3 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
برنامه نویسی وب

6 زبان برنامه نویسی برای توسعه نرم افزار

6 زبان برنامه نویسی برای توسعه نرم افزار

توسعه دهندگان نرم افزار باید به چندین زبان برنامه نویسی مسلط باشند تا برای به دست آوردن پوزیشن‌های شغلی سطح بالا توان رقابت داشته باشند. در این مطلب بهترین زبان‌های برنامه نویسی برای توسعه نرم افزار را مرور خواهیم کرد.

نکات کلیدی

  • زبان‌های برنامه نویسی دستورات انسان را به فرمتی ترجمه می‌کنند که کامپیوتر بتواند آن‌ها را اجرا کند.
  • توسعه دهندگان سیستم‌های نرم افزاری را طراحی می‌کنند و برای این کار از کد می‌نویسند.
  • برنامه نویسی به یک توسعه دهنده نرم افزار اجازه می‌دهد تا زیرساخت‌هایی مانند سیستم عامل‌ها و اپلیکیشن‌ها را ایجاد کند.
  • توسعه دهندگان باید چندین زبان را بیاموزند تا با خواسته‌های صنعت مطابقت داشته باشند.

زبان‌های برنامه نویسی به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهند که با کامپیوترها ارتباط برقرار کنند. متخصصان توسعه نرم افزار باید حداقل یک زبان برنامه نویسی را برای ساخت و اصلاح محصولاتی مانند سیستم‌های نرم افزاری، اسکریپت‌ها و اپلیکیشن‌های موبایل بلد باشند.

هدف بسیاری از سازمان‌ها ایجاد زیرساخت‌های فناوری برای رقابت در بازار و ایجاد فرصت‌های شغلی برای افرادی با مهارت‌های کدنویسی قوی است. اداره آمار کار (BLS) پیش‌بینی می‌کند که تعداد موقعیت‌های شغلی برای توسعه‌دهندگان نرم افزار بین سال‌های 2020 تا 2030، 22 درصد افزایش خواهد یافت.

توسعه دهندگان باید زبان‌های متناسب با محصولاتی که می‌سازند و فیلدهایی که می‌خواهند در آن کار کنند را یاد بگیرند. برای مثال، جاوا می‌تواند یک زبان ایده آل برای توسعه اپلیکیشن موبایل باشد. پایتون و C# اغلب برای توسعه نرم افزار های کامپیوتری استفاده می‌شوند. و JavaScript ، HTML و CSS زبان‌های عالی برای توسعه front-end هستند.

زبان های برنامه نویسی چه هستند؟

کامپیوترها با کد ماشین یا رشته‌های باینری 0 و 1 کار می‌کنند. زبان‌های برنامه نویسی به کاربران اجازه می‌دهند تا دستوارت انسانی را به فرمتی ترجمه کنند که کامپیوترها بتوانند آن‌ها را درک و اجرا کنند.

صدها زبان برنامه نویسی وجود دارد و هر زبان به کاربرانش اجازه می‌دهد دستورالعمل‌ها را با سینتکس متفاوتی بنویسند. زبان‌های سطح پایین بیشتر شبیه کد ماشین هستند، ولی زبان‌های سطح بالا از کلماتی مانند “run” و “object” استفاده می‌کنند که بیشتر شبیه به زبان نوشتاری انسان است. یک توسعه دهنده ممکن است source code را در یک IDE یا ویرایشگر متن بنویسد و سپس کد را به زبان ماشین کامپایل کند.

توسعه نرم افزار چیست؟

توسعه نرم افزار فرآیند طراحی و ساخت زیرساخت‌های نرم افزاری مانند سیستم‌های عامل، ابزارهای کاربردی، نرم افزار، صفحات وب و اپلیکیشن‌ها است. این کار ممکن است در محیط‌های تجاری، اغلب همراه با اهداف توسعه محصول رخ دهد. توسعه دهندگان همچنین ممکن است روی پروژه‌های سفارشی مشتریان خاص کار کنند.

فرآیند توسعه نرم افزار به طور معمول، نیاز به همکاری تیم‌هایی از برنامه نویسان، مهندسان نرم افزار ،توسعه دهندگان نرم افزار و آزمایش‌کنندگان کنترل کیفیت دارد. اگرچه نقش‌ها و مسئولیت‌های این متخصصان اغلب با هم تداخل دارد.

چرا زبان های برنامه نویسی برای توسعه نرم افزار مهم هستند؟

زبان های برنامه نویسی تقریباً در تمام مراحل فرآیند توسعه ضروری هستند. برنامه نویسان بنا به دستور مهندسان یا توسعه دهندگان، مسئول نوشتن source code ها هستند. مهندسان نرم افزار اصول مهندسی و روش‌های علمی را برای نگهداری و ایجاد محصولات نرم افزاریِ مطابق با توسعه سخت افزار، به کار می‌گیرند. توسعه دهندگان نرم افزار، سیستم‌های نرم افزاری را طراحی می‌کنند و تغییرات و ویژگی‌ها را برای ترجمه به کد پیش‌بینی می‌کنند.

بر اساس تحقیقات CodingDojo در سال 2018، 25 شرکت برتر ایالات متحده برای ساختن فریم‌ورک‌های بک‌اند خود از چندین زبان استفاده می‌کنند. توسعه دهندگان مشاغل خاص ممکن است فقط نیاز به دانستن یک زبان برنامه نویسی داشته باشند، اما توسعه دهندگان نرم افزار، مهندسان و برنامه نویسان در حالت ایده آل باید چندین زبان برنامه نویسی را برای رقابت در فیلد کاری خود یاد بگیرند. برنامه نویسان چندزبانه فرصت‌های بیشتری به دست می‌آورند و می‌توانند به طور مؤثرتری با نقش‌های خود سازگار شوند.

یادگیری چندین زبان می‌تواند در مهارت‌های حل مسئله، تطبیق‌پذیری و توانایی توسعه دهنده نرم افزار برای ارتباط با خواسته‌های بازار منعکس شود. توسعه نرم افزار به سرعت در حال توسعه است، و گسترش مجموعه مهارت‌های شما راهی عالی برای اطمینان از به روز ماندن شما در این بازار است.

کدام زبان برنامه نویسی توسعه نرم افزار برای من بهتر است؟

بسیاری از زبان‌های برنامه نویسی کاربردهای عملی گسترده‌ای دارند. شما باید بر اساس سطح مهارت و اهداف خود، زبان برنامه نویسی ایده آل خود را برای توسعه نرم افزار پیدا کنید.

C و #C

C یک زبان برنامه نویسی متوسط است که اغلب در فیلدهای مهندسی و تجاری استفاده می‌شود. این زبان از برنامه نویسی رویه‌ای (Procedural) پشتیبانی می‌کند و به کاربرانش اجازه می‌دهد تا کد سیستم‌ها و اپلیکیشن‌های خود را با استفاده از مجموعاً 32 کلمه کلیدی توسعه دهند. C را می‌توان به صورت cross-platform مورد استفاده قرار داد. به این معنی که این زبان قابلیت اجرا در سخت افزارها و سیستم عامل‌های مختلف را دارد.

C# که سی شارپ تلفظ می‌شود، توسط مایکروسافت ایجاد شده است. این زبان اغلب برای طراحی محصولاتی مانند اپلیکیشن‌های موبایل، بازی‌های ویدیویی و سیستم‌های سازمانی استفاده می‌شود. سی شارپ مجموعاً از 86 کلمه کلیدی تشکیل شده است، از برنامه نویسی شیء گرا پشتیبانی می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد تا در سطوح بالایی از انتزاع یا Abstraction  کار کنند.

JavaScript

JavaScript با حدود 12.4 میلیون کاربر در سراسر جهان، یکی از محبوب ترین زبان‌های برنامه نویسی در کره زمین است. جاوا اسکرپیت به دلیل تطبیق‌پذیری و اپلیکیشن‌های فرانت‌اند و بک‌اند، اغلب برای توسعه مرورگرهای وب، کنترل‌های سخت‌افزاری جاسازی‌شده، بازی‌ها و سیستم‌های نرم افزاری استفاده می‌شود.

توسعه دهندگان نرم افزار اغلب از این زبان متن‌گرا برای افزودن عناصر تعاملی مانند باکس‌های جستجو، قابلیت‌های بزرگ‌نمایی یا منوهای کشویی به صفحات وب استفاده می‌کنند. توسعه دهندگان ممکن است به کتابخانه‌های کد جاوا اسکریپت دسترسی داشته باشند و در حین ایجاد صفحات وب یا اپلیکیشن‌ها، از فریم‌ورک‌های از پیش نوشته‌شده استفاده کنند.

برخی از اپلیکیشن‌های معروف موبایل، از جمله Uber و PayPal ، با فریم‌ورک‌های فرانت‌اند جاوا اسکریپت ساخته شده‌اند.

PHP

Hypertext Preprocessor یا PHP یک زبان server-side است که عمدتاً برای ایجاد سرورهای وب استفاده می‌شود. PHP یک زبان مستقل از پلتفرم است که با ابزارهایی مانند XAMPP ،  به طور مؤثر با HTML کار می‌کند و تقریباً با تمام دیتابیس‌های relational و non-relational همگام می‌شود.

PHP می‌تواند یک انتخاب عالی برای توسعه نرم افزارهای کاربردی وب یا وب اپلیکیشن‌ها باشد. بسیاری از سایت‌های پیشرو در صنعت، از جمله Facebook ، WordPress ، Shopify و Wikipedia ، بر اساس زیرساخت‌های PHP ساخته شده‌اند. PHP همچنین یک زبان برنامه نویسی اپن سورس است که به کاربران اجازه می‌دهد تا به فریم‌ورک‌های متعددی دسترسی داشته باشند و بر اساس آن‌ها کار خود را انجام دهند یا با کاربران دیگر تعامل داشته باشند.

Python

با 8.2 میلیون کاربر در سراسر جهان، Python کاربردهای گسترده‌ای در توسعه وب، یادگیری ماشین، ریاضیات و علوم داده دارد. توسعه دهندگان می‌توانند از این زبان سطح بالا برای کار با مجموعه داده‌های بزرگ، توسعه نرم افزار های وب و جفت‌شدن با سایر نرم افزارها برای ایجاد گردش کار استفاده کنند. این زبان برنامه نویسی شیء گرا بر روی تمامی پلتفرم‌های اصلی از جمله مک، ویندوز و لینوکس کار می‌کند.

زبان برنامه نویسی پایتون به گونه‌ای طراحی شده است که در دسترس و برای افراد مبتدی ساده باشد. بسیار از عناصر سینتکس آن شبیه نوشتار و ریاضیات به زبان انگلیسی است. این زبان همچنین معمولاً به خطوط کد کمتری نیاز دارد. کد پایتون معمولاً می‌تواند بلافاصله اجرا شود و این ویژگی به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا نمونه‌های اولیه نرم افزار را به سرعت ایجاد کنند.

Ruby

Ruby یک زبان سطح بالا و همه‌منظوره است که اغلب در توسعه نرم افزار های اینترنتی استفاده می‌شود. این زبان برنامه نویسی server-side دارای یک سینتکس نسبتاً ساده شبیه به C++ است. بسیاری از توسعه دهندگان از این زبان برای ایجاد اسکریپت‌های Common Gateway Interface (CGI) استفاده می‌کنند.

Ruby یک زبان شیء گرا است و از برنامه نویسی رویه‌ای (Procedural) و Functional پشتیبانی می‌کند. از آن‌جایی که می‌توان کدهای این زبان را به سادگی در HTML جاسازی کرد، بسیاری از توسعه دهندگان از آن برای طراحی وب استفاده می‌کنند. بسیاری از شرکت‌های برجسته مانند Twitter ، Hulu و GitHub از این زبان برای ساخت وب سایت‌های خود استفاده می‌کنند. توسعه دهندگان وب با استفاده از Ruby می‌توانند به بسیاری از فریم‌ورک‌های اپن سورس برای ایجاد پروژه‌های اوریجینال دسترسی داشته باشند.

Scala

Scala یا Scalable Language (زبان مقیاس‌پذیر) دارای اجزای برنامه نویسی functional و شیءگرا است. این زبان به صورت مختصر و Statically Typed ، از ماشین مجازی جاوا (JVM) برای اجرای bytecode استفاده می‌کند.

اسکالا معمولاً در محاسبات توزیع شده، مهندسی و توسعه نرم افزار، پردازش داده‌ها و توسعه وب استفاده می‌شود. این زبان به اندازه زبان‌هایی مانند جاوا اسکریپت یا پایتون فراگیر نیست، ولی به دلیل ظرفیت آن برای پردازش مقادیر بزرگ داده، شرکت‌های برجسته‌ای مانند Sony ، Airbnb ، Verizon و Netflix از اسکالا استفاده می‌کنند.

منبع ترجمه: bestcolleges

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X