3 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
بلاک چین

زبان‌ها، فریم‌ورک‌ها و ابزارهای یک توسعه دهنده Web3

زبان‌ها، فریم‌ورک‌ها و ابزارهای یک توسعه دهنده Web3

Web3 ، بلاک چین، NFT ؟! انگار سال 3000 شده! فارغ از این موضوع، بیایید ببینیم در دنیای Web3 ،  آینده شغلی برای یک توسعه دهنده چه شکلی دارد.

بلاک چین چیست؟

بلاک چین یک دیتابیس است که داده‌ها را به صورت الکترونیکی و در یک شبکه توزیع شده از بلوک‌ها ذخیره می‌کند. و هر کدام را پس از پر شدن، در یک زنجیره به بلوک قبلی پیوند می‌زند. این اجازه می‌دهد تا اطلاعات به گونه‌ای ثبت و به اشتراک گذاشته شوند که ثابت و غیر قابل ویرایش باشند.

نکته کلیدی در اینجا این است که بلاک چین مانند دیتابیس‌های سنتی متمرکز نیست. نیازی به شخص ثالث قابل اعتماد وجود ندارد. و پایه و اساس یک immutable ledger (دفتر کل تغییرناپذیر) را ایجاد می‌کند. به این معنی که نمی‌توان آن را حذف کرد یا تغییر داد.

این امر افق دنیایی از نوآوری را در مورد نحوه تعامل امروز ما با وب (و فراتر از آن) به رویمان می‌گشاید.

تفاوت  Web1، Web2 و Web3 چیست؟

Web1.0 یک غرب وحشی از تصاویر عمودی بود که در مرورگر Netscape به آرامی بارگذاری می‌شدند. اما با این وجود، یک شبکه وب جهانی بود که ارزش آن غالباً متعلق به سازندگان و کاربرانش بود.

Web2.0 چیزی است که ما معمولاً امروزه می‌بینیم و از آن استفاده می‌کنیم. اینترنتی که در آن داده‌ها متمرکز و جزیره جزیره است. بنابراین بیشتر ارزش آن متعلق به تعداد کمی از شرکت‌ها مانند FAANG (فیس‌بوک، آمازون، اپل، نتفلیکس، گوگل) است.

Web3.0 بازگویی بعدی از وب است. بازگشت به ارزشی متعلق به کاربران و سازندگان که با پایه‌گذاری فناوری بلاک چین غیر متمرکز، این امکان به وجود آمده است.

توسعه دهنده Web3

آیا توسعه دهندگان باید برای Web3 آماده شوند؟

بله. با پیش‌بینی‌های موجود، صنعت بلاک چین تا سال 2025 بازاری به اندازه 39.7 میلیارد دلار خواهد داشت، که جهش بزرگی نسبت به 1.2 میلیارد دلار ارزش آن در سال 2018 خواهد بود. واضح است که تقاضا برای توسعه دهندگان با مهارت‌های مناسب با بازار کار Web3 بسیار بیشتر خواهد شد.

با Web3 ساخته شده در بستر بلاک چین و همه تبلیغاتی که پیرامون NFT ها وجود دارد، کریپتو، DeFi ، برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps  ) و قراردادهای هوشمند، واضح است که آینده شغلی توسعه دهندگان در این حوزه است.

در اینجا یک راهنمای سریع در مورد بسیاری از اصطلاحات تخصصی بلاک چین برای شما آماده کرده ایم:

NFT

توکن‌های غیر قابل تعویض (unique ). بیت کوین یک توکن قابل تعویض است، زیرا منحصر به فرد نیست. شما می‌توانید NFT ها را با تصاویر، ویدئوها و سایر داده‌ها مبادله کنید. زیرا آن‌چه که معامله می‌کنید، منحصر به فرد است.

Crypto

خلاصه‌ای از ماهیت ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین است. نوعی ارز که توسط هیچ دولت یا بانکی متمرکز نشده است.

DeFi

امور مالی غیر متمرکز. بیت کوین چه نسبتی با دلار دارد؟ DeFi همان نسبت را با یک بانک سنتی دارد. با این حال، به جای یک سازمان واقعی، به عنوان یک واسطه رسمی، حالت فعال‌سازی برنامه‌هایی مانند Uniswap را اعمال می‌کند.

قراردادهای هوشمند

بر خلاف استفاده از بانک به عنوان یک واسطه، شرکت‌کنندگان DeFi قراردادهای هوشمندی منعقد می‌کنند. هر قرارداد کدی است که تضمین می‌کند همه تعهدات در یک تراکنش انجام شوند.

dApps

برنامه‌های غیرمتمرکز. این‌ها برنامه‌هایی هستند که بر روی بلاک چین ساخته شده اند. به این معنی که غیر قابل اعتماد (بدون تأیید شخص ثالث)، شفاف (قابل مشاهده برای عموم) و تغییرناپذیر (بعداً قابل ویرایش نیستند) هستند. DeFi یکی از موارد استفاده برای بخش مالی dApps است.

برای Web3 چه زبان‌های برنامه نویسی را باید یاد بگیرم؟

Web3 اینجاست تا بماند. و در حالی که هنوز در مراحل ابتدایی خود به سر می‌برد، می‌تواند زمین بازی خوبی را برای مهندسین جاه‌طلبی که به دنبال تقویت مهارت‌های خود هستند، ارائه دهد. اما طبق پیش‌بینی‌ها، کدام زبان‌ها بازیگر اصلی سناریوی Web3 هستند؟

1: جاوا اسکریپت

در حال حاضر، جاوا اسکریپت ( JS ) با در اختیار گرفتن 69.7 درصد از بازار کار، پرکاربردترین زبان برنامه نویسی در جهان است که به نظر نمی‌رسد با ظهور Web3 از بین برود. اکثریت قریب به اتفاق بلاک چین‌های  اصلی، از جمله Neo ، بلاک چین IBM ، اتریوم و بیت کوین برای تعامل با زنجیره اصلی، از API های JS استفاده می‌کنند.

داشتن مهارت کار با جاوا اسکریپت شما را برای پروژه‌های Web2 و Web3 به خوبی آماده می‌کند. به ویژه که پایه و اساس زبان‌های نوپا را تشکیل می‌دهد و ارتقای مهارت‌هایتان در آینده را آسان‌تر می‌کند.

2: Solidity

Solidity یک زبان رمزنگاری خاص است که در حال حاضر به عنوان یکی از زبان‌های پیشرو در بلاک چین شناخته می‌شود. عمده دلیل این موضوع این است که این زبان، زبانی برای نوشتن قراردادهای هوشمند بر روی بلاک چین اتریوم است.

این زبان تا حد زیادی مبتنی بر جاوا اسکریپت است. بنابراین توسعه دهندگان JS باید این را یک انتقال نسبتاً آسان بدانند. این زبان همچنین باعث می‌شود یک توسعه دهندهدهن غیر جاوا، تصمیم به گسترش مهارت‌های خود در JS و Solidity بگیرند.

3: C++

C++ یکی از قدیمی‌ترین زبان‌های موجود در جهان است. اما قطعاً پتانسیل لازم برای کمک به یک توسعه دهنده نوپا، در مسیر حرکت به سمت Web3 را دارد. بازیکنان بزرگ عرصه بلاک چین مانند بیت کوین، استلار و لایت کوین، همگی از C++ استفاده می‌کنند. زیرا اصول اصلی این زبان به دلیل لایه‌های امنیتی که از هر گونه تغییر در داده‌ها جلوگیری می‌کند، با Web3 بسیار سازگار است.

4: Rust

Rust شبیه به Solidity است زیرا از آن می‌توان برای نوشتن قرادادهای هوشمند استفاده کرد. اما به دلیل کاربرد گسترده‌اش در زمینه Gaming ، این مزیت را دارد که صرفاً مختص رمزنگاری نیست. این کاربرد دوگانه ممکن است در آینده باعث شود که Rust به عنوان یک زبان ایده‌آل برای transaction‌های گیمینگ در متاورس مطرح شود.

این زبان به ویژه در هنگام مدیریت انبوه transaction ها (به طور بالقوه صدهزار transaction در ثانیه) قدرتمند عمل می‌کند. و این باعث می‌شود که Rust یک رقیب قدرتمند برای دیگر زبان‌ها در مسیر توسعه Web3 باشد.

در مقایسه با زبان‌های دیگر، یادگیری این زبان پیچیده است. اما Rust با توانایی بای دیفالت خود در تمرکز توسعه دهنده بر روی کاهش باگ‌های رایج، قطعاً به ساخت dApp های قوی کمک می‌کند.

5: Python

پایتون به دلیل سهولت در استفاده و سادگی معروف است و طرفداران زیادی دارد. پیشتر از این زبان برای ایجاد قرارداد در NEO ، ایجاد قراردادهای هوشمند برای Hyperledger و برای ایجاد بلاک چین LUNA استفاده شده است. بنابراین واضح است که در Web3 هم فضایی برای کاربرد این زبان وجود دارد.

بسیاری از افراد توسعه دهنده هنگام ایجاد dAppهایی که ممکن است نیازهای متفاوتی داشته باشند، رویکرد زبان ترکیبی را انتخاب می‌کنند. به این معنی که پایتون اغلب به عنوان بخشی از پازل توسعه، در کنار زبان‌های دیگر استفاده می‌شود.

پایتون قطعاً جایگاه خود را در جعبه ابزار توسعه Web3 خواهد داشت و اگر به دنبال یادگیری زبان اول خود هستید، به دلیل سهولت یادگیری و کاربرد آن، پایتون می‌تواند گزینه اصلی شما باشد.

زبان های توسعه Web3

چه کار کنیم که برای Web3 آماده باشیم؟

در حالی که انتخاب زبان مناسب برای جعبه‌ ابزارتان بسیار مهم است، دانستن زبان‌های مختلف شما را به یک توسعه دهنده خوب تبدیل نمی‌کند. کلید شکوفایی شما به عنوان یک توسعه دهنده Web3 این است که مهارت خود را تقویت کنید. و اطمینان حاصل کنید که عضو تیمی کامل، سازنده و تعاملی هستید. تیمی که به تعادل کار، زندگی و رفاه اعضای خود توجه می‌کند.

منبع: HackerNoon   نویسنده: الکس هریس ( بنیانگذار Adadot.com )

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X