3 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
استارت آپ

سرمایه گذاری خطرپذیر در استارت آپ چیست؟

آیا استارت آپ شما نیازی به سرمایه گذاری خطرپذیر دارد؟
با برگذاری یک مینی دوره رایگان موافقید؟
برای ثبت نام در مینی دوره رایگان فرم زیر رو پر کنید.

اگر کارآفرینی هستید که یک استارت آپ آینده‌دار راه‌اندازی کرده‌اید، اما برای رسیدن به سطح بعدی و تبدیل شدن به یک استارت آپ بزرگ به بودجه نیاز دارید، یکی از گزینه‌هایی که پیش روی شما قرار دارد، سرمایه گذاری خطرپذیر است.

سرمایه گذاری خطرپذیر مزایای زیادی دارد. علاوه بر این که در یک زمان حیاتی، سرمایه زیادی به استارت آپ شما تزریق می‌شود و نیازهایتان رفع می‌شود، شما معمولاً به شبکه ارتباطات یک سرمایه گذار دسترسی پیدا می‌کنید، که ممکن است دارای تجربه و هوش تجاری بالایی باشند که این کمک شایانی به پیشرفت استارت آپ شما می‌کند. فریبنده به نظر می‌رسد. نه؟ اما قبل از این‌که تصمیم بگیرید از سرمایه گذاری خطرپذیر استفاده کنید، بهتر است مزایا و معایب آن را بسنجید. که در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

نکات کلیدی

  • سرمایه گذاران خطرپذیر می‌توانند پول، ارتباطات و تخصص خود را برای رسیدن استارت آپ شما به سطح بعدی، در اختیارتان قرار دهند.
  • با این حال، سرمایه گذاران خطرپذیر می‌خواهند درباره نحوه اداره محیط کسب و کاری که با شما شریک هستند، نظر بدهند.
  • سرمایه گذاران خطرپذیر به دنبال این هستند که هر زمانی که بخواهند، راهی برای بیرون آوردن پولشان داشته باشند. مثلاً از طریق IPO یا فروش شرکت به دیگری.

سرمایه گذاری خطرپذیر چیست؟

سرمایه گذاری خطرپذیر معمولاً در قالب سرمایه گذاری سهام در یک تجارت ارائه می‌شود. این نوع سرمایه گذاری می‌تواند از سوی یک سرمایه گذار فرشته صورت بگیرد که معمولاً استارت آپ‌های تازه تأسیس را هدف قرار می‌دهند. یا ممکن است از سوی یک صندوق سرمایه گذاری انجام بگیرد که به دنبال کسب و کارهایی با پتانسیل رشد بالا است.

هم سرمایه گذاران فرشته و هم صندوق‌های سرمایه گذاری خطرپذیر تمایل دارند در صنایعی سرمایه‌گذاری کنند که با آن آشنایی دارند. آن‌ها می‌دانند که بسیاری از کسب و کارهایی که از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند، شکست خواهند خورد. اما تعداد انگشت شماری از این کسب و کارها بازدهی بزرگی ایجاد می‌کنند که سود سرمایه این افراد را تأمین می‌کند.

در هر صورت، سرمایه‌گذار شما چه یک سرمایه‌گذار فرشته باشد چه یک صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر، پلن کسب و کار شما را برای پیش‌بینی پتانسیل آن بررسی می‌کنند و قبل از تصمیم به سرمایه گذاری، بررسی‌های لازم را انجام می‌دهند. آن‌ها معمولاً افق سرمایه‌گذاری بلندمدت دارند و آماده‌اند تا برای رشد کسب و کار خود صبور باشند. سرمایه‌گذاران علاوه بر دادن سرمایه به شما، احتمالاً می‌خواهند در مورد نحوه اداره کردن کسب و کارتان نظر بدهند و ممکن است در ازای سرمایه گذاری، درخواست یک کرسی در هیئت مدیره شرکت شما را داشته باشند.

مزایای سرمایه گذاری خطرپذیر

سرمایه گذاری خطرپذیر می‌تواند بودجه لازم را برای رشد کسب و کار شما فراهم کند. صنایع خاصی مانند بیوتکنولوژی برای ارتقا به سطح بعدی، نیاز به بودجه زیادی دارند. البته باید این پول را به خوبی مدیریت کنید و بهترین استفاده را از آن ببرید.

یکی دیگر از مزایای این نوع سرمایه گذاری این است که سرمایه‌گذاران این چنینی، منابعی را در اختیار کار آفرین قرار می‌دهند. شما با لینک شدن با چنین شخص یا شرکتی، می‌توانید از شبکه ارتباطات و تخصص او بهره ببرید. این تخصص ممکن است در حوزه بازاریابی یا صنایع مختلف باشد.

معایب سرمایه گذاری خطرپذیر

قبل از گرفتن پول از سرمایه گذاران خطرپذیر، باید اهداف آن‌ها را برای سرمایه‌گذاری درک کنید. آن‌ها تمایل به سرمایه گذاری طولانی مدت دارند، اما خواهان بازگشت سرمایه خود نیز هستند و استراتژی خروج خود را هم برنامه ریزی می‌کنند.

آن‌ها ممکن است در هر زمانی تمایل پیدا کنند از طریق عرضه اولیه عمومی (IPO) یا ادغام با یک شرکت دیگر، دارایی خود را از استارت آپ شما خارج کنند. اگر برنامه شما حفظ کنترل کسب و کارتان است، ممکن است این برای شما انتخاب مناسبی نباشد. اگر آینده کسب و کار شما شامل یک رویداد نقدینگی (liquidity event) نیست، و سرمایه‌دار نمی‌تواند پول خود را پس بگیرد، احتمالاً بدون سرمایه گذاری خطرپذیر وضعیت بهتری خواهید داشت.

یکی دیگر از نکات منفی پذیرش سرمایه‌گذاری خطرپذیر این است که باید از خیر کنترل خود بر تصمیم‌گیری‌های شرکت بگذرید. شخص یا شرکتی که به صورت خطرپذیر در استارت آپ شما سرمایه‌گذاری می‌کند، ممکن است ایده‌هایی در مورد نحوه اداره کردن تجارت شما داشته باشد که با ایده‌های شما در تضاد هستند. شخصی که پول خرج می‌کند، توقعاتی هم دارد و شما باید انتظار دخالت‌های سرمایه گذار را داشته باشید. قبل از پذیرش سرمایه گذاری خطرپذیر، بهتر است در مورد میزان نفوذ شرکت سرمایه‌گذار در شرکت‌تان مذاکره کنید.

سخن پایانی

اگر یک کسب و کار موفق راه‌اندازی کرده‌اید و می‌خواهید آن را ارتقا دهید، یکی از گزینه‌های شما جستجوی صندوق‌های سرمایه گذاری خطرپذیر است. سرمایه گذاران خطرپذیر سرمایه‌گذاران زیرکی هستند و معمولاً افق بلندمدتی دارند. شرکت‌های سرمایه گذاری خطرپذیر می‌توانند برای شما سرمایه و تخصص فراهم کنند، اما گرفتن پول از آن‌ها به این معناست که کنترل کسب و کارتان را از دست خواهید داد.

منبع ترجمه: investopedia

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X