضوعاتی که هیچ پتانسیل تجاری خاصی ندارند، معمولاً تنها فایده‌ای که دارند جذب بازدید کننده بیشتر است. اما هیچ تضمینی وجود ندارد که این بازدیدکنندگان به آن‌چه که شما ارائه می‌دهید، واقعاً علاقه‌مند شوند.

سختی کار در پی پایین بودن رتبه

هر چه صفحاتی که رتبه بهتری دارند بک‌لینک بیشتری داشته باشند و هر چه برندهای رقیبتان مشهورتر باشند، ارتقای رتبه برای شما سخت‌تر خواهد بود.

وضوح هدف جستجو

این همان دلیلِ پشت جستجو است. دلیل جستجو معمولاً یکی از این سه مورد است: پیدا کردن یک وب‌سایت خاص، یادگیری یک چیز یا خرید یک چیز.

وضوح هدف جستجو
یکی از روش‌هایی که ما برای تحقیق درباره کلمات کلیدی استفاده می‌کنیم، گشتن به دنبال تقاضای جستجو برای جایگاه‌ها یا صنایع خاص در حوزه کسب و کارمان است. برای این کار، کلمات کلیدی که حاوی کلمه «برای» هستند را فیلتر می‌کنیم. به عنوان مثال، موارد هایلایت شده در تصویر بالا، پتانسیل ترافیک قابل توجهی (TP) را نشان می‌دهند، مشکلات شدید رتبه‌بندی (KD) ندارند و پتانسیل تجاری بالایی برای ما دارند.

کلمات کلیدی که حائز هر چهار فاکتور بالا هستند، دارای یک موقعیت ایده‌آل هستند. اما همیشه این اتفاق نمی‌افتد. بیشتر سئوکاران و بازاریابان از رقابت‌های شدید فرار می‌کنند. مثلاً به دنبال یک کلمه کلیدی با پتانسیل تجاری بالا، اما پتانسیل تجاری کمتر هستند.

3- یک صفحه بهینه‌سازی شده ایجاد کنید

محتوای صفحه چیزی است که به گوگل اجازه می‌دهد شما را با جستجوگران «کانکت» کند. هر چه محتوای شما جالب‌تر و مفیدتر باشد، بهتر است. دلیلش هم این است که محتوای با کیفیت چیزی است که کاربران از موتورهای جستجو انتظار ارائه‌اش را دارند. در واقع، گوگل اعتراف می‌کند که محتوا مهم‌ترین سیگنال در رتبه‌بندی است.

ایجاد صفحات SEO شده
پیش از هر چیز، صفحه بهینه‌سازی شده برای موتورهای جستجو، صفحه‌ای است که با هدف جستجو مطابقت دارد. در این مورد، به نظر می‌رسد گوگل مقالاتی که ابزارهای رایگان لیست می‌کنند را به ابزارهای واقعی SEO که آن‌ها هم رایگان هستند، ترجیح می‌دهد. به همین دلیل، ما شانس کمی برای رتبه‌بندی با صفحه‌فرودی که ابزارهای رایگان ما را لیست می‌کند نداریم. بنابراین تصمیم گرفتیم درباره ابزارهای خود مقاله بنویسیم. اکنون سایت ما در رتبه اول گوگل قرار دارد و هر ماه حدود 1.300 بازدید ارگانیک داریم.

تولید محتوا برای رتبه‌بندی (به اصطلاح محتوای SEO) یک موضوع ظریف است. این کار فرآیند مخصوص به خود را می‌طلبد و جزئیات زیادی در آن وجود دارد که باید رعایت شوند.

نحوه رتبه‌بندی محتوا توسط گوگل، همانند یک راز است. این کار را سخت‌تر هم می‌کند. اما گوگل نکاتی را درباره پنج موردی که تعیین می‌کنند چه نتایجی برای یک query سرچ مشخص نشان داده شود، ارائه می‌دهد:

معنا

این‌که یک صفحه چقدر با انتظارات جستجوگران مطابقت دارد. محتوای حاضر در بالاترین رتبه در SERP ها معمولاً بهترین جا برای بررسی این موضوع است.

ارتباط

آیا یک صفحه خاص، دارای اطلاعات مرتبطی با آن موضوع هست یا خیر. به عنوان مثال، کلمات، عبارات و حتی تصاویر و ویدئوهای مرتبط با آن‌چه که جستجوگرها به دنبال آن هستند، حائز اهمیت است.

کیفیت

محتوا باید مفید هم باشد. برای تعیین کیفیت محتوا، گوگل هر دو فاکتوری که در صفحه (E-A-T  ، فرم واضح و سازماندهی‌شده و به‌روز بودن) و در خارج از صفحه (بک‌لینک‌ها، که بعداً در مورد آن بیشتر صحبت خواهیم کرد) اتفاق می‌افتد را در نظر می‌گیرد.

قابل استفاده بودن

اگر صفحات شما و صفحات رقبایتان از هر نظر با هم برابر باشند، گوگل ممکن است رتبه‌بندی بهتری را برای صفحاتی که دسترسی بهتری دارند، در نظر بگیرد. (به عنوان مثال صفحاتی که با مرورگرهای موبایل سازگار هستند، با SSL ایمن‌سازی شده‌اند و سریع‌تر لود می‌شوند).

Context و تنظیمات

گوگل ممکن است نتایج جستجو را بر اساس سابقه جستجوی کاربران و مکان فعلی آن‌ها سفارشی‌سازی کند. به همین دلیل است که صاحبان مشاغل محلی ممکن است بخواهند کلمات کلیدی خود را با هدف جستجوهای محلی اولویت‌بندی کنند.

در حال حاضر، تکنیک‌هایی وجود دارد که سئوکاران و بازاریابان محتوا برای رعایت این دستورالعمل‌ها از آن‌ها استفاده می‌کنند. اما موارد زیادی هستند که توضیح دادنشان در این مقاله کوتاه نمی‌گنجد. اگر می‌خواهید در عرض چند ثانیه با این تکنیک‌ها آشنا شوید، این ویدئوی یوتیوب را ببنید. در غیر این صورت، اجازه دهید که به نکته بعدی برویم : لینک‌سازی.

نکته جانبی: تمام تلاش‌های SEO برای کسب رتبه بالاتر، مربوط به نتایج جستجو نیست. برخی از آن‌ها عناصری را بهینه می‌کند که فاکتورهای رتبه‌بندی نیستند، اما برای کاربر قابل مشاهده هستند و می‌توانند شانس بازدید از سایت را افزایش دهند. برای مثال مواردی چون توضحیات متا، نشانه‌گذاری اسکیما و غیره از این دست موارد هستند.

4- لینک سازی کنید

شما به دو نوع لینک احتیاج دارید. لینک‌های داخلی و بک‌لینک. هر دوی آن‌ها سیگنال‌های رتبه‌بندی هستند و بک‌لینک‌ها، یکی از سیگنال‌های اصلی در SEO به شمار می‌روند.

لینک سازی داخلی

لینک‌های داخلی، لینک‌هایی از صفحات دیگر همان وب‌سایت هستند. در حقیقت آن‌ها پیوندی از یک مقاله به مقاله دیگر در بلاگ ما هستند. نقش اصلی آن‌ها در SEO کمک به ربات‌های جستجو برای crawl مؤثرتر صفحات و انتقال ارزش لینک از صفحات پیوند دهنده است.

به دلایل بالا، احتمالاً در وب‌سایت ما هیچ مقاله‌ای پیدا نخواهید کرد که حداقل یک پیوند داخلی به مقاله یا دسته‌بندی دیگر نداشته باشد.

با استفاده از لینک‌های داخلی، می‌توانیم موقعیتی ایجاد کنیم که صفحه‌ای با بک‌لینک‌های زیاد، بتواند به صفحات جدیدتر کمک کنید.

لینک‌های داخلی
جدا از لینک‌های داخل محتوا، در این‌جا یک تاکتیک جالب برای لینک‌سازی داخلی وجود دارد. و آن گنجاندن یک لینک به guide on SEO ما در navigation بلاگ است که به طور خودکار یک لینک داخلی از هر پست وبلاگ به آن راهنما ایجاد می‌کند و به آن کمک می‌کند تا رتبه بالاتری به دست بیاورد.
کاربرد لینک‌های داخلی در SEO

بک لینک

بک‌لینک‌ها لینک‌هایی از وب‌سایت‌های خارجی هستند. آن‌ها به عنوان «رأی» عمل می‌کنند. هر چه رأی بیشتری کسب کنید، شانس شما برای پیروزی در برابر رقبایتان بیشتر است.

مشکل این‌جاست که نمی‌توانید بک‌لینک‌ها را کاملاً کنترل کنید. می‌توانید آن‌ها را به صورت ارگانیک به دست بیاورید (منتظر بمانید تا مردم شما را کشف کنند و برایتان لینک‌سازی کنند). یا این‌که آن‌ها را بسازید (از مردم بخواهید به شما لینک بدهند). بیاید با جزئیات بیشتری آن را بررسی کنیم.

در تصویر زیر، نمونه‌هایی از مطالعات موردی ما را مشاهده می‌کنید که به دریافت بک‌لینک به صورت ارگانیک ادامه می‌دهند.

اولین مقاله، در مورد زمان مورد نیاز برای رتبه‌بندی در گوگل است که پاسخی مبتنی بر داده به یک سؤال در مورد SEO ارائه می‌دهد.

مورد دوم، بینشی جالب و منحصر به فرد در مورد اثربخشی SEO ارائه می‌دهد. در این مقاله، ما بر این واقعیت سئونویسی تمرکز می‌کنیم اکثر محتواها، هیچ ترافیکی از گوگل دریافت نمی‌کنند و روبرو شدن با این واقعیت سخت است.

بک‌لینک‌ها
گزارش رشد بهترین لینک‌ها در Explorer سایت به شما این امکان را می‌دهد که محتوایی را ببینید که مردم دوست دارند به آن لینک دهند و یا محتوایی را ببینید که هدف فعلی یک کمپین لینک‌سازی است. (این برای تحقیقات رقابتی مفید است).

و در این‌جا یک نمونه از یک قطعه محتوا، شامل 63 آمار SEO وجود دارد. این قطعه به این دلیل ایجاد شد که ما می‌خواستیم به طور خاص یک کمپین اطلاع‌رسانی در مورد آن اجرا کنیم. بر خلاف نمونه‌های قبلی، این نیازی به آموزش اوریجینال ندارد.

پروسه ساختن بک لینک

پروسه ما این‌گونه طی شد:

  • تحقیق در مورد بیشترین استناد به آمار SEO در بین مقالاتی با رتبه بالا
  • یافتن و گنجاندن نسخه‌های به‌روزتر آن‌ها در مقاله ما.
  • از افرادی که به وب‌سایت‌هایی با آمار قدیمی لینک داده‌اند، می‌خواهیم به جای آن مقاله به ما لینک دهند. (این بخش ملزم به اطلاع‌رسانی است).
تحقیق در مورد بیشترین استناد به آمار SEO در بین مقالاتی با رتبه بالا

در مورد بک‌لینک‌ها، مهم است بدانید که همه آن‌ها وزن یکسانی ندارند.

به‌طور کلی، بهترین بک‌لینک‌هایی که می‌توانید دریافت کنید، یا لینک‌های “followed” هستند که در محتوای اصلی قرار می‌گیرند و یا لینک‌هایی که از وب‌سایت‌های مرتبط و معتبر می‌آیند.

نتیجه‌گیری نهایی

SEO یک فرآیند طولانی‌مدت است که گاهی اوقات نیاز به بازنگری دارد. بنابراین، قبل از سرمایه‌گذاری منابع خود، باید دقیقاً بدانید که به چه چیزی می‌خواهید برسید. برای این کار می‌توانید از روش هرم هدف، که یک روش آزمایش شده است استفاده کنید.

در نهایت، نظارت منظم بر نتایج مهم است زیرا رتبه‌بندی موتورهای جستجو همواره در حال تغییر است. برای این کار، بهتر است از ابزارهایی استفاده کنید که سابقه رتبه‌بندی شما را ردیابی می‌کنند و نشان می‌دهند که در برابر رقبایتان رد چه جایگاهی قرار گرفته‌اید. (برای مثال به Rank Tracker ما مراجعه کنید).

منبع: ahrefs   نویسنده: Mateusz Makosiewicz

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X