5 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
برنامه نویسی نرم افزار برنامه نویسی وب

همه چیز درباره زبان برنامه نویسی Go یا Golang

همه چیز درباره زبان برنامه نویسی Go یا Golang

Go که با نام Golang نیز شناخته می‌شود، یک زبان برنامه نویسی اپن سورس، کامپایل شده و تایپ‌شده به شیوه استاتیک است که توسط گوگل طراحی شده است. این زبان ساده، خوانا، کارآمد است و عملکردی قوی دارد.

در این مقاله موارد زیر را خواهید آموخت:

  • زبان برنامه نویسی Go از کجا آمده و اکنون کجاست
  • چرا باید آن را یاد بگیرید
  • نحوه نصب و اجرای آن در ویندوز 10 چگونه است
  • و چگونه اولین برنامه “Hello World” خود را در Go بنویسید

اسم این زبان چیست؟ Go یا Golang ؟

ممکن است برای این زبان دو نام متفاوت Go و Golang را بشنوید که این ممکن است کمی گیج‌کننده باشد. زمانی فکر می‌کردم که آن‌ها نام‌هایی برای دو زبان مختلف هستند. اما Golang فقط نام دیگری برای Go است. و Go همچنان نام رسمی این زبان است.

Golang از نام دامنه وب سایت رسمی golang.org  آمده است. که واقعاً کلمه مفیدی است. زیرا جستجوی Golang در گوگل بسیار آسان‌تر از Go است.

زبان برنامه نویسی Go چگونه به وجود آمد؟

زبان برنامه نویسی Go به این دلیل به وجود آمد که همه چیز در codebase های گوگل بسیار پیچیده شده بود.

این زبان توسط رابرت گریزمر، راب پایک و کن تامپسون طراحی شده است که طبق گزارش‌ها، همه آن‌ها به طور مشترک به C++ علاقه دارند.

Go در سال 2009 به عموم مردم معرفی شد و در سال 2012، زمانی که اولین نسخه آن (1.0) منتشر شد، اپن سورس شد.

Go به سرعت محبوب شد و به دلیل سادگی، خوانایی، کارایی و ماهیت همزمان آن به انتخاب اول بسیاری از توسعه‌دهندگان تبدیل شد. همزمان به این معنی است که می‌تواند چندین کار را به صورت همزمان انجام دهد.

زبان برنامه نویسی Go برای برنامه نویسی server-side (backend) ، توسعه بازی، برنامه نویسی مبتنی بر cloud و حتی علم داده استفاده می‌شود. همچنین برای ساخت ابزارهای command-line نیز محبوب است.

امروزه بسیاری از غول‌های فناوری، از جمله Google، Netflix، Twitch، Ethereum، Dropbox، Kubernetes، Docker، Heroku و غیره از Go استفاده می‌کنند.

چرا باید Go را یاد بگیریم؟

1- منحنی یادگیری آسان

Go یکی از ساده‌ترین زبان‌های برنامه نویسی موجود است. به طور خاص اگر با هر زبان برنامه نویسی دیگری آشنایی داشته باشید، به راحتی می‌توانید آن را انتخاب کنید. خود من، اصول Go را در یک جلسه یاد گرفتم.

بسیاری از توسعه دهندگانی که از زبان برنامه نویسی Go استفاده می‌کنند و به توانایی‌های آموزشی خود اطمینان دارند، می‌گویند که می‌توانند تنها در عرض چند ساعت، Go را به یک برنامه نویس آموزش دهند.

بر اساس نظرسنجی توسعه‌دهندگان StackOverflow در سال 2020، سادگی Go یکی از دلایل اصلی جهش آن از رتبه 10 به 5 در میان محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی است.

2- جامعه فعال و مستندات خوب

زبان برنامه نویسی Go دارای اسناد خوانا و عالی است. می‌توانید این اسناد را در وب سایت رسمی آن بخوانید.

جدای از مستندات، Go همچنین دارای یک جامعه حامی و فعال است. در نتیجه هر زمانی که در کاری گیر کنید، می‌توانید کمک دریافت کنید.

هشتگ #golang معمولاً در توییتر استفاده می‌شود. بنابراین در صورت گیر کردن، می‌توانید سؤال خود را توییت کرده و هشتگ را به آن ضمیمه کنید.

3- با Go می‌توانید کارهای زیادی انجام دهید

Go یک زبان برنامه نویسی چند منظوره است، به این معنی که شما می‌توانید از آن برای مواردی چون توسعه وب، علم داده، cloud computing و غیره استفاده کنید.

اگر می‌خواهید شغلی در برنامه نویسی مبتنی بر cloud داشته باشید، باید زبان برنامه نویسی Go را یاد بگیرید. زیرا پلتفرم‌هایی مانند Amazon Web Services، Kubernetes و Google Cloud Platform (GCP) همگی از Go پشتیبانی می‌کنند.

4- دستمزدهای جذاب

طبق نظرسنجی توسعه‌دهندگان StackOverflow در سال 2020، توسعه‌دهندگان Go با میانگین دستمزد 74 هزار دلار، پس از توسعه‌دهندگان Perl و Scala پردرآمدترین توسعه‌دهندگان هستند.

این رقم احتمالاً بالاتر هم خواهد رفت، زیرا زبان برنامه نویسی Go هر سال محبوبیت بیشتری به دست می‌آورد و تقاضا برای استخدام متخصصین آن بیشتر می‌شود. بنابراین اگر می‌خواهید درآمد بیشتری کسب کنید، باید Go را یاد بگیرید.

نحوه نصب و اجرای Go بر روی ویندوز 10

برای نصب رابط زبان برنامه نویسی Go بر روی سیستم ویندوز خود، ابتدا باید Go را از وب سایت رسمی دانلود کنید؛ که برای همه سیستم‌عامل‌های محبوب در دسترس است. روی موردی که با سیستم عامل شما مرتبط است کلیک کنید و آن را نصب کنید.

مراحل اولیه

مرحله 1 – قبل از نصب Go ، command prompt خود را باز کنید. “Go” را تایپ کنید و enter را بزنید. می‌توانید با وارد کردن “cmd”در نوار جستجوی ویندوز، و سپس انتخاب اولین برنامه‌ای که نمایش داده می‌شود، command prompt خود را باز کنید.

وقتی “Go” را وارد می‌کنید و enter را می‌زنید، باید پیامی دریافت کنید که می‌گوید “’go’ is not recognized as an internal or external command, operable program or batch file”.

مراحل اولیه

نگران نباشید، زیرا باید Go را با دبل‌کلیک کردن بر روی Installer دانلود شده از وب سایت Go نصب کنید.

مرحله 2 – برای نصب Go بر روی Installer دانلود شده، دبل‌کلیک کنید. دستورات را مطابق با آن دنبال کنید و رابط زبان برنامه نویسی Go نصب خواهد شد.

مرحله 2
مرحله 2 - 2

مرحله 3 –پس از نصب Go از طریق Installer ، به command line برگردید و دوباره “Go” را وارد کنید. این بار باید چندین دستور موجود در زبان برنامه نویسی Go را مشاهده کنید.

پس از نصب Go از طریق Installer ، به command line برگردید

مراحل ثانویه

مرحله 4 اما شما نمی‌توانید برنامه نویسی Go را به این شکل شروع کنید. شما باید فضای کاری Go خود را با پیکربندی کردن متغیرهای محیطی تنظیم کنید.

بنابراین به desktop خود بروید و فولدر “go-workspace” را ایجاد کنید. نام آن را هر چیز دیگری هم می‌توانید بگذارید. این فولدری است که پروژه‌های Go شما در آن ذخیره می‌شوند. فقط زمانی که مقدار متغیر GOPATH را روی آن تنظیم کنید. در مراحل بعدی این کار را انجام می‌دهیم.

مرحله 5 – “env” را در نوار جستجوی ویندوز جستجو کنید و روی “Edit the system environment variables” کلیک کنید.

Environment Variables برای زبان برنامه نویسی Go

مرحله 6 –بر روی “Environment Variables” کلیک کنید.

Environment Variables

کاری که در این‌جا می‌خواهید انجام دهید، این است که مقدار متغیر GOPATH را به فولدری که در مرحله 4 ایجاد کرده‌اید تغییر دهید.

مرحله 7 – مطمئن شوید که “GOPATH” انتخاب شده است. سپس روی “Edit…” کلیک کنید.

تغییر مقدار متغیر GOPATH  در زبان برنامه نویسی Go

مرحله 8 –روی “Browse Directory” کلیک کنید.

Browse Directory in Go

مرحله 9 –فولدری را که در مرحله 4 ایجاد کردید، انتخاب کنید.

انتخاب فولدر مرحله 4

روی “OK” کلیک کنید.

OK in Go

دوباره روی “OK” کلیک کنید.

دوباره روی “OK” کلیک کنید.

و باز هم “OK” .

OK in Go 2

همینه! اکنون می‌توانید برنامه نویسی با زبان برنامه نویسی Go را در سیستم ویندوزی خود شروع کنید.

چگونه اولین Hello World خود را با زبان برنامه نویسی Go بنویسیم؟

مرحله 1 – فولدر “go-workspace” (یا هر چیزی که نامش را گذاشتید) را با VS Code (یا هر code editor دیگری که انتخاب کردید) باز کنید و فایلی به نام main.go ایجاد کنید. شما می‌توانید نام فایل را هر چیز دیگری که می‌خواهید هم بگذارید.

چگونه اولین Hello World خود را با زبان برنامه نویسی Go بنویسیم؟

مرحله 2 وقتی enter را می‌زنید، از شما خواسته می‌شود extension مربوط به زبان برنامه نویسی Go را برای VS Code نصب کنید. مطمئن شوید که آن را نصب می‌کنید، زیرا به code editor شما قدرت‌های فوق‌العاده‌ای مانند هایلایت کردن syntax و پیشنهادات snippet را می‌دهد.

همچنین VS Code از شما می‌خواهید تا چند extension دیگر را هم نصب کنید. همه آن‌ها را نصب کنید. من از قبل همه چیز را برای VS Code خود نصب کردم و همه extension های من sync هستند. بنابراین چنین درخواستی دریافت نکردم.

کد زیر را در فایل main.go (یا هر نامی که برای فایل خود انتخاب کردید) قرار دهید:

				
					package main

import "fmt"

func main() {
    fmt.Println("Hello World")
}

				
			

کد بالا چه کار می‌کند؟

خط اول دارای “package main” است. Package مجموعه‌ای از فایل‌ها و کدهای هر فایل در زبان برنامه نویسی Go است. package  را به عنوان یک فولدر حاوی فایل‌ها و کدهای Go در نظر بگیرید.

مهم نیست که فایل خود را چه نام‌گذاری کرده‌اید، مطمئن شوید که “package main” در بالای کد شما موجود است.

پس از آن fmt وارد می‌شود. “fmt” یک package  از کتابخانه استاندارد Go است که برای فرمت کردن string ها و چاپ پیام‌ها در command line استفاده می‌شود. این شامل روش‌هایی برای انجام کارها در Go است.

یکی از متدهای Println ، به معنای “print line” است که برای چاپ متن “Hello World” خود از آن استفاده می‌کنیم.

در داخل تابع “main” ، از پکیج fmt برای خروجی متن “Hello World” به کنسول استفاده شد.

برای اجرای این کد، ترمینال خود را باز کنید، go run main.go را تایپ کنید و enter را بزنید. اگر نام فایل خود را چیز دیگری گذاشته‌اید، آن را برای اجرای yourFileName.go قرار دهید.

اولین برنامه با زبان برنامه نویسی Go

نتیجه‌گیری

در این مقاله، با زبان برنامه نویسی Go آشنا شدید و متوجه شدید که چرا این زبان خوب است. همچنین یاد گرفتید که چگونه Go را بر روی یک سیستم ویندوز نصب کنید و اولین برنامه Hello World خود را در آن بنویسید.

Go یک زبان برنامه نویسی قدرتمند است که آمده است تا بماند. از نظرسنجی توسعه‌دهندگان StackOverflow در سال 2020 مشخص است که توسعه‌دهندگان Go را دوست دارند و محبوبیت آن سال به سال در حال افزایش است.

Go ارزش یاد گرفتن را دارد، پس وقت را تلف نکنید و آن را یاد بگیرید!

منبع ترجمه: freecodecamp

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X