3 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
بازاریابی

رویکردی داده محور برای توسعه شرکت شما

راه اندازی استارت اپ داده محور

ما مفتخریم که اعلام کنیم که Transform 2022، امسال مجدداً به شکل حضوری بازگشته است و در 19 جولای آغاز و تا 20-28 جولای ادامه خواهد داشت. برای شرکت در گفتگوهای روشنگرانه و فرصت‌های هیجان انگیز شبکه، به رهبران هوش مصنوعی و داده بپیوندید. پیشنهاد ما این است که همین امروز ثبت نام کنید!

در این رویکرد هیچ پلن احمقانه‌ای برای توسعه وجود ندارد. مسائل لازم رخ خواهند داد، محورها ممکن است لازم باشند، و صنایع مختلف و داینامیک‌های اجتماعی نیاز به راه حل‌های مختلفی دارند. لازم به یادآوی است که فقط نیمی از استارت آپ‌ها در پنج سال نخست کارشان ورشکست نمی شوند و از هر 200 تایشان (حدود 0.5 %) فقط یکی گسترش می‌یابد.

با این حال، تصمیماتی هستند که استارت‌ آپ‌ها می‌توانند در مراحل اولیه شکل گیری خود اتخاذ کنند. مخصوصاً در مورد داده‌ها، که می‌تواند احتمال توسعه آن‌ها را افزایش دهد و مسیر را برایشان تا حدودی قابل پیش‌بینی‌تر کند. توصیه من این است که از فرآیند توسعه بر مبنای داده استفاده کنید. جدیداً متوجه این موضوع شده‌ام که بنیانگذارانی که در مراحل اولیه استارت آپ خود از یک فرآیند داده محور چشم‌پوشی می‌کنند، اغلب در دراز مدت شکست می‌خورند. پیاده سازی فرآیندهای مبتنی بر داده به شما امکان می‌دهد از ابتدا بر اساس حقایق تصمیم‌گیری کنید و می‌تواند از محورهایی که اغلب ضروری هستند، پشتیبانی کند.

در این‌جا سه نکته برای راه اندازی استارت آپ با استفاده از داده‌ها وجود دارد:

یک مدیر ارشد داده استخدام کنید

حال آن‌ که مدیران داده متخصصان با تجربه‌ای هستند، بسیاری از سازمان‌ها باید از همان ابتدا یک مدیر ارشد داده (CDS) استخدام کنند.  حدود 92 درصد از شرکت‌ها گزارش داده‌اند که سرعت سرمایه‌گذاری آن‌ها در پروژه‌های دیتا و هوش مصنوعی در حال افزایش است. و این هیچ جای تعجبی ندارد، زیرا احتمال جذب مشتری در شرکت‌های داده محور 23 درصد بیشتر است. و این شرکت‌ها 19 برابر بیشتر سودآور هستند.

با این حال، تبدیل شدن به یک شرکت مبتنی بر داده، مستلزم قضاوت صحیح در برابر ابزارها و استراتژی‌های درست و تخصص مداوم در اجرا و نگهداری است. ارتقا تصمیمات در زمینه داده به بالاترین سطح فرآیند تصمیم گیری یک شرکت در اوایل تأسیس آن، به احتمال زیاد مزیت بزرگی برایتان به همراه خواهد داشت. این کار در هنگام تأسیس تیم‌های داده و نظارت بر آن‌ها، تضمین می‌کند که یک تصمیم‌گیرنده متخصص، در ارتباط با دیگر مدیران، در رأس امور باشد.

در فیلد شرکت من، (تأیید وام برای خریداران خارجی) کوتاه کردن چرخه‌های پذیره نویسی بسیار مهم است. ما می‌توانیم به سرعت، به سادگی و با کارایی بالا وام بدهیم. در حالی که روش‌های سنتی زمان‌بر هستند و به کارهای دستی زیادی نیاز دارند. فرآیند داده محور ما تنها با مشاوره اختصاصی و تخصص بالای CDS  شرکت، امکان پذیر شده است.

به CTOها و CDSها اجازه دهید تا بر تخصص مربوطه خود تمرکز کنند

در یک شرکت داده محور، نقش CDS این است که شکاف بین مدیران مالی و تیم‌های داده را پر کند. و هر دو سمت را به درک متقابلی از آن‌چه می‌توان به وسیله داده‌ها انجام داد هدایت کند. در نقطه مقابل، مدیر ارشد فناوری (CTO) بیشتر بر توسعه محصول و منابع لازم برای دستیابی به اهداف خاص محصول متمرکز است. هر نقشی نیازمند مجموعه‌ ابزارهای مجزا و متمایز است. این واقعیتی است که اغلب نادیده گرفته می‌شود. در نظر گرفتن یک CDS به عنوان یک نقش حاشیه‌ای و یا قرار دادن مدیران دیتا در زیر مجموعه یک CTO باعث ایجاد کاستی در تصمیم‌گیری‌های مبتنی بر داده، تخصص عمیق هوش مصنوعی و یادگیری ماشین (ML) می‌شود.

اهمیت هر دو این نقش‌ها به واضح است. و می‌توان گفت که این موضوع منجر به ایجاد یک زیرساخت داده خوب با ابزارهای قابل دسترس برای استخراج اینسایت‌های معنادار و نتایج هوش تجاری می‌شود. جدا کردن خطوط ارتباطی دیتاو ML از تحقیقات و توسعه مشتری محور، به شرکت ما این امکان را داده تا بتوانیم یک مشارکت مشترک بین این دو بخش ایجاد کنیم. که تیم‌ها را قادر می‌سازد تا به جای ایجاد اصطکاک در همکاری با یکدیگر، در تخصص خود تمرکز و استراتژی‌هایشان را تقویت کنند.

در زیرساخت داده سرمایه‌گذاری کنید تا بعداً مجبور نشوید برای آن هزینه کنید

داشتن یک مدیر ارشد فناوری درخشان و یک مدیر ارشد داده فوق‌العاده باهوش، یک نقطه کلیدی برا شروع است. اما افراد درست و استراتژی‌های مناسب، نیازمند رویکردی عملگرایانه هستند. یکی از بزرگترین گام‌هایی که شرکت‌ها می‌توانند برای توسعه خود بردارند، سرمایه‌گذاری در زیرساخت داده است. به طور اخص، داشتن انبار داده کلیدی است. زیرا ترکیب داده‌های چندین منبع در یک منبع حقیقی که به آسانی قابل استخراج است. رفت و آمد ثابت بین DevOps و دپارتمان‌های مهندسی بک‌اند را حذف می‌کند. سرمایه گذاری بعدی باید گسترش آن قابلیت دسترسی باشد که فراتر از تیم داده عمل می‌کند. و با پذیرش رویکرد شبکه داده (data mesh)، نرم افزاری می‌خرد که به تنهایی بازاریابی را و جذب مشتری و سایر گروه‌ها را برای استفاده مؤثر از داده‌ها توانمند می‌سازد.

اتخاذ این سه تصمیم ممکن است آسان به نظر برسد، اما اجرای آن‌ها با چالش‌هایی همراه است. کارآفرینانی که نترس باقی می‌مانند و برای دستیابی به اهدافشان سخت تلاش می‌کنند، پایه‌های یک تجارت پررونق در آینده را خواهند ساخت.

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X